Gitara Başlamak

'Müzik Endüstrisi' forumunda Algernon tarafından 13 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Şimdilerde 14-15 yaşları civarlarındayım. Oasis gibi grupları dinleyince gitara karşı merakım oluştu. Yakın bir zamanda gitara başlamak istiyorum ama açıkçası pek güvenemiyorum kendime. Yapamam gibime geliyor. Müzik konusunda pek yeteneğim de yok, müzik kulağı yok daha doğrusu. Ama çalmayı da çok istiyorum. Bu konuda ne yapabilirim. Yani yaşımda artık geçti gibi geliyor. Ne dersiniz, bu yaşlar uygun mudur müziğe? Pek bilgim de yok, o yüzden sizlere soruyorum.
   
 2. 1.Yaşın,müziğe başlamak için çok uygun.Ben de 15 yaşında başladım müziğe.
  2.Müzik kulağını keşfetmen için çok erken bir zamandasın.Başla 1-2 sene sonra anlaşılır kulak olup olmadığı.
  3.Müzik kulağı çalmak için değil üretmek için gereklidir.Yani kendi kendine takılacaksan olmazsa olmaz birşey değildir ve müzik kulağı zamanla gelişebilir.Zaten gitar çok zor birenstrüman değidir(akor basıp ritim atacaksan)
   
 3. yapman gereken gitar almak bence.
  yaşın mı geçti? :)
   
 4. Müzik kulağı öyle düşündüğün gibi bir şey değil. Vardır ya da yoktur diye bir şey yok. Yapman gereken enstruman alıp çalışman, yeterli hevesin ve ilgin varsa zamanla geliştiğini ve birçok şeyi ayırt ettiğini zaten göreceksin. Erken başlamak en uygunudur bu arada, 1 gün bile gecikme. Sonra başlayım mı başlamayım mı derken üniversite sınavıydı, dersaneydi derken 18'e basarsın, kaybettiğin 3 seneye yazık olur.
   
 5. müziği hakkıyla yapacaksan başla. yaş sorun değil istemek ve emek göstermek önemli. boş gezen yaşıtlarından farkın olsun. daha kültürlü ve bilgili olacaksın bu sayede. ailene bunu aşıla yardım etsinler bu yolda. etmiyorlarsa bile hiç vazgeçme.
  müzik hayattır...
   
  diskjockey bunu beğendi.
 6. Sanırım gitara %90 oranında 15-16 yaşlarında başlanıyor. Ben de senin yaşlarında evde abimin alıp da kullanmaya fırsat bulamadığı klasik gitarla başladım. Üniversite yıllarında bir iki yerde çıktık. Ailem gece saatlerinde çalmama, daha doğrusu eve geç gelmeme kızdığı için bıraktım.Sonra üniversite, iş evlilik derken yaklaşık 20 sene elime bir ya da iki kez gitar almışım. Son bir yıldır haftada bir ya da iki saat sevdiğim parçaların üzerine çalıp stres atıyorum. Bu işe biraz iş gibi değil de hobi gibi bakıp başlamak gerektiğini düşünüyorum. Zaten biraz yetenek ve çalışma azmi varsa uçar gidersin...(bu ara uçmak moda forumda da!!!)
   
 7. Cevaplarınız beni tekrar cesaretlendirdi. Teşekkür ederim. Son olarak yeni başlayan biri olarak akustik gitar mı, klasik gitar mı almalıyım? Akustiğin telleri sert oluyormuş, pek emin olamadım.
   
 8. En ucuzu klasik gitar olduğu için genelde klasik ile başlanır ama öğrenci klasik gitarları insanı gitardan soğutacak tiptedir, telleri naylon olabilir, yumuşak olabilir ama klavyeleri o kadar rahatsız ve telleri o kadar yüksektir ki birçok yeni başlayıp ilerleyen arkadaş, elektro gitara geçtiğinde "oha bare basmak ne kadar kolaymış" tepkisini verir. Tavsiyem klasik veya akustik ile başlayabilirsin ama lütfen bir bütçe ayırıp bu işleri bilen biriyle tel yüksekliği düşük, klavyesi bir şeye benzeyen bir gitarı deneterek al. Cortun akustik gitarlarına bakabilirsin, abuk sabuk öğrenci gitarlarından ya da fason üretim gitarlardan uzak dur. Başlangıç gitarında özellikle arpejleri, ardından ritimleri ve akorları iyi oturtmaya çalış.
   
 9. Tavsiyeniz için teşekkürler. Aslında klasik gitarın sesini hiç beğenmiyorum. Ama onunla başla diyorlar. Bütçe benim için sıkıntı değil, birikmiş ve birikmeye devam eden bir bütçem var. Dediğiniz gitara da bakacağım.
   
 10. Hangisini istiyorsan onunla başla yoksa sıkılırsın tecrubeyle sabittir.Akustiğin telleri serttir ama 1 hafta içinde alışırsın.Hadi bakalım bol muzikli gunler diliyorum :)
   
  BerkayJames bunu beğendi.
 11. Teşekkürler herkese, yardımları için.
   
  BerkayJames bunu beğendi.
 12. genelde gençlik yaşlarında gitar/kız doğru orantılıdır, neredeyse herkes bu şekilde başlayıp genel akorların çoğunu öğrenir ve sonraları bırakır :D
  eğer gerçekten başlayıp devam etmek istiyorsan bence videolar izleyip hangi gitar sana yakın bunu bul, çünkü düzenleri çok benzer farklı enstrümanlar bence. tutuşları dahi farklı. ben aynı hataya düşmüştüm, kimse de alırken uyarmamıştı. sadece dediğin gibi akustik gitarın tellerinin parmaklarımı yaralayabileceği söylendi, ben de klasik gitar aldım ve çok az kullandım, yıllarca yattı. niye o kadar para verdim inan bilmiyorum. bir kaç sene önce kardeşimin elektrosunda yine hobi olarak evde devam ettim, sonra kendi ekipmanımı kurmaya başladım. klasik gitar hala yanında duruyor ama açıkçası hala pişmanım.
  dinlediğin ve yıllar sonra da dinleyeceğin müzikler nelerdir, hangi çalma metodunu seviyorsun, bence dene. inan klasik gitarla iced earth çalmaya çalışmak kadar acı verici bir şey yok dünyada :D
  belki de bass gitar seveceksin. ya da klasik müzik veya flemenko seviyorsun illa ki klasik isteyeceksin.
   
  BerkayJames bunu beğendi.
 13. Tarzın neyse onunla başlamalısın.Çevrendekilere kulak asma klasik gitarda klasik eserler ve flamenko eserler çalınır onun için yapılmıştır bu enstruman.

  Akustik gitar pop,jazz,blues,rock,country vs çalmak içindir parmak tekniklerine uygun değildir genelde pena ile çalınır.

  Bu arada klasik gitar hakkında yanlış bir algı var türk toplumunda bu da yeni başlayanların şevkini kırıyor,rock çalıcak adama klasik gitar aldırtıyorlar ondan sonra o kişi hem zamandan hem de paradan kaybediyor ve şevki kırılıyor.

  İlk önce tarzına karar ver ve o yolda yürü derim :)

  İyi günler...
   
  BerkayJames ve diskjockey bunu beğendi.
 14. Kesinlikle kız meselesi gibi şeylerden ötürü almıyorum gitarı. Oasis gibi grupları dinlerken çok etkilendim. Neden olmasın dedim, o yüzden yani. Sanırım akustik gitar alacağım. Çünkü tarz olarak rock türü, akılda kalıcı melodisi olan ve hızlı şarkıları seviyorum. Klasik gitarda böylesi şeyler çalınmıyor. En iyisi akustik. Sesi daha hoş üstelik. Şey, aklıma takılmışken sorayım. Önemli olan başlangıçta hız değil, temiz çalabilmek değil mi?
   
  diskjockey bunu beğendi.
 15. Evet,hızlı çalmaya çalışmak çok yanlış bir şey ,en mükemmel çalabildiginiz hızda çalın.Bir hızda mükemmel çalmadan hızı arttırmayın ileride temiz çalmak sorun olur yoksa çok zor düzeliyor o problem.

  Gerekirse bir egzersizi bir milyon kez tekrar edin ama mükemmel bir temizlikte olsun.Sakın acele etmeyin sabır işidir enstruman çalmak yıllar sonra hız zaten kendiliginden gelecektir :) Umarım anlatabilmişimdir..
   
  BerkayJames bunu beğendi.
 16. Kursa da gidebilirim değil mi? Yani klasik, akustik fark etmiyordur kurslarda?
   
 17. Tabi gidebilirsiniz ama iyice araştırın kurs işini,daha kendisi çalamayıp hoca diye geçinenler var memlekette ,iyice gözden geçirin.
   
 18. Haklısın. Buna dikkat edeceğim. Teşekkürler tekrardan.
   
 19. En basitinden bir klasik gitarla bile başlayabilirsin. Yani çevre yaptıkça arkadaşlarında eklenir buna, zevk alırsın. Lise öğrencisisin galiba, gitara gaz ile başlamak için mükemmel ama sen gitar çalıyorum diye geçinme bir müddet. Kendi deneyimlerimden söyleyeyim, arkadaşım aynı havayla "Gitaristim ben, wuhuu Vai de kimmiş, bi Jem7 eksik"diye gezerken herkesin önünde Am-Dm-C falan basıyordu ancak. Yani gitara elini attığında böbürlenme. 5-6 ay sonra birşeyler çıkıyor gitardan. Hele sakın tırnak uzatayım da deme. İnan bana pop/rock aralığı için parmak ve pena varken tırnak uzatmak hijyene tepkiden başka bir durum değil(Flamenco çalanlar hariç, Oasis için tırnağa hiç gerek yok). Ki toplayacağın toplumsal tepki de cabası(Minibüste bar tutarken farketmiştim, iyi bir olay değil.) . Kısaca sana tavsiyelerim bunlar. Esen kal.
   
  diskjockey ve Flamenco bunu beğendi.
 20. Tırnak konusuna katılıyorum.Hiç hoş bir goruntu değil bence.
   
  Alinon bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş