Wiring Sorunu

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda DeathDrain tarafından 7 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Selamlar arkadaşlar. HSS gitar için manyetik olarak
  Köprüde Jason Becker Perpetual Burn
  Middleda Dimarzio Chopper
  Sapta Dimarzio Air Norton S bulunmakta.
  Ayrıca ekstra coil tap bulunmakta.

  Sorunum şu: köprüde ve middleda her hangi bir sorun olmazken sap pozisyonunda ses sönümleniyor ve aşırı aşırı cılız bir ton ortaya çıkıyor. Reverse phase olma ihtimalini düşünerek hot ve groundun yerini değiştirerek de denedim fakat sonuca ulaşamadım.
  Wiring önerebilir misiniz? Sapta ve middleda push pull olacak.
  Sönümlenme sorunu coil tap single pozisyonundayken yok, humbucker modunda meydana geliyor. Şimdiden teşekkürler.
   
  Son düzenleme: 7 Aralık 2014
 2. EMM

  EMM

  Multimetre'niz var mıdır? Hemen interaktif bir test yapalım.
   
 3. Malesef. Ama gerekiyor sanırım ve edineceğim yakın bir zamanda. Ürün önerebilir misiniz internetten hemen satın alayım?
   
 4. EMM

  EMM

  Valla ben eBay'den 5$'a getirttim bir tane, her işimi de görüyor namussuz. Elektrikçilerde 15-20TL bandında da güzel ürünler mevcut. Pahalılandıkça kalitesi artan bir ürün olduğu için bütçenize bakar yani :)

  Edit: Kaliteli bir multimetre elbette kullanıyoruz severek, Extech markadır, okuldan...
   
  Son düzenleme: 7 Aralık 2014
  yıldıran bunu beğendi.
 5. Ben fluke kullaniyorum, modelini hatirlamiyorum ama cok memnunum, evde iki tane var. ucuz multimetreler denedim (15 liralik falan ) arada ciddi fark var, gosterdigi deger acisindan demiyorum ama kullanim acisindan kullandigim Fluke cok rahat. Eger surekli kullanicaksaniz Fluke alin. Oyle arada bir kullanmak icinse 15 kusur liralik bisey alsaniz yeter.
   
  DeathDrain ve EMM bunu beğendi.
 6. EMM

  EMM

  Şimdi ölçüm almadan bir şey demek yanlış olabilir. Air Norton S bozulmuş olabilir, bir bobini arızalı olabilir, içten minik kablolardan biri bobinden kopmuş olabilir, wiring hatası olabilir...

  Asıl denemeniz gereken şudur, Air Norton S'i direk switch'e bağlamak, push-pull olmadan, babalar gibi HB modunda çalışacak. Böyle bir deneme yaparsanız, manyetiğin arızası olup olmadığını anlayabiliriz. Sonra Wiring kısmını kurcalarız.


  Edit: Sistemi yanlış anlamadıysam bunlar da uygun wiring'ler:

  http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/3h5w1v1ppt_split3hb.pdf

  http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/3h5w1v1ppt_split3hbB.pdf
   
  Son düzenleme: 7 Aralık 2014
  DeathDrain bunu beğendi.
 7. DeathDrain bunu beğendi.
 8. Sorun tek bir pozisyondaysa, bunun tek sebebi; çiftlediğiniz, yani aynı manyetiğe ait olan kabloların yanlış eşlenmiş olması. Şu an, manyetik içinde 2 coil birbirini sönümlüyor. Yaptığınız gibi hot ve groundun yerini değiştirmeniz işe yaramaz, o sadece ara pozisyonlarda işe yarar. Coil tap de düzelmesi ise gayet normal, çünkü diğer manyetiği iptal ettiğinizde, kalan manyetik sönümlenmeden çalışmış oluyor. Bütün kabloları ayırıp Dimarzio'nun renk kodlarına göre humbuckerın coillerini seri bağarlarsanız sorun çözülecektir.
   
  DeathDrain bunu beğendi.
 9. Çok teşekkür ederim deneyeceğim. Sonuçları haber ederim buradan :)
   
 10. Arkadaşlar tek tek tüm kabloları kontrol ettim, dimarzionun diagramına göre her şey yerli yerinde. Manyetikler zaten seri bağlanmış diagrama göre.
   
 11. EMM

  EMM

  Dediğim gibi direk HB modunda bağladınız mı? Yani diğer manyetikleri sökün, sadece Switch-Potans arası bağlantılar kalsın, yine Switch içindeki atlamalar varsa onlar kalsın.

  Sonra da Air Norton S'i neck pozisyonuna Humbucker modunda, split olmadan bağlayınız.
   
 12. Aslında avometre ile tek tek coilleri kontrol etseniz daha iyi olur. 2sinin de birbirine yakın değer göstermesi gerek. Şu an birinin bozuk olabileceğini düşünüyorum ya da kablo birleşiminde farketmediğiniz bir hata yapıyorsunuz. Bir ihtimal 5li switch'e hatalı olarak başka bir manyetiği de lehimlemiş ya da değdiriyor olabilirsiniz. Bunlar harici bir problem olma şansı yok. İlk yapılması gereken avometre ile kontrol ama.
   
 13. Manyetiği az önce başka bir gitarda denedim, sorun dead coil. Aynı manyetiğe sahip bir ibanezle değiştirdim. Şimdi ibanez sorunlu [emoji1] yardımlar için herkese teşekkür ederim.
   
 14. Manyetik bağlama işine girişmiş her gitaristin multimetre edinmesi gerekir, böylece olası bir problemde kolayca problemi tespit edebilir ve bu zahmetlerden kurtulursunuz.
   
  tunckk ve DeathDrain bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş