Floyd Rose Ile D Tune

Merhaba arkadaşlar , size sormak istediğim bir soru var .
Yıllardır hep sabit köprülü gitar kullandım ve gitarın akorunu D ye çektiğimde ayarlamaları yaptığımda herhangi bir sıkıntı olmuyordu sapta yada tellerin pozisyonunda gayet rahat senelerce çaldım. Fakat yeni bir gitar aldım şuan Cort KX-FR floyd rose'lu bir gitar ve çok anlamıyorum internetten araştırarak az çok bir kaç ayar yaptım kilitledim telleri gayet güzel akor kaçmadan çalıyorum fakat genelde tercih ettiğim parçalar ve gruplar D tune dizilişini kullanıyor . Size sormak istediğim Floyd Rose'lu bir gitarı D ye akordlardığımda ne gibi değişiklikler olur , ya da bu işlemi nasıl yapmalıyım gitarımı koruyacak bir şekilde ,nelere dikkat etmeliyim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
dtuna1-240.jpg
şekil itibariyle görüntüsüde şöyle.

şuda bir gösterimi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
aaa çok özür diliyorum ben Drop D ye düşmek ten bahsettiğini düşündüm nedense. ondan gönderme gereği duydum. hepsini düşürmek daha sıkıntı bır konu tabiki.

Komple düşürecekseniz, önce gitarın arkasındaki yayları tutan plakayı gövdeye bağlayan iki vida vardır o vidalarla biraz işiniz olacak.
Önce o vidaları eşit şekilde gevşetin ve duruma bakın. o iki vida ile kuracağınız denge köprünüzün pozisyonunu belirler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Komple düşürecekseniz, önce gitarın arkasındaki yayları tutan plakayı gövdeye bağlayan iki vida vardır o vidalarla biraz işiniz olacak.
Önce o vidaları eşit şekilde gevşetin ve duruma bakın. o iki vida ile kuracağınız denge köprünüzün pozisyonunu belirler.
Tonu vidaları gevşettikten sonramı düşürücem yoksa düşürdükten sonramı gevşeticem . Birde işlemın sonunda yapıcağımız test yine aynı değil mi , ''0 ve 12 perdeden aynı notayı alıyormuyuz' bu testı yapıcaz ?

Köprünün altına bir şey koyup sabitle, sonra akordunu yap. İşin bitince kaldır, köprün şahlanır zaten. Vidaları gevşet ki akordun da bozulacak bu esnada. Ondan sonra bir akordu düzeltip bir vidaları gevşetmeye başlayacaksın, ta ki köprün düz hale gelene kadar. İşlem yarım saat sürebilir. Biraz sabırlı olman lazım.

Tonu vidaları gevşettikten sonramı düşürücem yoksa düşürdükten sonramı gevşeticem . Birde işlemın sonunda yapıcağımız test yine aynı değil mi , ''0 ve 12 perdeden aynı notayı alıyormuyuz' bu testı yapıcaz ?

FR köprülü gitarlar genellikle telleri düşük olacak şekilde ayarlıdır ve tel klavyeye ne kadar yakınsa entonasyon o kadar zor bozulur. Açıkçası şu anda ayarı düzgünse akordu gevşettiğinizde çok bozulmayacağını tahmin ediyorum.

Bir de ikinci alternatif var.

Teli her bir numara arttırdığınızda, akordu yarım ses düşürebilirsiniz. ve arka vidalarla oynamaya gerek kalmaz.
mesela 0.9 da mi akortludur, 0,11 takarsanız re ye çekilir ve sorun olmaz.

Ayrıca düşük akort kalın tel ikilisi bence çok daha hoş bir kombinasyon.

FR köprülü gitarlar genellikle telleri düşük olacak şekilde ayarlıdır ve tel klavyeye ne kadar yakınsa entonasyon o kadar zor bozulur. Açıkçası şu anda ayarı düzgünse akordu gevşettiğinizde çok bozulmayacağını tahmin ediyorum.

Bir de ikinci alternatif var.

Teli her bir numara arttırdığınızda, akordu yarım ses düşürebilirsiniz. ve arka vidalarla oynamaya gerek kalmaz.
mesela 0.9 da mi akortludur, 0,11 takarsanız re ye çekilir ve sorun olmaz.

Ayrıca düşük akort kalın tel ikilisi bence çok daha hoş bir kombinasyon.

Abi bundan emin misin? 1 numara tam ses olması lazım.
Gerçi baya oldu yapalı ama 0.9 da mi ise 0.10 da re ye çekilirse floyd rose aynı kalır diye hatırlıyorum.

Hocam bana sorarsanız bu olay çok sağlıklı olmayacaktır.Her akord için farklı entonaston gerekliliği,sürekli akord değişiminden sap ağacı ve truss rod un bi şekilde hırpalanması aklıma gelen olası sıkıntılar oldu.

Hocam bana sorarsanız bu olay çok sağlıklı olmayacaktır.Her akord için farklı entonaston gerekliliği,sürekli akord değişiminden sap ağacı ve truss rod un bi şekilde hırpalanması aklıma gelen olası sıkıntılar oldu.

Bende eskiden bu şekilde düşünüyordum fakat gitarlar düşündüğümüz kadar hassas aletler değil. Doğru üretilmiş bir gitar pek çok şeyi rahatlıkla tölere eder.

Şimdi tekrar baktım ;
0.9 E tuningde tansiyon 13.1
0.10 D tuningde tansiyon 12.9
0.11 D tuningde tansiyon 15.6

Bazı durumlarda yarım ses, bazı durumlarda tam sese yakın tansiyon. Yani bu noktada kesin bir sonuç yok. Set olarak baktığımızda ise E tuningde standart 9-42 set ile oluşan toplam tansiyon(85.1), D tuningde standart 11-48 set ile oluşan toplam tansiyondan(93.4) bariz daha düşük. 10-46 set ile toplam tansiyon(82.2) kısmen daha yakın. Yani yanlış hatırlıyorsun abi, benim de yakın değerler olduğu için gözümden kaçmış. Görünen o ki verdiğimiz bilgi çok da doğru değil.

Şimdi tekrar baktım ;
0.9 E tuningde tansiyon 13.1
0.10 D tuningde tansiyon 12.9
0.11 D tuningde tansiyon 15.6

Bazı durumlarda yarım ses, bazı durumlarda tam sese yakın tansiyon. Yani bu noktada kesin bir sonuç yok. Set olarak baktığımızda ise E tuningde standart 9-42 set ile oluşan toplam tansiyon(85.1), D tuningde standart 11-48 set ile oluşan toplam tansiyondan(93.4) bariz daha düşük. 10-46 set ile toplam tansiyon(82.2) kısmen daha yakın. Yani yanlış hatırlıyorsun abi, benim de yakın değerler olduğu için gözümden kaçmış. Görünen o ki verdiğimiz bilgi çok da doğru değil.

Doğrudur araştırmışsın konuyu. Benimki kişisel gözlemlerimden çıkarttığım sonuç, bir de fazla gergin tel sevmiyorum :)

Geri