elektro gitar yapımı ( resimleri kondu )

var var bi yamukluk var ama o yamukluk değil. :D rr.in ust kısmını düğz yaptım değişik olsun el yapımı olduğu belli olsun diye. ego tatmini hehe :D

bende bir ara kendi gitarımı yapmaya niyetlenmiştim hatta kendi modelimi bilindik bişi yapmıycaktım.farklı bir tasarım geliştircektim.çizip çıktı alcaktım autocadden hiç yapmadığım iş değil akşama kadar çizim yapmak.İnsan mimar olunca.:p neyse ağaç falan bulması alması parası problem değildide.bunları yapacak tezgahlar ve aletler bulması sorundu.siz okul yoluyla işi iyi çözmüşsünüz.eğer bir tanıdık bulursam yada birileri ile anlaşırsam olabilir.İnşalla ankara'ya bayram tatilinde 10 gün gelmeyi planlıyorum.belki o arada bişeyler çıkartabilirim.siz kaç günde yaptınız toplam gövdeyi.benim planım gövdeyi yapıp sapı hazır almak.uğraşmak istemiyorum o kadar.zaten vaktimde yok.bi gövde 1 günde kesip biçebilirmiyim.yapıştırması falan hariç.yani kesilmesi sap ve mayetik delikleri vs.vs.eğer öyle olursa bir dükkanla anlaşabilirim sitelerde boş bi günde dükkandaki elet edavatı kullanırım.veririm 20-30 bişiler.gerçi bu işe para lazım elimde henüz buna ayırcak para yok.yani gövde ağacı falan çok bişey değilde.burguları, köprü sistemi, sapı derken en az 300-350$ tutar 100$ da gövdeye harcasam 500$ ı bulur.para bulursam neden olmasın iyi olabilir.:D
kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

çok sağolun arkadaşlar.daha bu eski hali zımparalandı falan boyası kaldı sadece. govde bitince tekrar resimleri koyarım zaten.
melih , abi eğer sabah başlarsan yapmaya bi atölye de ordaki aletlerle akşama kadar bitirirsin. ama akşama kadar çalışman lazım. en çok zaman alan kısmı zaten el işçiliği oluyo. işte zımparası eğesi falan. ama eline alınca şöyle eline insan bütün yorgunluk gidiyo :D

abi en son eyeleme zımpara kısmı falan basit yani atölyede yetişmezse evdede yapabilirim onları.atarım balkona 2 gazete vasarım zımparayı.yada sererim bi bez üstünde yaparım.sonra bezi silkeler odayı süpürürüm.hiç yapmadığım şey değil.öğrenciyken maket yapardık arazi maketi kartondan kartonları zımparalardım evde.kışım kapıyı açıp dışarıda atamıyosun.içerde yapardım.her yanım toz olurdu.alışkınım.:D

aslında aklıma söyle bi fikir geldi.ben arağcı bu gittiğimde alsam.sonra kesip biçsem ve kış boyu sobanın yanı başına koysam kurmaya bıraksam(istanbuldaki ev doğalgaz sobalıda doncaz vallaha kışın.:) ) sonra her ay yavaş yavaş malzemeleri alsa.aceba böyle bir kışı sobanın yanında yada üstünde geçirirse kurumasına katkısı olurmu ağacın:)

yakmadığın sürece kurumasına katkısı olur elbette. en iyisi yıllarca kurumasını beklemek ağacın ama bu da çok zor olduğu için firmalar kaliteli ağaçları özel fırınlarda pişirerek kurutuyo. sobanın yanında ne kadar kurur orası belli olmaz ama genede belli bir seviyede kurumasına yardımcı olacağı kesin...

Kurutmak için silika jellerden kullanılabilir. Kullanılacak ağaç ve bir avuç silika jel en basitinden karton bir kutuda bir hafta bekletilebilir. Tabi ağacın deforme olasılığı da söz konusu çünkü bu silika jeller acayip hızlı nem emiyor.

valla bu işe zaman ayırmak gerek, ben zamanında modifiye işiyle uğraşıyordum sadece dış görünüşü için, o bile çok zamanımı alıyordu ki siz sıfırdan gitar yapıyorsunuz. gerçekten tebrik ederim

kolay gelsin

Tebrikler gerçekten...

Bu arada bir ay içinde Les Paul tarzı gitar yapımına başlıyoruz 2 arkadaş.

İlk deneyimimiz olacağı için tecrübelerini bizimle paylaşmak isteyen kardeş ve abilerimizden yardım gelirse müteşekkir oluruz.
Msn'den ulaşabilirsiniz bana: [email protected]

Geri