Heavy Metal Kardeşliği Diye Bir Şey Yoktur

'Müzik - Genel' forumunda GrandTheftHM tarafından 8 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. MetalTR.net forumunda yazdığım yazının aynısı:
  Evet, doğru okudunuz. Bütün arkadaş çevrelerinde olduğu gibi, Heavy Metal dinleyicisi çevrelerinde de insanların ortak müzik zevklerinin Heavy Metal olmasından ziyade, ortak çıkarlar ön plandadır.

  Başta bu forum olmak üzere, bütün Heavy Metal forumları, Heavy Metal dinleyicilerini ortak bir noktada toplamaktan daha çok geyik niyetli forumlardır. Last FM'de müzikal uyum süper olduğu halde birbirini listesine almama durumları yok değil. Gerçek hayatta sürekli olarak insanlar Heavy Metal dinleyicisi şöyle olmalıdır, böyle olmalıdır şeklinde abuk sabuk şeyleri kural olarak kabul ettirmeye çalışırlar; fakat bir süre sonra Heavy Metal'in kesin normlarının olmadığını kendi ağızlarıyla söylerler.

  Metal Shop çalışanları, müzikten daha çok parayı önemserler. Ankara'da bulunan Zıd Müzik, 2010 yılında, "Yerli baskı satmıyoruz." diye iddia ettikleri halde, Hammer Müzik'ten getirtilmiş Pentagram tişörtünü satıyordu.

  Last FM'deki bazı açık sosyal grupların sahipleri, kendi zevkleriyle uyumlu olmayan kullanıcıları gruptan çıkarıyorlar. Öyle yapacağına, o grubu sahip onaylı yapması daha mantıklı değil mi? Türkiye'deki Heavy Metal dergilerinin bazı çalışanları, Heavy Metal'i normal hayatta çok az dinlerler, bu mu Heavy Metal sevgisi aşılamak? Bazı Heavy Metal grubu üyelerinin, Heavy Metal'i çok az dinlemesi mi asıl samimiyet? Ya da bir kişinin, dinlemediği grubun tişörtünü mü giymesi? 2009 yılında ben bunlara tanık olduğum halde (dinlemediği grubun tişörtünü giymek dışında), en ufak bir bozuntuya bile vermemiştim.

  Zaman geçtikte, her şeyi daha iyi görmeye başladım. Hayatımda bir kere bile Heavy Metal konserine gitmedim, pişman da değilim. Eskiden dinlediğim grupları üzerimde giyme peşinde koşardım. Şimdi bir tane bile grup tişörtü giymiyorum. Grup baskılı çantam yok artık. Hala Heavy Metal dinlemiyor muyum? Dinliyorum; ama sadece dinlediğimle kalıyorum. Onun dışında normal bir insan olarak hayatımı devam ettiriyorum.

  Eskiden müzik grubu kurma peşinde koşardım. Şimdi ise en ufak derecede bile ilgimi çekmiyor. MySpace'in popüler olduğu 2008-2009 yıllarında, dinlediğim gruplarla iletişim halinde olmak beni mutlu ederdi. Şimdi ise hiçbir şekilde ilgimi çekmiyor. Episode 13'in, sırf dini inancım Müslüman olması nedeniyle MySpace'te beni listesine almaması, hatta dini inancı kısmında Müslüman yazan diğer kişilerden bir tanesini bile silmemesi, Heavy Metal kardeşliğinin var olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

  Ya da diğer Heavy Metal gruplarının elemanlarının, kişisel MySpace profillerine işine geleni alıp işine gelmeyeni almaması, Heavy Metal kardeşliğinin var olmadığını ortaya koyan diğer bir husus. Ya da diğer Heavy Metal gruplarının, MySpace'te işine geleni listesine alması... Heavy Metal gruplarında yetenekli olanın ikinci plana itilmesi, ayak işleri yaptırılması, Heavy Metal kardeşliğinin olduğunu gösterir mi?

  Heavy Metal kardeşliğine gelince, Manowar'un ortaya attığı ütopik bir dünyadan başka bir şey değildir. Müzik bahane, çıkar şahane kısaca.

  3 sene önce bu yazının ilk versiyonunu mezarkabul_ftwda nick'li üyeliğimle "Metal kardeşliği diye bir şey yoktur" başlığıyla yazmıştım; fakat silinmişti. Düşünce özgürlüğüne ne kadar önem verildiği ortada.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Aralık 2014
  aumit, kayraanas, Sownroth ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 2. Bir Metalci olarak her cümleye katılıyor ve tebrik ediyorum. Ek olarak artık günümüzde imkan fazlalaşması, internet vs yüzünden kişilikli müzisyen de kalmadı. Herkes çok iyi çalıyor ediyor biliyor her bişeyi de kişilik öyle eğitimle olacak bir olay değil net görülüyor.Bunlar benim çevremde hayatımda gördüklerim tabi.Saygılar.
   
 3. Tebrik ederim. Erişkin olmuşsunuz. Herkese nasip olmuyor bu:)
  Heavy Metal veya başka unsurlar üzerinden kurulan "kardeşlikler", aslında iyi bir fikir DEĞİL zaten. Kardeşliğin "insan olma" fikri üzerinden gelişmesi doğru olur. Diğer "kardeşlikler", neticede "birilerinin daha eşit" olduğu ortamlar üretebilir.
  Heavy metali de sadece bir müzik türü olarak kabul etmek yerinde olur sanırım. İnsan belli parçaların toplamından ibaret bir şey değil, dinlediği müzik türünden ibaret bir varlık hiç değil. HM kardeşliği filan gibi kavramlar, bir tür dünya ile başa çıkma mekanizmasına (ve fena halde bir "ergen fantezisine") benziyor. İnsanlar bu tip "kolektif" fantezilere kendini kaptırmamalı diye düşünüyorum. Sonra hayal kırıklıkları büyük oluyor.
  Sizde de öyle olmuş zaten. Bence çok da iyi olmuş. Bu gibi hayal kırıklıkları, insanın gelişmesini sağlayan en önemli unsurlardan bence. En azından kişisel deneyimim böyle.
   
  Sownroth, devastator, Wasp ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 4. Heavy Metal kardeşliği. Kardeşlik ama küçük bir şartı var, metal dinlemek, metalci olmak. Kardeşlik kavramı şartlı olamaz. Şartlı dayanışmalar mutlaka çıkar amaçlıdır. Kulüpler, meslek odaları, tarikatlar, parti kolları metal kardeşliğinden çok da farklı değildir zaten.
   
 5. Yazıyı okuyunca gizli bir oluşum vardı da haberimiz mi olmadı veya birileri birilerine bir şey mi vaad etti de onu yerine getirmedi diye düşündüm bir an :)
  Tüm metal camiasında Black label society tadında bir kardeşlik beklemek abes olurdu gibime geliyor, insanız sonuçta :rolleyes:
   
  gurkanisevic ve antbalci bunu beğendi.
 6. Saflıkla karışık insanın inanası geliyor bazen :D
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 7. J-P

  J-P

  bütün insanlar kardeştir.
   
  Clamper ve BuzzLightyear bunu beğendi.
 8. şimdi buraya youtube dan mahsun kırmızıgül linki verip, geyiğin dibine vurulabilir ama bunu yapmicam =)
   
  rockstar orhan, programci_84 ve J-P bunu beğendi.
 9. Yalanmıymış?

   
 10. Teşekkürler. :)
   
 11. En yalani, en rezili bunlar zaten konserde kiclarinda deri tangayla kilic sallayan bu abileri gercek hayatta goren herkes metali birakir plastige gecer kutu kola bile icmez...
   
  devastator ve Kutay_ bunu beğendi.
 12. Ben abimle metal isi yapiyorum epey zamandir; o vakit metal kardesligi diye birsey vardir tabi; biz metal kardesiyiz iste: hatta sfero dokum kardesligi, paslanmaz celik kardesligi, titanyum kardesligi, aluminyum ve bilimum alasimlari kardesligi gibi alt kollari da var. Dokum en pisi. Ben hepsini tattim ekmegimi de oradan kazaniyorum. Yasasin heavy metaller...
   
 13. diabolique

  diabolique Forum Yöneticisi

  Ben en çok menıvoğ konserinde (menovır değil, yanlış) kolkola girip bıradırs of metıl söyledikten 5 dakka sonra alkol ve manita kaynaklı birbirine giren gençliği örnek olarak gösteriyorum bu kardeşlik için.

  Ek not: Moderatör olmamdan felli, metin çok blok olmuş, uygun yerlerden paragraflara böleceğim birazdan, okunmasını kolaylaştıralım.
   
  patlakkulak, Sownroth ve devastator bunu beğendi.
 14. metal kardeşliği elbette vardır..
  ama 50 lik ve 100 lük olanları, diğerlerine göre daha makbuldür sanırsam :)
   
 15. Bence metal kardeşliği diye birşey vardır...ama her toplumda olduğu gibi metal müzik kitlesi içinde de ego vs problemleri olan kişiler mevcuttur...çekişmeler, kıskançlıklar temelde insan olduğumuz için metalciler arasında da vardır hele Türk metalciler arasında daha çok vardır bu memlekette Türk ön gruplar sahnelerde yuhalanmıştır...

  Ben 35 yaşındayım ama bir yerde metal tişörtü giymiş 15 yaşındaki gençle herkesten çok yakın hissedebiliyorum kendimi...bunu hissedebilen için vardır kardeşlik...

  Temmuz ayında bodrum turgutreis'te eşimle gece 11 gibi waffle yiyordum bir baktım efsanevi Whisky grubunun davulcusu (gençler gitarizma ya da yüksek sadakat'ten tanıyabilir) Alpay Şalt'ı gördüm kalabalık çoluklu çocuklu bir aile olarak oturuyorlardı...kalktım yanına gittim zaten yolda tişörtümü gördü fan olduğumu anladı selamlaştık konuştuk kardeşlik aklıma gelmedi tabii ama çok güzel ve sadece belli bir kısım insanın anlayabileceği paylaşabileceği bir duyguydu...

  geçen ay takas pazarı 3 etkinliğine katıldık grubumun vokalisti ile...bir sürü insanla tanıştık bir sürü şey paylaştık takas ettik demo dağıttık...16 yaşında gizlice girmiş metalci de vardı efsane death metal grubu asafated'ın bas vokali Tanju Can'da vardı...o zaman ortam ne kadar güzel ne kadar özel falan diyordum meğerse metalci kardeşliğiymiş :)

  O zaman myspace last fm miş şimdi facebook gruplarında youtube yorumlarında aynı durum yine devam ediyor ama böyle diye kardeşlik yoktur diyemeyiz bence...yaşatan için vardır diyelim sadece sanal aleme bakmayalım...sanal alemde bi sürü atar yapanın yüz yüze abi çekeceği belli çünkü :)
   
  patlakkulak ve beatles bunu beğendi.
 16. İşin geyiği bir kenara aslında insanların kendini var hissetmesi belli bir sosyal topluluğa ait olmasıyla ilişkilidir. Çünkü insan sosyal bir hayvandır, tek başına var olamaz. İyi veya kötü bütün insanlar sosyalleşmeye bir statüye sahip olmaya çalışır. Kendi gibi olan, düşünen kişilerin yanında mutlu olur. En basitinden yaratılışta insanlar 2 ayrı sosyal gruba ayrılır, erkekler ve kadınlar. 2 grubun odak noktaları yaşam tarzları ve düşünceleri genetik olarak bile birbirinden farklıdır. Düşünün koskoca bir psikoloji seneler boyunca erkeklerin kadınlar üstündeki davranışlarını incelemiştir.

  Üstteki duruma en güzel örnekler siyasi partiler, futbol takımları, dini inanışlar hatta motorsiklet klupleri olabilir. Özellikle rock-metal müzik tabanınca hatta grup tabanında bu tip sosyalleşmeler özellikle 80lerden bu yana çok güçlü şekilde gelişmiştir ve diğer türlerden belirgin şekilde ayrılır, belirgin bir karakteri ve duruşu vardır. Duruşu olan herşeyi takip eden bir sosyal grup olmuştur. Tabii ki bu durum bütün sosyal gruplar için fanatik seviyesine gelmediği sürece iyidir. Bu sebeple ben müziğin bir türünde insanların sosyalleşmesini birbiriyle bağ kurmaya çalışmasını yanlış ya da ergen bir tavır olarak görmüyorum ki müziğin mutfağıyla ilgilenmem harici bir dinleyici olarak bunun pozitif örneklerini çok yaşadım. Tam tersi ergen kişiler her sosyal grupta aşırılığa kaçabilir, kendini çok kaptırabilir, hayal kırıklığına uğrayabilir, zarar verebilir, bunun en büyük örneği de 70lerde ki siyasi olaylardır.

  Tekrar ekleyeyim bunlar fanatik bir hale veya katıksız bir güvenme haline geçmediği sürece anlamlıdır. Tabi ki tam tersini savunanlar da olacaktır, çünkü denge var olmalıdır. Her tezin bir de antitezi illa ki olmalıdır ki düşünce var olabilsin.
   
  Son düzenleme: 8 Aralık 2014
  beatles bunu beğendi.
 17. Arkadaş tamam baştaki yazı güzel de, bunun bir de buna inanan tarafı var.. Neye inanıyorsan o gerçektir tarafı.. 1990'ların başlarında rock müzik dinleyenler sayılı adamlardı, haliyle aynı zevkleri paylaştığın insanlarla buluşmak istiyor insan, senin baktığın yerden Dünya'ya bakan.. Ne de olsa 80'lerin pastörize ettiği bir tedrisattan geçen kuşak sesini duyurmak ve anlaşılmak istiyor.. Taksim'de bunun merkezi durumundaydı, bir de AKMAR civarı.. Mantık, tabi ki insanların arasında müzik değildir ilişkiyi oluşturan der ama "başlatan" buydu.. Önemliydi.. Tanımak isterdik iyi metal dinleyicisi olanı, kaliteli çocuksa çekerdik aramıza.. Aralarında sevmediklerim olsa da lakapları müzik grubu olan arkadaşlarım vardı.. Dio Kadir (Barmen, Dj), Tiamat Amca (Mazhar - Şebek dergisi), Pantera Akay, Judas Çağatay, Ozzy Özgür gibi.. Velhasıl 90'larda müzik şimdikinden daha değerliydi.. Müzik bu insanları toplayan şeydi, Kemancı'ya, Hssktr'e, Karavan'a, Sığınak'a, Ekol'e, Gitane'a, Gitar Bar'a.. ve bu insanların birbirleri için çok değerli şeyler yaptıklarına tanık oldum.. Şu an Taksim Dorock'ta 20 yıllık arkadaşlarım çalışıyorlar hala ve hala elimden geleni yaparım bazıları için.. Kardeşlik var mı yok mu uzun hikaye, sen en yakın arkadaşından bir 5.000 TL iste, anlarsın arkadaş var mı yok mu bırak kardeşliği.. Biz konserlerde birbirimiz için para toplar, bilet ayarlardık, yine Taksim'de birbirimizin evinde kalırdık yolsuz kalınca.. Bilemiyorum, 2000'lerden sonra hem fikir olabilirim sizinle bu kadar dejenere olmuş beyinleri görünce.. Ama 90'larda öyle bir tayfa vardı..
   
  gurkanisevic bunu beğendi.
 18. @masterofmasters Çok doğru, benzerlerini ben de yaşadım, saydığın isimler filan, hey gidi... :) Biraz dönem ve çevre ile de ilgili. Mesela ben hatırlarım Caravan'ın güzel dönemlerinde gelen yüzler neredeyse hep aynıydı, orada hakikatten belli bir gruplaşma vardı, herkes az çok birbirini tanır, 10 senelik arkadaş gibi konuşurdu. Parası olmayana bira ısmarlanırdı filan, sessiz bir anlaşma vardı, bir korumacılık vardı. Hele ki Türkiye gibi bir ortamda böyle işler zor işlediği için bu tip rock-metal sevenler birbirinin yanında olurdu ama gariptir son senelerde bu olay yok oldu.
   
  masterofmasters bunu beğendi.
 19. "Gerçek metalci kimdir?"i anlatan Manowar aynı zamanda "en iyi metal grubu biziz, daha yüksek sesliyiz, bizim konserdekiler gerçek metalciler" diyerek zaten böyle bir kardeşlikten ziyade ayrımcılığın grubudur kanımca. Ama "Manowar Manowar livin' on the road" diye eşlik ederek hala da dinlerim :)
   
  patlakkulak bunu beğendi.
 20. Şarkı sözleri komik olduğundan paylaştım tıpkı yukarıdaki tespit gibi. Aynı kanı taşıyan insan, kardeşine tecavüz ediyor, miras payı için öldürüyor...
  Durum böyleyken kan bağı olmayan insanlardan gelecek zararları hayal etmek zor. Ne kardeşliğinden bahsediyorsunuz. (Sözde soru cümlesi)
   

Bu Sayfayı Paylaş