Analog Setup Ve Di Box Hakkında Birkaç Soru

Öncelikle merhabalar,

Kafamda birkaç soru var, tecrübeli arkadaşlar beni aydınlatırlarsa çok memnun olurum...

1. sorum, şimdilik setup'umda sadece sansamp gt2 klonu ve tube screamer var. Alternatif rock müzik kayıtlarında kullanmak adına bu pedallara ek olarak bir compressor bir de eq pedalı almayı düşünüyorum. Forumlarda araştırdığım kadarıyla bu setupun sonuna bir de di box almanın faydalı olacağını düşünmüşler. Sizce behringerin kabin simulasyonlu di box'undan alsam, gt2'nin amfi simulasyonuyla uyumlu çalışır mı? İyi tonlar çıkar mı sizce?

2. sorum, benim gitarım fender mex. standart strat. Üzerinde fabrikasyon manyetikleri var. Köprü ve sap pozisyonuna manyetik modifiyesi yapmayı da düşünüyorum. Fakat hem pedal, hem manyetik almaya gücüm yetmez. Öncelikle ya setupa eklemeler yapacağım ya da manyetik alacağım. Sizce ilk yapmam gereken hangisi olmalı? Hangi ekleme ile tonlarda daha güzel gelişme kaydederim?

3. ve son sorum da bu analog setup işinde çok yeniyim. Eskişehir'de uzun süre çoklu adaptör araştırdım ama bulamadım. Analog setup için tavsiye edebileceğiniz ya çoklu adaptör ya da güç yayan pedal case var mıdır acaba?

Öneri ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

1) Onu bilmem de, ben zamanında ms'in di-box'ını kullanıyordum (hem 1x12, hem 4x12 kabin simulasyonu seçenekli), yine gt-2 de ms'inkiydi. Ancak şimdi kendinden mixer çıkışlı yapıyor Mustafa abi sanırım, neyse; genel ben memnundum açıkçası. Şu kayıtta hem ms gt-2'yi yine ms di-box ile ses kartına girerek (tabi arada başka pek çok pedal da var) kaydetmiştim mesela belki fikir verir. Bu arada ürünün fiyatı çok çok çok uygun, 100 lira civarına falan alırsınız sanırım sıfırını.

(Ben de böyle böyle iyi reklam yapar oldum he :D)

2) Tube Screamer'dan da ne derece verim alabiliyorsunuz gt-2'de bilemiyorum ama -cleanleri fena değildir ama çok da iyi değildir çünkü- eğer maddi açıdan sıkıntı yaratacaksa bence elinizden çıkarabilirsiniz, daha uygun fiyatlı bir Ts pedalı alabilirsiniz . Ben bir başka preamp'le Joyo kullanıyorum memnunum. Gt-2 için de yine tercih edilebilir. Kalan parayla da manyetiğinizi modifiye edebilirsiniz. Ancak şunu söyleyeyim di-box ve kabin simulasyonu tonunuza bir şey katmaktan ziyade direk sisteme girmenize yarar ve ses kabinden geliyormuş gibi yapmaya çalışır. Yani biraz üst frekansları keser, çeşitli frekanslara da başka şekilde etkir. Yani tonal anlamda 'daha güzel oldu' diyeceğiniz bir şey çıkmaz ortaya.

Yani bir nevi amfisiz mekanlarda direk mixer'e girmek ya da evde ses kartına direk girip kayıt almak için rahatlık. Onun dışında evde yine amfiye takacaksanız -tabi return'den girmeniz lazım sağlıklı sonuç için- almayın.

3) Güç kaynağına yetecek bütçe varsa her türlü rahatlık derim ancak yoksa yine @Mspozitron 'a bir sorabilirsin, ben 2. setup'ımda kendisinin yaptığı 10 uçlu adaptörü kullanıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1) Onu bilmem de, ben zamanında ms'in di-box'ını kullanıyordum (hem 1x12, hem 4x12 kabin simulasyonu seçenekli), yine gt-2 de ms'inkiydi. Ancak şimdi kendinden mixer çıkışlı yapıyor Mustafa abi sanırım, neyse; genel ben memnundum açıkçası. Şu kayıtta hem ms gt-2'yi yine ms di-box ile ses kartına girerek (tabi arada başka pek çok pedal da var) kaydetmiştim mesela belki fikir verir. Bu arada ürünün fiyatı çok çok çok uygun, 100 lira civarına falan alırsınız sanırım sıfırını.

(Ben de böyle böyle iyi reklam yapar oldum he :D)

2) Tube Screamer'dan da ne derece verim alabiliyorsunuz gt-2'de bilemiyorum ama -cleanleri fena değildir ama çok da iyi değildir çünkü- eğer maddi açıdan sıkıntı yaratacaksa bence elinizden çıkarabilirsiniz, daha uygun fiyatlı bir Ts pedalı alabilirsiniz . Ben bir başka preamp'le Joyo kullanıyorum memnunum. Gt-2 için de yine tercih edilebilir. Kalan parayla da manyetiğinizi modifiye edebilirsiniz. Ancak şunu söyleyeyim di-box ve kabin simulasyonu tonunuza bir şey katmaktan ziyade direk sisteme girmenize yarar ve ses kabinden geliyormuş gibi yapmaya çalışır. Yani biraz üst frekansları keser, çeşitli frekanslara da başka şekilde etkir. Yani tonal anlamda 'daha güzel oldu' diyeceğiniz bir şey çıkmaz ortaya.

Yani bir nevi amfisiz mekanlarda direk mixer'e girmek ya da evde ses kartına direk girip kayıt almak için rahatlık. Onun dışında evde yine amfiye takacaksanız -tabi return'den girmeniz lazım sağlıklı sonuç için- almayın.

3) Güç kaynağına yetecek bütçe varsa her türlü rahatlık derim ancak yoksa yine @Mspozitron 'a bir sorabilirsin, ben 2. setup'ımda kendisinin yaptığı 10 uçlu adaptörü kullanıyorum.

Merhabalar,
Kaydını dinledim hocam öncelikle eline sağlık, tonlar gayet tatmin edici. Benim kullancığım pedallar da ms shakti ve ms screamer. Eq pedalını da yine Mustafa abiye yaptıracağım. (Hatta 10 uçlu adaptörü de yaptırabilirim.) Di box'u da evde Line 6 UX2 ses kartına direk girip kayıt almak için alacağım. Tonu mixe daha rahat oturtmama yardımcı olur mu? Aslında ben ms screamerden ve ms shakti'den aldığım tonlardan memnunum. Tek istediğim soundun biraz daha güçlü çıkması. Bunu tarif etmek biraz zor. En iyisi ben de bir kayıt linki vereyim. Fikir vermende belki yardımcı olur.

http://turkrock.com/konu/54984/#post-963652

bildiğim kadarıyla gt-2 ler Di gerektirmiyor. sisteme girmek üzere tasarlanmış bir cihaz. İkinci olarak kabin similatörü olan bir di-box la kullandığında ses boğuklaşır. Çünkü gt-2 nin kendi içinde 2x12 kabin similasyonu var iki kabin üst üste biner. sisteme gireceğin için EQ ayarını da oradan yapabilirsin.

bildiğim kadarıyla gt-2 ler Di gerektirmiyor. sisteme girmek üzere tasarlanmış bir cihaz. İkinci olarak kabin similatörü olan bir di-box la kullandığında ses boğuklaşır. Çünkü gt-2 nin kendi içinde 2x12 kabin similasyonu var iki kabin üst üste biner. sisteme gireceğin için EQ ayarını da oradan yapabilirsin.
O zaman bu DI box işi suya düşer. Eğer Eq'yu sistemden ayarlarsam compressoru de oradan ayarlarım. O zaman gt2 ve tube screamer haricinde benim almam gereken pedal kalmadı mı? Bir şeyler ekleyip tonu iyileştirmek istiyorum ama tıkanıyorum.

Merhabalar,
Kaydını dinledim hocam öncelikle eline sağlık, tonlar gayet tatmin edici. Benim kullancığım pedallar da ms shakti ve ms screamer. Eq pedalını da yine Mustafa abiye yaptıracağım. (Hatta 10 uçlu adaptörü de yaptırabilirim.) Di box'u da evde Line 6 UX2 ses kartına direk girip kayıt almak için alacağım. Tonu mixe daha rahat oturtmama yardımcı olur mu? Aslında ben ms screamerden ve ms shakti'den aldığım tonlardan memnunum. Tek istediğim soundun biraz daha güçlü çıkması. Bunu tarif etmek biraz zor. En iyisi ben de bir kayıt linki vereyim. Fikir vermende belki yardımcı olur.

http://turkrock.com/konu/54984/#post-963652

Öncelikle tonu mix'e oturtman ile bu işlerin pek bir ilgisi yok onu söyleyeyim tekrar. Yani iyi bir mixaj ile tatmin edici şekilde oturtulabilir ortalama bir kayıt.
Sound'un güçlü çıkmasıyla bir ilgisi yok bu di-box/kabin simulatörü işinin. Yukarıda belirttiğim gibi sisteme girmek içindir o. Bir amfiye return'den bağladığında -dediğim gibi direk input'tan bağlaman daha sağlıksız ses almanı sağlar- ses amfinin speaker'ından gelir ve speaker kendi içinde onu biraz daha hacimlendirir üst frekanslarını da biraz tıraşlar, kendi karakterini katar.

Ancak direk 'line' olarak sisteme yollarsan, arada speaker yoksa, sisteme bağlı hoparlorlerden gelecek ses çok çiğ, sinek vızıltısı gibi, vızır vızır, kulak tırmalayıcı gelecektir. Bunun için kabin simulasyonu lazım. Aynı şekilde mixer'e balanslı giriş için bir di-box alman lazım. Çoğu di-box hem sesi balanslı hale getirir hem kabin simulasyonu ekler ki direk girebilesin diye. Eğer istediğin yalnızca tonun güçlenmesiyse onu ayrıca konuşuruz.

Ben ms'in gt-2'sini tek başına kullandığımda aldığım ton fazlasıyla kötüydü açıkçası, normal gt-2 öyle olabilir belki bilemem. Ancak ben ms'in gt-2'sini di-box ile kullanıp aldığım sonucu yukarıda koydum. Ancak şu var, kendi tonu çok tiz geliyorsa, Parametric eq'dan low pass filter uygulayarak (atıyorum 10 khz sonrasını keserek) de idare eder bir sonuç elde edebilirsiniz.

Ben şu an kendi ms gt-2'mi amfime return'den giriyorum. Kayıt alırken de yine kendi üzerindeki kabin simulasyonlu xlr çıkışını kullanıyorum. Yani ms için konuşacak olursak, büyük ihtimalle sizdekinin içinde kabin simulasyonu falan yok, sisteme girmek için almalısınız. Suya düşmez.

Öncelikle merhabalar,

Kafamda birkaç soru var, tecrübeli arkadaşlar beni aydınlatırlarsa çok memnun olurum...

1. sorum, şimdilik setup'umda sadece sansamp gt2 klonu ve tube screamer var. Alternatif rock müzik kayıtlarında kullanmak adına bu pedallara ek olarak bir compressor bir de eq pedalı almayı düşünüyorum. Forumlarda araştırdığım kadarıyla bu setupun sonuna bir de di box almanın faydalı olacağını düşünmüşler. Sizce behringerin kabin simulasyonlu di box'undan alsam, gt2'nin amfi simulasyonuyla uyumlu çalışır mı? İyi tonlar çıkar mı sizce?

2. sorum, benim gitarım fender mex. standart strat. Üzerinde fabrikasyon manyetikleri var. Köprü ve sap pozisyonuna manyetik modifiyesi yapmayı da düşünüyorum. Fakat hem pedal, hem manyetik almaya gücüm yetmez. Öncelikle ya setupa eklemeler yapacağım ya da manyetik alacağım. Sizce ilk yapmam gereken hangisi olmalı? Hangi ekleme ile tonlarda daha güzel gelişme kaydederim?

3. ve son sorum da bu analog setup işinde çok yeniyim. Eskişehir'de uzun süre çoklu adaptör araştırdım ama bulamadım. Analog setup için tavsiye edebileceğiniz ya çoklu adaptör ya da güç yayan pedal case var mıdır acaba?

Öneri ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

selamlar
1. ses kartı alacaksanız dibox almanız gerek yok fakat stüdyoda/sahnede sisteme ya da kayıtta miksere girecekseniz o zaman gt2nin ardına behringerin redbox muadili olan kabin simulasyonlu diboxını alabilirsiniz, doğru tercih olur. ama dediğim gibi sadece ses kartına girip kayıt alacaksanız hiç zahmet etmeyin gt2 canavar.

2. öncelik olarak pedal setupımı dizer, manyetik için de pusu da beklerdim :) hatta hiç acele etmeyin yahu manyetik için, çok radikal bir değişiklik yoksa kafanızda.

3. anahtar kelime: tam regüle :) ms, sahibinden, elektronikci? bol bol alternatif var.

Eğer bütçeniz kısıtlı ise dibox almaktaki amacınız evde kayıt almak ve kabinden çıkan saoundu yakalamak ise alternatif olarak impulse response i araştırmanızı öneririm. Sanal kabin simülasyonları. Şurada birazcık değinilmiş. http://turkrock.com/konu/52579/
Uzun yıllar processor kullandım ve processor kullanırken kayıtlarda da IR kullandım. Zamanında bu konuda iyi bir arşiv edinmiştim. Ama analog pedal durumu hepsini silip süpürdü. Bence gt-2 işini IR'den kat kat daha iyi yapıyor.

Aslına bakarsanız bütçem çok kısıtlı değil. Bu konu için bir miktar harcama yapabilirim. İşin sıkıntılı tarafı ne yapacağımı bilmiyorum. Mesela analog pedal olarak sadece 2 adet pedal kullanıyorum. (gt-2 ve tube screamer klonları) Eq ve compressor işini de kayıt esnasında Cubase'den hallediyorum. Ses kartım da var. Bu durumda ben nereye ne eklemeliyim ki daha zengin daha güçlü tonlar elde etmeliyim? Bu konuda çok bilgisizim.

selamlar
1. ses kartı alacaksanız dibox almanız gerek yok fakat stüdyoda/sahnede sisteme ya da kayıtta miksere girecekseniz o zaman gt2nin ardına behringerin redbox muadili olan kabin simulasyonlu diboxını alabilirsiniz, doğru tercih olur. ama dediğim gibi sadece ses kartına girip kayıt alacaksanız hiç zahmet etmeyin gt2 canavar.

2. öncelik olarak pedal setupımı dizer, manyetik için de pusu da beklerdim :) hatta hiç acele etmeyin yahu manyetik için, çok radikal bir değişiklik yoksa kafanızda.

3. anahtar kelime: tam regüle :) ms, sahibinden, elektronikci? bol bol alternatif var.

Tavsiyen için teşekkür ederim hocam tavsiyene uyacağım, manyetik değişimi için acele etmeyeceğim. Zaten ön araştırma adına aradığım manyetikleri forumda alınık kısmına yazdım sadece bir yanıt aldım. O arkadaş da istediğim manyetiğe bir alternatif sunmuş. Sonuç olarak manyetik değişimini bir süreliğine erteliyorum. Ben sürekli olarak elimdeki ekipmanımı geliştirme ihtiyacı duyan birisiyim. Ama @tonedrive 'nin yanıtında bahsettiğim üzere elimdeki ekipmana nasıl bir ekleme yamam gerektiğinde aşırı bilgisizim.

Ben de netteki kabin simulasyonlarının, kaliteli analog bir simulatörden daha iyi olamayacağını savunuyorum :) Ben de fazla fazla seçenek denemiştim yıllar önce. Sonra ms di-box almıştım ve gerçekten tahmin ettiğim gibi -fiyatı uygundu, belki alanında çok başarılı değildi ama- plug-in'lerde yaşadığım zevksizliğimi gidermişti.

Kadir sana şunu diyeyim, ben de gt-2 kullanıyorum hala, seninkinin twin olanını (iki kanallı). Abi benim kişisel görüşüm bu aletin eq'ya ihtiyacı yok ya. Canlı performans için, soloda mid boost yapayım dersen alabilirsin belki ama yani bence kendi haliyle çok yeterli bir eq'su var :)

Comp işi ise keyfine kalmış, clean kanalla birlikte güzel gidebiliyor lead'lerde.

Kayıt sonrası eklediğin comp ile bir tutma ama pedalı. Bir kere bunu zincirin başına koyacaksın (yani genel kullanım o'dur). Eğer clean'lerle fazla haşır neşirsen benim gibi, tavsiye ederim, ms'in comp'u da fena değildi hani kullanmıştım zamanında.

Yani daha güçlü tonlardan kastın nedir gerçekten bilemiyorum sürekli bunu dile getiriyorsun ama :) Öncelikle aldığın ses, nereden geliyor? 1X12 ve üstü bir speakerdan geliyor olsa bence zaten 'daha güçlü'sünü aramazsın. Elindeki alet kendi başına yeterince güçlü merak etme :) Booster'ın da varmış işte ne güzel.

"daha zengin ve güçlü tonlar elde etmek" konusu dipsiz bir kuyu. çaldıklarınızdan bir iki örnek koyarsanız ve hedeflediğiniz sounlarla ilgili örnekler paylaşırsanız biz de eksiğini hissettiğiniz noktaları anlayabiliriz.

Sansamp Gt2 nin orjinalini yıllarca beğenerek kullandım. Fakat o cihaza neden mid eq koymamışlar, hala anlamam. Ciddi manada aleti kısıtlıyordu, ben de kullanmayı bıraktım. Enson Ms Pozitron Shakti Mod Gt2 aldım. Nihayet mid düğmesi ile modifiye olmuş ve alet bir canavara dönmüş. Mid düğmesi ile inanılmaz geniş bir yelpazesi olmuş aletin. Ben de tüm ekipmanı elden çıkarıp, şu an MS Pozitron GT2 ile yoluma devam ediyorum. Harici kabin simulatörü de elimde var (Redbox) ve Gt2 ile çok iyi sonuçlar vermiyor. Boğuk bir ton ve en önemlisi detaylar kayboluyordu. Aletin kendi üzerindeki kabin simulasyonu, zaten bence Sansamp Gt2 yi en çok ünlendiren hadise.

Sansamp ta kabin simulasyonunda küçük bir hile vereyim. Bu tip kabin simulasyonlarında, tizler nedense pek bir tabiri caizse harsh oluyor. Çiğ ve aşırı keskin. Sansamp ta tizleri sürekli olarak en düşükte kullanırsanız, gerçek amfi sesine o kadar yaklaşıyorsunuz.

Bunun içinde şöyle bir yöntem tavsiye ederim. Sürekli sansampla yüksek tizlerle çalıştıysanız, kulağınızın o tizleri terk etmesi çok zor oluyor. Bu sebeple sansamp'ın tizlerini tamamen kısın. 15 dk kadar o şeklide boğuk ve kötü gelen sesle çalın. Ardından çok çok az tizleri açın, kulağınız yeni tiz seviyesine alışacak ve duyduğunuz tonlar çok daha hoşunuza gidecektir tahminim. Ben Gt2 imde tizleri saat yönü olarak 9 veya biraz üstünde tutuyorum. Mid tuşu saat 11 yönünde ve inanılmaz gerçekçi amfi soundları alıyorum.

Setupınızda Tube Screamer olması şahane olmuş zira GT2, öncesinde dstortion olmasından ne kadar nefret ediyorsa, overdrive ile boostu da bir o kadar seviyor.

Şahsi kanaatim, bence pedaldan çok manyetik modifiyesi, tonlarınızı daha da hacimli hale getirmede daha yardımcı olacaktır.(y)

"daha zengin ve güçlü tonlar elde etmek" konusu dipsiz bir kuyu. çaldıklarınızdan bir iki örnek koyarsanız ve hedeflediğiniz sounlarla ilgili örnekler paylaşırsanız biz de eksiğini hissettiğiniz noktaları anlayabiliriz.

Hocam en son kaydettiğim iki parçanın linkini veriyorum:

Yaptığım bütün parçalar hemen hemen bu tarzlarda. Aradığım tonları da aynı müzik tarzında yapacağım kayıtlarda kullanacağım. Bol sustainli, metal müzik için kullanılan drive tonlarıyla işim yok. Daha çok blues müziğe veya en sert hard rock'a yatkın tonlar arıyorum. Duman'dan çalmıyorum ama istediğim tonlar Duman'ın müziklerinde kullandığı tonlara çok yakın.

Şu anda hemen kafadan youtube Duman yazdım birkaç parçasını dinledim. Örneğin her şeyi yak'ta sol taraftaki ritm tonu gayet tatlı.

Daha sert tonlar için de haberin yok dk 2.41 olabilir mesela. Ritmler çok driveli değil ama daha güçlü.

Dediğim gibi, bu tonları duman çalmak için aramıyorum. Daha modern sounda sahip parçaları, aradığım tarzda tonlarla çalıp kaydetmek hoşuma gidiyor. Bunun için de sürekli olarak arayıştayım.

Ho
Sansamp Gt2 nin orjinalini yıllarca beğenerek kullandım. Fakat o cihaza neden mid eq koymamışlar, hala anlamam. Ciddi manada aleti kısıtlıyordu, ben de kullanmayı bıraktım. Enson Ms Pozitron Shakti Mod Gt2 aldım. Nihayet mid düğmesi ile modifiye olmuş ve alet bir canavara dönmüş. Mid düğmesi ile inanılmaz geniş bir yelpazesi olmuş aletin. Ben de tüm ekipmanı elden çıkarıp, şu an MS Pozitron GT2 ile yoluma devam ediyorum. Harici kabin simulatörü de elimde var (Redbox) ve Gt2 ile çok iyi sonuçlar vermiyor. Boğuk bir ton ve en önemlisi detaylar kayboluyordu. Aletin kendi üzerindeki kabin simulasyonu, zaten bence Sansamp Gt2 yi en çok ünlendiren hadise.

Sansamp ta kabin simulasyonunda küçük bir hile vereyim. Bu tip kabin simulasyonlarında, tizler nedense pek bir tabiri caizse harsh oluyor. Çiğ ve aşırı keskin. Sansamp ta tizleri sürekli olarak en düşükte kullanırsanız, gerçek amfi sesine o kadar yaklaşıyorsunuz.

Bunun içinde şöyle bir yöntem tavsiye ederim. Sürekli sansampla yüksek tizlerle çalıştıysanız, kulağınızın o tizleri terk etmesi çok zor oluyor. Bu sebeple sansamp'ın tizlerini tamamen kısın. 15 dk kadar o şeklide boğuk ve kötü gelen sesle çalın. Ardından çok çok az tizleri açın, kulağınız yeni tiz seviyesine alışacak ve duyduğunuz tonlar çok daha hoşunuza gidecektir tahminim. Ben Gt2 imde tizleri saat yönü olarak 9 veya biraz üstünde tutuyorum. Mid tuşu saat 11 yönünde ve inanılmaz gerçekçi amfi soundları alıyorum.

Setupınızda Tube Screamer olması şahane olmuş zira GT2, öncesinde dstortion olmasından ne kadar nefret ediyorsa, overdrive ile boostu da bir o kadar seviyor.

Şahsi kanaatim, bence pedaldan çok manyetik modifiyesi, tonlarınızı daha da hacimli hale getirmede daha yardımcı olacaktır.(y)
Hocam harika bir yorum yapmışsınız, en azından elimdeki pedallar hakkında her şey yerli yerine oturdu :)

Kaydın güzel bence compressör varsa ve gitarın da humbuckerli ise üstüne farklı reveb bütün organikliği ezmiş gibi. duman tonu için single coil + TScreamer, az reverb, bir fender amp modellemesi yeterli fazla da birsey yok.

Kaydın güzel bence compressör varsa ve gitarın da humbuckerli ise üstüne farklı reveb bütün organikliği ezmiş gibi. duman tonu için single coil + TScreamer, az reverb, bir fender amp modellemesi yeterli fazla da birsey yok.
Gitarım 3 single manyetik fender strat, reverbi daha dengeli kullanabilirim, manyetik modifiyesine ne diyorsun hocam.

Bu setup'ta, manyetik modifiyesini ben önermiyorum. Büyük ihtimalle farkını bile anlayamazsınız. Boşa para harcamak olur.

Eğer ampli olarak lambalı bir ampli kullanıyor olsaydınız ya da tubeman tarzı bir setup ile çalıyor olsaydınız, o zaman manyetik hamlesi verdiğiniz paraya değer diyebilirdim.

Genelde en kolay yapılan hatadır. Sizin için söylemiyorum ama evde 10W Marshall bir ampliyle, elindeki Cort X2'ye 400TL'lik manyetik alıp farkını duyamıyor insanlar.

Ben bugün kendi gitarıma da yaptım, tavsiye ederim. Bir manyetik değişikliğinden çok daha önemlidir;

1) Graphtec Black Tusq Nut: Bu üründen 10. alışım olmuştur, elimden geçen her gitara taktım ve bayılıyorum.
2) String Tree: Markası, adı falan önemli değil. Roller tipi olanlar olsun, biraz ağır olsun, ister 1 tane ister 2 tane takın. Tabi sizdekiler Roller tipi değilse(hiç sanmıyorum öyle olduklarını)
3) Gitarın arkadaki kapağını sökün, çekmecenize koyun.
4) Arkadaki yayları, eğer tremoloyu çok kullanmıyorsanız 5 taneye çıkarın.
5) Eğer tremoloyu çok kullanmıyorsanız 1 adet bitmiş Duracell 9V pille köprüyü sabitleyin.
6) Manyetiklerin yükseklikleriyle oynayın. Eğer derli toplu geliyorsa sıkıntı yok ama ben genelde epey indiririm manyetikleri.
7) Teller sapa çok aşırı yakın olmasın. Elbette çalımı kolaylaştırır ama rezonansı kaybedersiniz. Çok uzak da olmasın elbette.
8) Sap ayarınızı yaparken, havuz gibi olacak şekilde ayarlama yapın. Tabiki makul ölçülerde ve bu işi bilmiyorsanız bir arkadaşınızdan rica edin.

Bu saydıklarım 30TL ediyor bugünün parasıyla, eğer bu maddeleri yaparsanız hiç birşey kaybetmezsiniz yani.

Eğer bu adımları yapacaksanız mutlaka yapmadan önce ses kaydı alın, hem akustik olarak hem de Clean-Drive'da. Fark 30TL'lik bir farktan çok çok daha fazlası olacaktır.

Abi nut kısmı bildiğin gibi tellerin titreşimini direk sapa transfer eden 2 kısımdan biri. İyi bir üst eşik dediğin gibi akort stabilitesine yardımcı oluyor.

Ama asıl olay, Black Tusq gibi bir üst eşik, rezonans ve sustain konusunda da çok farkettiriyor. Bir de çalım esnasında Presence artışını da duyuyorsun. Bunu takmadığım Tele-Strat-LP olmadı henüz. Kesinlikle tavsiye ediyorum, mutlaka dene. Zaten beğenmezsen eskisini takarsın, 15TL'lik bir şey. Ama seveceğinden eminim.

Geri