Gitar Başlangıç Konusunda Yardım,

'Müzik - Genel' forumunda aumit tarafından 14 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Herkese Selam,
  Bir yakınımın 13 yaşındaki oğlu gitara başlayacak.Gitar seçiminde benden yardım istedi fakat tereddütte kaldığım bir konu ile başbaşayız.Çocuk solak fakat daha önce biraz gitar denemesi olmuş. fakat o gitar solak değilmiş..kendisi solak olmayan gitarla çalmak istiyor ve ikisinide rahat çalabileceğini düşünüyor.Hangi gitarı seçmeliyiz?solak gitar çalanlar yardımcı olursa sevinirim.
  saygılar..
   
 2. Bence iki çeşit gitarı da aynı anda denesin ve hangisinin daha doğal hissettiğine karar versin.
   
 3. selamlar , şahsi kanaatim müziği genç yaşta sevdirme ve sürdürme açısından çocuğun istediği gitarı almanız yönünde olacak zira hevesini ,istediği gitarı alamadan başlarsa sürdüreceğini zannetmiyorum . solak olup sağ çalan bir çok kişi tanıyorum . o şekilde doğal hissettiyse bence bir problem yok.
   
 4. Ben solagim ve neredeyse 20 sene oldu ve gitari sag olarak caliyorum. Dahasi bence dogru olan da bu: sol elim daha iyi hakim oldugum el ve klavye ustunde yani marifetli elin olmasi gerektigi yerde. Benim merak ettigim sey saglaklarin neden solak gitar calmadiklaridir hep... Birinci elden dusuncem direkt saglak gitarla baslasin hic zarari yok...
   
  devastator, aumit ve Kerem bunu beğendi.
 5. yardımlarınız için çok teşekkürler.sağlak gitar iyi bir seçim olacak..hadi hayırlısı....
   
 6. Aslında düşündüm de gerçekten sağlakların solak gitar çalması daha mantıklı geldi. Neden klavyede olması gereken elimiz penada?
   
  aumit bunu beğendi.
 7. Ne yaptınız olur mu ya.. Pena tutan elin ince motor kabiliyetinin daha iyi olması lazım. Solak olan gitar azlığı sıkıntısından sağlak olabilir ama solak olanın solak kalması daha da ilerlemesine zemin hazırlar.Hea yok ben solağım ama sağlak da çok güzel çalıyorum ne alakası var diyene, solak olarak başlasaydın satriani eline su dökemezdi diyorum :) Pena tutuşunda, kullanmasında çok daha ince işler var.
   
  diskjockey ve inhumanform bunu beğendi.
 8. Yakın bir arkadaşımda solak ve gitarı sağlak kullanıyor. Aynen katılıyorum.

  Ama iki ele de hakim olur da memleketimizden yeni bir Michael Angelo Batio çıkarsa da gurur duyarız.
   
 9. solak olmama rağmen yaklaşık 15 -16 yıldır sağlak gitar çalıyorum. sağ el ile penalamak başta sıkıntı gibi gelmedi değil. hatırladığım kadarıyla sağ elimi geliştirmek için baya bir çabalamıştım. sonuçta çalma işi pratikte doğuştan gelen bir şey değil. nasıl başlarsan öyle gidersin. çoğu solak gibi bende istediğim gitarı bulamama korkusundan sağlak çalmaya alıştımki yabana atılacak bir durumda değil hani :) ama her şeyden önce çalan kişinin kendini hangi gitarla rahat hissettiğidir. gerekli egzersizler yapıldığında sorun yaşayacağını sanmam
   
 10. Bu durumu ben yaklaşık 7 yıl önce, daha gitara yeni başlarken düşünmüştüm. Ama sürü psikolojisi, ben de herkesin gittiği yoldan gittim. Daha marifetli olan elimizin sadece 2 parmağını kullanmamız bana hep saçma gelmiştir.
   
 11. açıkçası sağ eli kullananların nasıl sağ el ile klavye kullandığı beni de şaşırtıyor, tam olarak solak değilim evet ama sanki güçlü olan eliniz klavyede olması gerekiyormuş gibi bir düşüncem var.
   
 12. Solağım, sağ gitar kullanıyorum. Mutluyum.
  Artıları :
  - her markanın her modelini kullanabiliyorum/ satın alabiliyorum.
  - sol elimin kas hafızasının daha gelişmiş olduğunu düşündüğümden klavye hakimiyetim daha iyi.
  Eksileri :
  - acaba sol elimle pena tutuyor olsaydım daha hızlı çalabilir miydim diyorum.
   

Bu Sayfayı Paylaş