Bu Sap Açıları Doğru Mu?

#1
Arkadaşlar elimdeki Floyd rose lu gitarimin sapı gövdeye böyle vidalı. Benim bildiğim Floydlu Gitarların düz oluyordu sabit köprülerin ise tam terse eğimli. Sapı çıkarıp baştan vidaladim altında bir kağıt vs yok. Normal böyle duruyor. Buzzing var. Nasıl çözebilirim?
20141211_170244.jpg
 
#3
Hocam gül tusenin kasaya olan uzaklığı bahsettigim. Tam kasanın başladığı yere bakın soldan. Bir de sağda tuşe bittiği yerde kasaya paralel uzaklığına. Normalde tam paralel olmalı. Ama bu yukarıdan aşağı geliyor.
 
#4
Yani demek istediğim şey, o normal de olabilir, olmayadabilir. Eğim gereğinden fazla gibi, sap biraz dikleştirilirse düzelme ihtimali yüksek ama tam ölçüleri olmadan yorumlayamıyorum. Bana Sap biraz U gibi geldi fakat bu sadece sizin söylediklerine göre yaptığım bir yorum.
 
#5
Aynı marka-model fakat farklı gitarların yine o bölgelerinin fotoğraflarını paylaşayım sizinle. Onların hepsi düz gibi sanki kasaya olan paralelliği tam. Eğim yok. Bunları referans alamaz mıyız?

xxtsnxzdep6yg4nedqxz.jpg 110191618629-8.jpg 4195-MLA4897241965_082013-F.jpg c2pdusxfny87mbj5ql1a.jpg
 
#8
Bu açıdan tam belli olmasa da sapın vidalanmasında sıkıntı var gibi. Yüksek olan kısımda sap, cebe tam oturmamış gibi duruyor. Sapı takarken önce üstteki vidaları daha sonra alttakileri sıkmanız gerekir.
 
#9
1 2
3 4

Olarak düşünürseniz vidaları hepsini %50 oranda taktım önce. Sonra 1 ile 4 ü beraber sıktım sonra 2 ile 3 ü eşit basınç olsun diye. Sapdibine kadar oturuk ve alttan bir boşluğu yok. Resime göre sanki sap olması gerekenden yukarıda gibi, sağa eğik gibi evet. Fakat dip olarak değil.
 
#13
Fotoğraf ile uğraşmanıza gerek yoktu, kontrol edin demiştim sadece:) Bağlantıda sıkıntı yoksa ya sap cebi yamuk açılmıştır ya da sap topuğu yamuktur. Bu ölçülerde bir anormallik yoksa sıkıntı montajdadır.
 
#14
Sap ucuna doğru inceliyor. gövde ise sapın ucuna doğru kalınlasıyor. Bu yüzden bu eğim oluşuyor. Gitarın kesimi ve sapın kesimi bilinçli olarak böyle kesilmiş yamuk olsun diye buradan anlaşılan.
 
#17
Geldim bacanak :) hastalık seviyesinde titizlik var sende. Anormal bir durum değil bu. Simetrik olması gerekmiyor. Sap ayarın düzgünse dert etme. Olmadı bırak bana pazar günü yapayım. Sap altına destek koyup floydrose seviyesini yükseltiriz. Ama bilîyorumkî bu seferde elime çarpıyor diyeceksin :)
 

Üst