Analog Setup Hakkında

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda erdemkk tarafından 30 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar, genelde Slash,Zakk Wylde,Van Halen tarzı şeyler çalıyorum .Bu tonlara yaklaşmam için ek olarak ne pedal önerirsiniz ?Gitarım Epiphone Les Paul Tribute Plus . Pedallarım Boss DS2 ve Crybaby ZW-45 Wah .Genelde stüdyolarda çaldığım için ampli sorun değil.
   
  Son düzenleme: 30 Kasım 2014
 2. EMM

  EMM

  Ampli nedir? En azından güzel bir ampliniz vardır diye düşünüyorum. 12" speaker'lı ve mümkünse başarılı modellerden.

  Wampler Pinnacle ile 3 tarzı da kotarırsınız diye düşünüyorum. Carl Martin Plexi ya da Cmatmods Brownie de buna alternatiftir.
   
 3. Wampler Pinnacle ı biraz araştırdım ve tonları hoşuma gitti fakat dizilimi
  Wah>Wampler Pinnacle>Ds2 şeklinde mi olması gerekiyor yoksa Ds2 ortada WP sonda mı ?
   
 4. Boss'tan vazgeçmeni söylüyor sanırım Mert :) İki pedalı da aynı anda kullanma yani.
  Ha yeri gelmişken söyleyeyim tabi aklında bulunsun, ana drive'ı destekleyecek olan/booster vazifesi görecek olan pedal hangisiyse o daha önce gelecek şekilde koyacaksın.

  Eğer iki pedalı da kullanırım (biri açıkken öteki kapalı) dersen sıralamanın bir önemi yok zaten.
   
  EMM bunu beğendi.
 5. Peki Wampler Pinnacle alırsam yanına herhangi bir booster/drive almak zorunda kalır mıyım ve Wampler Pinnacle ile de Ds2 gibi yumuşak tonlar alabilir miyim ?
   
 6. Pedala dair bir bilgim yok ama ben her daim bir gitaristin setup'ında booster bulundurması gerektiğini düşünüyorum bu tarz çalımlarda. Normal ritm çalarken gain'leri fullememek lazım diye düşünüyorum aynı zamanda. Ortalama bir gain ve solo vakti booster'ı açıp çalmanın en sağlıklısı olduğunu düşünüyorum. Yalnızca gain açısından değil, midler de biraz öne çıkacağından 'solonun duyulmaması' problemi de ortadan kalkar hem.

  Ha bana sorarsanız ben kendim yine aynı tarz çalan biri olarak drive'ı distortion pedalı yerine preamp kullanarak alıyorum ama zevk renk meselesi. Alttaki kayıt video mikrofonu ile kaydedilmiş ve üzerinde hiç oynanmamış, post editing yapılmamış bir kayıt. Daha sağlıklı ses kayıtları/videolar için soundcloud ve youtube hesaplarıma bakabilirsiniz. H&K Tubeman (Joyo vintage overdrive ile birlikte boostluyorum) ve Ms Pozitron Gt-2 olmak üzere iki ayrı preamp kullandığım, 2 tane farklı setup'ım var. Tubeman biraz cep yakar, lambalıdır. Öteki ise meşhur Sansamp Gt-2'nin biraz modifiye edilmiş klonu, çok başarılıdır. İki preamp'in de avantajı her yere kendi tonunu götürüyorsun, amfi kullanmaya gerek kalmıyor -power katı haricinde-.

  (Burada Tubeman var)
   
 7. EMM

  EMM

  Wampler Pinnacle üzerinde boost olayı da var da, çıt çıt şeklinde, ayakla becerilecek bir şey değil. Ama Wampler Pinnacle Deluxe var ki bu arkadaş 2 switchli. Boost olayını ayakla kullanabiliyorsunuz.

  Benim dememle iş yapmayın. Çünkü büyük ihtimalle bu pedalı deneme şansınız pek yok. Güzelce araştırın ve başka önerisi olan arkadaşların dediklerini de araştırın. Bu işin doğrusu yanlışı olmadığı gibi deneme yanılma tarafı vardır. Belki de kullandığım en iyi drive pedalı Pinnacle'dı. Çok versatil ve öneriririm.
   
 8. Ritimlerde Ds2 kullanıp Sololarda Pinnacle kullansam nasıl olur ?
   
 9. Kötü.
   
 10. Sebepleriyle açıklarsanız
   
 11. Şimdi bir düşünelim, Slash diyince, Van Halen diyince yalnızca 'lead' tonu mu geliyor aklımıza? Hayır. Cayır cayır seksenler kokan ritm tonları da geliyor elbet.

  Yukarıda yazdıklarımızdan çıkarılacak sonuç: Boss ds-2 bizce -ya da Mert ne der bilemem, benim kendi fikrim- kötü bir drive pedalı. Güzel tuşeyle çalınırsa kotarabilir belki ama yani bunca güzel pedal varken -gerekirse uygun fiyata da bulunur- tavsiye etmiyorum ben. Ben Wampler kullanmadım ama yani güzel bir pedalsa, o drive karakterini beğendiyseniz soloda da benzer bir ton duymak isteyebilir kulağınız. Yani Wampler ile Ds-2 arasında kıyaslanmaz derecede fark var gibi duruyor zaten. Ds-2'yi elden çıkarıp uygun fiyatlı bir ts türevi pedal koyabilirsiniz. Yani zaten buraya gelme sebebiniz 'van halen tarzı tonlar için ne yapayım' ve bu konuda kabul edelim en büyük etken drive pedalı. E elinizde de var zaten ds-2. Haliyle değiştirmeniz gerekli ki istediğiniz tona daha çok yaklaşabileseniz, yani bunu biz demiyoruz aslında siz diyorsunuz :)

  Tüm bunların dışında, bir pedalı kapatıp ötekini açmak TEK TUŞ ile yapılmıyorsa sahnede hoş durmaz. Ses bi anda clean'e geçecek bir kere, artı vakit kaybettirecek, çok sakat iş (aynı anda tek ayakla ikisine de basabilme durumunuz olabilir belki aslında :D).

  Durumlar böyle, her şeyi bir kenara bırakırsak Boss'un blues driver haricinde hiçbir drive pedalını sevmem zaten, hi-gain açısından 'dandik' buluyorum.
   
 12. Yani öneriniz Ds2 satıp Wampler ya da başka bir distortion pedalı araştırıp almam ?
   
 13. Evet, daha Marshall tarzı drive pedalları. Benim internette izlediğim ve okuduğum yorumlar sonrası illa drive pedalı alacaksanız, bakmanızı önereceğim 'MI Audio crunch box' tır mesela. Plexitube'du sanırım o da hoşuma gitmişti ama o da çok tuzludur. Ds-2'yi her türlü elden çıkarın da, kendinize daha uygun bir pedal bulun kesinlikle.

  Bende mxr distortion iii var, biraz daha kapalı bir tonu var gibi aslında ama ben onu da çok severim, kompresyonu falan tam yerinde bana göre. Bunda da yine gain'i yüksek tutup, yanına bir booster koyulduğu zaman her türlü iş görür.
   
 14. EMM

  EMM

  Kaan'a katılıyorum ve önerileri de bence en az Pinnacle kadar uygun sana. Eğer pahalı dersen, haklısın. Dinlemekle olmaz nerede südenerim bunları dersen, malesef, ülkede yok.

  Ben senin yerinde olsam, Mooer marka pedalları tek tek incelerim. Dore Music satıyor. Fiyatlarına göre harika pedallar. Mesela Kaan Crunchbox önermiş, ki sana çok uygun, onun kopyası Mooer Cruncher pedalıdır ve gayet güzeldir. Bir sürü Mooer drive pedalı var. Youtube'dan incelemeni ve denemeni öneririm. Kendi gitarınla ve mümkünse amplinle.
   
 15. Almışken en iyisini alayım diyorum fiyat sınırlamam yok yani yeterki aldıktan sonra pişman olmayayım fiyat göz önünde bulundurulmassa benim çaldığım tarza en uygunu hangisidir ?
   
 16. wampler demişken plextortion a baktın mı
   
 17. bi de sovereign var tabi ki. alıcaktım, son anda başka pedal aldım çok pişmanım almadığım için :D
   
 18. Wampler ın tüm pedalları sanırım uyuyor istediğim tona , ton yelpazesi en genişi hangisidir ?
   
 19. Wampler guzel pedallar uretiyor pinnacle bana gore iclerinde en guzeli. Bende almak istiyordum ancak basima talihsiz bir olay geldi. Cozulur cozulmez alacagim insallah :)
  Yalniz bu deluxe modelini ilk kez @forbidden_city den duydum. Denediyseniz tonal olarak nasil farkliliklar var paylasirsaniz sevinirim
   
 20. Uups :) Wampler gurusu @EMM
   
  EMM bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş