Vodafone Freezone Liselerarası Müzik Yarışması

Öncelikle bütün TürkRock ahalisine iyi akşamlar :) Direkt konuya giriyorum. Bu sene 18.si düzenlenecek olan Vodafone Freezone Müzik Yarışması'na okul olarak katılacağız(Resmen reklam gibi oldu bu da :D ). 2.5 ayımız var fakat hala doğru düzgün bir şarkı seçimi yapamadık. Dil olarak farketmez her dilde çalar,söyleriz. Slow parçalar pek düşünmüyoruz hani konserde hem jüriyi hemde dinleyicileri sıkmayacak,baymayacak bir şarkı düşünüyoruz(Fakat bildiğiniz güzel slow parçalar varsa her türlü öneriye de açığız tabii) . Deneyimi olan arkadaşlar varsa bir şeyler önerebilir misiniz? Aklınıza ne geliyorsa yazabilirsiniz şimdiden teşekkür ederim :)

Tek bir önerim var.Daha önceki izlediğim liseler arası yarışmaları izlediğimden söylüyorum. Doğru düzgün parçayı seçtikten sonra lütfen "Doğru Düzgün" çalın. Yarışmada başarılar dilerim.

Allah aşkına temiz çalın, gecen sene bir konu açmıştım vodofone freezone ibretlik performansları.onları gördukten sonra bu tür liseli insanların katıldıgı yarışmalara sıcak bakmıyorum.

Tavsiyem bilinmeyen seyler calmayın piyasa calın cünku dinleyicilerin cogu liseli ve kaliteli müzik dinleyen az.jurilerde seyircinin nabzını tutar zaten.

Tornado of souls yada harvester of sorrow iyi gidebilir :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ilk olarak dediğim gibi en iyisini yapmaya çalışacağız zaten 3 yıldır aynı grupla beraber çalıyoruz 20 den fazla sahnemiz var sıkıntımız yok fakat tek sorunumuz var: Bateristimiz twin pedal(böyle olduğundan emin değilim sanırım böyle deniyordu) kullanamıyor.O konuda çok eksiği var o yüzden en azından basit fakat gündemde olan şarkılar bizim için daha iyi olur.

Bence Metallica-Megadeth ayarı gruplar herkese hitap etmez, biraz sıkıcı olacaktır.
Buna karşın Pharrel Williams, Avicii tarzı da her yerde duyulan şarkılar.
Ben de zamanında buna benzer bir yarışmada çaldım. Şimdi olsam çalacağım şarkılardan bazıları, elbette herkese "aa o şarkııı" dedirtmek önemli;

Depeche Mode klasiği ama farklı bir yorum

Caamiryo

Efsane olur, yerse tabi...

Yine klasikleriden.

Bu posttan sonra bunu çalayım bari

Bilmiyorum olur mu...

Bu da güzel gider

Eğer bunları dinleyip, şu kötü, bu işe yaramaz falan dersen(iz) ya da beğendiğin(iz) olursa onun üzerinden de gidebiliriz.

Eğer özel okuldan katılmıyorsan kimse tarafından umursanmayacak umursandığını sanıp gaza geleceksin 100 lirada videonu çekcez diye para kirletmiş gönderecekler. Sadece iyi çalın ve güzel bi anı olarak kalsın yarışmadan sonra profesyonel işlere atılmış birisi olarak söylüyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Özel okuldan katılıyoruz fakat bizim için önemli olan zaten derece yapmak değil. En azından şarkının hakkını verelim diye düşünüyoruz. @Pisagor
Önerileriniz için çok teşekkür ederim hocam @EMM

Umarım en güzel şekilde katılırsınız yanınıza gitar teli alın sound checklerde tel kopup sıkıntı yaşayan gördüm

Cok yerinde bir tavsiye. 95 yilinda kadikoy halk egitimden sadi abinin dukkana (asa kadikoy) nasil kostugumu bir ben bir de bahariye ahalisi bilir... alyan takimini da unutma (floyd kullaniyorsan) ve sahne arkasinda isinirken dive bomb denemesi yapma :) bol sans dilerim. Basarilar

Çalınması kolay en popüler şarkıyı grup elemanları zorlanmayacak şekilde çalışın.
Çalarken "ibretlik" artistik hareketler yapıp ekipmanınıza zarar vermeyin. Misal "spinning guitar fail" gibi.
Mütevazi olun, temiz çalın.
Sahnede emanet gibi durmayın.
Özellikle vokalin sahne hakimiyeti iyi olsun.( Yoksa bile ayna karşısında ayakta durarak çalışma yapılabilir. )
Son olarak başarılar :)

öyle acayip komplike şeyler çalayım, icracılığımı görsünler öf acayip hareketler yapayım elim bir saniye durmasın vs. şeklinde bir şarkı seçmeyin. Seçtiğiniz şarkı yukarıda diğer arkadaşların da söylediği gibi mümkün mertebe eğlenceli, bütün olarak insanı yormayan, mümkünse yabancıların "catchy" dediği tarzda melodisi olan bir şarkı olsun. Güzel de bir sahne performansı ayarlayın ihmal etmeyin ve keyif almaya bakın.

Zaman var iken çıkıp bir canlı müzik yapın. Mesela kendim için konuşayım; Kadıköyde Shaft var ,Altıyol civarlarında. Pazartesi günleri Open Stage isimli etkinlik var.Liseli grupların daha çok, 7-10 arası ayarlayıp sahne aldığı bir şey. Yararlı olacağını düşünüyorum. Bu şarkılara çalışma aşamasında mümkünse katılın. Size Vodafone'da verilecek alanda o kadar olacak. Alışın :) Bu arada yakın zamanda kült olmuş şarkılardan çalmanızı öneririm. Bulutsuzluk Özlemi'nden tercihimdir. Ama arada renk gelsin diye Athena olabilir. (Bkz.: Skalonga, Ben böyleyim, son zamanlarda çok hoşuma giden Bir Araya Gelemeyiz olabilir.) Batıdan bir kültde Bateristinizi yorucak olan "Wipe Out" olabilir. Kısaca enerji saçın, hatasız çalın. :) Başarılar şimdiden :) (MUSE-Hysteria başlangıç olarak gidebilir.) ;)

Geçen senenin finalisti olarak söylüyorum muse çalan en az 20 grup olur finalde kesin 2 grup olur metallica herkese hitap etmez ama geçen senenin en bomba performanslarından biriydi icra birincisi okul ağrı Ahmet kaya çaldı mesela veya benim favorim olan jimi hendrix - hey joe çalan grup kısaca tarzın pek bir önemi yok önemli olan iyi icra etmeniz özellikle armoniye dikkat edin.

Not: Blues tercih edebilirsiniz

Vodafone un kriterlerini bilmem ama farklı şehirlerde farklı liseler arası müzik yarışmalarında gözlemci olarak bulundum . Juri kriterlerini az çok yazayım sen kendine göre yorumla :D

Öncelikle vokalin tonuna göre şarkı seçin , orjinali hangi ton ise oradan söylemeye çalışan ve de civcive dönen bayan vokaller hep eksi puan aldı ...
beraber başlamak ve beraber bitirmek çok önemli , ilk ve son vuruşlara cok dikkat ediyorlar ...

çok kalabalık bir orkestra yerine az kişiden ve temiz çalan bir orkestra daha şanslı oluyor ...

Çok zor bir şarkı seçip hata riski yüksek bir şekilde oraya çıkmak tam bir saatli bomba sahne heyecanı da katılınca risk cok yükseliyor ki feci hatalar oluyor , daha basit ve hatasız çalınıcak şarkı secmek daha avantajlı ....

Sahneden put gibi duran gruplar da pek etkileyici olmadı sahne şovunu abartanlar da , minik minik kareografilerle muziğinizi renklendirebilirisniz ....

Aklıma gelenler bunlar , bol şanslar

Geri