Rock Ve Metal Gruplarının Osmanlıca Karşılıkları

'Forum Meydanı' forumunda steve_o tarafından 12 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. internette şans eseri denk geldiğim içeriği sizlerle paylaşmak istedim . Malum son günlerde en çok konuşulan olaylardan biri Osmanlıca .

  System Of A Down - Teşekkul-u Teb'a Min-el Taht
  1d199d462017bbd5dcb9d16235a6c9e3_L.jpg

  Iron Maiden - Bakire-ül Teneke
  7a39d43acd423737f440a2b509dd494a_Generic.jpg

  AC/DC - Cereyan-ı Münavebe/Cereyan-ı Bivasıta
  1706b33fef7712ba31cca5e36abb2536_L.jpg

  Guns N' Roses - Pusatlar İlen Güller
  6510c214cccfaeb0da17896ee0ad9aa8_Generic.jpg

  Dream Theater - Darülbedayi El Rûya
  06611131acf1c8000c76d63729f03566_Generic.jpg


  Death - El Mefta
  Q449vr.jpg


  Massive Attack - Hücm'ul Kudret
  XDD50O.jpg


  Placebo - Şifa-ül Sahte
  052250dc50138371fd04f19c188f0143_L.jpg


  Black Sabbath - Zifir-i Cum'a
  d092a7ea9dcb3e71938975c579e85d9c_Generic.jpg


  Ugly Kid Joe - Gudubet Veled Coo
  l00VEE.jpg
   
 2. The Who - Zat-ı El Alem
  a837e119cd945083823082e324cfb9ef_Generic.jpg

  Limp Bizkit - Nimed-ül Ezik
  yAAXz0.jpg

  My Dying Bride - Cariye-ül Mefta
  N997ZN.jpg

  Led Zeppelin - Havai Vasıta-i Kurşuni
  f3b7859ccdd2d7e0b388a9167e2f3d9a_XL.jpg
   
  taureN ve bastardbullet bunu beğendi.
 3. Olur mu yahu?

  BLACK SABBATH = SEBT-İ TÂRIK

  [​IMG]

  Lütfen :)
   
 4. vallla abi bende internetin yalancısıyım :)
   
 5. İlim efendim, ilim. İlimsiz sallamak dahi câiz değildir Taife-i Osmanîye :)
   
  tunckk ve Grundar bunu beğendi.
 6. Eyvah profile fesli bir fotograf geliyor galiba...Fesi al baston benden hediye zaten sen gavurken de ustad diyordum orada bir yenilik yok ama aksesuarlari tamamlaman lazim... Ben de fatih tugrali bir rg yaptiracagim.
   
  hackeiommi bunu beğendi.
 7. Kipayı fese tercih ederim aslında. Ama teşekkürler yine de :)
   
  Son düzenleme: 12 Aralık 2014
  OsmanBurak bunu beğendi.
 8. Megadeth- Mefta-ül Aliye
  [​IMG]
   
  steve_o bunu beğendi.
 9. Man o'war Cengaver
  Grateful Dead Mutesekkir Mefta
   
  tunckk ve AykanKK bunu beğendi.
 10. en çok el mefta ile gudubet co hoşuma gitti :shame:
   
 11. Süpermiş bu osmanlıca aslında yahu :)
   
 12. Led Zeppelin Osmanlıca bile yakıyor yani :) Şuanda 2. uniden tarih okuyorum da başlığı görünce fena olmamış dedim. Hatta bazısı tam oturmuş, bazısında alternatifler gerekli gibi. :) AC/DC de fena değilmiş.
   
 13. Arkadaşlar, elimdeki setup ile Mehter Marşı çalınır mı ? Acil yardım! Osmanlıca Setup.jpg
   
 14. Mehter olmaz fuzz lazım ama bunlarla çok güzel Kürdi taksim yapılır, lakin böyle bir set-up'ı fil pedalboard ile taşımak olmaz, yol yakınken deve diye bir marka vücuda getir Ant abi, zaten Camel dinleyen adamsın...
   
  antbalci bunu beğendi.
 15. Dostlar yazdıklarımı "trollemek" olarak algılamayınız lütfen. Konuyla ilgili kısacık bir görüş belirtmek istedim sadece. Bu başlığın tamamen "eğlence" amaçlı açıldığının sonuna kadar farkındayım. Ancak, Osmanlıca ile ilgili başka başlık olmadığından burada kısaca düşüncelerimi belirtmek istedim affınıza sığınarak ve vaktinizi çalarak.

  Son zamanlarda bu Osmanlıca konusu gündemi ciddi anlamda "oyalıyor". Öğrencilerim de bu konuda ileri geri konuşmaya başladı derslerde, bilgi birikimlerine bakmadan- tabi asıl istenen de buydu-, yeri geldikçe düzeltmek için elimden geleni yapıyorum.

  Öncelikle Osmanlıcanın tanımını yapmak gerek. Osmanlıca içerisinde bol miktarda "Arapça ve Farsça" sözcükler bulunduran bir yazı dilidir. Dil bilimindeki deyimiyle bir "esperanto"dur. Şu an nasıl günümüzde İngilizce-Fransızca sözcüklerle yüklü bir Türkçe kullanılıyorsa, o zaman diliminde de Arapça ve Farsça sözcükler yoğundu. Ancak Osmanlıcanın sınırları yazı dilinde başlar. Osmanlıca Türkçenin Arap ve Fars alfabelerinin karışımı (buna Osmanlı alfabesi de denir) ile yazılmasıdır. Yani biz şu an Latin harfleri kullanıyoruz ancak İngilizce bir metni okusak da anlamamız mümkün değil. Bunun gibi Arap harfleri kullanmak Arapçayı (her zaman her yerde öne sürülen Kur'an'ı) anlamak demek değildir.

  Peki bu Arap ve Fars kırması harfleri kullanmak dilimize ne sağlar? Ben size söyleyeyim, tam bir hiç... Çünkü:
  Türkçeye uygun bir alfabe değil.
  Söz gelimi Türkçede bir tane "s" var ama söz konusu alfabede üç tane.
  Türkçede olmayan sesler o alfabede var,
  Sesli harfler sözcük içerisinde uzun olmadığı müddetçe yazılmaz Osmanlıcada, ancak Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dildir.
  Bunun karşısında şu an kullandığımız alfabe Tükçenin tüm özelliklerine uygundur. Haa birisi derse ki Türkçemizi geliştirmek için şöyle bir alfabe kullanmalıyız, o zaman kabul edilebilir. Ancak; Osmanlıcanın Türkçeye, vatana, millete, eğitim sistemimize hiç bir faydası yoktur.

  Hali hazırda Osmanlıca bilen biri olarak bilgi kırıntılarımı ve kişisel yorumlarımı katarak bir şeyler yazmaya çalıştım, faydalı ise ne mutlu. Tekrar edeyim amacım -güncel deyimle- "trollemek" değildir.

  Başlıkla ilgili de; yazdığınız Tüm isimler Arapçadır. Maalesef hiç biri Osmanlıca değil.
  Sağlıcakla kalınız.
   
  aumit, Ze_uS, aiyiadam ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 16. @ALLİTERASYONSUZLUK sen merak etme, savunanların hiç biri bırak bir elyazmasını, matbaa harfleri ile basılı bir metni dahi okuyamazlar. İmam Hatip mezunu dahi okuyamaz. Maksat yalaklık, maksat "Padişahım çok yaşa"cılık ve kraldan çok kralcılık. Yazında katılmadığım tek nokta esperanto kısmı. "Osmanlıca" dediğimiz yazı dili, imparatorlukta Hırvatından Cezayirlisine, Arnavutundan Arabına, Çerkesinden Bulgarına herkes tarafından ortak dil olarak konuşulmuş olsa eyvallah. Ama sabittir ki Osmanlıca'yı sadece saray ahalisi ve bürokratlar yazışma ve edebiyat dili olarak kullanmakta ve kullanım büyük oranda bu tabaka ve İstanbul ile sınırlı. Ne Üsküdar'ın doğusunda ne de Çatalca'nın batısında bir hükmü yok.
   
  tunckk ve ALLİTERASYONSUZLUK bunu beğendi.
 17. @antbalci bey o Cry Baby aslında Figân-ı Sâbi olarak da çevrilebilir farkındasınız değil mi efendim? Lütfen efendim, cemiyetin aklına cimayı çağrıştıracak tercümeler yapmaktan sizi men ederim :)
   
  antbalci bunu beğendi.
 18. Sayın hocam, adaba mugayır isimlendirmek istemezdim bu gavurun aletini lakin "baby" sabiden ziyade zevce gibi geldi bana. Yani nikahlı. O bakımdan şeyederim.
   
  tunckk bunu beğendi.
 19. Haddi zatından fazla, fevkaladenin de ötesinde şâhikâvî bir terakki kaydetmiş olan canımız Memâlik-i Medenîmiz hususunda daha hassas davranınız lütfen. Sâbi olsa sorun yok, küçük yaştan devşirilir ve iyi bir müslime olabilir. Lâkin yaşı ileri olursa aman aman, devşirmesi zor vallahi! Bir pedal uğruna ahalinin aklı gevur avratlarına kayabilir, neüzübinillah memleket ahlakî bir inkiraza dûçar olabilir. Sözün kısası kendi içimizde cima eyleyelim lütfen :ROFLMAO:
   
  antbalci bunu beğendi.
 20. Osmanlıca diye bir dil yoktur.Osmanlıca denen dil saray yazışma dilidir,O devirde saray dışındaki halk türkçe,kürtçe,ibranice,ingilizce,fransızca,farsça,arapça türkçe vs konuşmaktaydı...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş