Sokakta Bir Sürü Kedi Yavrusu Görüyorken Neden Hiç Köpek Yavrusu Görmüyoruz?

Selamlar,

Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim. Dikkatimi çekti, kedi yavrularına sık sık rastlıyoruz cadde ve sokaklarda fakat köpek yavruları gerçekten kedilere göre arada büyük bir oran farkıyla yok denecek kadar azlar. Bunun nedeni nedir?

Benim gözlemlerime göre köpekler kendine bir yuva yapıyor, yada kendine bir bölge belirliyor ve yavrular 3-4 aylık olana kadar yuvadan ayrılamiyor. Bu yuvada genelde şehir dışı bölgeler olduğu için çok görmüyor olabiliriz. Kediler genelde sokakta takılıyor ve görebiliyoruz

Birincisi kediler tam bir baş belası. Bir süre Ankara korusev vakfında gönüllü çalıştım. Barınakda bir bölümde kediler bir bölümde köpekler vardı. Ama kediler bir şekilde kafeslerden kaçmayı başarıyorlardı :)
Bence
1- kedilerin sokaklarda hayatta kalma şansı daha yüksek. Çünki daha küçükler. Daha kolay kamufle oluyorlar
2-daha kolay beslenebiliyorlar
3-insanlar köpeklerden daha çok korkuyorlar ve daha çok zarar veriyorlar ( kötü barınak deneyimlerimi bana geldiğinde konuşuruz)
4-köpek konusunda birazda marka ve maddiyat konuştuğundan sokağa atmaya kıyamıyolar. Bunun bitane yavrusu 500 tl aq gibi kafalar var
5-köpeklerin doğal koklama içgüdüleri yüzünden itlaf edilmeleri daha kolay oluyor. Kediler daha çakallar :)
6-kediler daha sevişgen ve hızlı ürüyorlar

Köpekleri özlediysen bizim sokağa gel. Kalan pizzaları hüp diye yutup karınları doyduktan sonrada kedileri kovalıyorlar :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İllerde yapılan hayvan zehirlemelerini (daha çok köpeklere yönelik) sık sık görüyoruz. Şuana kadar beyinsel bir rahatsızlığı olmayıp da durduk yere bir insana saldıran herhangi bir köpek görmedim. Sahur vakti komşuya giderken 4 köpek birden üstüme de koştuğu oldu. Özgürlük heykeli gibi elimdeki poşeti havaya kaldırıp beklediğimde ne ısırdılar ne de başka bir şey, pide vermem için etrafımda dolandılar sadece. Ama malesef insanlarımız bundan korkup kaçıyor ve zehirleyip öldürmeyi tercih ediyorlar. Sanırım nedenlerden biri de bu.

Bu forumdada görüyoruz. İnsanlar hiç tanımadıkları halde birbirlerine gıcıklar. Kaldıki sen hayvanlardan bahsediyorsun. Osmanlı zamanı bile öldürmek yokmuş. Kısırlaştırıp (iğdiş) adalara bırakıyorlarmış. Şimdi belediyelerin itlaf ekipleri var. Senin benim ödediğim vergilerden hayvanları öldürsünler diye ekipler kuruluyor. Bence insanlar hayvanlaşıyor. Gerçek sorun bu :)

Konusu açılmışken yazmak ihtiyacı hissettim,
Geçen hafta arabamla Ankara susuz köyüne girişte Bir araba karşıya geçmekte olan yaklaşık 1 yaşlarında köpeğe çarptı ve 200 mt sonra durdu,araçtan indi ve arabasının ön tarafına giderek tamponda ve çamurlukta bir hasar olup olmadığını kontrol etti ve arabasına arkasına bakmadan binip gitti.( bu kişinin insanlığından şüphe etmek mümkün değil tabi)
araçtan indim köpeği kucakladım ve kenara aldım iki bacağı kırık ,köpeği arabaya aldım eryaman belediye veteriner hekimliğine götürdüm kırık olduğu için müdahale edemeyecklerini belirttiler.
ve bana bir numara verdiler 153 den sokak hayvanları ambulansını aradım 1 saat içinde geldiler ve müdahale edip köpeği götürdüler.köpeği her gün kontrol ediyorum şu anda iyileşiyor.tedavisi tamamlanınca bakımını üstüme alacağım ve sahiplendireceğim.Bu hizmette çalışan insanlara teşekkür ediyorum.
bunları neden yazdım? her an böyle bir olaya şahit olabilirsiniz.direk 153 ü arayıp konumu bildirin gelip hayvancağızı alıp tedavi ediyorlar.
hayvana çarpıp giden o insan bozuntusu belki bu yazıyı okuyorsa ona da yazıklar olsun diyorum..
saygılar..

Bu forumdada görüyoruz. İnsanlar hiç tanımadıkları halde birbirlerine gıcıklar. Kaldıki sen hayvanlardan bahsediyorsun. Osmanlı zamanı bile öldürmek yokmuş. Kısırlaştırıp (iğdiş) adalara bırakıyorlarmış. Şimdi belediyelerin itlaf ekipleri var. Senin benim ödediğim vergilerden hayvanları öldürsünler diye ekipler kuruluyor. Bence insanlar hayvanlaşıyor. Gerçek sorun bu :)
size katılmıyorum,yukarıda yaşadığım olayı okumanı isterim..

Ben Ankaralıyım. Güzel ambalajlarda renkli şekerler sunuyorlar insanlara. Türkiyenin her yerinde her belediyede var. Gözünüzün önünde yada gizli saklı tele ediyorlar hayvanları. Biraz araştırın isterseniz.

Artık insanların haline üzülemiyorum hiç kimse masum gelmiyor gözüme ancak şu soğuk günlerde dışarda gördüğüm hayvanlara içim parçalanıyor Allah muhakkak ona göre yaratmıştır fakat yinede içim parçalanıyor

Artık insanların haline üzülemiyorum hiç kimse masum gelmiyor gözüme ancak şu soğuk günlerde dışarda gördüğüm hayvanlara içim parçalanıyor Allah muhakkak ona göre yaratmıştır fakat yinede içim parçalanıyor
Bu kolay yol hocam kusura bakmayın. Allah muhakkak ona göre yaratmıştırda bunlara bu kadar işgence zulüm yapan öldüren insanlarıda ona göremi yaratmış. O zaman bütün katiller bu sistemin bir parçasımı ?

Kimse kimseyi bir şeye göre yaratmamış. Kanada kış kedilerinin tüyleri uzun diye orada yaşamıyorlar. Öyle yaratıldıkları için falan karda büyümüyorlar. Orada doğdukları için biyolojik yapıları zamanla çevreye uyum sağlayıp daha fazla tüy üretim daha çok fazla ısı tutuyorlar. Neden-sonuç ilişkisini somutlaştırmanızı tavsiye ederim biraz daha.

Şahsen 2 tane kedim var, ikisini de sokaktan, çok küçük iken almıştım. Sebebi ise evcil hayvan istemem ve olgunluk maiyetinde sorumluluk almak idi. Şu anda bakımlarında pek sorun yok ama tuvalet ehlisi için bile kaç çarşafa yazık oldu hatırlamıyorum. :) Evde kedi gibi bir hayvana bakmak bile zor iken köpek gibi bir dosta zaman,ilgi,sevgi ayırmak için çoook büyük fedakarlıklar göstermek lazım.
Neyse konuya dönecek olursam, pendik'in köpekleri hiçte azımsanacak sayıda değiller ki kaç defa kedileri boğduklarını gördüm. O yüzden pek sempatim yok köpeklere. Ama yaşama hakkı da yok diyemem. Kontrollü olduğu sürece, köpeğe hasret kalmayacağımız sürece de sokakta görmek istiyor insan.

Sevgili hayvansever dostlarım,
Ben Kadıköy / Feneryolu'nda oturuyorum. Bu bölgedeki en yoğun sokak hayvanı popülasyonunun bulunduğu Özgürlük Parkı'nın yakınlarındayım.
Bizim bu bölgede yaşayan hayvanseverler olarak bütün çabamız ; bölgemizdeki kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarını beslemek, kollamak ve korumak. Bunun için de ciddi bir zaman ve para harcıyoruz.

Eğer bu hayvancıklara normal yaşam koşularını sağlarsanız ; ne insana ne de birbirlerine agresif olurlar.
Benim yaşadığım bu bölgede ; hiç bir sokak köpeği , kendine zarar vermediği sürece herhangi bir insana havlamıyor. Hiç bir köpek , herhangi bir kedi ile normal şartlar altında dalaşmıyor. Hepsi inanın kardeş gibi geçiniyor. Çünkü biz onlara temel ihtiyaçları noktasında ilgi göstererek , belirli bir yaşam standardı sağlamaya çalışıyoruz.

O yüzden sizlerden ricam, lütfen sokak hayvanları ile ilgilenin ve gerekli şevkati gösterin.

Bu kolay yol hocam kusura bakmayın. Allah muhakkak ona göre yaratmıştırda bunlara bu kadar işgence zulüm yapan öldüren insanlarıda ona göremi yaratmış. O zaman bütün katiller bu sistemin bir parçasımı ?
abicim benim yazdıklarımdan ne anladığını inan ben anlayamadım katiller ve zalimler yada sistemle alakalı birşey yazmadım yazdıklarımda anlatım bozukluğu olabilir kusuruma bakmayın kendimi yazarak ifade etmekte pek iyi değilim hayvanların nezdimdeki değerine işaret etmek istedim, hayvanlar insanlardan daha masum geliyor dışarda yaşıyor olabilmelerine rağmen soğukta dışarıda bulunmaları beni rahatsız ediyor demek istemiştim.

Geri