Ses Kartı Latency Ve Sample Rate Ayarları Hakkında

Değerli Üstadlar elimde RME BABYFACE ses kartım var. Latency (Buffersize) ayarlarını düşürdükce geçikme sorununu azaltıyorum fakat bu ayara dokunduğum müddet kayıt kalitesinde düşme olurmu öğrenmek istedim .. İKinci Sorum ise ; Sample Rate ayarım 44.100 bunu 192 ye çektiğim zaman yine kayıt yaparken kalite değişirmi ? Yardımcı olursanız sevinirim ... Şimdiden Teşekkür ederim. . .

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekkür ederim :) Fakat bu latency konusunda bir arkadaş yardımcı olabilir umarım .. Birde bu sample rateyi yükselttiğimizde çıkabiliecek sorunlar nedir bu iki konu hakkında biraz bilgilenirsem iyi olacak gibi :)

teşekkür ederim :) Fakat bu latency konusunda bir arkadaş yardımcı olabilir umarım .. Birde bu sample rateyi yükselttiğimizde çıkabiliecek sorunlar nedir bu iki konu hakkında biraz bilgilenirsem iyi olacak gibi :)
Buffer size ı düşürdüğünüzde gecikme azalacaktır ama bilgisayar projeyi akıtırken (realtime) performansta kanal sayınıza, aktif olan efekt ve VSTI sayınıza ve bunların çektiği işlemci gücüne göre zorlanacaktır. Buffer size ı azalttığınız kadar KALİTE DÜŞER gibi MUTLAK bir doğru orantı YANLIŞTIR. Buffer size ın projedeki yüke göre AZ kalmasında zaten ÇITIRTI PITIRTI şeklinde sesler duymaya başlarsınız... Bunu yaşamıyorsanız problem yok. Kullandığınız DAW da mutlaka PERFORMANCE MONITOR vardır. Orayı takip edin, sistemin ne kadar şiştiği anlık zorlanmaları vs... görebilirsiniz.

Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.. Çıtırtı aldığmda sanırım biraz daha Buffer size ayarlarını düşürmem gerekiyor.. Performans'a baktığımda pc biraz zorlanır gibi .. Üstadım aslında benim amacım su; ben ses kartını yeni aldım. Vokal kayıtlarımda gecikme yasıyorum ve Buffer size ile istediğim ayarı yaptığımda cıtlama yapmakta bir üst ayara getirdiğimde ise gecikme yasıyorum.. Ve aklıma gelen bir soruda eğer ayarları cok artırırsam kaliteyi düşürür diye düşündüm.. Ikinci aklıma takılan soru ise ; ses kartı 192 khz kayıt almakta . Benim sample rate ayarlarım 44.1 bu ayarları 192 ye getirmem daha iyi olurmu ? Getirdiğim zaman herhangi bir sorun yaşarmıyım ? Sorduğum sorular saçma yada basit olabilir bu yüzden kusura bakmayın sadece Öğrenmek istedim umarım darlamamısımdır .. Tekrar teşekkür ederim ...

Hangi ses kartı var acaba? Ben monitör açarak kayıt almadığım için 1024'te kullanıyorum genellikle;
Benim de burada bir sorum var @anticipation 'a, bunu 4 katına çıkarsam daha iyi olur mu yoksa çıtırtı pıtırtı olmayacak en düşük seviyede bırakmak kafi midir?

Onun dışında 128'de çok belirgin çıtırtı başlarken, 256'da koklatıyor, 512'de çıtırtı olmuyor ama monitör açılacaksa çok ufak bi gecikme oluyor. Belki bu işler ses kartı ile de ilgilidir, kullanılan vst'lere göre vs. Çok fazla kanal ve çok fazla vst mi açık acaba?

Optimum ayarı, ortasını bulun derler hep ama sizin sorun da direk bu anladığım kadarıyla :) Umarım çözersiniz durumu.

Değerli arkadaşım ben de bir rme babyface kullanıcısıyım. Öncelikle vokal veya enstruman kayıtları olsun farketmeksizin "audio" kayıt aldığıunız müddetçe sizin latency ayarıyla işiniz yok. Çünkü kart harika bir dsp'ye sahip ve DAW'dan alacağınız software monitoring'in aynısını, sıfıra yakın gecikme ile kendi totalmix arayüzünden yapacağınız yönlendirmeler sayesinde alabilirsiniz. Bunun için size önerim bilgisayarınız ortalama düzeyde ise (i5-i7 işlemci, ssd disk vs. mevcutsa) 256 buffer ile çalışın, bu sadece vsti midi kayıtlar için gerekli, hatta iyi bilgisayarlarda 70-80 kanala kadar zorlanmadan mixlerinizi dahi bitirebilirsiniz, kaldı ki mix aşamasında buffer'ı 1024'e çekmenin çalışmaya olumlu etkisi olur, sadece vsti ile kayıt almanız imkansız hale gelir :) isterseniz 256 buffer'da orta düzey pluginlerle 60 kanallı mixlenmiş bir projenin bulunduğu cubase asio performance ekran görüntüsünü ekleyebilirim. Sonra DAW'daki software monitoring işlemlerini komple iptal edin, misal cubase'de audio kanal açıp minik hoparlör simgesine tıkladığımız komutu vermeyin. İşimiz sadece RME'nin totalmix arayüzü ile olacak.

Totalmix dsp ile monitoring: Öncekle mikrofonunuzu bağladığınız kanalın gain seviyesini, ardından da "level" fader'ını açın. Genelde totalmix'i kullanmakta zorluk çeken arkadaşlar bu noktada takılıyor. yani ses kartından mikrofonun gain ayarlarını açıyor ses alamadığını düşünüp DAW'dan monitoring alıyor. Biz bunun yerine gain açıp ardından da fader'ı yükselterek yönlendirme yaptığımız AN3/4 ya da AN1/2 fiziksel output'larımıza sinyalimizi gönderme yapıyoruz. Eğer reverb de isterseniz zaten rme'nin dsp efekt menüsünden bir reverb preseti seçip, ilgili kanalınızdaki send efekt ve dinleme yaptığınız (kulaklık için 3/4, ana hoparlör için 1/2) kanalların fx return fader'ını açın. Kullanım kılavuzunda aslında detaylı şekilde anlatılıyor, belki ingilizce olduğundan bakamamış ya da üşengeçlik gösterip incelememiş olabilirsiniz.

Burada anlatılanları uygulamanıza rağmen hala zorluk çekiyorsanız da özelden iletişime geçin, teamwiewer ile uzaktan yardımcı olalım, saygılar...

Son düzenleme:
Değerli arkadaşım ben de bir rme babyface kullanıcısıyım. Öncelikle vokal veya enstruman kayıtları olsun farketmeksizin "audio" kayıt aldığıunız müddetçe sizin latency ayarıyla işiniz yok. Çünkü kart harika bir dsp'ye sahip ve DAW'dan alacağınız software monitoring'in aynısını, sıfıra yakın gecikme ile kendi totalmix arayüzünden yapacağınız yönlendirmeler sayesinde alabilirsiniz. Bunun için size önerim bilgisayarınız ortalama düzeyde ise (i5-i7 işlemci, ssd disk vs. mevcutsa) 256 buffer ile çalışın, bu sadece vsti midi kayıtlar için gerekli, hatta iyi bilgisayarlarda 70-80 kanala kadar zorlanmadan mixlerinizi dahi bitirebilirsiniz, kaldı ki mix aşamasında buffer'ı 1024'e çekmenin çalışmaya olumlu etkisi olur, sadece vsti ile kayıt almanız imkansız hale gelir :) isterseniz 256 buffer'da orta düzey pluginlerle 60 kanallı mixlenmiş bir projenin bulunduğu cubase asio performance ekran görüntüsünü ekleyebilirim. Sonra DAW'daki software monitoring işlemlerini komple iptal edin, misal cubase'de audio kanal açıp minik hoparlör simgesine tıkladığımız komutu vermeyin. İşimiz sadece RME'nin totalmix arayüzü ile olacak.

Totalmix dsp ile monitoring: Öncekle mikrofonunuzu bağladığınız kanalın gain seviyesini, ardından da "level" fader'ını açın. Genelde totalmix'i kullanmakta zorluk çeken arkadaşlar bu noktada takılıyor. yani ses kartından mikrofonun gain ayarlarını açıyor ses alamadığını düşünüp DAW'dan monitoring alıyor. Biz bunun yerine gain açıp ardından da fader'ı yükselterek yönlendirme yaptığımız AN3/4 ya da AN1/2 fiziksel output'larımıza sinyalimizi gönderme yapıyoruz. Eğer reverb de isterseniz zaten rme'nin dsp efekt menüsünden bir reverb preseti seçip, ilgili kanalınızdaki send efekt ve dinleme yaptığınız (kulaklık için 3/4, ana hoparlör için 1/2) kanalların fx return fader'ını açın. Kullanım kılavuzunda aslında detaylı şekilde anlatılıyor, belki ingilizce olduğundan bakamamış ya da üşengeçlik gösterip incelememiş olabilirsiniz.

Burada anlatılanları uygulamanıza rağmen hala zorluk çekiyorsanız da özelden iletişime geçin, teamwiewer ile uzaktan yardımcı olalım, saygılar...
Öncelikle yardımın için teşekkür ederim . Totalmix konusunda dediğin gibi biraz sıkıntı yasıyorum. Gerçi kullanmaya başlayalı 3 gün oldu fakat bir türlü adapte olamadım.. Kılavuz İngilizce olduğu için tam Detaylı anlamamda biraz zor gözüküyo. Birde totalmixin arayüzünde sağ tarafta mix 1 / 2 / 3 ... Diye giden bir bölüm var sanırım ben mix 1 kısmını baya değiştirdim bunu resetlemek ilk haline getirmek mümkün mü ?

Öncelikle yardımın için teşekkür ederim . Totalmix konusunda dediğin gibi biraz sıkıntı yasıyorum. Gerçi kullanmaya başlayalı 3 gün oldu fakat bir türlü adapte olamadım.. Kılavuz İngilizce olduğu için tam Detaylı anlamamda biraz zor gözüküyo. Birde totalmixin arayüzünde sağ tarafta mix 1 / 2 / 3 ... Diye giden bir bölüm var sanırım ben mix 1 kısmını baya değiştirdim bunu resetlemek ilk haline getirmek mümkün mü ?
Ordaki mix presetleri kayıt almak istediğin modlara göre hazır ayarlar kullanarak zaman kazanmanı sağlar. Örneğin iki mikrofonla gitar kaydı için ayarlarını yapıp bu preset'e kaydettiğinde tekrar +48v'ları açmadan, fader ve gain ayarları ile tekrar uğraşmadan önceden oluşturduğun ayarlara tek tıklama ile ulaşabilirsin. Reset bölümü ayarlar menüsünde vardı yanlış hatırlamıyorsam, şu an iş bilgisayarından yazdığım için bakamadım akşam kontrol ederim tekrardan. ilk zamanlar totalmix'e alışmakta zorlanmanız çok normal ama neyin nereden yapıldığını çözdüğünüzde elinizin altında analog mixer varmışçasına rahat çalışıyorsunuz, biraz sabırlı olun ve kurcalamaktan denemekten çekinmeyin. Yukarıda anlattığım "dsp hardware direct monitoring" işlemini yapabildiniz mi peki, gain ve fader ayarlarından kolayca halledebilirsiniz. Bir de input kanalının altında hangi çıkışa yönlendirileceği var, misal 1/2 iken hoparlörlere ses gider, 3/4 iken kulaklıklara gelir, orada çıkışı da değiştirdiğinizde fader çubuğunu yeniden yükselterek kulaklığa sinyal göndermelisiniz.

Şimdi baktım, totalmix arayüzünden options > reset mix > total mix seçeneği ile herşeyi ilk haline getirebilirsiniz.
Üstadım Allah senden razı olsun .. Reset Mix olayını anlamak benim için çok iyi oldu. Artık kurcalamaktan çekinmeyeceğim.. :) Ve yarın ilk işim direct monitoring kısmına bakmak olacak. Sayende totalmixin hangi amaçla yapıldığı hakkında bakış açım biraz daha farklılaştı :)Bu arada ses kartının line in ve outlarını çoğaltmak mümkün mü? Yani referans monitörlerine ek sub referans gibi yan etkenleri ekleyebilmek için ne yapılabilir? Birde ses kartının yanında kulaklık girişi dışında gitar için bir yer var oda çivi girişler için kullanılmakta sanırım...

Son düzenleme:
Üstadım Allah senden razı olsun .. Reset Mix olayını anlamak benim için çok iyi oldu. Artık kurcalamaktan çekinmeyeceğim.. :) Ve yarın ilk işim direct monitoring kısmına bakmak olacak. Sayende totalmixin hangi amaçla yapıldığı hakkında bakış açım biraz daha farklılaştı :)Bu arada ses kartının line in ve outlarını çoğaltmak mümkün mü? Yani referans monitörlerine ek sub referans gibi yan etkenleri ekleyebilmek için ne yapılabilir? Birde ses kartının yanında kulaklık girişi dışında gitar için bir yer var oda çivi girişler için kullanılmakta sanırım...
Sub monitörler kullanılırken ayrı giriş çıkış almanıza gerek yok. Önce sub'a L-R balanslı girişlerinizi yaparsınız oradan bir hi-pass frekansı belirleyerek hangi frekanstan itibaren normal monitörlerinizin okumasını istediğinizi belirlersiniz ve sub'ın balanslı çıkışlarından stereo monitörlerinize giriş yaparsınız. Babyface'in giriş çıkışları ev kullanıcıları için yeterli ancak daha fazla mikrofonu aynı anda bağlamak isterseniz ADAT çıkışlı Focusrite Octopre ya da Presonus digimax 8 tarzında preamp eklersiniz, bu şekilde 10 kanala kadar babyface'den kayıt alabilirsiniz. kulaklık çıkışının hemen yanındaki giriş hi-z'dir, yani üzerinde dahili manyetik barındıran bass gitar, electro gitar gibi line bağlantılı cihazları çivi jack kablo ile bağlamak için kullanılan, yüksek empedanslı giriştir. Yalnız buraya giriş yaptığınızda totalmix'ten küçük bir ayarı değiştirmeniz gerekiyor: Analog input 2 yazan kanalın ayarlar linkini tıklıyorsunuz, +48v düğmesinin hemen yanında bir "Inst" düğmesi göreceksiniz, onu tıklayıp turuncu olmasını sağlıyorsunuz, daha sonra gain ve fader ayarlarını yükseltip ses alabilirsiniz...

Üstadım çok yardımın dokundu vaktini ayırıp yardımcı oldugun için cok teşekkür ederim.. Ilerleyen dönemde içinden çıkamayacağım bir durum olursa seni rahatsız edicem gibi :) Allah senden razı olsun sana ve diğer Arkadaşlara yardımınız için çok teşekkür ederim ...

Üstadım çok yardımın dokundu vaktini ayırıp yardımcı oldugun için cok teşekkür ederim.. Ilerleyen dönemde içinden çıkamayacağım bir durum olursa seni rahatsız edicem gibi :) Allah senden razı olsun sana ve diğer Arkadaşlara yardımınız için çok teşekkür ederim ...
Rica ederim, kullanma kılavuzunu ingilizce diye okumamazlık etmeyin, çünkü dili yabancı da olsa görsel olarak çoğu şeyi anlattığı için hemen kavrıyorsunuz. Kurcalamaktan çekinmeyin, belli bir süre sonra hakimiyetiniz artacak ve rahat çalışacaksınız, buna inanıyorum, takıldığınız içinden çıkamadığınız bir nokta olursa bilgimin yettiği kadarıyla yardımcı olmak isterim, iyi çalışmalar...

Merhaba,

Bende de aynı karttan var. Asus F3JC (Core2Duo, 3 GB Ram, 128GB SSD) ile kullanıyorum. 48 samples'ta direct monitoring yaparak VST amfi simulasyonları ile kayıt yapmak / çalmak için kullanıyorum. Bilgisayarım kötü olduğundan baya zorlanıyor. Ama yine de şimdilik işimi görüyor. Toplam 2.5 ms gecikme ile çalışıyor sistemim...

TotalMix ile ilgili sıkıntılarım var, pek üstüne düşemedim. RME forumunda da sorunca kılavuzda yazıyor al oku diyorlar. :) İçindeki reverb ve delay efektlerini kayıda nasıl yansıtacağımı çözemedim. :)

Teşekkürler :)

Merhaba,

Bende de aynı karttan var. Asus F3JC (Core2Duo, 3 GB Ram, 128GB SSD) ile kullanıyorum. 48 samples'ta direct monitoring yaparak VST amfi simulasyonları ile kayıt yapmak / çalmak için kullanıyorum. Bilgisayarım kötü olduğundan baya zorlanıyor. Ama yine de şimdilik işimi görüyor. Toplam 2.5 ms gecikme ile çalışıyor sistemim...

TotalMix ile ilgili sıkıntılarım var, pek üstüne düşemedim. RME forumunda da sorunca kılavuzda yazıyor al oku diyorlar. :) İçindeki reverb ve delay efektlerini kayıda nasıl yansıtacağımı çözemedim. :)

Teşekkürler :)
Hocam i5-i7 gibi iyi bir işlemci ile çok daha performanslı çalışacağınızdan eminim. Siz bu sesler için software monitoring almak durumundasınız çünkü pedal simülasyonlarını DAW'da audio kanal açıp-insert olarak girdikten sonra kullanabiliyorsunuz, bu durumda AN inputları sessize alıp software return bölümündeki fader'ları açarak kulaklık ve hoparlörünüze DAW'dan gelen wet (pluginlerle işlenmiş) sinyali yansıtabilirsiniz.

Gelelim eq ve reverb ayarlarının olduğu gibi kaydedilmesi konusuna: Ben buna mantık olarak karşıyım çünkü sonradan mixte tekrar sesi işlemeye kalktığınızda iyice netlik kayıpları yaşanabilir, kanal kayıttaki temel mantık ham kaydı olabildiğince ham ve temiz olarak alıp DAW içinde aranjenin bütününe göre mixlemektir. Derseniz ki anlık performanslar kaydetmek istiyorum, hücum kayıt olsun, o zaman main outunuzdaki ayarlar bölümünde "Loopback" butonuna tıklayarak kayıt almanız yeterli, bu durumda ne duyuyorsanız efektli şekilde olduğu haliyle kanalınıza yazılacaktır.

Cevap için teşekkürler, bir kaç kere denedim Loopback ile nedense başaramadım. Sanırım kafayı toplayıp tekrar denemem lazım. Daha iyi bir bilgisayar şart, ancak an itibariyle bütçe el vermiyor ne yazık ki :) Bir tane Lenova buldum, i7, 16GB ram...Yakın gelecekte sanırım buna yatırım yapacağım. Core2Duo ile bu kadar oluyorsa sanırım i7'lik bir makine ile çok çok rahat çalışırım diye düşünüyorum.

Miks konusunda haklısın, bir sürü kanal kaydettiğimde içindeki reverb ve delaye ihtiyacım olmuyor. Ama video filan kaydederken aynı anda direkt kayıt aldığım şeyi istediğim şekilde ayarlayıp (1 kanal) efektleriyle çalarken kaydetmek istiyorum. Bu arada kanal kayıt alıp daha sonra Babyface'in reverb ve delayini de acaba istediğim kanallara uygulayabiliyor muyum? Tabi ekstra bir hardware almadan...???

Tekrar teşekkürler. :)

Cevap için teşekkürler, bir kaç kere denedim Loopback ile nedense başaramadım. Sanırım kafayı toplayıp tekrar denemem lazım. Daha iyi bir bilgisayar şart, ancak an itibariyle bütçe el vermiyor ne yazık ki :) Bir tane Lenova buldum, i7, 16GB ram...Yakın gelecekte sanırım buna yatırım yapacağım. Core2Duo ile bu kadar oluyorsa sanırım i7'lik bir makine ile çok çok rahat çalışırım diye düşünüyorum.

Miks konusunda haklısın, bir sürü kanal kaydettiğimde içindeki reverb ve delaye ihtiyacım olmuyor. Ama video filan kaydederken aynı anda direkt kayıt aldığım şeyi istediğim şekilde ayarlayıp (1 kanal) efektleriyle çalarken kaydetmek istiyorum. Bu arada kanal kayıt alıp daha sonra Babyface'in reverb ve delayini de acaba istediğim kanallara uygulayabiliyor muyum? Tabi ekstra bir hardware almadan...???

Tekrar teşekkürler. :)
Babyface'in dsp'si monitoring amaçlı efektleri içerir, mix aşamasında kullanabileceğiniz bir yapıda değil. Harici hardware efekt işlemcilerle mix yapmak isterseniz kartın lin outlarını efekt cihazının input'larına, cihazın outputlarını tekrar rme'nin inputlarına takıyorsunuz ve daw'da yeni bir kanala işlenmiş halini kaydediyorsunuz, ya da mix bilginize çok güveniyorsanız üzerine de yazdırabilirsiniz :) video üzerine çalışıyorsanız, önce mixinizi bitirin, sonra kulaklığınıza gelen bitmiş şekline eşlik eder görüntü keydedin, son olarak Edius benzeri bir yazılımda mix ve videonuzu birleştirin. Gayet basit ve k£yifli bir uğraştır :)

Video kismiyla ilgili soyle yapiyorum. Video kaydederken audio da kaydediyorum. Sonra o audio dosyasini videoya senkronluyorum. Iste istedigim kaydettigim audio dosyasini calarken bastan babyface efektleri ile miksleyip direkt kullanmak. Yoksa zaten DAW icinde efektlendirmek mumkun. Amacim zaman kazanmakti :)

Geri