Manyetik Rezonans Frekansı Tamiri

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda metalic tarafından 20 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. manyetik rezonans frekansı tamiri hakkında ufak bir bilgi istiyordum.. Komple manyetıkmı değişiyor , manyetık preamp i mi değişiyor yoksa manyetıgın icine bir mudahele mi gerekiyor ? bunu ogrenmek ıstıyordum.Bu arada , manyetiğim emg 81 85...

  Ps : gitarımın arızasının bu olduğu söylendi..
   
 2. Bunu kim söyledi acaba size ? Bir an okuyunca hastanedeki MR cihazı bozulan bir radyolog yazdı sandim :) manyetiğin rezonans frekansı olmaz hadi cut off frekansı olur o da bozulacak bir şey değil.
   
  tothestars ve SLASH123 bunu beğendi.
 3. Kusura bakmayın ama, ya adam bir b.k bilmeyip işkembeden sallamış veyahut sizi basbayağı "yemiş".

  Yavaş! Manyetiğin rezonans frekansı olmaz olur mu? EMG-81'inki mesela 1.5kHz mi ne, öyle bir şey. Bazı pasif manyetiklerde 4-5kHz civarına kadar çıkabiliyor ve bu değer bizzat manyetiğin karakteristik tonunu belirleyen bir parametre.
   
  izzzyy bunu beğendi.
 4. İyimser olmaya çalışacağım. Belki de mıknatısların uzun dönemde özelliğini kaybetmesi ve manyetiklerin tonunun değişmesi durumunu anlatmaya çalışmıştır??
   
 5. Öncelikle lise arkadaşınız yok karşınızda yavaş diyebileceğiniz bir ortamda degilsiniz ! Konuşma adabini ogrenmenizde fayda var.
   
  Son düzenleme: 20 Kasım 2014
  metaltrrocker ve programci_84 bunu beğendi.
 6. Ben yazsam yavaş diye kıyamet kopardı :D
   
  celal12345, taureN, andysat ve 10 kişi daha bunu beğendi.
 7. Üslup konusunda aşırıya kaçtığımı düşünmüyorum; ama yine de özür dilerim. Fakat sizin de bilgi sahibi veya en azından fikir sahibi olmadığınız konularda "kesin ağızla" konuşmamanızda fayda var. Gitar manyetiği gibi komple bir rezonans devresinden bahsederken "rezonans frekansı yok" demek, abesle iştigaldir. Ben de, -ortamı ne olursa olsun- müdahale ederim.
   
  taureN, andysat, benseno ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 8. Polemiğe girme niyetinde değilim, vasfinizi bilmiyorum sizde benimkini bilmiyorsunuz o yüzden bu kadar bilgi sahibi değilsiniz ,anlamadiginiz konuya yorum yapmayin vs diye konuşmayınız.bu konuda gayet bilgiliyim eğer yanlış birşey soylediysem bilmediğimden değil gözümden kaçan birşey olduğundandır onu da duzgun bir uslupla duzeltirsiniz.mudehale hakkiniz sadece dogrusunu bir kaynak gostererek paylasarak olur yoksa bir gram ilerleyemez aksama kadar kavga ederiz.sokak ağzıyla konusacaksaniz bir daha cevap vermeyeceğim fakat bir kaç kaynak paylasirsaniz en azindan bilgi paylaşımı yapmış oluruz.
   
 9. Clamper bildiğim kadarı ile elektronik mühendisliği öğrencisi, şimdiye kadar gördüğüm bu konularda bilgisiz değil. Fakat burda hatalisin @Clamper , gitar manyetiğinin eşdeğer devresi basbaya rezonans devresidir. Sende biliyorsun bunu, biraz sakin ol ve gitar manyetiginin eşdeğer devresinin nasıl olabileceğini düşün, 10 sn içerisinde cevabı bulacaksın.
   
 10. E sen hakkını doldurdun çünkü. :)
   
  celal12345 ve tothestars bunu beğendi.
 11. @izzzyy tank devresi olduğunu göz ardı etmiştim öncelikle onu soyleyim.benim bahsetmek istediğim frekans responsunun impuls değilde bir lowpass yada bandpass karakter göstereceği ydi yani rezonansa girip bir frekans da çalışan narrowband bir sistem olmayışı ydi demek istediğim.halen rezonans frekansını nerede işimize yarayacagini anlamadım.
   
 12. "Resonant peak" kavramını araştırın o zaman. Fazlasıyla cevap bulacaksınız.
   
 13. Rezonant peak in ne olduğunu biliyorum bu peakin diğerlerine gore kaç dB fazla olduğu açıkçası önemli benim acimdan,eğer 3-4 dB den fazla değilse benim kulaklar flat response olarak algilayacaktir :)
   
  Son düzenleme: 20 Kasım 2014
 14. Sakin olun beyler ve o manyetikleri yavaşça yere bırakın. :)
   
  wolkN, Oguz92, antbalci ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 15. bence Manyetik olayını boşverin, gidip 2 duble içip geyik yapmalı :)
   
  tothestars bunu beğendi.
 16. Abi gözünüzü seveyim şu espiriyi yapmayın artık :D
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 17. O değil de; elektronik ile ilgili eğitimi olan biri konuya girince neden hep kavga çıkar, anlamıyorum:):)
   
  wolkN, mtash, metaltrrocker ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 18. Faturalıysa distribitör firmadan iade/değişim talep edilebilir. Manyetik tamiri yapabilecek bir birim aklıma gelmiyor. olsa da sonrasında düzgün çalışıp-çalışmadığı kuşkusu beni deli ederdi.
   
 19. Aslında konunun dönüp dolaşıp geleceği yer: http://turkrock.com/konu/45358/
  Yani o konu çift yönlü truss-rod ile alakalı değilmiş. Artık o da tutmayınca mağaza bu cevabı vermiş: "manyetik rezonans frekansı bozuk".
  Bahsi geçen konuyu ben de 2 gitarda yaşadım. İkisinde de yeni tel taktıktan sonra bu durum oluştu. Manyetiklere gelince de başka gitarda da sorunsuzca kullandığım ve en son bu sorunu yaşadığım gitara taktığım Seymour Duncan STK serisi manyetiklerdi. İşin mesleki terim faslını bilmem ama benim bildiğim manyetiğin sarımları bozulmadıkça, istem dışı out of phase bağlanmadıkça kimse manyetikten şikayetçi olmaz.
  Gitarın tellerinin nasıl takıldığı da önemlidir lakin cevap belki de şu başlıktakidir: http://turkrock.com/konu/54516/
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş