Thomannda Ödeme Işi ?

'Elektro Gitarlar' forumunda Darknesswithing tarafından 29 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar thomann dan bir abimin tavsiyesi üzerine kabin almaya karar verdim.En güvenli ödeme şekli sizce hangisi sanırım sanal kart denen bir olay varmış ?
    Lütfen bildiklerinizi paylaşır mısınız.

2. Ben İş Bankası maaş kartımla bir defada yaklaşık 1800TL lik alışveriş yaptım. Sorun olmuyor.

3. Paypal kullanabilirsin artı hakların oluyordu malzeme ulaşmadığında para iadesi gibi. Diğer türlü sanal kart oluşturmak güvenli olacaktır fakat sadece hesap bilgilerini korur.
    Paypalı bi araştır derim.

4. Ben 2 yildir thomanndan kredi kartim ile alisveris yapiyorum hiç sorun yasamadim bu güne kadar ama illa güvenlik diyorsaniz havale ilede ödeyebilirsiniz, yada bankaniza basvurun sanal kart için.

5. Dikkat edin, thomann'dan Türkiye'ye ürün gönderim ağırlık sınırı 31 kg'dır, alacağınız kabin çok ağır bir ürünse sorun yaşayabilirsiniz, muhtemelen ödeme aşamasında reddecektir.

6. Thomann ile ilgili bir kaygın varsa çok yersiz. Genel olarak sanal alışveriş sırasında kart bilgilerinin çalınması ise sorun, thomann site güvenliği yüksektir fakat sanal kart veya paypal en güvenli yollar.

7. Ek olarak 75 Euro üzeri ürünler mevzuat gereği gümrüğe takılacaktır. Vergisini ödeyerek malzemenizi çekebilirsiniz.

Son düzenleme: 29 Kasım 2014
  8. 75 euro üzeri ürünlerde dediğiniz gibi vergi farkı (%20 civarı) ödüyoruz ve ürünümüzü alıyoruz. Gümrüğe takılma cümlesi yanlış anlaşılabilir, yeniden vergilendirme demek daha rahatlatıcı bi ifade sanırım :) Burada da problem yok çünkü thomann zaten vergi iadenizi peşinen yapıyor. Yani 1000 euro'luk bir cihazı sepete ekleyip Türkiye'yi seçtiğiniz anda 800 euro + 30 euro kargo gibi bir fiyatlandırma görürsünüz. Yani Avrupa dışından satın alan herkes kendi ülkesine vergisini ödüyor. Adamlar sistemi oturtmuş gerçekten helal olsun, tıkır tıkır işliyor bütün süreç.

CanberkPolat ve metaltrrocker bunu beğendi.
  9. Evet kabin 25 kg.200 euro işte bi arkadaşım aldı aynısından vergi filan 640 liraya gelmiş

10. X bi gümrük müşavirliğinde çalıştığım için ağız alışkanlığı diyelim =) Sitenin işleyişi de pek bi güzelmiş yeni inceleme fırsatı buldum bende. Peki kargonun geniş süreci ne kadar sürüyor ve sadece PTT ile mi anlaşmalılar?

11. Madem söylendi netleştirmek için açıklama, Almanya' da MwSt. (Mehrwertsteuer) diye geçen bir vergi vardır. Türkiye' deki KDV ile aynı şey diğer Avrupa ülkelerin de bu vergi VAT(Value Added Tax) şeklinde biliniyor. Avrupa dışından alışveriş yaptığınızda bu vergiyi iade alırsınız. Ya da Almanya' ya geldiniz bir şey aldınız, vergi iade formunu doldurmak şartı ile ödediğiniz vergileri ülkeden çıktığınızda geri alırsınız. Türkiye' ye girerken ödediğiniz vergi ise Avrupa' dan %18, diğer ülkelerden %20 gümrük vergisidir. Yani Almanya' nın almayıpta Türkiye' nin aldığı vergiler başka vergiler. Fakat tabi müşteri için önemli olan ne ödediğidir, o ayrı mevzu.

12. E alıyorum o zaman dikkat etmem gereken başka birşey varmıdır ?

13. mydkkan gibi sitelere danışsanız belki getireceğiniz şey orda da vardır

14. Malesef ülkemizde yok

15. Sayıya dikket etmeniz gerek. Bir keresinde thomann'dan 200 adet ALüminyum çanta köşesi sipariş ettim. Fatura tutarı 70 Euro gbi bir şeydi. Oldukça düşük yani. Fakat PTT gümrük bana ürünü sayısı fazla olduğu, yani ticari olduğu gerekçesi ile vermedi. Ürünü çekmek için A karneli gümrük müşaviri ile anlaşmak gerekiyordu. Noter masrafları ile birlikte 500 TL'yi geçeceği için almadım, iade ettim.

16. 1 adet kabin sorun olmaz sanırım :D

17. Normalde PTT çalışanının bu tarz bi yetkisi yok anca muayene memuru bu kanıya varabilirim. Tabi güzelim türkiyemde herkes her işten anlıyor. Böyle durumlarda B karneli bi gümrük müşavir yardımcısı arkadaşın malzemeyi çekebilir 75 Euro yu geçmediği sürece.

18. O.2.

O.2.

487
    544
    4,656
    yurtdışı alışverişlerde ben paypal'e bağlanmış sanal kart hesabımı kullanıyorum. sanal kart hesabının güvenli olması, limitini kullanacağınız zaman belirlemenizdir. bilgiler çalınsa bile siz limit belirlemedikçe alışveriş yapılamaz.
    diğer konulara gelirsek, düzenlemelerden sonra 70 euro / 90 dolar gümrük limiti diye hatırlıyorum(vergilendirme). yılda 5 kez yurtdışı alışveriş hakkınız var(gerçekten inceliyorlar mı bilmiyorum). çok kalem mal alamıyorsunuz, sanıyorum ticarete girdiği için vergileri değişiyor.

19. tunckk

tunckk

907
    1,173
    9,005
    Bende Thomann dan kabin almayı düşünüyorum ve birkaç haftadır gümrük olaylarını araştırıyorum. Kafamın karıştığı bir durum var. Kulaktan dolma bilgime göre 30 kg a kadar sorun olmuyor. 30 kg üstü ticari sınıfa girip ona göre ayrı vergiler ve evraklar isteniyor. Bu konuda @BuzzLightyear nickli arkadaşla özelden konuşmuştuk. Kendisinin akrabası Gümrük işiyle uğraşıyormuş. Onun verdiği bilgiye göre 15 kg üstü ticari sınıfa giriyormuş. İyice kafam karıştı, ben Thomann dan kabin alabilirmiyim alamazmıyım. (elbette her türlü alınır ama ticari sınıfa girmeden yani normalde ödeyeceğimiz %22 dışında başka vergiler ödemeden)
    Bu işi gerçekten bilen, kulaktan dolma değilde gerçek tacrübelerle birisi yazarsa süper olur.
    Örneğin kendi adıma;
    1 adet ENGL Ironball amfi ve 1 adet 2x12 Pro Slanted kabin almak istiyorum.
    Ironball 8,4 Kg
    Kabin 32 Kg
    Bu durumda ben kabini alamayacakmıyım ?

20. Çok net yazayım abi o zaman sana. Thomann hemen hemen tüm Alman firmalar gibi DHL ile çalışıyor, DHL Deutsche Post' u satın aldığı için, kargolar devlet postası olarak gidiyor ve DHL 31,5 kg dan fazla paket taşımıyor. Fazlası zaten uluslararası devlet postası tüzüğüne aykırı sanıyorum. Yani hayır 32 kg olan bir kabini alamazsın.

tunckk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş