Güç Dağıtıcılar (power Supply) Kablolar Ara Kablolar

Kesinlikle olur tabii. Evinizin toprak hattı iyiyse çoklu adaptörler de iş görüyor. Mesela ben de Keeley Katana pedalı için Koçyiğit adaptör aldım izole ve regüleli 25 TL'ye Boss adaptörleri falan yanında çok amatör kalıyor. En ufak bir ses yapmıyor. Ben de bu arada Fueltank Junior kullanıyorum fakat 12V destekleyen bir üniteye ihtiyacım var. Bakındım en iyisi ve aklıma yatan Flatliner oldu. Bir de bir sürü adaptör taşınmaz. Pluton Müzik bir ara bir İtalyan markası getiriyordu fiyatları biraz pahalıydı fakat alet müthiş. Eletrikle işiniz hiç olmuyor. Dev bir pil aslında. Şarj ediyorsunuz 12 saat sizi götürüyor. Kullanırken de şarj edebilirsiniz bu arada. Fakat o da hem büyük hem de çok ağır board için değil de sabit stüdyo tipi bir aletti. Ben dip gürültü konusuna takık durumdayım. Gürültülü bir pedalı bile sesi, tonu ne olursa olsun boardumda tutmam. O açıdan imkanlarım dahilinde iyi kablo ve güç ünitesine yatırım yaparım :)

Aynen katılmaktayım :) Ama joyo jp02'yi bir deneyin etrafınızda var ise hem 12 hem 18 v seçeneği mevcut eğer birden fazla 12 yada 18 volt pedalınız yoksa.. Gerçekten fiyatına oranla iyi iş gormekte.. Fiyatıda gayet uygun özellikle yurtdısında.. Ben etrafta kullanan arkadaslarımla epey bır konustum onların gorus ve izlenımlerını alarak fiyat performansta joyoyu aldım haa tabıkı daha iyileri guvenli olanları mevcut ama malum nakit :)

Benim bir de yer sıkıntım var. 5 çıkış benim için yeterli. Hepsi ayarlanabilir 9V-12V olacak izole ve regüleli :) Ama boyutu da Bir Boss pedalı kadar olacak :)
O açıdan seçeneklerim sınırlı. Umarım Eşref bey çözer. Yoksa Flatliner Six :) Bir ürünün kalitesini ikinci el piyasasına bakarak değerlendiriyorum. Bu aletin ikinci eli neredeyse yok. Benim için iyi bir referans :)

Yani sonuçta bir kere alınıyor. Benzer çözümlerde yaptırılabilir güvenilir birileri varsa. Yoksa 150 TL daha ucuza yapılacaksa ben bunu tercih ederim. Torodial transformatör kullanılıyor. Genelde Hi-Fi amfilerde tercih edilir daha az elektriksel gürültü yapması bakımından. Biraz daha hafif ayrıca. Ben Akbay elektronikten Eşref beye yaptıracağım boyut konusunda tamam derse. Yoksa bunu alacağım. Dediğim gibi bir kere alıncak birşey.

Burda araya gireyim izninle. Toroid trafolar daha az manyetik gürültü yayar, amplilerde kullanılma sebebi birbirine yakın olan trafolarin birbirine enterferans yapmasını engellemek. Zira ses amplilerinde en az 3 trafo oluyor stereo oldukları için, alanda biraz dar. Lakin güç kaynağı için böyle bir ihtiyaç yok çünkü zaten trafo faraday kafesi içerisinde yani dışarıya manyetik gürültü yaymaz. Demem o ki bu noktada toroid trafo önemli bir özellik değil, olursa eyvallah ama sırf bunun için fazladan para verecekseniz gerek yok.

Burda araya gireyim izninle. Toroid trafolar daha az manyetik gürültü yayar, amplilerde kullanılma sebebi birbirine yakın olan trafolarin birbirine enterferans yapmasını engellemek. Zira ses amplilerinde en az 3 trafo oluyor stereo oldukları için, alanda biraz dar. Lakin güç kaynağı için böyle bir ihtiyaç yok çünkü zaten trafo faraday kafesi içerisinde yani dışarıya manyetik gürültü yaymaz. Demem o ki bu noktada toroid trafo önemli bir özellik değil, olursa eyvallah ama sırf bunun için fazladan para verecekseniz gerek yok.
İyi bir bilgi oldu. Sanırım biraz daha hafif ve küçük oluyorlar.

Arkadaşlar bir sorum olacak özellikle @izzzyy abi sana bu Tuner Üzerindeki out bölümünden setup Üzerindeki 5-6 pedalı beslemeyi düşünüyorum ancak bu olayı tam olarak anlamadım sonuçta supplyler 400-500 lira bende polytune2 var sitesinde 2a kadar destek gibi bişey Yazılmış ben eğer bu tuner için 1A bi adaptör alsam adaptörün gereken akımı aldıktan sonra geriye kalanları tunerın out kısmından diğer pedallara mı dağıtıyor performans ne seviyede olur? Setupda high gain bi pedal yok dip gürültüsü çok olur mu öyle bişey olsa üreticiler bu tunerlara niye power out yapıyorlar. 6-7 pedal kullanıyorum duruma göre trex fueltank jr alıcam son sorum ise power supply alsam bile tüm pedallara tek çıkıştan Daisy chain ile güç dağıtmak mantıklı mı? (Kablo karmaşasını çözmek adına :)

Arkadaşlar bir sorum olacak özellikle @izzzyy abi sana bu Tuner Üzerindeki out bölümünden setup Üzerindeki 5-6 pedalı beslemeyi düşünüyorum ancak bu olayı tam olarak anlamadım sonuçta supplyler 400-500 lira bende polytune2 var sitesinde 2a kadar destek gibi bişey Yazılmış ben eğer bu tuner için 1A bi adaptör alsam adaptörün gereken akımı aldıktan sonra geriye kalanları tunerın out kısmından diğer pedallara mı dağıtıyor performans ne seviyede olur? Setupda high gain bi pedal yok dip gürültüsü çok olur mu öyle bişey olsa üreticiler bu tunerlara niye power out yapıyorlar. 6-7 pedal kullanıyorum duruma göre trex fueltank jr alıcam son sorum ise power supply alsam bile tüm pedallara tek çıkıştan Daisy chain ile güç dağıtmak mantıklı mı? (Kablo karmaşasını çözmek adına :)
Furkan gelene kadar cevap vereyim de işiniz görülsün. Düzeltilecek veya eklenecekler varsa kendisi halleder zaten:
Kullanıcı kılavuzunda Power Out çıkışı için "Pedal zincirinizdeki tüm pedalları besleyebilecek bir güç kaynağı kullanın" demiş. Demek ki Tuner burada dağıtıcı olarak görev yapıyor. 1A güç kaynağı kullanırsanız, örneğin pedal zinciriniz de toplam 500mA çekse, bunun 50mA lik kısmı Tuner'a gider, kalan 450mA lik kısmı da Tuner'ın Power Out ucundan geçerek diğer pedallara ulaşır. Diğer pedalların beslenmesinde -performans olarak- sorun çıkmaz; çünkü sizin dışarıdan bağlayacağınız kablo bağlantısını aletin içine yapmışlar gibi düşünün. 2A sınırlaması da, Power Out konnektörünün elektriksel dayanımıyla alakalı bir durum. Yani "O konnektörden 2A ve üzeri akım geçerse konnektörde ve elektriksel iletimde sorun çıkabilir" demeye getirmiş.

Power Out ucu nihayetinde paralel bir çıkış olarak davranacağı için, paralel bağlı pedal sayısı arttıkça ground loop -dolayısıyla da gürültü- tehlikesi artar. Bu yüzden, bu uçtan aynı anda 4-5 pedal beslemek doğru olmaz.

Merhabalar,

Ben de farklı bir soru sorayım...Elimde Reverse Polarity'e sahip bir pedal bulunuyor...Kullanım kılavuzunda ;

This pedal CANNOT use a standard power supply! It is due to the opposite nature of PNP Germanium Transistors! You may ONLY USE a DC adapter jack (2.1mm shaft) CENTER Positive(+) 9 volts DC only

ve Fulltone FPS-2 Center Positive Pin 9V AC Adapter | Musician's Friend ürünü öneriliyor...

denilmiş...Böyle kablo arıyorum... @programci_84 ve @izzzyy bu kablo nedir (nasıl arayacağımı bulamadım bir türlü), nereden bulabilirim...

Sevgiler ve saygılar...

Merhabalar,

Ben de farklı bir soru sorayım...Elimde Reverse Polarity'e sahip bir pedal bulunuyor...Kullanım kılavuzunda ;

This pedal CANNOT use a standard power supply! It is due to the opposite nature of PNP Germanium Transistors! You may ONLY USE a DC adapter jack (2.1mm shaft) CENTER Positive(+) 9 volts DC only

ve Fulltone FPS-2 Center Positive Pin 9V AC Adapter | Musician's Friend ürünü öneriliyor...

denilmiş...Böyle kablo arıyorum... @programci_84 ve @izzzyy bu kablo nedir (nasıl arayacağımı bulamadım bir türlü), nereden bulabilirim...

Sevgiler ve saygılar...
Anladığım kadarıyla elinizde bir güç kaynağı var ve kullanacağınız pedalın polarite farkından dolayı uydurma kablosu istiyorsunuz. Bu iş için bir aparat aramayın bence; çünkü ben bile aradım bulamadım :) Bir televizyon tamircisine gidin, derdinizi anlatın, elindeki alet edevat ile size bir tane yapabilir.
Eğer halihazırda bir güç kaynağınız yoksa ve sinyal hattında yalnızca bu pedalı kullanacaksanız, ATABA AT-500 güç kaynağını önerebilirim. Hem çok farklı uçları var, hem de polarite değiştirmeye müsaade ediyor. Hatta sinyal hattında birden fazla pedal varsa yine de bu güç kaynağını alabilirsiniz. İzoleli kaynak olacağı için gürültüyü de önlemeye yardımcı olur.

Anladığım kadarıyla elinizde bir güç kaynağı var ve kullanacağınız pedalın polarite farkından dolayı uydurma kablosu istiyorsunuz. Bu iş için bir aparat aramayın bence; çünkü ben bile aradım bulamadım :) Bir televizyon tamircisine gidin, derdinizi anlatın, elindeki alet edevat ile size bir tane yapabilir.
Eğer halihazırda bir güç kaynağınız yoksa ve sinyal hattında yalnızca bu pedalı kullanacaksanız, ATABA AT-500 güç kaynağını önerebilirim. Hem çok farklı uçları var, hem de polarite değiştirmeye müsaade ediyor. Hatta sinyal hattında birden fazla pedal varsa yine de bu güç kaynağını alabilirsiniz. İzoleli kaynak olacağı için gürültüyü de önlemeye yardımcı olur.
Öncelikle cevap için teşekkürler ve yetersiz açıklamam için özür...Şöyle ki, elimde T-Rex FuelTank Classic var, galiba tek ihtiyacım ters polarite bir kablo ama emin de değilim, bu bilgiye sınırlı bilgimle yaptığım internet araştırmaları sonucunda ulaştım...

Sevgiler ve saygılar...

Öncelikle cevap için teşekkürler ve yetersiz açıklamam için özür...Şöyle ki, elimde T-Rex FuelTank Classic var, galiba tek ihtiyacım ters polarite bir kablo ama emin de değilim, bu bilgiye sınırlı bilgimle yaptığım internet araştırmaları sonucunda ulaştım...

Sevgiler ve saygılar...
Polariteyi tersleyen bir kablo bulamazsınız. Ama şöyle yapabilirsiniz: "2.1mm dişi" ve "2.1mm erkek" diye arattığınızda epeyi sonuç çıkıyor. Hatta, şu ve şu ürünü alın, TV tamircisine gidin, ters polariteli lehimlesin. Para bile almaz.

Sevgiler ve saygılar...
Polariteyi ters ceviren kablolar oluyor, bazi power supplylarin yaninda da cikabiliyor ama sadece izoleli power supplylarda ise yariyor. Izolesiz power supplylar icin polarite cevirme devreleri var ki bazi fuzzlarin icinde o devre bulunabiliyor, Eqd park fuzz mesela

Polariteyi ters ceviren kablolar oluyor, bazi power supplylarin yaninda da cikabiliyor ama sadece izoleli power supplylarda ise yariyor. Izolesiz power supplylar icin polarite cevirme devreleri var ki bazi fuzzlarin icinde o devre bulunabiliyor, Eqd park fuzz mesela
Elimdeki Power Supply T-Rex FuelTank Classic ve kullanmayı hedeflediğim pedal Fulltone 69 mkii ...Galiba iki üründe de bahsettiğiniz şeyler bulunmamakta...

Elimdeki Power Supply T-Rex FuelTank Classic ve kullanmayı hedeflediğim pedal Fulltone 69 mkii ...Galiba iki üründe de bahsettiğiniz şeyler bulunmamakta...
Şöyle bir devresi var
Guitar FX Layouts: Negative Voltage Inverter
şu tarz bir kutuya yaptırıp/yapıp kullanabilirsiniz?
http://www.muzique.com/news/images2/pfilter2.jpg
ya da pedalın içine yapabilirsiniz/yaptırabilirsiniz, yer var çünkü
http://i.ytimg.com/vi/Q558Wkp--aU/maxresdefault.jpg

Sizin güç kaynağınız için benim önerdiğim şey doğru olmaz. Sakın denemeyin! Ben internetten aletin tipine baktım da bir an izoleli zannettim. Meğer hepsi aynı toprağı paylaşıyormuş.

O zaman MetalPose'un dediği 7660 lı devreyi yapmanız/yaptırmanız en ucuz çözüm olur.

Geri