Linkin Park Tonu

O kadar arayıp bir türlü çıkartamadığım bir ton bu. Mesela somewhere I belong'un tonunu alabileceğim bir pedal ve pedal kombinasyonu nedir? DS-1 Compressor wah alakasız pedallar ya da ben beceriksizim. V-amp 2'dede benzer bir ton bulamadım. Çalan birisi varsa açıklayabilir mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Terry C. McInturff Taurus Sportster guitars
Ibanez 7-string guitars
PRS Custom 24 guitars
Mesa/Boogie Dual Rectifier heads (2)
Mesa/Boogie 4×12 cabinets (4)

İşin sırrı sanırım burda olsa gerek ama sanırım o istediğin tonu almak için özellikle 7telli gitara ihtiyacın var o 7. tel çok fark yaratıyor emin ol :)

bişi değil yaw ayıp ettin ;)
yannız 7 telli alırsan maun weya walnut bi gitar al da gitar karakter sahibi olsun :D

şaka bi yana gerçekten 7 telli almayı düşünürsen ibaneze bulaşma derim ben bi universe,bi japon rg alamadıktan sonra.
ayrıca aklında bulunsun lp'nin gitaristi prs marka gitarında d-sonic pu kullanıyor bunun tona da katkısı büyük pedal medal amfi onu pod'la falan kapatırsın ama gitar ve manyetik büyük etken bnce.
eğer 7 telli alırsan zaten bnce usa'dan falan getirirsen burdan alacağın bi washburn'den,ne bileyim 7 telli bi kore ibo'dan çok daha süper gitarlar alabilirsin mesela schecter falan :)

KeReMmM demiş ki:
Terry C. McInturff Taurus Sportster guitars
Ibanez 7-string guitars
PRS Custom 24 guitars
Mesa/Boogie Dual Rectifier heads (2)
Mesa/Boogie 4×12 cabinets (4)

İşin sırrı sanırım burda olsa gerek ama sanırım o istediğin tonu almak için özellikle 7telli gitara ihtiyacın var o 7. tel çok fark yaratıyor emin ol :)

bende tam olarak bunu yazıcaktım yani işin sırrı tamamiyle burda gizliyken delay chorus pedallarında tonun sırrını aramak biraz garip geldi bana
yoksa benmi yanlış düşünüyorum :D

power akorlarda ikinci sesi bir oktav aşağıdan alarak basmaya çalış örnek;

b5 x,2,4,4,x,x iken 2,2,4,x,x,x diye dene bunları petrucci daha güzel öğretiyo oda bi ayrı :D

olay bi çok mükemmel sound gibi mesa boogie dual rectifier e bakar.

haa köprüdeki dimarzi d-sonic i de unutmamak gerek. ;)

zoRg demiş ki:
power akorlarda ikinci sesi bir oktav aşağıdan alarak basmaya çalış örnek;

b5 x,2,4,4,x,x iken 2,2,4,x,x,x diye dene bunları petrucci daha güzel öğretiyo oda bi ayrı :D

En önemli şeyi söyledin aslında.224 şeklindeki powerchordlar sahiden de hayvan gibi ses veriyo.Böyle basslı basslı :D

hiç bi zaman dinmicek dinmememeside lazım bendce :D bende beğendiim grupların tonlarını yakalamaya çalışırım çoğu zaman bence yanlış bişi deil :) parçaları gerçek tonlarında çalmak daha bi güzel oluo sankim ;)

01 demiş ki:
Bizim insanımızın "şunun tonu,bunun tonu" merakı ne zaman dinecek çok merak ediyorum :roll:
barda çalarken bir parçaya istek geldi diyelim. Atıyorum Marilyn Manson - Sweet Dreams... Bizde çalıcaz, napalım söyle çok hafif bi drive ile mi o soloyu atıyim. Akorları hafif drive ile bi yere kadar idare eder ama clean'e yakın bi drive ile o soloyu at bakiyim nooluyo? İnsanlar seni bi daha kaç kere dinlemeye gelir? Bar işletmecisi seni kaç programa daha çıkarır? Bi daha ne kadar sürede yeni bi bar bulabilirsin düzenli çalmak için? Çok mantıksız bi şey yazdığının farkına varmışsındır umarım... Cevap veren ve yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara teşekkürler

leonjohancool ,asıl burda linkin park'ın tonlarını elde edebileceğini sanman mantıksız birşey.. öyle bir konu yok çünki linkin park bile her konserinde aynı tonları yakalayamaz emin olabilirsin.. ;) bu iş bambaşka teknik konularla bağlantılıdır, hele hele albümden bir parça alıp karşına oradaki tonlar için uğraşıyorsan bu tamamen saçmalık olur sonuçta orada dinlediğin sound milyon dolarlık bir projenin parçası..

Kısaca sen aynı ekipmanı al koy karşına, yine bir eksik var abi bu nedir diyeceksin kendi kendine-ki tuşe olayına hiç girmiyorum.

leonjohancool demiş ki:
01 demiş ki:
Bizim insanımızın "şunun tonu,bunun tonu" merakı ne zaman dinecek çok merak ediyorum :roll:
barda çalarken bir parçaya istek geldi diyelim. Atıyorum Marilyn Manson - Sweet Dreams... Bizde çalıcaz, napalım söyle çok hafif bi drive ile mi o soloyu atıyim. Akorları hafif drive ile bi yere kadar idare eder ama clean'e yakın bi drive ile o soloyu at bakiyim nooluyo? İnsanlar seni bi daha kaç kere dinlemeye gelir? Bar işletmecisi seni kaç programa daha çıkarır? Bi daha ne kadar sürede yeni bi bar bulabilirsin düzenli çalmak için? Çok mantıksız bi şey yazdığının farkına varmışsındır umarım... Cevap veren ve yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara teşekkürler

Yazdığımda mantıksız bir şey yok :) Bu siteye üye olduğum günden beri sürekli birileri birilerinin tonunu arıyor :) Malmsteen tonu yok petrucci tonu yok bilmemne tonu.

Bende yıllardır canlı program yaparım,halende yapıyorum.Bir müzisyenin canlı performanslarda nelerle karşılaşabileceğini,bu durumlarda neler yapması gerektiiinide az çok biliyorum.Yabancı olduğum bir durum değil yani :)

Bir müzisyenin "tonu" ayrı bir olaydır,o tona "yakın" ton olayı farklıdır.Bu iki durumu çok iyi ayırt etmek gerekiyor zira boşuna kendinizi yormuş olursunuz.

Bir müzisyenin tonunu etkilyen o kadar faktör varki.Kullanılan envai çeşit ekipman,bu ekipmanların ayarı ve parametreleri,birbirleriyle olan ilişkileri(etki-tepki olayı), ve en önemli is tuşe.Bunun la birlikte kayıtlarda kullanılan ekipmanlar kayıt aşamalrı v.s. ...

Bir müzisyenin tonunu etkileyen bukadar faktör varken kalkıp "şunu bunun tonu" şeklinde arayışlarda bulunmak boşa çırpınışlardır.

Bar programlarındaki istek olayına gelincede:Bar olayı zaten cover olayıdır :) İnsanlar oraya malmsteen ,petrucci yada Linkin PArk ı dinlemeye gelimoyrlarki :) .O an program yapan grubu ve şarkılarını dinlemeye geliyorlar,o parçaların orijinalini çalmakta zaten "cover" olmuyor.Karşı taraftanda böyle bir ısrarlı talep varsada "ozaman kal Linkin Park ın konserine git" demekten başka bir çare kalmıyor malesef. :)

Şunuda özellikle belirteyim: benim eleştirilerimd farkedeceğin üzere yapıcı eleştiriler.Amacım yardımcı olmak,artık insanların bazı gerçekleri görmelerini sağlamak.Haddim olmasada bazen dayanamıyorum ve bu işe kalkışıyorum :D

Umarım yazdıklarımada alınmazsın :)

Saygılar,sevgiler...

Geri