Ses Yalıtımı???

bütçeye göre değişir ;)

profesyonel bir yalıtım da yapabilirsin, kendin duvarlara sünger, bez.. de yapıştırabilirsin...

sen bütçeyi belirle, sonuca varman daha kolay olacaktır...

Biz odaya suntatan kabin yaptırmayı düşünüyoruz.
Peki odanın içinde vocal kaydı için kabin nasıl olmalıdır? Genişliği ve yüksekliği önemlidir? Ne kadar olmalıdır? Odamızın akustiği çok berbat artı dip ses sorunumuz var.
Birde kabinin içine ucuz ve etkili yalıtım mazlemezi olarak neler gider? yalıtım yaptırayim derken de hiç bir frekansın da kaybolmasını istemem açıkçası.

Cevaplarsanız çok sevinirim.

biz kendi studyomuzda bir yalitim uygulamasina girdik ve sonuc gayet tatmin edici icerideki akustikte yeterince iyi...
bizim yaptigimiz sey suydu 2ye 5 tahta profilden cerceveler hazirlayip iki tarafini medefeyle kapladik arasina 5 cmlik orta yogunlukta tas yunu koyduk...simdi paneller hazirlamamizin sebebimonte edilebilir bir kutu yaratmakti...kapiyla birlikte 21 parcadan olusan bir kutu yuksekligi 2 metre 20 cm 2 bucuga 3 bucuk ta tabani...herhangi bir odanin icine kuruldugu zaman harika bir yalitim sagliyor... istediginiz boyutlarda yapabilirsiniz ve sistem kendi kendini tasidigindan hic bir ekstra iskelet kurmaniza gerek yok...birtek havalandirma problemi ortaya cikiyor bunun icinde iki adet salyangoz aspirator monte ederseniz harika bi sonuc cikiyor ama kayit yaparken aspiratorleri kapamaniz gerek cunku yuksek sesle calisiyorlar...isterseniz klima da takabilirsiniz...

boyle bir kutunun maliyeti en iyi ihtimalle 1 bucuk milyar sonuc gayet tatmin edici, daha ciddi bir yalitim yani odanin tamamini yalitmak bu cok daha zor cunku her halukarda duvarla izalasyon arasinda bir hava boslugu birakmaniz gerek vs vs anliyacaginiz cok daha maliyetli ayrica bu sistem sokulup tasinabilir her ne kadar biraz zahmetli olsada:)
hepinize kolay gelsin..

Akustik yalıtım için oda içine oda kurmaya gerek yok. Yani odada kayıt yapılmayacaksa akustik süngerlerden oluşan bir sağır oda(msı) yapılabilir. Ankara Siteler'de (samsun yolu çiğiltepe) yalıtım süngeri adında süngerler satılmakta. Gayet de ucuz.

Taş yünü de bir çözüm ama gayet pahalı bir çözüm.
Strafor denenebilir. Ama unutmamak lazım ki bu tip izolasyonlar sesten çok ısıyı izole ettiklerinden ses yalıtayım derken "hamam" ortamı yaratmış olabilirsiniz.

Ayrıca profesyonel akustik sünger fiyatları ve tipleri için bakınız: http://www.samedaymusic.com/prodsea...t/sameday/pageheader/search.gif">&form=search

Beyler biz şu resimdekine benzer birşey yapmayı düşünüyoruz.Tabiki bunun kadar düzensiz değil :D
Bu boyutlarda bi kabini odanın içine yerleştireceğiz? İçinde kullandığın yalıtım malzemesine kadar sesin frekans değeri değişebiliyormuş.Condenser mic kullanıcaz benim vocalim kalın ve burutal arkdaşımınki tiz ses karakteri pek etkilenmicek şekilde bunu en iyi nasıl yapabiliriz?
Yani aslında demek istediğim biz kayıt yaparken bir kutunun içinden yaptığımızın anlaşılmaması.

Geri