Lamba Ölçmek

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda dubidakka tarafından 12 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Power lambalarının veya preamp lambalarının (soketli ölçüm cihazları hariç)değerlerini ölçmek mümkün mü? Kendimiz gidip biyerden seçmeye kalksak eşleştirme yapmamızın başka bir yolu var mı ? Bilen var mı :)
   
 2. Yok. Çalıştırmadan, gerilim uygulamadan hiçbir şeyi ölçemezsiniz. En fazla, ısıtıcı filamanların kopuk olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eşleştirme, emisyon durumu vs için de yine gerilim uygulamak lazım.
   
  dubidakka bunu beğendi.
 3. , Soketli ölçüm cihazlarına kendin ulasamıyorsan bile şehirindeki büyük stüdyolarda mutlaka vardır sanırsam ankarada @yakko abinin stüdyosunda vardı orangeın testerı :D
   
  dubidakka bunu beğendi.
 4. Istanbul da bildiğiniz yer var mıdır ?
   
 5. Evet vardı ama en son yaklaşık 4 sene önce gitmiştim. Şuan ellerinde duruyor mu bilmiyorum. Adresi;
  http://www.timpani.com.tr/
   
  dream ve dubidakka bunu beğendi.
 6. peki lambaların ömrünün azaldığını, performansının düştüğünü ya da bittiğini ses unsurları dışında ölçerek ya da teste tabi tutarak anlamak mümkün müdür.
   
 7. Tabiki mümkün. Akım değerleri ve geçiş iletkenliği test edilerek, lambanın emisyonu ve dolayısıyla ömrü hakkında bilgi aslında net olarak bu şekilde elde edilir.
   
 8. Yanlış hatılamıyorsam burada (http://www.timpani.com.tr/tubes.htm ) ölçüm cihazı vardı, bi ara sahibinden de satış yapan bir firmada da vardı ama bulamadım ilan.
   
 9. tabi bunu yaptırabilecek bir yer bulmak lazım.
   
 10. Timpani sattığı ürünleri eşliyormuş aradım :)
   
 11. O da olacak ama birkaç yıl sonra, mikro işlemci kontrollü switch mode bir tester üzerine çalışıyorum. Yurda döndüğümde hayata geçireceğim.
   
  dubidakka bunu beğendi.
 12. Eşleştirmek istediğiniz lambalar hangileri ? Yani hangi tip ? (6L6Gc mi 6V6 mı ?)
   
 13. 6L6
   
 14. Kaç adet var ve hangi amfiyi kullanıyorsunuz?
   
 15. Elin değmişken adam gibi bir Türkçe stok takip programı da yaz da aradığımızda lamba bulalım @izzzyy, 4 tane MESA 6L6GC lambayı feryat figan bir haftada getiremediler, bana gelmeden İstanbul üstünden direkt Adana'ya gitti sonra Ankara'ya geri geldi o arada ben yurtdışından tedarik etmiş oldum...
   
 16. Mesa 2:90 var power olarak ama 18 tane lamba var elimde. 8 i yeni 10 tanesi eski hepsine baktirmak istiyorum işte durumları nedir diye :)
   
 17. Hay maşallah veterinere sürü göstermek gibi 18 tane lamba nedir yahu :)
   
 18. Emekliyim ben ya :) iş güç yok öyle lamba mamba deneyip vakit geçiriyorum :)
   
  OsmanBurak bunu beğendi.
 19. İstesen stadyum bile aydınlatırsın üstad onlarla. Yakın zamana kadar Strategy 400 vardı bende bu yüzden yok paraya sattım...
   
 20. benim amfide de ses yükselip alçalıyor ama lambalar çok kullanılmadı. ama zaman bazında düşünürsek oldukça eskiler. tahminim 5-6 yıl. lamba siparişi vereceğim ama sorun lambalarda değilse boşu boşuna vermek istemiyorum. bu yüzden sordum lambaları test edebiliyor muyuz diye.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş