Wah Pedalı Yardım!!!

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda WooHooo tarafından 1 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar hırçın,keskin,hızlı ve seri rifflerde yakıp yıkan son perdelerde dahi kendini belli eden coşturacak bir wah pedal arıyorum. Sivasta olduğumdan dolayı gidip deneyemediğim için sizlerin düşüncesini almak istiyorum. Rock Metal çalıyorum gruplardan örnek isterseniz; Avenged Sevenfold, Godsmack, Metallica, Vai vs birçok gruba gidiyorum ama wah pedalında istediklerimi anlamışsınızdır.Şimdi size ekipmanlarımdan bahsediyim.
    Amfi: Marshall 15DFX
    Gitar: Ibanez GRG170DX, Schecter Synyster Custom
    Efekt Pedalı: MXR Fullbore Metal, Mxr KFK 10 Band EQ, Boss Compressor Sustainer CS-3, Sansamp Tri-ac, Digitech Whammy, Ibanez Weeping Demon WD-7
    Şuan kullandığım wah pedalı Ibanez WD 7 ondan pek verim alamıyorum. Ben mi ayarını yapamadım bilmiyorum ama beni hiç tatmin etmiyor.Kafamda 3 tane wah pedalı var;
    1 - Jım Dunlop Cry Baby 535Q
    2 - Morley Bad Horsie 2
    3 - MXR MC-404 CAE

Aklımda bunlar var ama siz ne düşünüyosunuz neler öneriyosunuz ?

Son düzenleme: 1 Aralık 2014
  2. Senin caren Morley Mark Tremonti wah.

3. O pedalı hiç duymadım şuan videolarını izledim ve baya yırtıcı bir pedala benziyor.

4. MXR MC404 ü duydun mu hiç ?

5. Crybaby ZW-45 e bakabilirsin

6. Duydum. Hatta bir kac Cry Baby pedalini modlattim. Add mod falan degil. Kendi istediklerim dogrultusunda modlar. Gondereyim simdiki wah pedalimi. Begenirsen parasini gonderirsin. Begenmezsen piyasada olmayan bir Cry Baby denemis olursun.

7. 535Q ZW 45'e göre daha iyi diyorlar doğru mu ?

8. Nasıl yani ? Yanlış bu modlama olayı ile ilgili hiçbirşey bilmiyorum o yüzden soruyorum ve merak ediyorum :)

9. Ben kullanıyorum memnunum zw 45 ten

10. Yellow Fasel'li true bypass bir GCB95. Wah aktif oldugunda led yaniyor. Drive ile kullanildiginda Petrucci gibi harsh bir wah ton vermekte.

Cry Baby wahlar true bypass olarak uretilmiyor. Yellow Fasel ise sadece MC-404'te kullaniyor. Ben hem Zakk Wylde wah da hem de GCB95'de Yellow Fasel kullandim. Biraz tizligi ile metale net giden bir wah. Dime Wah'dan daha fazla kendini belli ediyordu.

Not: Bu arada Dime wah'i metalci wahi diye bilenlere soyleyeyim. Cok guzel pop ve funk caliniyor.

11. Beyler hazır wah ile ilgili konu açılmışken yazayım dedim. Pop/funk tarzda kullanılabilecek, tiz tepkisi aşırı yüksek olmayan bir wah pedalı önerebilir misiniz?

12. Cry Baby'nin ZW, KH, EVH signature series wah pedallari harici hepsi pop ve funk islerinde kullanılır. Gerisi zevkine kalmis.

13. Referans olması açısından şöyle örnek vereyim, 535q var elimde şu an. Birçok farklı ayarda denememe rağmen daha hafif bir pedal arayışındayım.

14. Cry Baby icin konusuyorsak Range`i kisip Q ayarini da filtre genis olacak sekilde ayarlayarak bunu yapabilmek lazim. Hatta Range 6. pozisyonda iken yani (250Hz-1.2kHz) zaten treble namina birsey kalkmiyor ben hep 3. veya 4. ayarda kullaniyorum ustu bana da asiri tiz geliyor. Ama sen de forumdan takip ettigim kadari ile son derece akilli adamsin ve butun ayarlari denedim diyorsun, o bakimdan senin dikkatinden kacan bir kombinasyon da herhalde yoktur. Ah boyle durumlarda beraber deneme imkani olmasi ne faydali oluyor anlatamam...

Ozetle benim nacizane fikrim piyasada satilan wahlarin hicbirisinin 535Q`nun uzerine dramatik bir katki sunmayacagi yonunde. Son olarak bendeki DCR2-SR`in ustunde 535Q ya ek olarak fazladan bir EQ unitesi var (100Hz, 200Hz, 400Hz, 800Hz, 1.6KHz, 3.2KHz). Ben EQ`yu devrede tutmuyorum ve asagi yukari 535Q gibi calisiyor, lakin EQ etkili bir modul olup tona etki etmekle birlikte bence notral hali yeterince iyi. Demem o ki wah`tan hemen sonra (drive`dan once) duzgun bir EQ (misal MXR M108) kullanmak gercekten ise yarayabilir. Bunu denedin mi? Son olarak Dimebag wah ustunde bir treble ayar potu var 535Q larda olmayan. Bulabilirsen 535Q ile A-B yaparak bir bakabilirsin istedigin yere geliyor musun diye...

Bu da olmuyorsa Morley falan gibi crybaby ile akrabaligi olmayan unitelere yonelmek tek alternatif strateji... Daha yakin akrabalardan Satriani`nin Vox-Big Bad Wah`i da bir alternatif olabilir onu ben hep crybaby`lere gore daha karanlik buluyorum. Aslinda gonlumden gecen RMC Wheels of Fire lakin bu memlekette rutin olarak bulamazsin...

Son düzenleme: 1 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş