Elektro Gitar Tavsiyesi

'Elektro Gitarlar' forumunda K-man tarafından 13 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. Bir arkadaşımın elektrogitar almaya niyetlenmesinden dolayı forumdaşların fikrini almaya karar verdim. Bütçe 500 lira gitarın durumuna göre bu miktar en fazla 600 lira olacak şekilde ikinci el bir gitar almayı düşünüyor. Tür metal, heavy metal. Les Paulleri önerdiğimde pek sıcak bakmadı. Bu bütçe aralığından en uygun tercihlerden biri Ibanez RG370dx gibi duruyor ama arkadaşım daha önce hiç elektro çalmadığından edge köprünün akord kaçırma/stabilite ve entonasyon probleminden dolayı sıkıntı yaşayabileceği yorumlarını okudum. Sizce sabit köprü ile başlaması daha iyi bir seçim mi olur? Arkadaş hevesini kaybetmeden tavsiye verebilirseniz sevinirim :)

2. Önce ampli sonra gitar...
    O fiyat araliginda bence LP (ikinci elde olabilir) bence gayet uygundur...

3. Söylediğiniz gibi rg370 ile problem yaşayabilir. Belirttiğiniz fiyat aralığında ikinci el sabit köprülü gitarların daha az baş ağrıtacağını düşünüyorum. O fiyat aralığında tremololu bir rg serisinden daha ziyade sabit köprülü grg'ler daha iyi bir seçim olabilir. Tabi istenen tonlar için amfiyi unutmayın.

4. Sabit köprü daha iyi bir seçim olur. Amfi önemli ama 600 TL'nin hepsiyle bile anca idarelik bir amfi alınır. 2sine de bütçe olmadığına göre bence önceliği gitara verin. Amfi yerine de simülatöre bakabilirsiniz, Pod v2 olabilir veya Sansamp gt2 gibi birşey olabilir. Amfi aldığınızda ev ortamında da kullanılabilecek düşük çıkış da sağlayabilen iyi bir f/p ürünü tavsiye ederim.

Son düzenleme: 13 Aralık 2014
  5. Metal çalacaksa önce keseyi açıp iyi bir amfi alacak. Ya da ses kartı ve Ampli Tube olayına girecek.

6. bende 3 4 aydır çalıyorum metal türü seviyorum, amfim ucuz bişey iyi ses alamıyorum amplitubeda değişik değişik sesler alabiliyorum. ek bişey almadım, bilgisayarın kendi ses kartını kullanıyorum ama pcye göre de değişiyo galiba

7. Ses kartı fiyatlarını bilmiyorum ama o da en az 600lük amfiye eş değer olur sanırım. Benim ilk düşündüğüm orta kalite bir gitar ile microcube ya da line6 spider gibi bir amfi aldırıp gitardan soğutmadan "bak bu amfiyle olmuyor amfiyi de değiştir zamanı geldi" taktiğini kullanmaktı :D Ama sanırım amfiye öncelik vermek gerekiyor.

Bu Sayfayı Paylaş