Paco De Lucia

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda helalmustafaabi tarafından 25 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar.
  İnsanların Paco de Lucia'yla ilgili bilgilerini paylaşabilecekleri,video-resim paylaşabilecekleri,henüz onunla tanışmayanlarınsa bu vesileyle Paco'yla ve müziğiyle tanışmalarını sağlayacak bir başlık olsun diye düşündüm.

  Maestro Paco ve Camaron (de la isla),fotoğraf 60'ların sonudan olsa gerek.Efsane ikili 60'ların ikinci yarısı ve 70'lerin ilk yarısı boyunca birlikte çaldılar.Birlikte 10 albüm yaptıar.Daha sonra 80'ler boyunca da Camaron bir başka flamenco ustası gitarist (aynı zamanda Paco'nun öğrencisi olan) Tomatito'yla çalışmıştır.

  [​IMG]

  Mükemmel teknik,mükemmel duygu,mükemmel ses mükemmel makam'la (bulerias) buluşunca oluşan tını :

   
 2. Gitar denildiğinde aklıma gelen ilk insandır. Flamenkodan hiç hazzetmem ama Paco bambaşka bir insan, bu dünyadan olmadığı kesin;)

  Jimi Hendrix ölmedi, tanrı gitar dersi almak istedi diye komik ve güzel bir söz vardır. Bu sözün aslında Paco için söylenmiş olması gerekir;)
   
 3. Tanrının müzik zevkini sevdim :)
  Şaka bi yana küçükken evde bi pikap vardı, dedemlerin evinde, bisürü de plak varmış evde. Bilmiyordum, çok sonra öğrendim, sonra ev taşırken arada kaynamış okadar güzel şeyler, şimdi kimbilir kimlerin koleksiyonunda.
   
 4. ''daha iyisi'' kavramı herkese göre değişmekle birlikte kendi adıma ben o aletten daha güzel ses çıkaranını 14 yıldır dinlediklerim içinde görmedim.

  Özellikle son 2 dakikası
   
 5. Hocam, ben konservatuar mezunu bir klasik gitarist olarak ( ve bu konçertoyu çalmış biri olarak ) şunu söyleyeyim: bu performanstan ötesi yoktur. ( nokta;) )

  Bu konser için Paco'nun röportajını okuyunuz. Teklif aşaması, Paco'nun nota öğrenmesi, bir ay kadar notalar, teyp ve zıpkını ile sahilde bir bungalowa kapanması,vs vs..

  Konserde Rodrigo da en önde oturuyor ( benim en sevdiğim bestecilerdendir )

  Sadece Paco, Rodrigo'nun önünde, müzik tarihini değiştiren ve gitarı bugünkü popülerliğine kavuşturan Aranjuez'i çalacak yumurtalara sahiptir;););)
   

 6. Açıkçası paco'nun performansından daha üstün buluyorum ben en azından bu parçada Xuefei Yang'ın performansını. Bir dinleyin derim.
   
 7. Ayıptır.ne gereksiz bir gönderi..bu başlığa saygısızlık..
   
  Flamenco bunu beğendi.
 8. Paco de lucia' nin bildigim sarkisi yoktur. Ama dinlerken keyif alirim:)
   
  tothestars bunu beğendi.
 9. Flamenko denilince ilk akla gelen bu ikiliden başka isim var mı acaba? Ben bilemedim :) Gerçekten Paco çok üstün bir yetenek ve klasik gitar onun ellerinde dil bulsun diye yaratılmıştır benim fikrim. Küçükken flamenko dersi alırken bu adamla tanıştıktan sonra bir daha bırakamadım dinlemeyi. İyi ki müzik içinde var olmuşlar :)
   
 10. Bu dünyaya gelmiş en iyi gitar çalan adamdır kendileri.Sayesinde flamenko bambaşka bir boyut kazandı.

  Benim örnek aldığım bir kişiliktir aynı zamanda yay burcudur (bende yay burcuyum :) )

  İnanılmaz bir müzik zekası var bunu bazı parçalarından çok rahat anlayabiliyoruz Örneğin:Guajiras de lucia,tek bir rasgueado yok parçada çok teknik bir biçimde yazılmış,klasik müzik yapanlar bile hayret içinde dinler bu parçayı.,Reflejo de luna,Cepa andazula,Callejon del Muro ve dahası paco bir dehadır ve şuana kadar onu geçen bir gitarist görmedim,o flamenkonun tanrısıdır tüm gitaristlerde bunu kabul eder.

  Vicentede ,Tomatitoda,Pena da bunu kabul eder patron odur derler.

  Xuefei Yang ın performansına değinmeyecegim bile üstün olmayı bırakın yanından bile geçememiş.  Huzur içinde uyu Maestro...
   
  inhumanform ve tothestars bunu beğendi.
 11. Müzik tarihinin, gelmiş geçmiş en büyük en saygın virtüözlerinden biridir. İleri ki dönemlerde de kendisini geçebilecek,yenilikler yapabilecek birinin cıkabilmesi çok zor.. Çok nadir sanatçılardan biridir,farklı tarzlar da çalan müzisyenleri etkilemiştir ve örnek olmuştur. Şarkılarına beğeni sıralaması yersizdir çünkü başlı başına hepsi birer şaheserdir. Ben bir elektro gitarist olarak kendisine minnet borcluyum. Bizi sanatı ve ustalığıyla şereflendirdiği için... Etrafta kendisini başka müzisyenlerle kıyaslayan dostlar var.. Doğru o kıyasladıkları insanlar da çok mükemmel ve muhteşem ustalar... Ama bu kıyaslama sonuçu belli olan bir karşılaştırmadır. Paco de Lucia ve diğer gitaristler olarak adlandırmak hiç mi ama hiç yersiz bir kavram değildir.. Paco de Lucia Flemenkonun klişe tabularını yıkan ardından gelecek olan nesil ve devamına büyük yenilikler bırakarak gitti. Yeri dolar mı bilinmez ama gönüllerde ki yeri hiç bir zaman dolmayacak büyük üstad.. Paco de Lucia'nın hayatını, müziğini, kendisini tanımak isteyen dostlar için, kendisi için yazılmış bir yazı alıntısıyla mesajı tamamlayalım.


  ALINTIDIR.
  Flamenko gitarın en büyük ustası Paco de Lucia, 66 yaşında hayatını kaybetti. Paco, ‘duende’ bir gitaristti. ‘Duende’nin karşılığını başka bir dilde bulmak çok zordur fakat tasavvuf kültüründen gelen bir toplum için bu kelimeyi ‘lisan-ı hâl’ olarak çevirdiğimizde tam karşılığını bulur.

  Flamenko gitarın tartışmasız en büyük ustası Francisco Sanchez Gomez, tüm dünyada tanınan ismiyle Paco de Lucia, 26 Şubat’ta Meksika’da geçirdiği kalp krizi sonucu 66 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü sanatçı, uluslararası yoğun konserleri nedeniyle dostlarına vasiyetinde “Dünyanın neresinde ölürsem öleyim beni mutlaka Endülüs topraklarına gömün.” diyordu. Doğup büyüdüğü Endülüs’ün Cadiz şehrine yakın Algeciras bölgesinde toprağa verilen Paco de Lucia’nın gitarı, diğer flamenko gitaristlerinden daha farklı bir şekilde kulağa hitap ediyordu. Burada sadece olağanüstü virtüözlüğünden bahsetmiyorum. Gerek Paco, gerekse yakın çevresi, ünlü sanatçının en büyük hayalinin aslında gitarist olmak değil, şarkı söylemek olduğunu söylerdi. Paco, her zaman bir flamenko ses sanatçısı olmak istemişti. Ama çekingen karakteri buna müsaade etmemişti. Dâhi gitarist, herkesin karşısında şarkı söylemektense gitarın arkasında kendisini daha korunmuş hissettiğini söylerdi. Belki de bunun sayesinde gitarı diğer tüm flamenko gitaristlerinden farklı geliyordu kulağa. Daha önce hiçbir flamenko gitar melodisinde olmadığı gibi âdeta şarkı söylerdi gitarı.

  Paco, büyük flamenko ses sanatçılarının sesleriyle dile getirdikleri acıyı gitarıyla dile getiriyordu. Paco’nun gitarı bizlere hem hayatta karşılaşılan acılardan hem de hayattan alınan zevklerden bahsediyordu. Gerek flamenko gerekse Doğu müziğinin tutkunları, hemen hemen tüm flamenkonun bir ‘quejio’ yani şikâyet olduğunu söylerler. Tıpkı birçok Doğu melodisinde dinlediğimiz gibi. Hz. Mevlana’nın Mesnevi’sinde ney, anavatanından ayrı kaldığından dolayı neyzenin elinde nasıl şikâyet hâlinde ise gitar da Paco’nun ellerinde aynı hüzünlü melodileri dile getiriyordu. Melodileri, bu dünyada hiçbir şeyi olmayan, sade ve fakir yaşamın kendisine ağır geldiği bir insanın şikâyetiydi. Fakat aynı zamanda flamenko sanatı hem halkın hem de kralların müziği olduğu için her şeye rağmen vakur duruşunu ve asilliğini kaybetmeyen bir müzik türüdür. Paco de Lucia, flamenko geleneğini son damlasına kadar içmiş ve bu geleneğe karşı saygısını kaybetmemiş bir müzisyendi. Buna karşın çoğu zaman flamenko müziğinin değişime kapalı ortodoks müzisyenleri tarafından anlaşılmamış ve eleştirilmiştir. Paco, flamenko geleneğine âşıktı ve belki de bu yüzden flamenko müziğinin ölmemesi için zenginleştirip yenilikler getirmek istedi. İlginçtir tıpkı tasavvuf müziğinin Türkiye’de bir dönem yasaklanması gibi flamenko da İspanya’da bir dönem yasaklanmıştı.

  Paco, baştan beri geleneğin bir ilham kaynağı olduğunu fakat hapishane olmadığını anlamış ve bu fikri benimsemişti. Sınırlı bir alanda flamenko aileleri ve klanlar tarafından yaşananların, onların dünyasının ketum ve elitist bir dünyaya nasıl yansıdığını görmek için flamenko müzik sanatı dünyasının belki de biraz içerisine girmek gerekmektedir. Bugün tüm dünya İspanya’da Paco’nun kendi alanındaki dâhiliğini kabul eder; fakat flamenkonun kapalı ortodoks çevresi tarafından sahnede sağ bacağını sol bacağının üzerine atması -ki bu şekilde gitar çalma pozisyonu daha sonraları istisnasız tüm flamenko gitaristleri tarafından uygulanmaktadır- eleştirilmiştir.

  Paco de Lucia, flamenko dünyasında büyük bir yenilikçiydi. O her zaman gönlün geleneği, aklın ise yeniliği istediğini söylerdi. Öncelikle, gitar dünyasında tartışılmaz yenilikçi bir role sahipti. Mesela kendisinden önce gitar, flamenko müziğinde ses sanatçısının arkasında insan sesine eşlik eden bir enstrüman konumundaydı. Fakat Paco ile birlikte gitarın kendisi bir yıldız oldu. Denebilir ki Paco gitara binbir özellik katan bir sanatkârdır. Daha önce de belirttiğim gibi kesinlikle geleneğe bağlıydı fakat tüm dünya müziğine karşı da açıktı; mesela caz gibi. Bir Amerika turnesi sırasında tanıştığı geleneksel Peru perküsyon enstrümanı kajonu geniş ritm kapasitesi, doğal ve armonisiz melodisinden dolayı flamenkoya dahil etmiştir ki Peru kökenli bir enstrüman olmasına rağmen tüm flamenko dünyası bu enstrümanı kabul etmiştir.

  Paco, Çingene değildi fakat Çingene ruhuna sahipti. Zaten Endülüs’ün Cadiz şehrine yakın Algeciras bölgesinde bir Çingene mahallesinde doğmuş ve yetişmişti. Bilindiği gibi flamenko bir Çingene müziği değildir fakat Çingenelerin kendilerine has bir flamenko yorumu vardır. Eğer bu açıdan bakacak olursak Paco de Lucia için de “Bir Çingene idi” denebilir. Paco, flamenko terminolojisi deyimiyle ‘duende’ bir gitaristti. Bu kelimenin karşılığını başka bir dilde bulmak çok zordur fakat tasavvuf edebiyatı kültüründen gelen bir toplum için bu kelimeyi ‘lisan-ı hâl’ olarak çevirdiğimizde tam karşılığını bulur. Paco, sahnede tam lisan-ı hâl bir gitaristti. Özellikle son yıllarda İstanbul’da çok sık konser veren sanatçının sahnedeki hâline şahit olanlar, hiçbir dile tam olarak çevrilemeyen ‘duende’ kelimesinin lisan-ı hâl olduğunu anlayacaklardır. Konserlerine gittiğimde bazı Türk enstrümanlarında gördüğüm gibi gitarın vücudunun bir parçası hâline geldiğini de görmüştüm. Niyazi Sayın gibi büyük müzisyenlerin enstrüman çalışlarını göz önüne getirdiğimizde Paco de Lucia’nın gitaristliği için “Ruhsal bir flamenko müziği yapıyordu” diyebiliriz. İnsan ruhunun derinliklerini bir enstrüman icrası titretebiliyor ve başka âlemlere doğru yükseltebiliyorsa, Paco de Lucia’da olduğu gibi, o müziğin ruhsal bir tarafı vardır.

  Yarım asırlık profesyonel kariyerinde bizlere 29 albüm bıraktı. Bunlar arasında sizlere kısaca çok özel bir albümden bahsetmek istiyorum. 1990’da çıkardığı Ziryab isimli albümünü, aynı isimle ünlenmiş, Bağdat’tan gelip o zamanların Müslüman Endülüs’ünün Cordoba şehrine yerleşen Ziryab’a ithafen çıkarmıştır. Ziryab’ın (789-857) gerçek ismi, Abü-l-Hasan Ali ibn Nafi’dir. Kaynaklara göre Ziryab, Abbasi döneminin ünlü udilerindendir ve uda beşinci teli eklemiştir. Ziryab, İspanya’da Endülüs müziğinin babası olarak tanınır. Sadece müzikte değil, gastronomi ve kozmetik alanlarında da kalıcı izler bırakmıştır. Paco’nun Ziryab için bir albüm çıkarması İspanya’da iki anlama geliyordu aslında. Bir; Ziryab’ın bugünkü flamenko müziği üzerinde büyük bir etkisi vardır. İki; Paco de Lucia, Ziryab flamenko ekolünden gelmektedir ve kendisine onu öncü olarak kabul etmiştir.

  Paco de Lucia’yı yakından tanıyanlar, onun sade ve alçakgönüllü olduğundan bahsederler ki ünlü müzisyenler arasında çok az rastlanır bir özelliktir bu. Tevazu, insanları olduğundan daha fazla yüceltir. Hayatı boyunca hep mütevazı olan Paco’nun ölüm nedeni kalp kriziydi ancak kendisi asıl hastalığının mükemmeliyetçilik olduğunu söylerdi. Bu hastalığını konserlerinde, çıkardığı her albümde ve gitarını her çaldığında bizler de görüyorduk. Gerçek bir sanatçı hiçbir zaman rahat oturamaz, kazandığı ünün kirasıyla geçinmez. Paco gerçek bir sanatçıydı ve hiçbir zaman şöhretinin kirasıyla geçinmeyi tercih etmedi.

  Birkaç yıl önce bir Konya gezisinde bir tasavvuf büyüğü şöyle demişti: “Bir kere bal tadını alanın sirkeye dönmesi zor olur.” Paco Usta’nın müziği de bal tadındaydı. Bugünden itibaren, bizlere dinlettirdiği bal tadındaki nağmeleri hep özleyeceğiz.

   
  tothestars ve inhumanform bunu beğendi.
 12. endülüs.
   
  Flamenco bunu beğendi.

 13. Bugün işyerinde saatlerce vicente dinledim.Tomatito'nun videoları arasında dolanırken karşıma çıktı.Muazzam tekniği var diye düşünüyorum.
  Bir insan nasıl böyle bir beste yapabilir arkadaş ? Dibine kadar hüzün var duygu var tuşede de tonda da.15 yıl yoktan yere elektro gitarla uğraştım diyorum keşke flamenkoya daha önce bulaşsaydım,keşke elektro gitarla yıllarımı paramı bilmemneyimi harcayıncaya kadar flamenkoya klasik gitarlara yatırım yapsaydım.Pedal yok amfi yok.Paco'nun daha bir kere amfi kullandığını görmedim.Gitarını alır,önünde bir mikrofon vardır ve sonra insanlar Paco'yu alkışlar.

  Vicente Amigo - Callejon de la Luna (Taranta) - YouTube
   
 14. Vicente'yi 90'ların ortasında, henüz çok genç iken İstanbul da canlı dinlemiştim. Bence kuşağının en güzel çalan, ama aynı zamanda da inanılmaz tekniği olan flamenko gitarcısı. Tabii canlı dinlemek bir başka oluyor:)
  Aslında, gitar ile icra edilen pek çok müzik türünde (blues, caz ve rock dahil) gitara "şarkı söyletebilme" kaygısı ile çalan ve bunu beceren bir dizi insan var. Elektro gitarda da pek çok örnek verilebilir.
  Ne var ki, teknik beceri-virtüözite ile takıntı düzeyinde ilgilenme hali (70'lerdeki fusion akımı ile başladı...) gitar müziğinin canına okudu. 80'ler (ki benim en çok dinlediğim dönemdi...) ne yazık ki bunun iyice şokunun çıkarıldığı bir dönem oldu. Üstüne bir de piyasa müziğinin tüketimci tavrı, kişisel megalomanlıklar ve tabii ki gitaritlerin alet-edevat tüketme hastalığı bindi....
  Flamenkoda müziğin özü büyük ölçüde korunduğundan, tüketim kültürünün dayatmalarına ve gitaristlerin megaloman eğilimlerine meydan okumayı başardı sayılır. Tabii bunda da aslan payı Paco'nun. (Ama herhalde ona sorulsa o da Sabicas, Montoya, Nino Ricardo... filan derdi...)
  Cazda Wes Montgomery, blues-rock kavşağında Hendrix de yine bu kafarda adamlardı (zaten tanışırlarmış, Hendrix hayranı imiş Wes'in...) Wes de dehset tekniği olmasına ve akıl almaz şeyleri sağ elde sadece başparmağını kullanarak çalıyor ve ilk dikkat çeken şey "ton"... Tümüyle bireysel, özgün, şarkı söyler gibi geliyor hatlar.
  Virtüöz kuşağından Satriani, Eric Johnson ve daha geç dönemden Andy Timmons'ın da bu kafalarda çaldığını söylemek mümkün ki, bunlardan Satriani Hendrix'in, Johnson da Hendrix ve Wes'in fanatik hayranı. Timmons ise bir diğer üstad SRV'nin hastası sanırım ki, SRV de zaten buram buram bireysel çalan bir adam.
  Bu gibi adamlara elbette Jeff Beck'i, Gilmour abiyi ve Mark Knopfler'ı eklemek mümkün. Daha "derin" çalan ağır caz abilerinden de Scofield, John Abercrombie ve Pat Metheny'yi de eklemek lazım (hepsi Wes Montgomery hayranı...) Ve aslında hiçbrinin ekipman takıntısı yok. Takıntıyı yaratan, bu adamlara özenip onların enstrümanlarını alınca onlar gibi çalacağını sanan tüketim çılgınları:)

  Ne var ki, yukarıda saydığım faktörler bugün de "illa ki teknik, illa ki ekipman, illa ki gösteriş" dedirtiyor. Bu o kadar baskın bir tavır ki, flamenko bile gitaristlerin virtüözitesi ile gündemde. Oysa bütün otantik flamenko gitarcıları öncelikle dansçıya ve şarkıcıya eşlik edebilmenin gereğini vurgular; gitar öncelikle eşlik enstümanıdır flamenkoda.
  Not: Bir de klasik gitarcı-flamenkocu çekişmesi vardır kii sormayın gitsin. Klasik gitarcının fllamenko çalması bildiğin "kafirlik" sayılırdı. Son dönemde buna meydan okuyan 1-2 cesur insan çıktı (biri Adam del Monte, Virgina Luque...). Ama niyetiniz flamenko ise doğrudan bir flamenko hocasına gidin derim, klasik gitarcı eğer gelenekçi bir tip ise sorun yaşarsınız:)
   
  Grundar bunu beğendi.
 15. birde buna bakın isterseniz.geç kalmıs sayılmazsınız hemen bir flamenko gitar alıp calismalara baslayabilirsiniz tabi iyi bir hoca ile birlikte.
   
  inhumanform bunu beğendi.
 16. Bende Flamenco tadında sadece iki isim biliyorum. Ilki Paco de Lucia idi. Ikinci adamım;

  Edit: Üstte konuşulmuş zaten şimdi gördüm :) Sanatçı tavsiye ederseniz süper olur.

   
 17. Bunlara ek olarak ben de bir anı paylaşayım: Bir dönem İspanya' da rahmetliden gitar dersi almış bir abimiz vardı (SERDAR SOMUNCU) anlattığı şuydu: Benim lokantada çalışacaksın ben de senden para almayacağım sana gitar öğreteceğim. Sokaklarda gezip sokak gitarcılarını dinletmiş ona nerdeyse her gün. Bu kadar bilge bir insanmış. Her müzisyenden ayrı bir ses geliyordu demiş. 2 sene kalmış yanında.
   


 18. Cok güzel baslık olmus kacmış gözümüzden okumaktan dinlemekten muthis keyif aldım tesekkürler. Bu videoyu paylaşmak istedim. Ustayı ve Al Di Meolayı yanyana dinlemek ayrı bir keyif.
   

Bu Sayfayı Paylaş