Bedelli Askerlik Çıktı!!!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlik açıklamasını yaptı: "Bakanlar kurulumuzda, 1 Ocak 2015 itibariyle 28 yaşından gün almış olan, 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımızın bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin lira ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar."

Bekleyenlere hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar...

Yine bir '88 ler cenabet team işi. Arkadaş, anadolu lisesi orta kısmına girecek oluruz sınavı kaldırılır, öss ye girecez ösym yaparlar türevi, integrali, fotonu, atışları, manyetizma, organik kimyası, tus a gireriz 180 lik sınavı ikiye bölerler 240 soru yaparlar.. lan hepsi mi 88 leri vurur. Şimdi de bedelliyi 1 yaş ile kaçır vay anasını ya..

bedelliden faydalanacaklara hiçbir lafım yok. vakti zamanında zorunlu askerliğini bizzat yapmış fakat zorunlu askerliğe karşı olan birisi olarak hiçbir hamaset beslemiyorum bu işten faydalanacaklara, hayırlı olsun lakin bedellinin toplumsal eşitsizliğe yol açtığını düşünüyorum.
eğer bu bir kamu göreviyse kamuculukta "parası olan/olmayan" ayrımı gözetilemez, herkes bi haktan eşit faydalanır, bu toplumdaki eşitlik duygusunu sarsan bir durum kabul etmek gerekirse.
bu zamana kadar vicdani reddini açıklayan vatandaşların gördüğü toplumsal zulümü neyle açıklayacağız peki, bana bunun birisi cevabını versin. vicdani reddini açıklamak isteyen bir vatandaş bunun bedelini ödemek zorunda olmamalı.

herkes bi haktan eşit faydalanır

Son 12 yıldır Türkiye Cumhuriyeti topraklarında eşitlikten söz edilemez. Son 12 yılda, zengin daha zengin; yoksulsa daha yoksul oldu. Son 12 yıl sadece zaten zengin olanın cebini doldurmasıyla geçti. O yüzden zaten eşitlik, eşit hak kullanımından söz edilemez...

Zaten gözlüklerimin toplam 14 numara olmasından ötürü gitmeme durumunu kullanacağım askerlikte, ancak gitmek isteyenlere bedelli hayırlı olsun.
Ayakkabı kutularına dikkat..

Son 12 yıldır Türkiye Cumhuriyeti topraklarında eşitlikten söz edilemez. Son 12 yılda, zengin daha zengin; yoksulsa daha yoksul oldu. Son 12 yıl sadece zaten zengin olanın cebini doldurmasıyla geçti. O yüzden zaten eşitlik, eşit hak kullanımından söz edilemez...

Zaten gözlüklerimin toplam 14 numara olmasından ötürü gitmeme durumunu kullanacağım askerlikte, ancak gitmek isteyenlere bedelli hayırlı olsun.
Ayakkabı kutularına dikkat..
Kesinlikle aynen dediklerinize katılıyorum.

faydalanacaklara hayırlı olsun, hiçbir lafım yok onlara, "ben yandım herkes yansın" kafasında değilim, bunu belirttim zaten.
evet eşitsizliğin ayyuka çıktığı, zirve yaptığı bir dönemdeyiz. kağıt üzerinde demokratik laik hukuk devletiyiz ya hani, hani askerlik her tc vatandaşına zorunlu bir ödev ya, bu kağıt üzerindekini bile çiğnemek oluyor anlamında söylüyorum yoksa eşit adil bir ülke olmadığımızı extradan belirtmeye hiç mi hiç gerek yok zaten ;)
bu saatten sonra zorunlu askerliğin kaldırılması şart, aksi halde bunun ilüzyondan öte bi anlamı yok. tamam sen ben bunu anlayışla karşılıyoruz, bedelliden faydalanacaklara hayırlı olsun diyoruz, lakin 18 ay uzun dönem yapıp şu anda küfür kıyamet saydıran, boşu boşuna mı askerlik yaptık ulan biz diyen bir sürü adam var. şu satırları yazarken işyerinde arkamdaki eleman küfür edip duruyor mesela.
bu eşitsizliği bu saatten sonra ilkeli bir eşitlik haline getirmek isteniyorsa zorunlu askerliğin zorunlu bir vatandaşlık ödevi olmaktan çıkarılması lazım.

Yine bir '88 ler cenabet team işi. Arkadaş, anadolu lisesi orta kısmına girecek oluruz sınavı kaldırılır, öss ye girecez ösym yaparlar türevi, integrali, fotonu, atışları, manyetizma, organik kimyası, tus a gireriz 180 lik sınavı ikiye bölerler 240 soru yaparlar.. lan hepsi mi 88 leri vurur. Şimdi de bedelliyi 1 yaş ile kaçır vay anasını ya..

hacı senin 85'li jenerasyonunum saydığın 3 olay da (anadolu lisesi,oss,tus) bana teget gecti.sanırım bazen aşırı şanslıyım

Teşekkürler 1985
Teşekkürler türkiye

hacı senin 85'li jenerasyonunum saydığın 3 olay da (anadolu lisesi,oss,tus) bana teget gecti.sanırım bazen aşırı şanslıyım

Teşekkürler 1985
Teşekkürler türkiye

Ohhoo, daha bitmedi eklemeyi unuttum, bizim zorunlu ingilizce dersleri lisede geldi 8 yıllık zorunlu eğitim olunca yerine abuk sabuk dersler konulmuştu. Bulunduğum yerde en iyi ingilizce'yi öğretenler anadolu lisesindeydi işte onun da orta kısmını (6-7-8. sınıflar) alan sınavı kaldırdırlar. Allah'tan ingilizceyle pc, internet, oyun vs derken aram iyidi. En kötüsü de öss oldu zaten çalışmayı sevmeyen bünyeme sınava 8 ay kala okulda bile gösterilmeyen şeyler sorundu ki öss bildiğin çerez yani ösym nin yanında. beni mat2 teğet değil bildiğin deldi geçti, türevinin integralinin belasını seversin.. ilk sınav olduğu için soru örnekleri de yoktu (Düşün yani en son 1978 mi ne ösys yapmışlar ben doğmadan önce 5-10 yıl filan..), sorular aşırı dengesizdi bir çok zor bir çok kolay bilmem ne.. öss çalışmadan yapıyorsun da integrali türevi bilmeden olmuyor. Lisede hazırlık okumayan 88 liler vardır onlar öss ye girdiler. Makine müh. kazanan arkadaşım kütüphanede beni görünce gelip bana türevi integrali anlat hiç bilmiyorum diyordu. Öss ye hazırlanan biri olarak türev-integral anlatmıştım makine 1. sınıf öğrencisine böyle saçma salak bir nesil 88'liler. Tus'la işi olanlara da bildiğin maraton sınavı oldu. İnsan sabah 9 dan akşam 5'e kadar sınava girer mi ? Öğleden sonra kafan şişiyor zaten gitmiyor. Bari 2 güne yay. Zaten tıp dediğin leb-i derya üstüne 240 soru oldu, kolay zor her boku sorar oldular.

Son düzenleme:
Bir websitesinde 88'lere doğumundan bu yana hep vurduk, hor gördük şimdi kıyak yapacaz diyorlar- devamını bekleyin geyiği var. Bakalım. Bir gün genç nüfus arasında isyan çıkarsa bilin ki 88'lilerden başlar. Eğer olursa son 30 yılın en bahtsız, en ağlak nesline bayram şekeri tadında olacak.

Muhtemelen soran olmuştur; peki hayatından yine aynı kisveyle 5, 15 yada 18 ay gasp edilen, psikolojisi, planları, yaşamı alt üst edilenlere de bir gün buyurun bu da sizin hakkınız diye bir bedel ödenecek mi? Şahsen çek kabul ederim.

1027808.jpg

Geri