Amfinin Aşırı Derecede Isınması

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda aumit tarafından 21 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. selamlar,
  Elimdeki amfiyi yaklaşık 2-3 saat kadar kullandım ,bu süre içinde inanılmaz derecede ısındığını farkettim.Amfi stanby lambası dahil ön panel neredeyse el değmeyecek kadar ısınmış..nedeni ne olabilir?Fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..
  saygılar..

  20141220_225530.jpg
   
  Son düzenleme: 21 Aralık 2014
 2. Amfinin arka kısmı kapalı ise, hiç hava almıyorsa ısınır. Ama yoğun vınlama gibi bir dip gürültüsü varsa daha ciddi durumlar sözkonusu olabilir.
   
 3. amfinin arkası yarım kapaklı,vınlama da yok..
   
 4. Daha önce böyle bir sorunu var mıydı? Yoksa bir ihtimal transformatöre gidiyor aklım. Veya güç katında yanlış model bir lamba kullanıyor olma ihtimaline.
   
 5. Power lambaları büyük katotlara sahip olduklarından çok ısınırlar. Hatta anotun da çok fazla ısınıp serbest elektron yaymasını engellemek için anot girintili çıkıntılı yapılır, böylece anotun yüzey alanı genişler ve elektron emisyon yapabilecek kadar ısınmaz. Tabi bu emisyona başlama sıcaklıkları 1500 K civarı dolayısı ile lambanın emisyon yapmasa bile çok yüksek sıcaklıktadır. Geçende EL84' e elim değdi yanlışlıkla, anında çekmeme rağmen yinede iz yapacak kadar yaktı ki EL84 küçük katotlu bir lamba. Dolayısı ile ısınma normaldir fakat uzun süre kullanılmadı ise biası kontrol etmekte fayda var.
   
  tunckk, aumit ve Grundar bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş