Naçizane Bir Tavsiye Ve Teşekkür

Doğrusuyla yanlışıyla tecrübeme dayanarak Blackstar HT-5'ten anladığımı açıklamaya çalışırsam: Engl ya da Mesa bir amfiyi Blackstar kabine bağlayınca, çok tiz bir ton (sinek vızıltısı) aldık. Hemen Blackstar HT-5 bağlayınca, olması gereken, tizleri temiz, mantıklı bir ton gelmeye başladı. Şahsi kanaatim, bu kabinden mantıklı bir ton çıkartmak için bir şekilde Blackstar amfinin çıkışlarına bir "tone shaping" çakmışlar gibi geldi bana. Zira farklı amfi/kabin kombinasyonları denemeyi seven/deneyen biri olarak, Blackstar HT-5h'nin kendi kabininden doğru düzgün tonu sadece HT-5h'den alabildik. Aynı şekilde bu kafa amfiyi mesa ya da engel kabine girince de -adeta kabin sim açık kalmış gibi- prosesör tonu geliyor. Yalan yanlış subjektif tespittir, ama gözümden olan biten budur.

Valla ne yalan söyleyim bende çok benzer bir yoldan geçtim @tunckk . Evde 7-8 pedal var iki farklı drive pedalı ve modlarını da sayarsam 4-5 farklı ana drive tonu alabiliyorum. Ne zaman mesa mini rectifier kafayı alıp eve getirdim o gün drive pedallarımı emekli ettim. Ancak chorus, phaser, wah, delay, reverb efektlerini kullanmadan edemiyorum. Ama itiraf edeyim eskiden tüm ekipmanım zincir halinde bağlı dururdu şimdi ise kafa'dan aldığım drive'a doyamıyorum ve efekt pedallarını neredeyse ayda 1-2 kere kullanır hale geldim :D

Anladım hocam ben zaten doğrudan tonu amfiden almak yerine prosesörden giriyorum. Zoom 505 ve 505II var 2 3 distortion patchim var onlarda da lambalı bir amfiden geçerse daha da güçlü bir ton elde ederim niyetiyle aldım bir de ISF muhabbeti vs daha ince ayar yapmama olanak sağlayacak diye. Öğrenci adamız para buna yetti yoksa ileride sağlam bi Diezel olur 5150 olur niyetliyim :D

Amfin all tube değil fakat kesinlikle kötü ampli de değil. Prosesörü sinyal yolundan çıkarıp güzel bir overdrive pedalı ile boostlamanı öneririm.

@izzyy Bugüne kadar birkaç pedal denedim genelde bossun distortion ve overdrive pedallarıydı ancak istediğim tonu bu ufak prosesörlerde buldum tam Countdown ve Youthanasia'daki kemik ve net drive var içlerinde. Daha amfime kabin alamadım bir gelsin asıl sesini duyayım sonrasında zaten yeni ekipmanlar istemeye başlarım vakit geçtikçe ama analog pedallar hep dağınıklık gibi geliyor bana o karmaşa rahatsız edici

Gönlünde ne varsa gerçekleşir umarım.
Sevgiler
Pedallara biraz haksızlık ediyoruz gibime geldi, güzel bir overdrive pedalının ampliyi tadından yenmez hale getirdiğini gözardı etmeyelim.
Yok kardeş haksızlık değil amaç :) Kendi adıma demek istediğim, birçok gereksiz pedal alıp bir çoğunu zararına verip boşa para harcamışım. Halbuki önceden iyi bir amfi alsaydım, gerçekten ihtiyacım olan pedalları daha net ve kolay bir biçimde belirlerdim, sonuç olarak onlarca pedal almak zorunda kalmazdım.

Amfi hayırlı olsun.

Ben de mini rectifierı aldığımda yeni bir dünya keşfetmiş gibi olmuştum. İlk önce blackstar kabin(Blackbird Hoparlörlü olan) ile almıştım. Gayet tatminkardı, daha sonra biraz daha para biriktirince kendi V30'lu kabiniyle değiştirdiğimde keşfettiğim dünyanın karanlıkta kalan bölümlerine de ışık düşmüştü :D

Sonuç olarak kaliteli bir amfi herkese şart! :D

Amfi hayırlı olsun.

Ben de mini rectifierı aldığımda yeni bir dünya keşfetmiş gibi olmuştum. İlk önce blackstar kabin(Blackbird Hoparlörlü olan) ile almıştım. Gayet tatminkardı, daha sonra biraz daha para biriktirince kendi V30'lu kabiniyle değiştirdiğimde keşfettiğim dünyanın karanlıkta kalan bölümlerine de ışık düşmüştü :D

Teşekkür ederim.

Amfi hayırlı olsun.

aaahahha bi de triple rectifier alsan evreni keşfedeceksin demek ki :D

Geri