Telleri Islak Mendille Silmek?

Biliyorum konuyu, hatta benim de postum var. Şöyle ki, şunu farkettim. Tuşem sert olursa daha hızlı yiyor fretleri. Mesela metal parçalarda nedense istemsizce tuşemin sertleştiğini, daha sert bastığımı gördüm. Metal müzik yaptığım bir gitara Elixir takmıyorum. Ama blues çalacaksam, çok sert tuşe ile çalmıyorum. O zaman takıyorum, bir sıkıntı da yaşamıyorum. Bu tamamen tuşe ile ilgili. O başlıkta hatta OsmanBurak abi de yazmıştı tuşe ile ilgili kısmını. O yüzden tuşen sert değilse Elixir en uzun ömürlü tellerden.

Çalma sıklığına göre görecelidir ama bence uzun bir süre..Tellerin ömrü çok uzun değildir, o ilk taktığınızda verdiği canlı çınlamalı gitar tonları kayboldukça değiştirmek gerektiğini anlarsınız ve süre uzadıkça paslanmasa bile düzgün bir performans alamazsınız.

Silah yağı bulun(koruyucu) ve bir beze çok az döküp her calimdan sonra silin, sonra o bezi hava almayacak şekilde muhafaza edin sürekli kullanırsınız :)
Diyelim ki unuttunuz uzunca bir süre yapmadınız teller paslanmaya başladı, WD40 la silin günü kurtarın :)
Çimen lekesi için kuru kahveyi sirkeyle karıştırıp... :)
WD40 'n o kafa yapan kokusu yok mu onun :) Bu arada tecrubeyle sabit, pas sökülüyor ama teller çok pötürlü kalıyor. Sizin bu konudaki deneyiminiz nasıl acaba ? Beni çok rahatsız ettiğinden değiştiriyorum tellerimi...

Efendim akşam palamudu fazla kaçırınca biraz erken yattık, tam çişe kalktım ki bakıverdim de forumda enteresan sorular gelmiş (Bendeki genişliğe bakar mısınız nereden girdim konuya? Hele rezilll hele!) İstediğim sorudan başlıyorum.

WD-40 paslanma için bir çözüm ama ilk günden itibaren kullanacaksınız ve sürekli kullanacaksınız paslandıktan sonra kıymeti yok lakin var olan pası almaya yardım eder ve korozyonu olduğu noktada yavaşlatır, var olanı geri çeviremez. Lakin WD-40 elinize de geçiyor ve sağlık açısından Allah bilir ne kadar zararlı. Her çalıştan sonra telleri sileceksiniz, hatta WD-40 olmasa bile sileceksiniz tabi. Ha benim gibi tembel teneke iseniz de yine yukarıda önerildiği gibi Elixir kullanabilirsiniz. Elixir'in avantajı şu: üstündeki polimer kaplama hep orada, tel ezilse de tamamen telden ayrılmıyor, akarı kokarı olmadığı için parmaklara da bulaşmıyor. Elixir teli hiç silmenize gerek yok, silmenin fazladan bir faydası da.

Neyse ben burada ahkam kesmekten çok, aciz kaldığım, rezil rüsva olduğum bir noktada kendimi ifşa etmek istiyorum. Elixir fretleri daha çok yiyor dendiğinde ki @Can Temtek kardeşim açmıştı bu mevzuyu sanırım, bunun düpedüz saçmalık olduğunu düşünmüştüm. Sebebi basit: iki malzemeyi birbirine sürtünce sert olan yumuşak olanı yer; bildiğiniz zımpara etkisi bu. Elixir'in kaplaması her halükarda perdelerden daha yumuşak, fakat perde ile temas eden de bu kaplama, bunun fretleri hızlıca yemesi akla mantığa aykırı gibi geldi. Bunu forumda yazdım da. Gel gelelim benim deneyimim de bu yönde! Can Temtek bence de gözleminde haklı kendisinden burada özür diliyorum. Benim ilmim burada iflas etti, kendimi aynı Atatürk Sami gibi hissettim. Bu ibretlik hikaye için :

Hayatınızın 12 dakikasını yok yere yedikten sonra konumuza dönelim. Bir açıklama şu olabilir. Elixir'in tellerinin Can'ın ve benim daha önce kullandığım tellerden daha sert olma ihtimali var, ölçmedim bilmiyorum. O vakit perdelere sürten yerde koruyucu kaplama kalkar kalkmaz orayı daha hızlı yiyor olabilirler. Bunu daha önce düşünmedim o yüzden şimdi yazıyorum. Kaplama perdelerde kalksa bile kalan yerlerde durduğu için yine de paslanma çok daha yavaş olacaktır.

Son düzenleme:
Efendim akşam palamudu fazla kaçırınca biraz erken yattık, tam çişe kalktım ki bakıverdim de forumda enteresan sorular gelmiş (Bendeki genişliğe bakar mısınız nereden girdim konuya? Hele rezilll hele!) İstediğim sorudan başlıyorum.

WD-40 paslanma için bir çözüm ama ilk günden itibaren kullanacaksınız ve sürekli kullanacaksınız paslandıktan sonra kıymeti yok lakin var olan pası almaya yardım eder ve korozyonu olduğu noktada yavaşlatır, var olanı geri çeviremez. Lakin WD-40 elinize de geçiyor ve sağlık açısından Allah bilir ne kadar zararlı. Her çalıştan sonra telleri sileceksiniz, hatta WD-40 olmasa bile sileceksiniz tabi. Ha benim gibi tembel teneke iseniz de yine yukarıda önerildiği gibi Elixir kullanabilirsiniz. Elixir'in avantajı şu: üstündeki polimer kaplama hep orada, tel ezilse de tamamen telden ayrılmıyor, akarı kokarı olmadığı için parmaklara da bulaşmıyor. Elixir teli hiç silmenize gerek yok, silmenin fazladan bir faydası da.

Neyse ben burada ahkam kesmekten çok, aciz kaldığım, rezil rüsva olduğum bir noktada kendimi ifşa etmek istiyorum. Elixir fretleri daha çok yiyor dendiğinde ki @Can Temtek kardeşim açmıştı bu mevzuyu sanırım, bunun düpedüz saçmalık olduğunu düşünmüştüm. Sebebi basit: iki malzemeyi birbirine sürtünce sert olan yumuşak olanı yer; bildiğiniz zımpara etkisi bu. Elixir'in kaplaması her halükarda perdelerden daha yumuşak, fakat perde ile temas eden de bu kaplama, bunun fretleri hızlıca yemesi akla mantığa aykırı gibi geldi. Bunu forumda yazdım da. Gel gelelim benim deneyimim de bu yönde! Can Temtek bence de gözleminde haklı kendisinden burada özür diliyorum. Benim ilmim burada iflas etti, kendimi aynı Atatürk Sami gibi hissettim. Bu ibretlik hikaye için :

Hayatınızın 12 dakikasını yok yere yedikten sonra konumuza dönelim. Bir açıklama şu olabilir. Elixir'in tellerinin Can'ın ve benim daha önce kullandığım tellerden daha sert olma ihtimali var, ölçmedim bilmiyorum. O vakit perdelere sürten yerde koruyucu kaplama kalkar kalkmaz orayı daha hızlı yiyor olabilirler. Bunu daha önce düşünmedim o yüzden şimdi yazıyorum. Kaplama perdelerde kalksa bile kalan yerlerde durduğu için yine de paslanma çok daha yavaş olacaktır.

Bu adamlar ne çok seviyorlar hikayeleri ya, hayatları hikaye :D

Tellere basınca fretleri yeme olayı tellere bulaşan pas kir vücut deri parçalarının zımpara etkisi yapmasıydı sanırım. O başlıkta baya bir tartışılmıştı. Tellerin fretlere değen yüzü mikron düzeyindedir sanırım bu yüzden basıncı frete fazla olacak.(çakının ucuyla eski kaşar kesmek gibi düşünün, zor olur ama olur ! :)) ) kayaya damlayan sular misali kaya aşınmaya başlayacak teli de sudan saydım tabi su da yok oluyor. (yani ikisine de olan oluyor da fretlerin yenmesi daha kötü) tellerin kendisini oluşturduğu basınç etkisi ve pas, kir, ter, pislik, iğrençlik, kokuşmuşluk fretleri daha çok eziyor dedik bunu da kabul edersek bekleyen teller daha çok yiyor fretleri elixiri de haftada bir değiştirecek lüksümüz yok 2-3 ay en az tutacaz, o zaman fretleri daha çok yiyor diyoruz. Bence tellerin sık değiştirilmesi daha mantıklı bu sebeplerden ötürü yahu alın ernie ball'ınızı DR nizi Dunlop'unuzu ayda bir değiştirin işte mis. Tel de mutlu, fretler de mutlu, cebimiz de mutlu, sound olarak da mutluyuz oh mis.

Telleri her çalmadan sonra kuru, hav-tane-parça bırakmayan bir bezle telleri hem altını hem üstünü yani tek tek bütün yüzlerini silin.

Bir de silah temizleme yağı ile dikiş makinesi yağı aynı şey galiba. Bu sebeple ikisi de işe yarar diye aklımda kalmış. Zaten dikiş makinesi yağı wd 40'ın daha az vücuda zararlısı ve daha fazla işe yarayanı. Kapı gıcırtısı, koltuk gıcırtısı, sıkışan vida, bilimum çarklı-döner abuk sabuk her alete sık. Makine'nin icadından daha önemli dikiş makinesi yağı. Nimet nimet günde 3 defa, tok karına:)

Geri