Kafa Amplifikatör Kasası Tasarımı

Şimdi potansiyometre konusunu çözmem gerek. Amplifikatörün ayar dğmelerini çevirince, "klik" sesinin gelmesini istiyorum. İlk çevirme anındaki açık-kapalı sesi değil, düzeli olarak her konumdayken. Yani ortadayken bile bir derece sağa ya da sola çevirdiğimde bu tatlı ve ince "klik" sesi çıkmalı. Bu özellik bazı Rocktron cihazlarda vardı. Veya 60'lardaki bilim kurgu filmlerini hatırlayın, deli profesörün yaptığı korkunç makinenin ayar düğmelerinde de bu ses illa ki olur. Veya şifreli para kasalarında. Umarım anlatabilmişimdir.
Bulma ümidim pek yok. Peki nasıl yapılır, fikri olan var mı ?

Bunu yapmanın bir yolu 12 pozisyonlu bir "rotary switch" alıp, her pozisyon için uygun değerdeki direnci lehimlemek olabilir. Zahmetlice bir iş, ama yapılabilir.. :)

images.jpg

Konu dağılmasında amfi yapmak zor tamam gitar yapmakta bu kadar zor bir iş mi? İlerde yapmayı düşünüyorum uygun koşulları yakalayınca.

Tatlı ve Huysuz güzel olmuş :D Tiz orta ve basa da güzel bişey uydur :)

Yok biliyorum :) Oda güzel düşünce :) Ben senin gibi arkaşların başlıklarından ne kadar zor iş olduğunu öğrendim. Yok mu bir babayiğit gitar yapsın paylaşssın burda :D Amatör ama luthierlere söylemiyorum :D

Şu amp. kafasına daha tek çivi çakmadan duygusal bağ oluştu bile. Bu yüzden kasanın içine bir çıkma amp. koymak beni biraz düşündürmeye başladı.
Forumun değerli amplifikatör yapabilen üyeleri. Gelin şu devreyi siz yapın, her şeyi ile %100 yerli bir ürün olsun. Bunun bana maliyeti ne olur? Lambalı, katı hal hepsi kabul. Daha önce yapıp kenara attığınız veya bu proje için özel olarak tasarlayabileceğiniz her şeye açığım. Dilerseniz maliyet konusunu özelden de konuşabiliriz.

Şu amp. kafasına daha tek çivi çakmadan duygusal bağ oluştu bile. Bu yüzden kasanın içine bir çıkma amp. koymak beni biraz düşündürmeye başladı.
Forumun değerli amplifikatör yapabilen üyeleri. Gelin şu devreyi siz yapın, her şeyi ile %100 yerli bir ürün olsun. Bunun bana maliyeti ne olur? Lambalı, katı hal hepsi kabul. Daha önce yapıp kenara attığınız veya bu proje için özel olarak tasarlayabileceğiniz her şeye açığım. Dilerseniz maliyet konusunu özelden de konuşabiliriz.

Bence ampliyi de kendin yapabilirsin. Örneğin 18W Marshall TMB tipi bir ampliyi alırsak, trafolar ve Türkiye'de temin edilebilecek tüm parçalar da yerli olursa bence 500-600 TL gibi bir rakama (sadece ampli) çıkabilir.

Şimdi potansiyometre konusunu çözmem gerek. Amplifikatörün ayar dğmelerini çevirince, "klik" sesinin gelmesini istiyorum. İlk çevirme anındaki açık-kapalı sesi değil, düzeli olarak her konumdayken. Yani ortadayken bile bir derece sağa ya da sola çevirdiğimde bu tatlı ve ince "klik" sesi çıkmalı. Bu özellik bazı Rocktron cihazlarda vardı. Veya 60'lardaki bilim kurgu filmlerini hatırlayın, deli profesörün yaptığı korkunç makinenin ayar düğmelerinde de bu ses illa ki olur. Veya şifreli para kasalarında. Umarım anlatabilmişimdir.

Söylediğin potansiyometre gibi duran dijital cihazlardaki ses ayar düğmeleri aslında pushbutton, her "klik" te butona basmış oluyorsun işlemci ona göre direnci arttırıyor veya azaltıyor, yani işlemci ile birlikte dijital potansiyometre oluyor. Fakat emin olmamakla beraber, multi turn potansiyometrelerin de sanırım senin bahsettiğin şekilde olanları var ama Türkiye' de böyle şeyleri bulmak çok zor.
Rotary switch ile de yapabilirsin aiyiadam' ın dediği gibi fakat çözünürlüğü düşük olacaktır ve gain, volume gibi çok kullanılan düğmelerde kısa sürede arıza yapacaktır.

Bence ampliyi de kendin yapabilirsin. Örneğin 18W Marshall TMB tipi bir ampliyi alırsak, trafolar ve Türkiye'de temin edilebilecek tüm parçalar da yerli olursa bence 500-600 TL gibi bir rakama (sadece ampli) çıkabilir.
Amplifikatörü kendim yapabilir miyim emin değilim. Ap ayrı bir uğraş. Çok da zamana mal olur. Deneme yanılması ile birlikte aşırı maliyetli olur benim için

Bunlara detentli pot deniyor ve en iyilerini "bence" Tyco yapıyor. Röle Teknik'ten Derya Eroğlu beyefendi ile görüşürseniz size yardımcı olacaktır bu konuda. Yalnız fiyatı tuzlu gelebilir :D Ayrıca GAIN ve BASS ayarı için 500k, 1M gibi logaritmik pot bulabileceğiniz konusunda şüphelerim var.

programci_84 dogru soylemissin. Ben bu sayfanin basindaki yazilari okurken girip de yazayim bari dedim, sen yazmissin iyi ki.
Detentli potans buyuk distributorlerden elde edilebilir. CTS, Bourns, TT-BI, Alpha gibi markalar olabilir.
Bir diger secenek detentli digital encoder kullanip, sonra bir programlanabilir resistor kullanarak bunu halletmek.

Isikli dugmeleri de elde etmek mumkun, ben pedal ve diger urunlerimde kullaniyorum. Websitemden
bakabilirsin fotograflara: www.astaudio.com

Bu amfiyi "solid state" seklinde ben yapabilirim istersen. Hazirda uzerinde
calistigim bir devreyi kullanarak 10W ile 25W arasi yapabiliriz. Ilgilenirsen ozel mesaj ile yazabilirsin.
Izmir'de gorusebiliriz istersen aralik sonunda.

Bu arada tasarim bana Jetgiller cizgifilmini, eski 70 lerin radyolarini ve bir de su markalari cagristirdi:
http://www.trilliumamps.com/Amplifiers/tabid/94/Default.aspx
http://carramps.com/products/impala
http://blog.dreamguitars.com/humprey-amplifiers-an-interview-with-gerry-humphrey/
http://area51tubeaudiodesigns.com/M...=001&Product_Code=model2&Category_Code=cat007

Tebrik ediyorum, basarilar.
Bunlara detentli pot deniyor ve en iyilerini "bence" Tyco yapıyor. Röle Teknik'ten Derya Eroğlu beyefendi ile görüşürseniz size yardımcı olacaktır bu konuda. Yalnız fiyatı tuzlu gelebilir :D Ayrıca GAIN ve BASS ayarı için 500k, 1M gibi logaritmik pot bulabileceğiniz konusunda şüphelerim var.

Pot sesi olayı için aklıma mekanik bir fikir geldi. Pot başlığı özel yapılabilirse tasarıma uygun olarak ilginç olabilir. Pot başlığının içine kendisi kadar dişli yapıp, potun sabitlendiği yere de ince saçlı ve iki kollu bir mekanizma konması. pot her döndüğünde dişli çark saç parçaları zorlayarak biraz dirençli bir dönüş ve ses sağlar.

Tabi bu durumun pratikliği ve uygulanabilirliği nasıl olur bilemem. Potlar uzun şaftlı olursa somun mekanizması yapılıp lazer kesim ile de pot başlığına eklenecek ek parça yapılır.

Edit: Yazdıktan sonra aklıma geldi. Pot tarafına PC farelerindeki gibi bir mekanizma da eklenebilir.

Pot sesi olayı için aklıma mekanik bir fikir geldi. Pot başlığı özel yapılabilirse tasarıma uygun olarak ilginç olabilir. Pot başlığının içine kendisi kadar dişli yapıp, potun sabitlendiği yere de ince saçlı ve iki kollu bir mekanizma konması. pot her döndüğünde dişli çark saç parçaları zorlayarak biraz dirençli bir dönüş ve ses sağlar.

Tabi bu durumun pratikliği ve uygulanabilirliği nasıl olur bilemem. Potlar uzun şaftlı olursa somun mekanizması yapılıp lazer kesim ile de pot başlığına eklenecek ek parça yapılır.

Edit: Yazdıktan sonra aklıma geldi. Pot tarafına PC farelerindeki gibi bir mekanizma da eklenebilir.
Hemen bir mouse parçalıyorum, çok teşekkürler :)

Hocam madem asimetrik olarak göze hoş gelen bişey yapmak istiyorsunuz. bana sorarsanız modellenmiş olan amfinin yüksek kısmının oraya el içeri sokularak taşınmasını sağlayan bir kulp ekleyebilirsiniz. ağırlık merkezinide 1-2 hesaplamayla sağ tarafta uygun pozisyona koyarsanız çok tatlı olabilir.

Hocam madem asimetrik olarak göze hoş gelen bişey yapmak istiyorsunuz. bana sorarsanız modellenmiş olan amfinin yüksek kısmının oraya el içeri sokularak taşınmasını sağlayan bir kulp ekleyebilirsiniz. ağırlık merkezinide 1-2 hesaplamayla sağ tarafta uygun pozisyona koyarsanız çok tatlı olabilir.
Doğru, kasa dilim dilim tabakalardan meydana geleceği için hem içe dönük hem dışa doğru sap da kendiliğinden oluşturulabilir. Bu da aklımda fakat kasa rengi ile aynı renk ve malzemeden dikişli ve perçinli bir klasik bavul sapı daha çok uyacak gibi.

Geri