Slide Yüzüğü Kullanımı Hakkında

2 Gün önce slide yüzüğü aldım...Benim beceriksizliğimden midir yoksa akort düzenini mi ayarlayamadım bilmiyorum ama bir türlü sesleri tutturamıyorum...

Örneğin;Normal parmağımızla bastığımız La notası slide yüzüğüyle dokunulduğunda farkı bir nota veriyor..Anca Fretin sıfıra sıfır yakınına yaklaştırınca alabiliyorum istediğim notayı...Acaba normal olan bu mu, yoksa yüzüğü kullanırken farkı bir akort sistemine mi geçmemiz lazım ?

Bu konuda bilgili abiler ablalar beni aydınlatabilirse çok iyi olur :)

Slide yüzüğü kullanımında saptaki perdelerin işlevini elindeki yüzük görmektedir. dolayısıyla perdenin telii kestiği nokta neresiyse aynı noktaya slide yüzüğü ile dokunuyor olmanız lazım. Bunun haricinde slide guitar şeklinde çalınan şarkıların büyük bir çoğunluğu Open Tuning akort sisteminde çalınır. Örneğin "Open G Tuning". En sık kullanılanı budur. Bu şekilde open tuning olmasının sebebi slide yüzünü tam dik tutup kaydırdığınızda farklı majör akorları alabilmenizdir. Bir de slide yaparken blue note ile majör akorun sesleri arasındaki geçişlerin daha hoş ve rahat yapılabiliyor olmasıdır. Genelde zaten slide guitar ile yapılan şarkılar majör tonalitede olur. Ancak standart akort sistemine hakimseniz ve kondisyonunuz iyi ise akortunuzu bozmadan şarkılarda söz aralarını dolduracak şekilde de kullanabilirsiniz. Bunun dışında slide yüzüğünü serçe parmağınızda tutarak kullanmayı başarabilirseniz (bu kısmı herkes için aynı derecede kolay değil) diğer 3 parmağınızla riff ve akor çalarak oldukça hareketli bir performansa sahip olabilirsiniz :)

Edit: Cümlelerim çok düşük olmuş okurken kendim gıcık oldum :)

Son düzenleme:
Slide yüzüğü kullanımında saptaki perdelerin işlevini elindeki yüzük görmektedir. dolayısıyla perdenin telii kestiği nokta neresiyse aynı noktaya slide yüzüğü ile dokunuyor olmanız lazım. Bunun haricinde slide guitar şeklinde çalınan şarkıların büyük bir çoğunluğu Open Tuning akort sisteminde çalınır. Örneğin "Open G Tuning". En sık kullanılanı budur. Bu şekilde open tuning olmasının sebebi slide yüzünü tam dik tutup kaydırdığınızda farklı majör akorları alabilmenizdir. Bir de slide yaparken blue note ile majör akorun sesleri arasındaki geçişlerin daha hoş ve rahat yapılabiliyor olmasıdır. Genelde zaten slide guitar ile yapılan şarkılar majör tonalitede olur. Ancak standart akort sistemine hakimseniz ve kondisyonunuz iyi ise akortunuzu bozmadan şarkılarda söz aralarını dolduracak şekilde de kullanabilirsiniz. Bunun dışında slide yüzüğünü serçe parmağınızda tutarak kullanmayı başarabilirseniz (bu kısmı herkes için aynı derecede kolay değil) diğer 3 parmağınızla riff ve akor çalarak oldukça hareketli bir performansa sahip olabilirsiniz :)

Mükemmel bir açıklama:)

Perdesiz gitarı ilk defa çaldığımda yaşadığım acılar aklıma geldi okuyunca:)

Çalışa çalışa üstesinden geleceksin, merak etme. Müzikal duyumun da gelişir. Faydası olur.

2 farklı slide almıştım. Bi tanesi uzun ve porselendi. Yüzük parmağıma takıyordum ve diğer parmaklarımı kullanmak zor geliyordu. Çok hoşuma gitmedi o slide. Fakat sonra Dunlop cam slide aldım. Kısa ve serçe parmağıma oturan bi slide olduğu için rahat ettim. Hem diğer 3 parmağım ile bazı akorları basabiliyorum, hem de solonun bazı yerlerinde slide'a geçerek soloya renk katıyorum. Şurdaki kısa olandan bahsediyorum.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9039&gid=471#.VHeLXjFfqko

Dediğim uzun olan ise bu:
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9036&gid=471#.VHeLnDFfqko

• Konu Sahibi Konu Sahibi

gayet açıklayıcı olmuş teşekkür ederim..bahsettiğiniz open g akort sistemini biraz araştırdım ve gayet tatlı tonlar elde edibildiğini gördüm..umarım standart akor düzenine alışmış birisi olarak başka sisteme geçmek benim için zor olmaz..

Geri