Gitarımın Sapı Kırıldı.

M

mstfkrbyk

Öncelikle merhabalar. Konu yanlış yerde ise affola yeni katıldım foruma. Gitarın resmini aşağıda paylaşacağım. Ankara ve Kocaeli'de bu gitarı tamir edebilecek biri var mı veya tamiri mümkün mü merak ediyorum. Moralim aşırı derecede bozuk sizden gelecek haberleri bekleyeceğim.
10884854_10205861416485049_577725617_n.jpg

Ankara'da değilim, ama teselli olarak ekleyeyim. İyi bir usta bunu uygun şekilde yapıştırınca sorun kalmaz. Usta'nın vereceği bazı tavsiyeler olursa da dinleyerek kullanmaya devam edebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim. Kenan ustaya götürmeyi düşünüyorum ancak fiyat ve zaman konusunda sıkıntım olabilir tahminen ne kadar tutar sizce? aslında zamanda o kadar önemli değil ancak maddiyat öğrenci olduğumdan çok önemli.

Geçmiş olsun. Kötü olmuş. Ankara'da Evrensel müzik (Kenan usta) halleder. Kızılay'da İzmir caddesinin girişindeki pasajdadır yeri. Girişinde Zeynel olan pasaj.
Çok doğru adres ancak çok geç geri alırsınız...Hem Kenan abinin sağlık sorunları var, hem de çok yoğundur kendisi...Ama işinin ehli dedikleri türden, görünen o ki, sizin de böyle birisine ihtiyacınız var...Çok geçmiş olsun...

Sevgiler ve saygılar...

Benim duyduğum bütün sap kırılma vakaları Gibson da. Sanırım headstock ın sapla birleşitiği noktayı ince yapıyorlar, diğer gitarlar gibi değil. E böyle bir sorun varsa Gibson neden buna çare bulmuyor ?

Teşekkür ederim. Kenan ustaya götürmeyi düşünüyorum ancak fiyat ve zaman konusunda sıkıntım olabilir tahminen ne kadar tutar sizce? aslında zamanda o kadar önemli değil ancak maddiyat öğrenci olduğumdan çok önemli.

İki üç yıl önce 45 - 50 liraya halloluyordu. Bugün de olsun olsun 70-80 bilemedin 100 lirayı aşacağını sanmam.

Benim duyduğum bütün sap kırılma vakaları Gibson da. Sanırım headstock ın sapla birleşitiği noktayı ince yapıyorlar, diğer gitarlar gibi değil. E böyle bir sorun varsa Gibson neden buna çare bulmuyor ?

Abi aslında çare volute neck. Gibson da biliyor bunu ama, ilginçtir, 5000 dolara sattığı gitara değil, 800 - 1000 dolara sattığı gitara yapıyor volute neck olayını.

80s_les_paul_left_and_74_right_custom_80s_big_volute.jpg

Kimse söylememiş, fotograf da çok net değil anlaşılmıyor ama truss rod da kırılmış sanki. Kırılmışsa tamiri daha maliyetli ve zor olacaktır. Klavyenin komple sökülmesi gerekir.

Benim imzamdaki (ilk gitarım) Ovation kaç kere betona sapının üstüne ve kafa kısmından düştü ve hiç kırılmadı. Hatta bir keresinde rüzgar gitarı standındayken resmen yere çakmıştı. Ezilme bile olmamıştı. Kafanın kenarından bir parça uçuran hasarı da yerden 1,5 metre yüksekteki dolabın üzerinden yine betona kafa üstü düşerek almıştı ve ne sapta kayma oldu ne de buna benzer bir kırılma. Gitar Kore üretimi bu arada.

Ben durumu sapta kullanılan ağacın sağlam bir bölümüne denk gelmesine bağlıyorum açıkçası. Tabi kullanılan ağaç türü de ekili olabilir bu kırılmanın olup olmamasına. Ovation'ımın sapı gül ağacından yapılmış.

Bu gitarın 2. sapı haklısınız gitar uzun zamandır bende 99 üretimi orjinal sapını değiştirmek zorunda kalmıştım. Yine aynı sorun.

Ben moralinizi bozmak istemiyorum ama bunun tamir olacağına hiç inanmıyorum. Bir kere sapın baş kısmında tellerin geriliminden dolayı büyük bir gerilim var. Yapıştırma ile ne kadar güçlü olur? Ne kadar o tellerin tansiyonuna dayanabilir? Kaldı ki memleketimizde bundan daha basit tamirleri bile yapanı yok gibi....

Ben moralinizi bozmak istemiyorum ama bunun tamir olacağına hiç inanmıyorum. Bir kere sapın baş kısmında tellerin geriliminden dolayı büyük bir gerilim var. Yapıştırma ile ne kadar güçlü olur? Ne kadar o tellerin tansiyonuna dayanabilir? Kaldı ki memleketimizde bundan daha basit tamirleri bile yapanı yok gibi....

Yok be abi, benim Nighthawk da kırık kafa gidiyor yıllardır. Bu yüzden benden önceki araya giren ikinci sahibine sövsem de sorunsuz kullanıyorum.

Ağaç tutkalı ağaçtan da sağlam oluyor yapıştırılınca. Aynı yerden kırılma ihtimali bile kalmıyor açıkçası. Kenan usta da yapboz gibi kırılan sapları onaran birisidir, yapar.

Ağaç tutkalı ağaçtan da sağlam oluyor yapıştırılınca. Aynı yerden kırılma ihtimali bile kalmıyor açıkçası. Kenan usta da yapboz gibi kırılan sapları onaran birisidir, yapar.
Söylediklerim benim düşüncemdi. Düşüncelerimi söylerken yaşadığım tecrübelerime de dayanıyordu bunlar. Buna rağmen umarım ben yanılırım...

Geri