Gitarımın Sapı Kırıldı.

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda mstfkrbyk tarafından 24 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle merhabalar. Konu yanlış yerde ise affola yeni katıldım foruma. Gitarın resmini aşağıda paylaşacağım. Ankara ve Kocaeli'de bu gitarı tamir edebilecek biri var mı veya tamiri mümkün mü merak ediyorum. Moralim aşırı derecede bozuk sizden gelecek haberleri bekleyeceğim.
  [​IMG]
   
 2. Geçmiş olsun. Kötü olmuş. Ankara'da Evrensel müzik (Kenan usta) halleder. Kızılay'da İzmir caddesinin girişindeki pasajdadır yeri. Girişinde Zeynel olan pasaj.
   
  mstfkrbyk ve Grundar bunu beğendi.
 3. Ankara'da değilim, ama teselli olarak ekleyeyim. İyi bir usta bunu uygun şekilde yapıştırınca sorun kalmaz. Usta'nın vereceği bazı tavsiyeler olursa da dinleyerek kullanmaya devam edebilirsin.
   
  mstfkrbyk bunu beğendi.
 4. Teşekkür ederim. Kenan ustaya götürmeyi düşünüyorum ancak fiyat ve zaman konusunda sıkıntım olabilir tahminen ne kadar tutar sizce? aslında zamanda o kadar önemli değil ancak maddiyat öğrenci olduğumdan çok önemli.
   
 5. Çok doğru adres ancak çok geç geri alırsınız...Hem Kenan abinin sağlık sorunları var, hem de çok yoğundur kendisi...Ama işinin ehli dedikleri türden, görünen o ki, sizin de böyle birisine ihtiyacınız var...Çok geçmiş olsun...

  Sevgiler ve saygılar...
   
  mstfkrbyk bunu beğendi.
 6. Benim duyduğum bütün sap kırılma vakaları Gibson da. Sanırım headstock ın sapla birleşitiği noktayı ince yapıyorlar, diğer gitarlar gibi değil. E böyle bir sorun varsa Gibson neden buna çare bulmuyor ?
   
 7. İki üç yıl önce 45 - 50 liraya halloluyordu. Bugün de olsun olsun 70-80 bilemedin 100 lirayı aşacağını sanmam.

  Abi aslında çare volute neck. Gibson da biliyor bunu ama, ilginçtir, 5000 dolara sattığı gitara değil, 800 - 1000 dolara sattığı gitara yapıyor volute neck olayını.

  [​IMG]
   
  taureN ve tunckk bunu beğendi.
 8. Kimse söylememiş, fotograf da çok net değil anlaşılmıyor ama truss rod da kırılmış sanki. Kırılmışsa tamiri daha maliyetli ve zor olacaktır. Klavyenin komple sökülmesi gerekir.
   
  cenkko bunu beğendi.
 9. Benim imzamdaki (ilk gitarım) Ovation kaç kere betona sapının üstüne ve kafa kısmından düştü ve hiç kırılmadı. Hatta bir keresinde rüzgar gitarı standındayken resmen yere çakmıştı. Ezilme bile olmamıştı. Kafanın kenarından bir parça uçuran hasarı da yerden 1,5 metre yüksekteki dolabın üzerinden yine betona kafa üstü düşerek almıştı ve ne sapta kayma oldu ne de buna benzer bir kırılma. Gitar Kore üretimi bu arada.

  Ben durumu sapta kullanılan ağacın sağlam bir bölümüne denk gelmesine bağlıyorum açıkçası. Tabi kullanılan ağaç türü de ekili olabilir bu kırılmanın olup olmamasına. Ovation'ımın sapı gül ağacından yapılmış.
   
  darkafter ve patlakkulak bunu beğendi.
 10. Resmin sağındaki durumu diyorsa truss rod boşluğu orası, parçası değil. Aman ağzından yel alsın.
   
 11. Umarım öyle birşey yoktur zaten, o demirin kırılması da baya zor bir ihtimal ama sanki nut falan orda kalmış gibi geldi bana. Hatta truss rod un dişli kısmı bile görünüyor gibi.
   
 12. Bana ışık yansıması gibi geldi. Umarım yanılmıyorumdur.
   
 13. Bu gitarın 2. sapı haklısınız gitar uzun zamandır bende 99 üretimi orjinal sapını değiştirmek zorunda kalmıştım. Yine aynı sorun.
   
 14. Ben moralinizi bozmak istemiyorum ama bunun tamir olacağına hiç inanmıyorum. Bir kere sapın baş kısmında tellerin geriliminden dolayı büyük bir gerilim var. Yapıştırma ile ne kadar güçlü olur? Ne kadar o tellerin tansiyonuna dayanabilir? Kaldı ki memleketimizde bundan daha basit tamirleri bile yapanı yok gibi....
   
 15. truss rod da kırılma yok arkadaşlar
   
 16. Yok be abi, benim Nighthawk da kırık kafa gidiyor yıllardır. Bu yüzden benden önceki araya giren ikinci sahibine sövsem de sorunsuz kullanıyorum.
   
 17. Bu şekilde koptu ve sonra yapıştırıldı mı? yoksa çatlak mı ?
   
 18. Çatlak falan değil. Tam resimdeki gibi mi ayrıntıyı bilemiyorum ama kopmuş.

  İkinci sahibi stüdyoda Malmsteen hareketi çekmeye kalkışınca gitar askıdan bir anda kurtulup yere uçmuş ve kafa çat diye ayrılmış. Yapıştıran luthier hikayesini böyle anlattı.
   
  cruiser_rider bunu beğendi.
 19. EMM

  EMM

  Ağaç tutkalı ağaçtan da sağlam oluyor yapıştırılınca. Aynı yerden kırılma ihtimali bile kalmıyor açıkçası. Kenan usta da yapboz gibi kırılan sapları onaran birisidir, yapar.
   
  cruiser_rider ve devastator bunu beğendi.
 20. Söylediklerim benim düşüncemdi. Düşüncelerimi söylerken yaşadığım tecrübelerime de dayanıyordu bunlar. Buna rağmen umarım ben yanılırım...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş