Bas Gitar Ile Ilgili

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda Flamenco tarafından 14 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar,

  Custom bir bas gitar yaptıracağım 6 telli olacak.

  Ağaç ve manyetik hakkında bilgisi olanlar yazarsa çok sevinirim. Boya olmayacak o yüzden ağacın renginin koyu olmasi gerekli wenge yada abonoz gibi.humbucker single arasında ne gibi fark yaratır ? Perdesiz veya perdelinin avantajları ,dezavantajları

  Iyi aksamlar.
   
 2. Gövde ağacı olarak mı abonoz ya da wenge düşünüyorsunuz anlamadım? Dediğiniz ağaçlar klavyede, sapta olur diye biliyorum.
   
 3. Hayır düşünmüyorum o renk tonunda birşeyler arıyorum.Cocobolo iyi bir alternatif olabilir klavyeye ve sapa henüz karara varamadım daha.

  Tavsiyelerinizi bekliyorum.Yeni bir gitar tasarlanacak sonuçta güzel bir şey olmasını istiyorum :)
   
 4. Erdem abiye sormalı en iyisini o bilir şu an aramızda. @erkozero
   
  NecroBass bunu beğendi.
 5. Benim naçizane tavsiyem sap wenge, klavye abanoz, gövde ise pau ferro kaplamalı bir ash gövde olacak. Hele ki french ash olursa çok tatlı olur diye düşünmekteyim. Ama tabi cocobolo da mükemmel bir sap ağacı seçeneği olabilir. Biraz daha nasıl bir ton istediğinize bağlı. En azından kendim yarın bir bas yaptıracak olsam ağaçları koyu renkte, benim seçimlerim bu yönde olurdu. Peki manyetikler, eğer düşünüyorsanız preamp, köprü ve burgular ne olacak karar verdiniz mi?
   
  Flamenco bunu beğendi.
 6. 035-5-04.jpg

  Tam aradıgım renk tonlarında bir gitar klavyeyi abonoz istemiyorum daha dalgalı bir agac istiyorum.

  Köpru,manyetik,aksam konusunda bilgim yok tavsiyelerini alabilirim.

  Burgular ve potlar agacın tonuna yakın bir renk yada siyah olucak. Kasayı F-bass düşünüyorum birde 12.perdeye abonoz bir isleme dusunuyorum
   
  beatles bunu beğendi.
 7. O zaman aradığınız böyle bir şey ise, klavyeye padouk, purpleheart, cocobolo üçlüsünden birini tavsiye ederim. Padouk, epey parlak tonlu bir afrika ağacı, purpleheart biraz daha ne tam parlak ne tam koyu, ikisinin ortasında bir tona sahip, cocobolo ise rosewood ailesinden bol desenli, koyu tonlu bir ağaç. Bunlardan biri sizin istediğiniz tona göre çok güzel klavye ağacı olabilir. Manyetik olarak yine ne şekilde bir ton istediğinize bağlı olarak çeşit çeşit bir çok seçenek var, ama benim favorim Nordstrand manyetiklerdir. Bir bakmanızı tavsiye ederim. Köprüde eğer 5 telli düşünürseniz Babicz Full Contact köprü, eğer 6 telli düşünüyorsanız Hipshot veya Sandberg köprüleri öneririm. Burgu olarak da Hipshot ultralite'lar iyidir epey. Ama bunların hepsine alternatif mümkün tabi ki, istemediğiniz kadar hemde.
   
  Flamenco bunu beğendi.

 8. Tek manyetigin bir avantajı var mıdır peki ?
   
 9. Herhangi bir avantajı veya dezavantajı olduğunu söyleyemem, biraz zorlarsak tek manyetiğin basın tonunu birazcık da olsa sınırlayacağını söyleyebilirim ki o da çok çok minimal bir durum, iyi bir manyetikle aşılamayacak bir durum değil. O iş tamamiyle gitarın kullanılacağı alan ve istenen ton ile alakalı. Mesela en basit örnek Jazz ve Precision baslar. Biri çift diğeri tek manyetikli baslar ve ikisinin de kendine has tonları var. Piyasada bol bol tek manyetikli bas da var, insanların alıp modifiye ile 3 manyetikli olarak kullandığı baslar da var. Bu iş tamamen sizin bas gitarınızdan ne beklediğinizle alakalı.
   
 10. Death metal,Progressive metal,Flamenko yeri geldiginde blues yapıyorum.
  Manyetiğe karar veremedim çok sıkıntılı konu çünkü bas gitarla ilgili yeterince bilgim yok.

  timthumb.jpg büyük ihtimal söyle bişi olucak.Kenarlarında keman oyması olucak.


  Aksam konusunda link vererek yardımcı olursanız sevinirim.Burguları bulabıldımde köprü ve manyetiklere karar veremedim.
   
 11. Flamenco bunu beğendi.
 12. Emg tavsiye edermisiniz peki ?  Bu videodaki tonu beğendim.
   
 13. Tabi ki. Emg'ler de epey versatil manyetiklerdir.
   
 14. Gövde ve sap icin ne tavsiye edersiniz ?
   
 15. Koyu renkli ağaçlara ek olarak ovankol ve ceviz de önerebilirim. Ovankol sertlik olarak sapta da kullanılabilir ve midleri yüksek bi ağaç. Ceviz ise biraz daha basları yüksek ve gövdede kullanılabilecek bi ağaç. Kapak ağacı kullanacaksanız claro walnut, walnut burl yada koyu renge boyanmış maple burl olabilir. Bi de ek olarak makassar abanozu, ziricote ve bocote de desenli ağaçlar olarak değerlendirilebilir. Geri kalan ağaçları zaten NecroBass söylemiş.

  Sayılan seçenekler arasından ovankol, wenge, padouk ve ceviz bulması nispeten kolay ve fiyat olarak uygun ağaçlar. Bas gitar manyetikleri hakkında pek bir bilgim yok ama istediğiniz tonu bas, low mid, mid, upper mid veya tiz gibi sınıflandırırsanız ağaç seçimi konusunda daha çok yardımcı olabiliriz.
   
  Flamenco ve NecroBass bunu beğendi.
 16. Benim de aklımdan 3 veya 5 parçalı bir ovankol/wenge sap geçmedi değil hani. @Grugum gayet güzel sunmuş seçenekleri.
   
  Flamenco bunu beğendi.
 17. Evet 3-5 parçalı bi sap güzel olur. Wenge ve ovankolun arasına açık renkli bi ağaç da koyabilirsiniz. Maksat 2 tane desenli ağacın desenleri birbirine karışmasın :) ama öyle yapacaksanız neck through body yaparsanız daha şık olur. Sadece sapı 5 parça yaparsanız gövdeyle birleşen yerde pek şık olmayan bi görüntü oluşuyor bence.
   
  Flamenco bunu beğendi.
 18. Ben de tam tersine o görüntüyü pek bi beğenmekteyim. Zevkler ve renkler işte. Ama katılıyorum neck through olması durumuna. Köprüyü de string through body yaparsınız, sustain canavarı bir bas gitarınız olur.
   
  Flamenco ve Grugum bunu beğendi.
 19. Almak istedigim tonları açıkcası bende bilmiyorum yani yeri geldiginde death metalde çalacağım yeri geldiginde jazz da çalacağım o yüzden her yola giden bir gitar olmasını istemekteyim.Klavye madagascar ebony uygun olabilir desenli bir ağaç kapaktada koyu renkli bir ağaç düşünüyorum.Sapa karar veremedim sert bir ağaç olması gerekli neck tru olucak.

  Gövdeyi ceviz ,maun yada dişbudak düşünüyorum.

  Manyetik olarak bartolininin manyetikleri hoşuma gitti mk2 modeli, aksam siyah olucak.
   
 20. Ooo manyetik seçimi gayet hoş. O zaman ben bir aktif preamp eklemeyi önereyim gitara. Ton olarak daha çok seçeneğiniz olur.
   
  Flamenco bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş