Durum Değerlendirmesi :)

merhaba abilerim ablalarım yaklaşık 3 aydır elektro gitar çalıyorum. kursa gitmedim internetten öğrenmeye çalışıyorum. şimdiye kadar hammer on pull off mute palm mute slide legato slide pinch harmonic öğrendim, cogu sarkının rıfflerını sorunsuz calabılıyorum.(metallica black sabbath vb) soloları orta hızdakılerı yapabılıyorum sadece.(paranoid solosunun bası kıvamındakıler)her gun 1saat 1-2-3-4 gibi ve daha zorlu ezgersizleri yapıyorum.yavas mı ogrenıyorum kursa yazılmam gerekir mi yoksa devam mı ? tekniklerden bilmedigim eksik olan varmıdır?

merhaba abilerim ablalarım yaklaşık 3 aydır elektro gitar çalıyorum. kursa gitmedim internetten öğrenmeye çalışıyorum. şimdiye kadar hammer on pull off mute palm mute slide legato slide pinch harmonic öğrendim, cogu sarkının rıfflerını sorunsuz calabılıyorum.(metallica black sabbath vb) soloları orta hızdakılerı yapabılıyorum sadece.(paranoid solosunun bası kıvamındakıler)her gun 1saat 1-2-3-4 gibi ve daha zorlu ezgersizleri yapıyorum.yavas mı ogrenıyorum kursa yazılmam gerekir mi yoksa devam mı ? tekniklerden bilmedigim eksik olan varmıdır?

Eğer bunca şeyi hakkıyla yapıyorsan yavaş ne kelime, son sürat gidiyorsun :)

Keyfin kaçmasın rica ederim ama teknikleri öğrensen de, 3 aydır çalıyorsan tuşe konusunda mutlaka 'sorun' çıkacaktır pek çok basit dediğin riff için bile, o yüzden sakın o 'sorunsuz çalıyorum' diyerek boşlama, devam et, dinlediklerini analiz et kendinle kıyasla ve eksiklerini görmeye çalış. Her şey teknik öğrenmeyle bitmiyor malesef :)

Ha yine de yazmadığım ne kaldı diye soruyorsan, buraya pek çok teknik yazılır ama benden sana tavsiye bu kadar hızlı gitme. Ünlü düşünür, büyük filozof Hasan Cihat Örter der ki 'sürat felakettir'. Anlayacağın öğrendiğin teknikleri iyice yedirmeye çalış çalıştığın etütlere. Alternate picking'e ağırlık vermeni önerebilirim, zira bu yukarıda yazdığın teknikler gibi değil esasen, biraz daha işin temeli olan bir şey. O yüzden iki elinin dengesi/senkronizasyon ve hızlanabilmek için ağırlığı buna ver.

İleride tapping, sweep picking gibi tekniklere de girersin. Bir de bending'i yazmamışsın yukarıda ama paranoid vs. dediğine göre biliyorsundur. Hep derim bending ve vibrato -bunu da yazmamışsın- üzerinde daha çok durulmalı bence.

Bunun dışında bize yazdığın şey ile seni değerlendirmemiz sence ne kadar mantıklı :) Doğru bilen biri anında müdahele eder, yanlışını düzeltir ve doğru çalışma formunu yerleştirir ancak şart mıdır, elbette değildir. Düzgün bir hocayla çalışmak vakitten kazandırır ve ödevlendirmeleri uygulamak zorunda kalacağın için boşlayamazsın da.

Bunun dışında azimliysen, içinden gelerek çalışıyorsan, zevk alıyorsan seni kim tutabilir ki :)

Farklı aralıklar deneyebilirsin mesela;
1-2-3-4 yerine 1(E teli) 1 (D teli) 2(E teli) 2(D teli)... gibi. Farklı pozisyonlarla daha hızlı gelişebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
forbiddrn_city çok teşekkürler abi döktürmüşsün :) alternate pickinge çalışabilceğim belli bi şarkı yada egzersiz varmı? cunku ya ben karsılasmadım yada isime gelmedi hic yapmıyorum cunku :D
vibrato vb evet unutmusum onları yazmayı
normalde çalarken evet aslında gayet hatasız yapıyorum da backing trackle çalarken hata oluyor :D bunuda unutmusum yazmayı. bunun için ne yapabilirim senkronize çalmak için?
birde metronomun mantıgını anlatabılırmısınız kullanmıyorum onuda cunku :D

kont87 tesekkırler :)

Abicim alternate picking bir aşağı bir yukarı şekilde penalama demek. Hani genel olarak hep aşağı doğru (down picking) yapıyorsan alışkanlık edinme ve yolun başındayken bu şekilde çalış etütlerini. Egzersiz sürüyle var. Kullan interneti, çalıştığın her şey kar sana :)

Metronomsuz egzersiz kesinlikle çalışma, ritmik dolgunluk çok önemli, kendin de söylemişsin bak ne güzel senkronizasyonda sıkıntı oluyor diye.

Ya metronomdan hızlı gidiyorsun, ya bir zaman sonra kaçırıyorsun ritmi. Bunu elbette başında seni uyaracak biri en iyi şekilde toparlayabilir ancak 'ritm kulağı' diğerlerine göre biraz daha doğuştan gelen bir şey bence. Şimdilik yapılabilecek tek şey çalıştığın metronom 120 bpm ise, bastığın her notayı sana referans olacak, metronomdan gelen 'tak' sesine denk getirmeye çalış. Yani;

Tik - tak - tak - tak (bu referans olacak metronom)
nota nota nota nota (bu da senin çaldığın, metronomun zamanlamasına tam denk gelecek şekilde)

Tam üstüne gelecek, ne erken ne daha geç.

Hangi egzersiz çalışırsan çalış şimdilik böyle başla, ileriki aşamalarda bu tak seslerinin tam arasına denk getirmeye çalış. Başlarda bu bilinci oturtman zor olduğundan daha temel halini yap diyorum kısacası.

Benden tavsiye, o tekniklere çok girişme, bu durumu hallet alternate picking'le birlikte çalışarak.

Geri