Floyd Rose Ile D Tune

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda buchosss tarafından 16 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar , size sormak istediğim bir soru var .
  Yıllardır hep sabit köprülü gitar kullandım ve gitarın akorunu D ye çektiğimde ayarlamaları yaptığımda herhangi bir sıkıntı olmuyordu sapta yada tellerin pozisyonunda gayet rahat senelerce çaldım. Fakat yeni bir gitar aldım şuan Cort KX-FR floyd rose'lu bir gitar ve çok anlamıyorum internetten araştırarak az çok bir kaç ayar yaptım kilitledim telleri gayet güzel akor kaçmadan çalıyorum fakat genelde tercih ettiğim parçalar ve gruplar D tune dizilişini kullanıyor . Size sormak istediğim Floyd Rose'lu bir gitarı D ye akordlardığımda ne gibi değişiklikler olur , ya da bu işlemi nasıl yapmalıyım gitarımı koruyacak bir şekilde ,nelere dikkat etmeliyim.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Aralık 2014
 2. [​IMG] şekil itibariyle görüntüsüde şöyle.

  şuda bir gösterimi.
   
 3. Dostum bu aparat sanırım sadece Mi telini ton düşürüyor ben komple düşürmek istiyorum. D standart (D G C F A D ) şeklinde :)
  İnternette biraz araştırdım floyd rose'un altına kağıt falan birşeyler sıkıştırıyorlar pek anlıyamadım , bu sistemden anlamadığımdanda girişmek istemedim :)
   
 4. aaa çok özür diliyorum ben Drop D ye düşmek ten bahsettiğini düşündüm nedense. ondan gönderme gereği duydum. hepsini düşürmek daha sıkıntı bır konu tabiki.
   
 5. Yok rica ederim ne demek :) Yeni gitar çok kurcalamakta istemiyorum ee bir yandan da istediğim şeyleri çalmak istiyor canım .:D
   
  braveblood bunu beğendi.
 6. Komple düşürecekseniz, önce gitarın arkasındaki yayları tutan plakayı gövdeye bağlayan iki vida vardır o vidalarla biraz işiniz olacak.
  Önce o vidaları eşit şekilde gevşetin ve duruma bakın. o iki vida ile kuracağınız denge köprünüzün pozisyonunu belirler.
   
  braveblood bunu beğendi.
 7. Tonu vidaları gevşettikten sonramı düşürücem yoksa düşürdükten sonramı gevşeticem . Birde işlemın sonunda yapıcağımız test yine aynı değil mi , ''0 ve 12 perdeden aynı notayı alıyormuyuz' bu testı yapıcaz ?
   
 8. ErC

  ErC

  Köprünün altına bir şey koyup sabitle, sonra akordunu yap. İşin bitince kaldır, köprün şahlanır zaten. Vidaları gevşet ki akordun da bozulacak bu esnada. Ondan sonra bir akordu düzeltip bir vidaları gevşetmeye başlayacaksın, ta ki köprün düz hale gelene kadar. İşlem yarım saat sürebilir. Biraz sabırlı olman lazım.
   
  Kutay_ bunu beğendi.

 9. FR köprülü gitarlar genellikle telleri düşük olacak şekilde ayarlıdır ve tel klavyeye ne kadar yakınsa entonasyon o kadar zor bozulur. Açıkçası şu anda ayarı düzgünse akordu gevşettiğinizde çok bozulmayacağını tahmin ediyorum.

  Bir de ikinci alternatif var.

  Teli her bir numara arttırdığınızda, akordu yarım ses düşürebilirsiniz. ve arka vidalarla oynamaya gerek kalmaz.
  mesela 0.9 da mi akortludur, 0,11 takarsanız re ye çekilir ve sorun olmaz.

  Ayrıca düşük akort kalın tel ikilisi bence çok daha hoş bir kombinasyon.
   
 10. Abi bundan emin misin? 1 numara tam ses olması lazım.
  Gerçi baya oldu yapalı ama 0.9 da mi ise 0.10 da re ye çekilirse floyd rose aynı kalır diye hatırlıyorum.
   
 11. Hocam bana sorarsanız bu olay çok sağlıklı olmayacaktır.Her akord için farklı entonaston gerekliliği,sürekli akord değişiminden sap ağacı ve truss rod un bi şekilde hırpalanması aklıma gelen olası sıkıntılar oldu.
   
 12. Eminim. yarım ses :)
   

 13. Bende eskiden bu şekilde düşünüyordum fakat gitarlar düşündüğümüz kadar hassas aletler değil. Doğru üretilmiş bir gitar pek çok şeyi rahatlıkla tölere eder.
   
  celal12345 bunu beğendi.
 14. Tremol no
   
 15. Şimdi tekrar baktım ;
  0.9 E tuningde tansiyon 13.1
  0.10 D tuningde tansiyon 12.9
  0.11 D tuningde tansiyon 15.6

  Bazı durumlarda yarım ses, bazı durumlarda tam sese yakın tansiyon. Yani bu noktada kesin bir sonuç yok. Set olarak baktığımızda ise E tuningde standart 9-42 set ile oluşan toplam tansiyon(85.1), D tuningde standart 11-48 set ile oluşan toplam tansiyondan(93.4) bariz daha düşük. 10-46 set ile toplam tansiyon(82.2) kısmen daha yakın. Yani yanlış hatırlıyorsun abi, benim de yakın değerler olduğu için gözümden kaçmış. Görünen o ki verdiğimiz bilgi çok da doğru değil.
   
  Kutay_ bunu beğendi.

 16. Doğrudur araştırmışsın konuyu. Benimki kişisel gözlemlerimden çıkarttığım sonuç, bir de fazla gergin tel sevmiyorum :)
   
 17. Benim durum daha sıkıntılı ben hem gergin tel sevmiyorum hem de ince tel sevmiyorum, 2 tondan fazla aşağı çekince de içten yanmalı motora dönüyor gitar, onu da sevmiyorum :D
   

 18. Bariton Gitar denemen lazım :)
   
 19. Öyle aslında ama onlarda da çok model yok. Yine aynı tas aynı hamam takılacaz mecburen.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş