Les Paul Önerileri

köprü manyetiğinde tepkileri güzel hatta sizin ilk söylediğiniz gibi tiz diyebilirim ama çaldığınız tarza göre mutlaka bir avantajı olabiliyor. ekipmana bağlı olarak twang tonlar da elde edebilirsiniz ama beni en çok tatmin eden sap manyetiği oldu clean tonlarda ve sustain konusunda oldukça başarılı özellikle sololarda. hani metalden ziyade ( rock - blues - punk hatta pop vs vs ) sevenler için bence denemeye değer bir gitar

1000 - 1500 arasında gibson bulabilirsiniz gayet.
Şiddetle gibson tavsiye ederim. Özellikle 490R - 498T şeklinde 2 humbucker' lı bir gitar olabilir.
Faded finish 2. el bir gibson bulmak pek zor değil. Benim flying V faded gibson gitarımı case ile beraber 1500 liraya satmıştım geçen sene.

Bu arada baktığınız gitar üzerinde polyester türü boya varsa o gitar 100 sene de dursa yıllanmaz (Çoğu uzak doğu gitarı), yıllanma olayı için Nitro Selülöz bazlı boya yada sadece ince cila olması lazım Gibson Vs. için geçerli bu yıllanma olayı. Diğer gitarların yıllanması ancak relic görünüme kavuşması, köprüsünün, kulakçıklarının korozyona uğraması demek :)

Ey TürkRock ahalisi. Ben Kayra. Öncelikle herkese iyi akşamlar, saygılar. :) Direk konuya giriyorum. Şu sıralar Les Paul kasa gitarlarla kafayı bozmuş durumdayım. Clean şarkılar çalarken boğuk tonları duymak pek hoşuma gitmiyor. Tam tarif edemeyeceğim sanırım ama "hafif ve net tonlar elde edebileceğim aynı zamanda hard rock çalabileceğim(Misal GNR,Deep purple,Bon jovi,ACDC,Aerosmith)" bir Les Paul arıyorum. Gibsonlara bütçem pek uygun değil. 1.000TL-1.500TL arasında bütçem var. Önerebileceğiniz bir marka-model var mıdır? Önerilerinizi bekliyorum.Saygılar, iyi akşamlar. :)
Bir araştır "maison" firmasını. Videolara da göz atabilirsin youtube da. 'Hatırladığım kadarıyla' 1980 ile 82 yılları arasında butik olarak çok az sayıda üretim yapmış ve sonrasında fabrikasyona geçmiş, tanınmamış bir markadır. Tanınmama sebebi yaptığı les paul gitarlar yüzünden gibson ile davalık olması ve yanlış bilmiyorsam gibson firmasının uğraşları doğrultusunda kapatılmasıdır. Yeni üretim peeeek çok gibson ve tüm epiphone lardan daha iyi bir gitar. Bizzat denemişliğim ve karşılaştırmışlığım var. 2013 EP LP custom ile 89 maison LP ti blackstar kafa kabin ile denedim. Çalım hissi olarak zaten dövdü, ton olarakta içinden geçti diyebilirim. [ Not: maison 600 tl :D - kimse bilmediğinden piyasası sıfır bunun 1200 tl lik olanları vardı sen düşün onları ] . Biryerlerden maison bulup üzerine slash alnico II ya da vs güzel bir manyetik takabilirsen, gerçekten çok ciddi dirence ve mid karakterle sahip bir LP gitarın olabilir. LP adamı hiç değilim ben. Eğer öyle olsaydım 'gerçek bir gibson' alana kadar idare etmesi için bir maison alırdım. Ha bu arada, maison bildiğin usa standartlar ya da traditional'lar kadar kalın gövdeli ve ağır. Heryer maun heryer ağaç! Avantajları : Ağaçları çok fena, sapları gibsonlara göre çok daha konforlu ve aynı kalınlıkta, ultra ucuz, boya ve cilaları çok ince. Dezavantajları : Elektronik aksamları iyi olmuyor eski olduğundan [alacağın kişi çoktan değiştirmiş de olabiliyor], manyetikleri kötü, kozmetik iyi değildi 6/10 idi. Ha bu arada gitarlar kore üretimi hep.

Bende Les Paul kasalara merak saldığımda, Do Re tünele gittiydim. Bir epiphone les paul standar, birde Gibson les paul standard denedim. Öyle ileri düzey birisi değilim, ama ikisinde de Alnico Pro Humbucker manyetik vardı. Gibsondakinin isim detayı biraz daha fazlaydı :D Epinin üzerinde de yanlış hatırlamıyorsam amerikan vs. biseyler yazıyordu. Lakin fiyat/performans olarak Epiyi seçtim ama almadım :) Çünkü orada uzun süredir bızıklanan bir gitardı.. Neyse netten başka bir firma üzerinden stokta olduğunu biliyordum ve siparişini verdim. Dönüp dolaşı aynı gitar elime geldi. Satan firma mümkün değil dese de öyle olduğunu biliyordum. Kılcal çizikler vs birebir duruyordu.

Tesellim kore üretimi olup cidden gitarı sevmiş olmamdı. Her kim eline aldıysa çok beğendiği bir gitar olduğundan hiç pişmanlık yaşamadım :)

sana tavsiyem GAİN in lp gitarları. 2. elde temiz bulursan hiç kaçırmadan al derim. her türlü tonu yakalayabileceğin gitarlardır. Epiphone customlarada bir gözat derim.

Bence senin ihtiyacına göre piyasadaki en iyi f/p gitarı Schecter solo6 custom. ikinci elde kore üretimi temiz birşey bulup alırsan, başka hiç bir markadan bu paraya o donanım ve ağaç kalitesinde gitar alamazsın. Piyasada satılan orta ve 0rta-alt seviye, spesfikasyonunda abanoz tuşe yazan gitarların hepsi karartılmış gül ağacı. Cort, dbz vb..

Bence senin ihtiyacına göre piyasadaki en iyi f/p gitarı Schecter solo6 custom. ikinci elde kore üretimi temiz birşey bulup alırsan, başka hiç bir markadan bu paraya o donanım ve ağaç kalitesinde gitar alamazsın. Piyasada satılan orta ve 0rta-alt seviye, spesfikasyonunda abanoz tuşe yazan gitarların hepsi karartılmış gül ağacı. Cort, dbz vb..

Karartılmış gül ağacı mı ilk defa duyuyorum :) bunu yapmaları çok zor birsey

1-)gül agacı degerli bir agactır ve abonozla yakındır fiyatlari hatta bazı turleri abonozdan pahalıdır.

2-)tüketici haklarına dayanarak sikayette bulunsak dünyanın tazminatını alabiliriz o firmadan.ki gülu karıstirmayip daha degersiz bir agaclada yapilabilir bu islem.

1500'le mümkün değil ama buna hayır diyebilmek için dünya işiyle ilişkiyi bitirmek lazım...

bffefd8d-5d85-4b06-94d3-e63304adac90.jpg

Karartılmış gül ağacı mı ilk defa duyuyorum :) bunu yapmaları çok zor birsey

1-)gül agacı degerli bir agactır ve abonozla yakındır fiyatlari hatta bazı turleri abonozdan pahalıdır.

2-)tüketici haklarına dayanarak sikayette bulunsak dünyanın tazminatını alabiliriz o firmadan.ki gülu karıstirmayip daha degersiz bir agaclada yapilabilir bu islem.

http://www.instructables.com/id/Ebonizing-a-Rosewood-Guitar-Fretboard/
http://www.jcfonline.com/threads/99583-Ebonized-rosewood
http://www.talkbass.com/threads/ebonized-rosewood-fingerboard.284844/
http://forums.ernieball.com/music-man-basses/45580-ebonizing-rosewood-fret-board-pics.html
http://www.mylespaul.com/forums/custom-shop/129062-ebonizing-rosewood-fretboard-easy-way.html

aldığım tuşenin farkındayım. 1500 tl civarı çaldığım dbz lespaul benzeri kasalar ve cort z6-z4 vb. karartılmış gül ağacıydı.

Geri