Gitarımın Sapı Kırıldı.

Söylediklerim benim düşüncemdi. Düşüncelerimi söylerken yaşadığım tecrübelerime de dayanıyordu bunlar. Buna rağmen umarım ben yanılırım...

Yargılamak, yalanlamak ya da zıt gitmek amacıyla yazmadım. Benim de gördüğüm ve tecrübelerim yapılacağı yönünde. Düşüncelerimiz ve sonuçları farklı olabilir, yanılabiliriz. Önemli olan arkadaşın işinin istediği gibi sonuçlanmasıdır.

Yargılamak, yalanlamak ya da zıt gitmek amacıyla yazmadım. Benim de gördüğüm ve tecrübelerim yapılacağı yönünde. Düşüncelerimiz ve sonuçları farklı olabilir, yanılabiliriz. Önemli olan arkadaşın işinin istediği gibi sonuçlanmasıdır.
Ben alınmadım gerçekten yanılabilirim. Tabiki önemli olan arkadaşın karşılaştığı sorunun içine sinecek şekilde biran önce halledilmesi....

Hepinize tek tek teşekkür ederim gerçekten içimi rahatlattınız. İlk aşkımdır kendisi ve son olmasını diliyorum. Üzerindeki çizikler boya dökülmeleri ve ufak tefek ezikler bile gözüme hoş geliyor. Dış görünüşüne değil beni cezbeden sesine aşığım. Sesinde bir problem olmadıktan sonra limon kasasından yapılmış gibi gözükmesi bile önemsiz.

Geçmiş olsun. Halledilir bencede o konuda içiniz rahat olsun koca sap değişmiş bu bir şey değil de fiyat sanırım burada yazılanlardan biraz daha yüksek olabilir. Hele hele bu videodakine benzer bir işçiliği 300 TL altına yapıyorlarsa çok iyi. Bu yüzden pahalı gitarlara ayrı bir gıcığım var.

Belirtildiği gibi truss rod kafası görüyorum ben de orada. Kırılmamış denmiş ama nasıl kırılmadığını anlamayadım. Truss rod da sorun olsa da halledilir sadece ücret artar. Çıkarılır yerine yenisi takılır. Tansiyon ya da gitarda bir ayar bozukluğu olmaz. Sonuç olarak ağaç ürünü, düzgün şekilde yapıştırılıp sap ile birlikte komple işkenceye yatırılınca dümdüz sap ile birlikte eski halinde yapışacaktır. Genelde kullanılan yapıştırıcılar ağacın kendisinden bile daha sağlam bir sonuç verecektir. Tabii doğru oturtulması lazım. Tecrübeli biri olsun yeter. Gibsonlarda çok standart bir durum, hep buradan çatlar dururlar. Bu arada senelerdir Jackson, Ibanez gibi gitarların sap-kafa bölgelerinde bu yapıştırıcılar kullanılır. Ters U sap, 3-5 tipte ağacın birleştirilmesi filan hep güçlü yapıştırıcılarla yapılır.

Yalnız sizin gitarınızın ciddi bakıma ihtiyacı var, fretler de gitmiş. :)

Belirtildiği gibi truss rod kafası görüyorum ben de orada. Kırılmamış denmiş ama nasıl kırılmadığını anlamayadım. Truss rod da sorun olsa da halledilir sadece ücret artar. Çıkarılır yerine yenisi takılır. Tansiyon ya da gitarda bir ayar bozukluğu olmaz. Sonuç olarak ağaç ürünü, düzgün şekilde yapıştırılıp sap ile birlikte komple işkenceye yatırılınca dümdüz sap ile birlikte eski halinde yapışacaktır. Genelde kullanılan yapıştırıcılar ağacın kendisinden bile daha sağlam bir sonuç verecektir. Tabii doğru oturtulması lazım. Tecrübeli biri olsun yeter. Gibsonlarda çok standart bir durum, hep buradan çatlar dururlar. Bu arada senelerdir Jackson, Ibanez gibi gitarların sap-kafa bölgelerinde bu yapıştırıcılar kullanılır. Ters U sap, 3-5 tipte ağacın birleştirilmesi filan hep güçlü yapıştırıcılarla yapılır.

Yalnız sizin gitarınızın ciddi bakıma ihtiyacı var, fretler de gitmiş. :)
Gitarımı kıyamadığım için üniversite okuduğum şehre götürmek istemedim doğrusu. Çünkü götüreceğim ortama pek uyum sağlayamayacağını düşündüm :p evet sadece fretlerde değil gitarın bir çok yerinin bakıma ihtiyacı var yaklaşık 1 yıldır evde idi fakat kardeşim biraz hor kullanmış ve sonuç ortada. Kenan ustaya komple bakıma sokturacağım sanırım. Truss rod olayına gelirsek çıkma diyebiliriz ağaç ile sıkıştırılması mümkün gibi düşünüyorum ancak en iyi cevabı kenan usta verecek sanırım.

Benim imzamdaki (ilk gitarım) Ovation kaç kere betona sapının üstüne ve kafa kısmından düştü ve hiç kırılmadı. Hatta bir keresinde rüzgar gitarı standındayken resmen yere çakmıştı. Ezilme bile olmamıştı. Kafanın kenarından bir parça uçuran hasarı da yerden 1,5 metre yüksekteki dolabın üzerinden yine betona kafa üstü düşerek almıştı ve ne sapta kayma oldu ne de buna benzer bir kırılma. Gitar Kore üretimi bu arada.

Ben durumu sapta kullanılan ağacın sağlam bir bölümüne denk gelmesine bağlıyorum açıkçası. Tabi kullanılan ağaç türü de ekili olabilir bu kırılmanın olup olmamasına. Ovation'ımın sapı gül ağacından yapılmış.

Abi senin gitar neler atlatmış öyle :)

internette çokça gördüm bu durumu, bir çoğunda da tamir olmuş ve tekrar sorun yaratmamış.. çözüm önerisi olan varsa aynı durum bende de var.. fotoyu da koyuyorum.. kenan abi muhtemelen çözer ama ona 2-3 ay önce attığım fb mesajına bile cevap vermedi.. kenan abinin temposunu da düşününce oldukça uzuun bir süreç olacağını öngörmek zor değil.. aynı tavsiyelerden faydalanmak isterim..

epilps.JPG

Abi senin gitar neler atlatmış öyle :)
O benim yol arkadaşım. Beraber düşe kalka yürüdük :)

Kenan ustayla ilgili en sıkıntılı konu çırak yetiştirmemiş olması. Kendisiyle bu konuda hiç konuşmadım ama yanında çalışan elemanlar yıllar içerisinde hep değişti. Hani onun gibi becerikli birisini ya da birilerini yetiştirseydi zaten teslim edilen gitar geç çıkmazdı elinden. Ben açıkçası gerçekten yeteneği olan birilerinin icabında kapısında sabahlamasını ama onun ustalığını devam ettirecek bilgi ve birikime sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Kardeşim İstanbul'a yolun düşer ya da yollarsan Fatih Yılmaz var.. İyi tanıdığım bir kardeşimdir.. 10 numara yapar ki zaten butik gitarlar imal eden de bir arkadaş.. F Gitar Atölyesi internet adresi.. Ararsan her türlü deva olur.. Denen şeyler doğru, ağaç tutkalı ile yapışan yer bir daha aynı yerden zor kırılır..

Benim imzamdaki (ilk gitarım) Ovation kaç kere betona sapının üstüne ve kafa kısmından düştü ve hiç kırılmadı. Hatta bir keresinde rüzgar gitarı standındayken resmen yere çakmıştı. Ezilme bile olmamıştı. Kafanın kenarından bir parça uçuran hasarı da yerden 1,5 metre yüksekteki dolabın üzerinden yine betona kafa üstü düşerek almıştı ve ne sapta kayma oldu ne de buna benzer bir kırılma. Gitar Kore üretimi bu arada.

Ben durumu sapta kullanılan ağacın sağlam bir bölümüne denk gelmesine bağlıyorum açıkçası. Tabi kullanılan ağaç türü de ekili olabilir bu kırılmanın olup olmamasına. Ovation'ımın sapı gül ağacından yapılmış.
Bende de bir Cort Evl K4 var. Gövdesi maun sapı kanada hard maple ve rahat bi 5-7 kez yere düşürmüşümdür. Hiç bir problem olmadı. tü tü tü maşallah :D

Geri