Piano Çalanlara Bir Sorum Olacak.

#1
Sevgili arkadaşlar ben Zabıt Katibi olarak çalışıyorum.
Normalde sınavda 3 dakikada 90 kelime yazılması gerekir ben bunu 1 dakikada yazıyorum.
Şimdi sorum şu :)
Hayatımda hiç piano çalmadım.
Empyrium grubunu çok seviyorum,
Acaba bu hızlı yazmamın piano çalmama etkisi olabilir mi onu sormak istiyorum?
 
#2
piyano denen alet duygusuzca tuşlara hızlı şekilde vurulan bir alet olsaydı bir etkisi olurdu belki. bilirsin piyanoda da her enstruman gibi sus es ölü notalar var. yeni başlıyorsan eğer zaten hızlı çalmayı unut. önce emekle sonra yürü ve koş. lap diye yere yapışma :cat:

piyanist değilim.
 
#4
abi ben de on parmak yazıyorum. hatta sağa sola bakıp insanlara laf yetişrirken bilgisayarda yazı yazabiliyorum ama piyano/tuşlu çalgıyı çalayım dedim bi kaç kez (ders falan almadan) ambele oldum. yarayacağını sanmıyorum biraz daha faarkl bir olay bana kalırsa
 
#5
Behsi geçen şey parmak esnekliği , kontrol kabiliyeti gibi birşeyse her enstrumanda olacağı gibi piyanoda da olacaktır. Ama bu mükemmel piyanist olacağın anlamına gelmez tabiki :) Arkadaşlarında dediği gibi koşmadan sindire sindire..
 
#9
Dakikada 101 kelime yazıyorum. Ancak pianoya hiç etkisi yok, pianoya uygun yeteneğim-kulağım yok bana göre. Dakika bazında hızlı yazmanın bir etkisi olduğunu da düşünmüyorum. Pardon tek etkisi var, parmaklar esnek olduğundan daha rahat hareket ediyorum. Ama enstrümanda hız tamamen çalışmaya bağlı.
 
#10
ben yazılım mühendisiyim, klavyede yapmadığım cambazlık ve tuş kombinasyonu yoktur. hiç mouse kullanmadan bilgisayarda her işimi görebilecek kadar klavyeye hakimim ama gel gelelim piyano vs. tuşlu çalgılar araya girdiğinde en ufak yararı olduğunu düşünmüyorum. Tabiki el kaslarının gelişmiş olmasının getireceği bir takım kavrama kolaylıkları olacaktır ancak şunu bir düşünün: "Klavyede Kiril alfabesini hiç bilmeden bir şeyler yazmaya çalışmak ne kadar kolay olurdu?" ya da "klavyeniz türkçe klavye yerine ingilizce veya arapça klavye olsaydı durum ne olurdu? Her '?' işaretine bastığınızda başka bir karakter çıkıyor olsa nasıl olurdu?" bunlar iyi bildiğiniz klavye üzerindeki minicik modifiyelerdir. Bunlar bile sinirinizi fazlasıyla bozardı. Kaldı ki piyano çok başka bir cihaz. Tuş ağırlıkları farklı ve her farklı şiddet uyguladığınızda farklı bir vurgu elde edeceksiniz :)

Sözün özü, her enstrümanın kendi zorluğu var, onları da aşmanın yolları var. Yeter ki kendinizi verip istekle, şevkle öğrenip çalışın.
 

Üst