Alttan 2. Telin 1. Perdesine Basınca Cızırtı Geliyor

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Burak_029 tarafından 13 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. alttan 2. telin 1. perdesine basınca cızırtı geliyor.Başka bir yerde sıkıntı yok gitar yeni . Nasıl düzeltebilirim tamirciye götürmeden ?
   
 2. Saddle yukselteceksin sadece.
   
 3. yükselttim ama olmadı bu arada gitarım lp100
   
 4. Biraz daha yukselteceksin.
   
  GiveİntoMe bunu beğendi.
 5. baya yükselttim ama azalma olmadı hiç başka bir nedeni olabilirmi
   
 6. dostum sap ayarından sap fazla gergin oldugunda genelde ilk perdeler fretlere değer,trusrodu gevşetmen gerekiyor.
   
 7. Sap ayarında sıkıntı olabilir bence bi göster
   
 8. Sap ile pek ilgisi yok, frette problem var, dikkatli bakında çentik ya da oyuk görünüyor mu incele. İnce tellerin ilk perdeler genelde ilk aşınanlardır. Sap ile ilgili olsaydı 1. ve 2. perdelerin çoğunluğu cızlardı.
   
  Clamper ve patlakkulak bunu beğendi.
 9. Hazır konu varken ben de hemen atlayayım dedim.:D Benim gitarım da ltd mh 50 gitarımı yaklaşık 2 senedir kullanıyorum.Normal şartlarda benim gitarımda bir cızırtı yok ama çok sert distortionlarda 12. ve 10. perdelerden belirgin şekilde çarpma sesi geliyor. sizce ne yapmam lazım.
   
 10. soğuk havalar gitarı cidden etkiliyor sap konusunda.. muhtemelen sorunun fretler ile değil , sap ayarı ve tel değişimi ile halledebilirsin diye düşünüyorum
   
 11. Bu tarz cızırdamalarda tel değiştirmek pek akla gelmez ama ilk düşünülmesi gereken durum bence. Ayrıca, 1. veya 6. telde değil de, 2. telde olması sap ayarından çok perdede sorun olduğunu düşündürdü bana. Sıcaklık değişimiyle bazı perdeler ufaktan yerinden oynamış olabilir yada ilk perdelerde oyuk/çukurlaşmalar olabilir.
   
 12. bugün götürdüm gitarımı dore müziğe (artık pera daki bakımı onlar yapıyor) tel değiştirirken de en alt telin 10 ve 15. perdelerin arasını çok hafif tesviye etmişler. şu anlık bir sıkıntı yok en sert distortionlarda tertemiz ses veriyor.İlgilendiğiniz için teşekkür ederim
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş