Djent

'Müzik - Genel' forumunda bastardbullet tarafından 23 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Selam,

  Tarama yaparken bu konunun açılmamış olmasına şahsen şaşırdım ve açmak istedim. Dünya genelinde artık sadece bir çalım tarzı/üslubu olarak değil de baya baya metal ve türevleri altında yeni bir alt tür şeklinde telaffuz edilmeye başlanalı 10 yılı devirmiş, ve hatta ülkemiz sınırları içerisinde de artık birçok grup ve müzisyenin üzerine kafa yorup ürünler vermeye başlamış olduğu bu türe/akıma dair ne düşünüyoruz? Öncüleri olarak kabul gören başta Meshuggah olmak üzere Periphery, Sikth, Tesseract gibi isimlerin haricinde kimleri dinliyoruz? Aramızda bu türe/akıma ilgi duyan müzisyenler, yerli gruplar neler yapıyor? Müzikal dehalara mı tanıklık ediyoruz, yoksa teknolojinin nimetlerinden köküne kadar yararlanan "sahte mesih" prodüksiyonlarına mı halleniyoruz? Şahsen ben olumsuz örneklere rağmen çoğunlukta yine ilkinin ağır bastığına inanıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

  Fikir kıvılcımları çarpışsın diyelim, şu da başlığın "gel mülayim" parçası olsun;

   
  kutay, J-P ve Ze_uS bunu beğendi.
 2. Acimasizca nefret ederim calanlar arasinda nice azametli genc olabilir fark etmez benim icin yok hukmunde. 6 dan fazla teli olanlara, hele bu tel bas yonunde ekleklenmisse artik gitar denmez. Eh ben de gitar muzigi dinliyorsam sadece, ki oyle niye djent dinleyeyim? Neyse daha sabote etmeyelim zz top (legs) dinlerken karaladim bunlari haliyle pozitif yorum cikmadi...
   
  HmzGkgz, tunckk ve gurkanisevic bunu beğendi.
 3. Dehşet soundlar var gitarlarda. İcracı olarak ilgilenmesem de, gitar çalan birisi olarak insanalrın neden bunu çalmak isteyebileceğini anlıyorum. Belli bir souund ile belli duyguların ifadesi var neticede. Shred tayfası daha çok ince tellerde döktürürüken bunlar peslerde takılıyor:)
  Ama vokaller gerçekten berbat. Bu da gitar çalmaya odaklanan adamların vokalden ne yazık ki anlamadığını düşündüyor:) "Ben gitar çalayım da gerisini boş ver" der gibi bir hali var adamların:)
   
  caner977, bastardbullet ve Ze_uS bunu beğendi.
 4. Djent dediğimiz müzik türü Math Metal devamında oluşan bir akımın etkisidir ki pek keşfedilmeyi bekleyen harika gruplar bulunmaktadır...
  Özellikle yeni çıkan gruplar, yeni nesil kayıt programlarının yaygınlaşması ile birlikte undergraund olarak çıkan isimleri takip etmek neredeyse imkansız...
  Math Metal - Djent gruplara örnek vermem gerekirse;
  - Meshuggah
  - Periphery
  - Bulb ya da Misha Mansoor
  - MONUMENTS
  - Synthetic Breed
  - Modern Day Babylon
  - Angel Vivaldi
  - Vildhjarta
  - RXYZYXR
  - Volumes
  - Animals As Leaders
  - Red Seas Fire
  - Ever Forthright
  - Skyharbor
  - Hydrodjent
  - Elitist
  - Uneven Structure
  - Pete Cottrell
  - Fredrik Thordendal's Special Defects
  - Bleeding Skies
  - Textures
  - Tesseract
  - Fell Silent
  - Cloudkicker
  - Kreep Master
  - Drewsif Stalin's Musical Endeavors
  - Stealing Axion
  - Hacktivist
  - V3CTORS
  - Absence Distance
  - Conquering Dystopia
  - Desolace
  - David Maxim Micic
  - Intervals

  Bu grupla ilk olarak aklıma gelenler... Daha pek çok grup ve kişi bulunmakta.
  Ayrıca Progressive/Math/Experimental/Djent tarzlarında müzik paylaşımları yapmak, bu tarz müzik yapan amatör gruplarla tanışmak ve yeni gruplar keşfedebilmek için 3 4 yıl önce bir FB grubu'da açmıştım. İsterseniz msj olarak onun linkini de gönderebilirim size.

  Çok farklı müzik türleri dinliyor ve seviyorum ama her zaman math ve djent'in yeri ayrıdır bende. Eskiden kendi kendime diyordum ''en azından sevdiğim parçaları, grupları çalabiliyorum'' diye ama artık bunu söylemem mümkün değil benim için :) Müziğin gittiği nokta korkutuyor bazen :)
   
  bastardbullet bunu beğendi.
 5. @barrios Vokal konusuna üzülerek katılıyorum. Yıllar boyunca thrash, death ve civarı grupları dinledim, severek de icra ettim ama şuanda artık amiyane tabiriyle "ayarsız öğürtü" duyar duymaz bir daha bakmamak üzere kapatıyorum. Çoğunlukta tekil müzisyenleri ve/veya enstrümantal grupları tercih ediyorsam da yine de vokal namına ümitler tükenmiş değil. Bilateral albümüyle tanıdığım "Leprous" bu anlamda benim için önemli bir dayanak. En son "Coal" isimli bir albüm yayınladılar ve sanırım en doğru tanım "akıyor" olur. :) Tavsiye ederim bir göz atın.

  @Ze_uS Tabi ki çok memnun olurum ama bence burada da sayfanızı paylaşın bir sakıncası yoksa. Eminim ki haricimizde daha birçok seveni vardır buralarda da bu türün, onlara da faydası olur. Yeni grupları keşfetmek konusunda aynı sendromu ben de yaşıyorum. Listelerimiz ise oldukça yakın, sevindim. :)

  Bu arada forumlarda şöyle bir başlık buldum; Hillvalley (djent) -ankara | turkrock.com gruba ne oldu, facebook sayfalarında bahsettikleri prodüktör kimdi ve proje nasıl sonuçlandı bilmiyorum ama güzel bir iş çıkardıklarını düşündüm dinleyince. Özellikle vokal tam olarak duymak istediğim gibi. Keşke bu tarz oluşumlar ardı arkası kesilmese burada da.
   
  Son düzenleme: 23 Aralık 2014
 6. @bastardbullet açıkcası reklam kokan hareketler olmaması açısından yazmadım ama meraklıları Progressive/Math/Experimental Metal | Facebook adresinden takip edebilirler. Uzun süredir işten fırsat bulamıyorum ama admin olan Türk ve Yabancı arkadaşlar arada takılıyorlar :)

  Bununla birlikte malesef vokal konusuna bende katılıyorum ama yine de bana göre harika vokallere sahip gruplarda yok değil. Clean - scream ve yerli yerinde brutal vokallerle desteklenmiş Periphery - This time its personal, Monuments - Gnosis aklıma gelen ilk albümler.

  Ayrıca yerli olarak çok beğendiğim İzmirli Prime Object:

  Dinlemenizi tavsiye edebilirim. Her ne kadar tam Djent ya da Math icra etmeseler de benim beğendiğim ve desteklenmesini düşündüğüm yerli gruplar arasındadır...
   
  Son düzenleme: 23 Aralık 2014
  olypsseus ve bastardbullet bunu beğendi.
 7. @Ze_uS Baktım ki zaten sayfa beğendiklerim arasındaymış. Bu arada Prime Object ile yıllarca birlikte aynı sahnelerde müzik yaptık İzmir'de. Geçtiğimiz haftalarda yayınladığım bir çalışma akabinde Caner'le ortak bir parça hazırlamayı bile düşündük. Zira aynı şekilde iş güç koşuşturmacası içinde henüz detaylandırma fırsatımız olmadı. Vokal konusundaysa şöyle diyebilirim, 90'lı yılların death metal akımından hala keyif alıyorum. Misal, bir Edge Of Sanity - Crimson albümünden aldığım hazzı yeni dönem genç vokallerden alamıyorum. Bir çiğlik var, genel üslup ve duyum hep aynı gibi geliyor. Yine de ilk defa dinliyorsam elimden geldiğince göz ardı etmeye, enstrümanlara odaklanmaya çalışıyorum.

  @OsmanBurak Mesajı şimdi gördüm, açıkçası 7. tel bir noktadan itibaren vazgeçemeyeceğim bir ihtiyaca dönüştü farklı akort düzenekleri için. 8. teli de neler yapabileceğim konusunda merak etmiyor değilim fakat henüz cesaret edip bütçe tasarlamayı göze alamıyorum. Benzer bir hiddetle baktığım tek enstrüman 9 telli tasarımları oldu. Bir anlam veremedim zira 7 yeterli, 8 ise son benim için. Yine de en azından türe bir göz atın derim. Zararlı çıkmamış olabileceğinizi düşünebilirsiniz.

  Örnek olarak;
   
  Ze_uS bunu beğendi.
 8. Death-Thrash dinleyicisi olarak vokalleri beğeniyorum. Bu tarz bir sound için gayet uyumlu.
  Halk müziği ile ilgili bir tespitim var. Karadeniz kadınları türkü söylerken seslerini tuluma benzetirler. Doğu Anadolu türkülerindeki vokal gırtlağı sipsi ve duduka çok benzer. Yani her yörenin kendi çalgısı vokalleri de şekillendiriyor.
  Death metal ile doğan brutak vokal de mutlaka yüksek gain ve down-tune gitardan etkilenmiştir, ki bana sorarsanız güzel gider.
  Meshuggah-Periphery çizgisindeki grupların soundlarını çok beğensem de müziklerini ne yazık ki sevemiyorum. Sebebi şarkı yazımına yaklaşımları. Çoğu başarılı Rock şarkısı ortak bir altın kuralı paylaşır. :Stress and release (Gerilim ve gevşeme) Gevşeme genellikle gerginliğin tırmandığı söz dizisini takiben nakarat ile birlikte gelir. Bu formülü Beatles da kullanır Cannibal Corpse da.
  Fakat djent gruplarının şarkılarında yalnızca ağır bir gerilim duyuyorum. Ve o gerilim hiç bir şeye çözülmediği gibi beni de gerim gerim geriyor.
   
  tunckk, gurkanisevic, J-P ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 9. Tesseract ı ayrı keseye koyalım.
   
 10. M
  Ne yspıyor şu an Prime Object? Bu video ve kaydı ben yapmıştım, çok yetenekli müzisyenlerdi hepsi. Ama basçı ve vokal arayışı derken iş çıkmaza dönmüş kayıtları bitirememiştik. 4 sene geçmiş...
   
  Ze_uS bunu beğendi.
 11. Açıkcası öncelikle Prime Object, Canerler, Muratlarla birlikte çaldığınız konusunu duyunca şaşırdım ama dünya küçük özellikle bu tarz müzik dinleyen camialar için çok daha küçük :)

  Djent ve türevi tarzlar için şunu itiraf etmeliyim açıkcası. Uzun süreler bıkmadan usanmadan her işi yaparken müzik dinleyebiliyorum ama içerisinde vokal barından Djent gruplar bir noktadan sonra bıktırıyor ya da bir soluklanma istediği hissediyorum.

  @antbalci, hocam sizin bahsettiğiniz gerilme durumu için ise şunu söyleyebilirim. Özellikle Meshuggah parçalarını tek tek düşünmek yerine albümü bir bütün olarak düşünmek gerekiyor diye düşünüyorum. Özellikle Meshuggah - Catch 33 gibi albümler parça parça değilde bütünün bir parçaları gibi algılanmalı... Zaten ara verdiğinizde nasıl ki terapiyi yarıda bırakıyorsanız o şekilde de bir gerilme halinde olmanız muhtemel olacaktır :) (benzetme garip oldu gibi müzik başlı başına terapidir benim için) "In Death - Is Life", "In Death - Is Death" gibi parçaların ardından Sum dinlemeden huzura eremiyor insan :)
   
  bastardbullet ve antbalci bunu beğendi.
 12. Haydaaaa :))
   
  bastardbullet bunu beğendi.
 13. "Release" kavramı müzik teorisi çerçevesinde "çözülme" diye karşılandığında daha iyi duruyor Türkçede. Genellikle de " tension and release " (gerilim ve çözülme) şeklinde geçiyor.
  Bahsettiğin nokta ilginç benim açımdan. Bu "bir türlü çözülmeyen tansiyon" meselesini ben pek çok extreme metal türevinin içkin bir özelliği olduğunu düşünmüştüm. Çözülme olmadığını fark ediyorum bu tarzlarda, ama bu zaten kasıtlı gibi geliyor bana:)
  Senin bayılacağını tahmin ettiğim (!!!) modern caz akımlarında da aynı şey vardır. Post-bop işlerde bu çok bariz bir unsurdur mesela, muhtemelen klasik çözülme şekillerinden uzak durarak beylik tınılardan kaçınmayı hedefliyorlar. Holdsworth'ün müziğinde de çoğu zaman aynı şeyi duyuyorum. Djentçilerin de bu kafada olduğunu düşünüyorum. Kasıtlı olarak çözülmeyen bir gerilim var, aksini yaparlarsa sıradanlaşacaklarından korkuyorlar herhalde. Atonal müziğin çıkış noktası da zaten klasik armoninin "çözülmeyi dayatan" yaklaşımından kaçabilmekti bildiğim kadarıyla.
   
  Kutay_, bastardbullet ve antbalci bunu beğendi.
 14. @Ze_uS Şaşırmayın İzmir bu anlamda oldukça küçüktür. 10 yılı aşkın bir süre konserler organizasyonlar ardışık bir şekilde birbirini kovalayınca bu ailevari durum ortaya çıkmıştı o dönemde. Ant abiyle de inspite ve hatta negaitve aproach dönemlerinde birlikte aynı konserlerde yer aldık. Belki kendisi ancak görse hatırlayabilir beni. Hey gidi. :)
   
  antbalci ve Ze_uS bunu beğendi.
 15. Bu arada Vokalsiz Djent gruplardan bahsetmişken son zamanlarda sürekli dinlediğim bir kaç grup/kişi var... Paylaşmak istiyorum.
  Her ne kadar bazı parçaların vokalli versiyonları olsa da Guitar Playthrough versiyonlarını dinlemek / çalmaya çalışmak bana göre çok daha zevkli...

  Vitalism:


  Angel Vivaldi:  Desolace:


  Chance Of Loyalty:

  CHOCOSLAYC - A Perfect Dream Prt.3 - YouTube
   
  Son düzenleme: 23 Aralık 2014
  sinmara ve bastardbullet bunu beğendi.
 16. Ahahah en sondaki çalışma "ibretıbıl" olmuş.
   
 17. Prime Object ile tanışmam ve Grup elemanları ile konuşma geçmişim 2 3 yılı bulmasına rağmen iş yoğunluğundan fırsat bularak henüz tanışamadım :) Ama en azından online olarak birbirimize kayıtlarımızı gönderiyor zaman zaman müzik - ekipman hakkında hoş sohbetler ediyoruz. İlk fırsatta konserlerine giderek canlı olarakta dinlemek istiyorum.
  Bahsettiğiniz izmirdeki ortan gerçekten çok hoş, herkesin birbiriniz az çok tanıma, yardımcı olması vs...
   
  bastardbullet bunu beğendi.
 18. @bastardbullet Ben aslinda enstrumandan cok bunlardan cikan muzigin kendi duydugum orneklerinden hoslanamadim. Eski kafali oldugum dogru ama benim gitarda ses dagarcigini genisletmek istedigim yer oncelikle tiz sesler olurdu mesela mi telinin altina bir la teli daha. Bunu da perde degil tel ekleyerek yapmak tabi.. Cunku gitarin ses olanaklarini gelistirmek anlaminda yuksek frekanslarda daha cok yer var ustelik baska enstrumanlarla, misal bas
  gitar, cakismadan yapma olanagi da var. 7 teli hic cekici bulmuyorum desem yalan olur ama 8 ve ustu hele hele artan skala uzunlugu ile oranlari degisen gariplesen enstrumanlar benim zihnimde yeri olmayan seyler. Icra eden abilerin yaptigi bazi seyleri benim yapmam bir defs fiziksel olarak bile mumkun degil yani saygi tamam ama sevgi benden cikmaz.
   
  Son düzenleme: 23 Aralık 2014
  bastardbullet bunu beğendi.
 19. Ben de bu çözülmeme durumunun kasıtlı bir tavır olduğunu düşünüyorum. Jazz sololarının da alt yapı sazları ile uzlaşmama ısrarının da bir bilinç olduğu konusuna kesinlikle katılıyorum ve bu ısrarı değerli buluyorum. Ancak ne var ki hoşlanamıyorum, o ayrı bir konu :)
  Çözülme çok daha uygun bir tabir ancak" rahatlama" neden dilime takıldı onu anlatayım.
  Yanlış hatırlamıyorsam King Crimsın basçısı yazdığı bir makalede bu tension-release olayını orgazm tecrübesine benzetiyordu. Bu yakın benzerlik, bu kadar temel bir dürtünün çağrışımının müzik içinde akıllıca kullanılması, zihnin kesin fethi demektir.
   
  Ze_uS bunu beğendi.
 20. Böyle bir benzetmeyi anca King Crimson'dan biri yapardı herhalde :)
  Bu arada, bebop tayfasının gerilimin çözülmesi yönündeki ısrarını bilsen şaşırabilirsin. O yüzden geçen günkü muhabbette de Whitehead için bebop demedim Bebopçılar acaip gelenekçidir bu konuda, hatta bağnazdırlar. Klasik caz dilini onlar icat etmiş sayılır, bu dilin kurallarından sapanı hiç sevmezler. Sadece çözülmeyi de gerilim kadar hızlı yaptıkları (ve dehşet verici tempolarda çaldıkları için) insana ilk duyduğunda tuhaf bir his verir bebop:)
   

Bu Sayfayı Paylaş