Telleri Islak Mendille Silmek?

Ben Fast Fret kullanıyorum; ama kullanmayı aksatmamak lazım. Birkaç gün aksatırsanız önünü alamıyorsunuz gerçekten.

Fotoğraftaki teller 3 ya da 4 haftalık (İlk 6 tel Ernie Ball Power Slinky, 7. tel de 65 lik bas gitar teli). Dün akşam değiştirdim ve değiştirmeden önce rezilliği fotoğraflamıştım:
Paslı.jpg

2-3 gündür gitarı elime almamıştım ve en son 3-4 saat çalındıktan sonra Fast Fret ile silmemiştim üşengeçliğimden.

Planet Waves, dunlop ve diger bircok markanin string cleaner urunleri var.
Ben onlardan kullaniyorum. Farkedilir derecede tellerini temizliyor ve ömurlerini uzatiyor ama derseniz ki ayni teli normalde 2 ay kullanirken 6 aya cikar mi?
Zorlamamak lazim :)
Tellerin ömurlerini uzatmak kismina tam deginecek olursak, kendi deneyimim bu sekildedir;
- Teller, pas, yag ve kir yuzunden hem paslanirlar hem de paslandiginda ses/tini degisir.
Tel temizleyici kullanmak bence ömur uzatmak yerine, telin ömru ne kadarsa o surede size en iyi sesi/sonucu vermeye calisiyor.
Yani tel bir sebebten dolayi 2 hafta sonra kirlenip paslandiginda ilk aldiginizda ki sesi vermeyecektir, temizleyici urun ise size bu konuda yardimci olacaktir.

Teller ne kadar temiz olsada belli bir sure esnekligini yumusakligini yitiriyorlar. Sertlesen teller hem elleri yoruyor tuseyi sertlestiriyor hem de fretleri daha cabuk eritiyor.

http://www.daddario.com/pwProductDetail.Page?ActiveID=4115&productid=543&productname=String_Cleaner

pw_prod_PW-STC_main_2.jpg

Ultraglide65StringConditioner-11.png

Geri