Nekropsi

'Müzik - Genel' forumunda nihilist tarafından 21 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Deneysel müzik yapan bu grup hakkında fikirler veya paylaşımlar olursa diye çok seveni yoktur ama varsa birlik olalım yaşatalım. Yurtdışında bile değer görmüş mi kubbesi albümleri benim her zaman favorim mesela.
   
  rpm ve Aseilus bunu beğendi.
 2. ben taa ergen bir rockçıyken ilk demolarını çıkartmışlardı.(90-94 arası bir tarihe denk geliyor.) "speed lessons" adında kötü kayıtlı- (bunu eleştirmek için söylemiyorum, o dönemlerde çoğu demo öyleydi.) speed tarzında bir demoydu- arşivimde duruyordur sanırımdemodan bayaa bir süre sonra "Mi Kubbesi" albümü çıkmıştı. görür görmez almış ve beğenmiştim.. türk rock piyasasında çıkmış nadir orijinal işlerden biridir bana göre...
   
  nihilist bunu beğendi.
 3. Aynen hocam ben de DNR da bulmuştum kasetini ADA müzik yayınlamıştı sanırsam albüm bir yerlerde hala şimdi mp3 yapıp dinliyorum ara sıra çok değişik bir olaydı özellikle PAGE & PLANT konserinde ön grup çıkmaları, şahane.
   
 4. rpm

  rpm

  ODTÜ'de canlı seyretmiştim lisans öğrencisiyken. Mi Kubbesi bu ülkeden çıkan bildiğim en iyi albümdür, hala dinlerim ara ara. En son kitapçıda öylesine gezinirken AYLIK'ı gördüm, onu da edindim. Bir de "Erciyes Şokta" çok keyifli bir parçadır. Şu anda daha deneysel birşeyler yapmaya çalışıyorum tek başıma; sebebi belki de Nekropsi'yi genç yaşta tanıyıp bu kadar etkilenmiş olmam.
   
  nihilist bunu beğendi.
 5. Benim de Mi Kubbesi' ne ithafen bir grup oluşturmak ve oradaki temalardan doğaçlama çalmak gibi "çağ dışı" kabul edilen bir amacım var açıkcası ama Ankara malesef bitik vaziyette ki anlayabiliyorum artık herkes yaptığının karşılık bulmasını, değer görmesini istiyor.Bu tür şeyleri fazla "entel, antin kuntin" buluyorlar lafım da yok ama yerel motifler içeren ve bence gayet kültürel bir müzikti Mi Kubbeisi albümünden gelen sesler.
   
  rpm bunu beğendi.
 6. rpm

  rpm

  Evet Mi Kubbesi'nin bittiğim yanı buram buram Anadolu kokan ama aynı zamanda deneysel ve çağı yakalamış bir müzik olmasıydı. Böyle birşey daha duymadım, bir nebze Replikas'ta var aynı olay belki. Ben İstanbul'dayım ve teknik kapasitem sınırlıdır. Eminim ararsanız kafadengi birileri çıkar Ankara'da.
   
  nihilist bunu beğendi.
 7. Uzun zamandır arayıştayım ve inanın kimse yok bu albümden haberi olan da çok az acı ama gerçek. İstanbul' da olsaydım daha şanslı olabilirdim biliyorum orada bu işlere kafayı takmış insanlar var. Benim kafamdaki mevzu grup evet davul bas gitar olarak ama yanına ney, meydan davulu, tambur, ud, kanun gibi zenginlikler de katılıp tamamlanacak bir şey olması. Ütopik geliyor kulağa :)
   
 8. rpm

  rpm

  Genç kuşağın haliyle Mi Kubbesi'nden haber yok. Ben öğrencilerime bahsediyorum, bilmiyorum dinleyen oluyor mu. Çömez gencoları yakaladıkça biraz bu tür müzikleri dinletmek lazım zorla:sneaky: Aslında toplanıp dinleti ve tartışma yapılacak bir ortam olup bunu düzenli yapmak lazım. O şekilde ilgi gelişir, büyür belki. Sonuçta o kadar da soyut ve bağ kurulamayacak bir müzik değil Mi Kubbesi'ndeki.
   
  nihilist bunu beğendi.
 9. Haklısınız eskiden olurdu o işler Akmar tayfası falan yapardı Kadıköy' de. Bilinçlendirme çalışmaları falan şimdi komedi gibi geliyor yenilere bu işler :D Ne de olsa her şey ellerinin altında hatta ceplerinde.
   
  rpm bunu beğendi.
 10. rpm

  rpm

  Zaten sorun da herşeyin ellerinin altında olmasından (olduğunu sanmalarından) çıkıyor bence. Bireysel seçim bu kadar pohpohlanır, herkes kişisel mp3 çalarını alıp kulaklığını takarsa, muhabbet biterse, endüstri de saçma sapan şeyler müzik diye yutturabilir insanlara. Valla şimdi gaza geldim, kendi ortamımdaki imkanlarla düzenli dinletiler başlatacağım.
   
  nihilist bunu beğendi.
 11. Yapabiliyorsanız, imkanınız varsa birileri elini taşın altına sokarsa belki bir ümit bir şeyler olur bence de. Bizim gibi bakan insan var mı olaya çok sanmam ama olsun. İnsanlar tüketim çılgınlığında marka yarışı sweep yarışı peşinde hala. Keşke biraz da müzik, nota veya beste yarışında olsalar da yaratıcı üretici olsalar, özgün işler yapsalar diye düşünmekteyim.
   
  rpm bunu beğendi.
 12. rpm

  rpm

  Gerçekten... Ben artık hemen hemen hiç televizyon, radyo, vs. gibi anaakım kanallardan müziğe bakmıyorum. Bütün dinlediğim forumlardan tanıştığım insanların bandcamp'leri veya soundcloud üzerinden üye olduğum gruplardan gelenler. Güya amatör olanlar daha iyi ve orijinal müzik yapıyor. Endüstri müziği o kadar banal ve tekrarlayıcı hale geldi ki bunu nasıl dinliyorlar şaşıyorum. Hani kırk yılda bir bir Hollywood filmine gidilir de aynı zırva her gün her hafta nasıl çekilir. Kültürdeki erozyon ve çürüme dehşet boyutlarda, ekolojik çöküşten bile daha hızlı gidiyor.

  Neyse, biz kötüye fazla takılmadan kendi ufak çevrelerimizde iyiye yönelmeyi destekleyelim.
   
  nihilist bunu beğendi.
 13. Babam sürekli 70lerin müziklerini dinlerdi yeni şeylere kızardı beğenmezdi falan şimdi iyi anlıyorum onu :)
   
  rpm bunu beğendi.
 14. rpm

  rpm

  Aynen ya, gençlikte bir yere kadar oluyor bu tür birşey. Ben de sonuçta evdeki kaliteli müzik arşivine isyan ederek Madonna, Bon Jovi, Roxette falanla girmiştim olaya. O yüzden çok umutsuz olmamak lazım. Biz ortamı yaratalım, gelen gelir. Gelmeyene de sonra dank eder bir ara.
   
  nihilist bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş