Elman Namazoğlu (saygı Duyma Içerir)

'Müzik - Genel' forumunda Glacial Pace tarafından 20 Aralık 2014 tarihinde açılan konu


 1. Azerbaycan'ın önce gelen gitar icracılarından, hatta önde gelen "pavyon stili gitar icracılarından" biri. Ben şahsen tarz ve tekniğine hayranım, peki siz ne düşünüyorsunuz?

  ayrıca bakınız: pavyon stili gitar icrası - ekşi sözlük
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 2. Soylenecek pek birsey yok. :D
   
 3. malmistin gibi duygusuz çalmıyor.
   
 4. müzik spor müsabakasıysa oldukça başarılı evet.
   
  antbalci bunu beğendi.
 5. Üst telleri de kullandığı oluyormu?
   
 6. EMM

  EMM

  Dinlerken gözümü kapatinca, Ankara'da muzik dukkanlarinda "Lesli" pedali deneyen Ankara'li baglamaci tekniklerini duydum.

  Bir farki da yok.
   
  antbalci bunu beğendi.
 7. Armonik altyapı felaket. Başka bir şey üzerine çalsa çok daha keyifli olabilirdi. Ama acaba başka bir şey üzerine çalabilir mi ? Onu bilmiyorum.

  Ama iyi bir caz-fusion gitaristi söz konusu olsa, bu bayık altyapının üzerinde de daha fazla risk alır, özellikle dominant fonksiyonuna sahip akor üzerinde çok daha farklı biçimlerde disonans yaratabilirdi. Oysa bu tip çalan adamlar bütün akor yapısını tek bir diziye genelleyip makamsal (modal) çalma eğiliminde oluyorlar. Bir yerden sonra da bayıyor, çünkü altyapı ile üstyapı arasında hiç bir kontrast yok.

  Aşağıdaki linkte, bariz biçimde ortadoğu-akdeniz tınısı taşıyan ünlü bir caz parçası var (Ellington/Tizol bestesi "Caravan"). Önce girişteki temayı dinleyin (resmen ortadoğu tınıları var...) Sonra bir de 01:56 itibari ile başlayan gitar emprovizesini dinleyin.


  Benim çıkardığım ders şu: O altyapı üzerine illa ki armonik minör çalmak zorunda değilsin !
  Bazen merak ediyorum, arabesk acaba bu bayık altyapısından bağımsız tanımlanabilir mi ? Bu kadar bayık, bu kadar monoton ve tahmin edilebilir bir kaç armonik kalıba sıkışıp kalmasa, belki de çok daha farklı olurdu arabeskte işler ? Veya, acaba armonik zenginliği artsa, en azından üstyapıda daha fazla risk alınsa, acaba arabesk arabesk olmaktan mı çıkardı ?
   
 8. Bir Azeri Türk'ü olarak şunu diyeyim.
  Azerbaycan'ın resmi-kendine özel- enstrümanı Tar'dır. Sadece Azerbaycan'ın değil, Turk-i Cumhuriyetlerin. Ancak şu var ki, tar yerine elektro gitarda tara yakın tonlar alınabiliniyor. Üst tellerin kullanılmama sebebi ise, tar çalgısına daha yakın tonlar alınabilinsin diyedir. Tam tar çalgısı olmasa bile benziyor. Çalımın elektro gitarda duygusuz gelmesinin sebebi de tar çalgısında komalar var aynı bizim bağlamamızdaki gibi. Ancak gitarda bu yok perdelerinden ötürü. Aynı parçayı tarda çalınca kulağa daha hoş gelecektir.

  Tahminime göre ise, tar çalgısının kullanılmama sebebi mixere girerken çok uğraştırıyor.

  Bir diğer tespitim de, Azerbaycan'da elektro çalan abiler nedense hep Framus kullanıyor. :D
   
 9. Gitaristin sağ el tekniği ve penayı tutuşu bence de tespitinizi doğruluyor. Çalışı gitardan ziyade tar tekniğini andırıyor hakikaten de.
  Ama bu bayık altyapının (ve de o korkunç soundun) Azeri geleneğinin bir parçası olduğunu da pek düşünmüyorum. Orada da dejenere edilmiş bir şeyler var gibi. Bir Azize Mustafazade'nin (ya da onun babasınınn) bu gelenekten yola çıkarak ürettiği şeyler gerçekten müthiş çünkü. Bu açıdan Azize'nin "Dance of Fire" albümünü herkese öneririm. Rock-metal dinleyicisi dahil herkesin rahatlıkla ve keyifle dinleyebileceği bir albümdür.
   

 10. Tabi, kulaga bu kadar ters ve irite gelmesinin sebebi tamamen altyapıdaki enstrümanların farklı telden gidiyor olması. Elman Namazoğlu'nun tv yayınlarında daha profesyonel ekiple kulaga daha hoş gelen parçaları da varmış, netten buldum bir kaçını.

  Birde tavsiyeniz çok güzel. Bende bir tavsiye vereyim, Emil Mamedov. Jazz müzik piyanisti, devlet orkestrasındaydı en son. Azeri parçaları jazz müziğe uyarlamaları çok hoştur.

  Bu arada ekstra bir şey daha demek istiyorum. Bu Azerbaycan'ın kıskandığım bir özelliğidir aslında. Türkiyemizde de görmek isteyeceğimiz bir olgu. Sanata verilen değer. Tiyatro olsun, jazz-blues festivalleri olsun, devletin bu konu üzerinde üste düşmeleri olsun. İşte bu da Azerbaycan'ın zamanında Rusya eli altında bulunmasıyla beraber halkın alıştığı bir şey imiş, büyüklerden hep öyle dinledik.
   
  Grugum bunu beğendi.
 11. Bilmiyorum ben o kadar da kotu gormedim esasen. Kullandigi ton yapisi bana gore yonetilmesi o kadar kolay bir ton yapisi olmamasina ragmen, herif neredeyse tuse hatasi yapmiyor. Bu tarz bir video izlerken bati muzigi kulagi ile yaklasimda bulunmak bence pek uygun degil. Arabesk muzigin cogu zaman bayik bir altyapi ile icra edilmesi konusunda @barrios hocama katiliyorum fakat o muzigin dinleyici kitlesi esasen daha farkli noktalara odaklaniyor diye dusunuyorum. Hal boyle olunca altyapi ile ilgili pek bir revizyon dusuncesi olacagini beklemiyorum acikcasi.

  Adamin ne yaptigini anlayabilmek icin, biraz pavyon kulturu hakkinda arastirmak lazim bence. ( Hahaha. Yani muzikal anlamda. Ne anlarim hem ben pavyondan felan) Sabah basligi gordukten sonra az biraz arastirdim. Hatta Adanali Santana lakapli bir kisi daha buldum. Kurtulus Turkguven. 80lerde oldukca ilginc isler yapmis bu basliktakine benzer kafada. Fakat adam pink floyd kafada basliyor calmaya, sonra buna donuyor. Pek bir acayipti dogrusu :D
   
 12. Telefon melodim olarak kullandim bir donem.HCÖ üstadın beğendiğim 2 çalışmasından biridir
   
  egehanbirge bunu beğendi.
 13. Bu tip Azeri gitaristlerin çalımları genelde Azerbaycan halk müziği etkisindedir. Tar'ı veya Azeri Aşık Sazı'nı bilenlerin üstünde genelde elektro tar veya elektro aşık zazı dinler gibi bir etki bırakır. Bu yüzden bazılarımıza en ajitesinden elektro bağlama veya Sincan havalarını falan hatırlatabilir. Ama biraz dikkatle dinleyince onlardan iyi, daha duygulu olduğunu farkedebilirsiniz.
   
 14. Bence Elman Namazoğlu dejenere halk müziğinin, Whitehead ise Bebop'un güvenli sularında risk almadan takılmışlar. Bebop o riski 70 yıl önce alıp sağ salim çıkmayı ve aristokrasinin saygısını kazanmayı başarmış, artık güvenli bir sığınak. Bu yüzden her iki örneğe de orijinal demek çok zor. Daha da fenası Rick Whitehead'ın tarzında emprovize icralar, hem doğaçlamadan hem caz müziğinden iyiden iyiye uzaklaşmama sebep oluyor. Eserin solosuna gelince, çalınan sesler Caravan'ın, Cantaloop'un, Satisfaction'ın, veya Sevmekten Kim Usanır'ın cover çalışmasına ait olabilir gayet. Çünkü ne şarkının akorlarına ne ezgisine en ufak bir gönderme, benzerlik veya hadi bari "tribute" olsun diye ucundan ısırma bile duyamıyorum. Şarkının ortasında alakasız bir transpoze, ardından son derece tatsız ses dizilerinden oluşan ve hiç düşünülmeden çalındığına emin olduğum eziyet gibi bir solo ve ancak davul solosuna bağlanırken ufak bir hatırlatma duyuyorum o kadar. Ve yine bir caz bitişi : Finalde tatlı olarak, kafalarını ütülediğimiz dinleyiciye şarkının paramparça da olsa ezgisini bir kez daha hatırlatılıp noktayı koyuyoruz. Bilmiyorum çok mu sert oldu? Bunlar benim beğenmeme sebeplerim. Aynı sebepler ise başkalarının eserden tat almasına sebep olabilir tabi ki.
   
  izzzyy bunu beğendi.
 15. Sert değil aslında, bu dışarıdan bakan birinin aşağı-yukarı yapacağı gözlem caz emprovizesi hakkında. Bazı açılardan, caz müzisyenlerinin yapabileceği eleştiriler de var söylediğinde. Örneğin, melodiye gönderme olması gerekiği iddiası bu tip bir şey, bazı cazcılar da böyle düşünür. Ama hepsi de değil:)

  Ancak Whitehead'ın triosunun risk almadığı tespiti bence doğru değil. Çünkü eğer risk almamış olsaydı, sana bu kadar yabancı ve uzak gelmezdi:) Rock-metal dinleyicisinin kulağı büyük ölçüde modal çalıma alışıktır, o yüzden tekdüze veya bayık da olsa Namazoğlu'nunki gibi emprovizeleri yine de tercih ederler. Bence bu yüzden senin eleştirilerinin odağında da daha çok Whitehead var zaten. Namazoğlu'nda en azından kulağın yabancılık çekmiyor muhtemelen.

  Emrpovize formu konusunda söylediklerin de büyük ölçüde rock-metal dinlediğim dönemde hissettiklerimle paralel. Eminim başka pek çok kişi de böyle düşünüyordur. Hard-bop gibi türlerde (teknik olarak bu bop kökenli bir müzik ama bebop değil de hard bop daha doğru bir tanımlama olur bence...) emprovizenin niteliği akorların temel seslerini tekrar etmek üzerine kurulu olmadığından, bu tarz, dinleyiciden çok daha fazla katılım ister. Swing dönemi emrpovizelerinden farkı budur; bebopın getirdiği yenilik özü itibariyle budur zaten. Swing dönemi cazı çok daha kolay dinlenir ve bariz biçimde "entertainment" odaklıdır. Bkz: Aşağıdaki örnek. Muhtemelen bunu Whitehead'in triosundan çok daha fazla seveceksin:) (bu da Gene Krupa ve Benny Goodman'a saygı duruşu olsun bu arada...)  Özet olarak, cazı rock-metalin getirdiği şartlanma üzerinden dinlemenin insanı caza yabancılaştırması kaçınılmaz. Tıpkı, sürelkli vokalin nakaratı tekrar etmesi üzerine kurulu popüler tüketim müziklerini dinleyen kişilerin rock-metali yadırgamasına benzer bu. Onlar da aynı şekilde
  • "Niye bu kadar çok gitar solo var (!)?,
  • "Bu solonun şarkıyla ne alakası var ?"
  • "Neden solo bu kadar uzun ?",
  • "Niye akılda kalan bir nakaratı yok ?",
  • "Niye vokalist bu kadar bağırıyor ?",
  • "Bunların hiç slow şarkısı yok mu ?"
  • "Burada hiç melodi yok, gürültü bu be (!)"
  diye sorabilirler. Solodan sonra nakarata dönüldüğünde "oh be, nihayet !" de diyebilirler mesela:)

  Bu konuda benim çok net hatırladığım bir tecrübem de var. 9-11 yaşlarım arasında deli gibi Michael Jackson-Thriller albümünü dinlerdim. Malum, albümdeki şarkılardan biri de "Beat It" ve gitar solosunu çalan Eddie Van Halen. Bunu ben 4-5 yıl sonra, rock dinlemeye başladığımda öğrendim. Ama aynı zamanda fark ettim ki, albümdeki şarkıları ezbere bilen ben, o soloya dair hiç bir şey hatırlamıyorum. Yıllar sonra bir cover grubu ile Beat It çalacağım zaman da soloya dair çocukluğumdan neredeyse hiç bir anım olmadığını fark ettim. Zihnim o zaman o soloyu dikkate almamıştı ve kim bilir kaç kere dinlediğim o albümden o soloya dair hiç bir şeyi kaydetmemişti. Benim için, "nakarata giderken arada kaynayan sıkıcı bir şeydi" o muhtemelen.

  Rock-metal dinleyicisi, çok sesli müzik dinleme alışkanlığı ve bir miktar emprovize konusunda da fikir sahibi oldukları için, caza hızlı giriş yapabilmeyi bekleyebilirler. Ama bu beklenti hiç gerçekçi değil. Şöyle söyleyeyim: Steve Khan'ın Crossings albümünü 15 sene önce almışım. Geçtiğimiz yıl keyifle dinlediğimi fark ettim. Hangi noktada bunu yakaladım bilmiyorum, ama muhtemelen caz gitara merak salmam ve cazı çok daha ciddiye almamın bunda etkisi vardır. İlk aldığımda 1-2 kez dinleyip bir kenara koymuştum. Şimdi dönüp baktığımda zaten böyle olması gerektiğini fark ediyorum. Kulağımın beklenetileri çok farklıydı o zaman ve ben müziğin bu beklentiye uymasını istiyordum. Bu kafadan çıkınca o müzik benim için erişilebilir hale geldi. Ama bu da herhalde en az bir 10 senemi aldı:) Eğer kulağınızın armoni-melodi ilişkisine dair beklentilerini değiştirme ihtiyacınız ya da isteğiniz yoksa, bu değişim hiç gerçekleşmeyedebilir. "Gerçekleşmesi şarttır" demiyorum. Ama "ben cazı bir türlü sevemedim" diyen rock-metal dinleyicisinin de zaten bunun normal bir şey olduğunu anlaması lazım. O dinleyicinin caz için yaptığı eleştiriler analitik nitelikte de olsa, ciddi bir "yabancılaşma" içeriyor; cazı bir "öteki" olarak nitelemekten öteye gitmiyor. Tıpkı tüketim müziği dinleyenin metale yaklaşımında olduğu gibi...
  Oysa caz müziğin içindeki insanlar cazı fazlasıyla eleştiriyor zaten. Bu konuda dünyanın belki de en şeffaf müziği caz. Etrafta "kötü caz" var bol miktarda. Bunu pek çok caz dinleyicisi de itiraf eder. Üstelik de içlerinde fena kapışanlar vardır. Bop temelli şeylerden nefret eden modern caz dinleyicisi bir kitle vardır mesela:)
   
  Son düzenleme: 21 Aralık 2014
  rockstar orhan, antbalci ve Kutay_ bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş