Gitar Teli Ve Perdeler

Merhaba,
Nette veya forumumuzda bununla ilgili bir sürü mesaj ve bilgi var ama genel kabul görmüş bir şey yok.
Perdeleri min. yıpratacak tel/teller hangisidir ? Marka ve model vererek lütfen.
Ne kadar sıklıkla değiştirileceğinin de bir önemi yok bu arada. Tek kriter gitara min. zarar vermesi.

Ayrıca gitar perdelerinin değiştirilmesinde ne gibi sakıncalar olabilir? (Ben birkaç gitarımın perdelerini değiştirdim bir negatiflik görmedim ama tesviye açısından perde kenarları fabrika çıkışı gibi olmuyor. )
Elbette kullanıma bağlı bir durum ama, her gün 3-4 saat çalınan bir gitarın perdeleri ort. ne kadar zamanda bir değişmeli sizce ?

Tel markasından çok, gitarı çalan kişinin tuşesine bağlı. Eğer sert bir tuşeniz varsa daha çabuk eriyecektir. Bu sebepten ötürü genel-geçer bir şey söylemek oldukça zor.

İki metal birbirine sürttüğü sürece aşınma kaçınılmaz olacak.

Perde aleyhine faktörler: vibratolu çalmak, sert tuşe, eskimiş tellerin kullanımı, zaman.

Ancak perde aşınmasın diye gitar çalma tarzında ve süresinde değişiklik yapılmamalı bence. İmzanızdaki gitarlar jumbo perdeli, birkaç tesviyeyi rahatlıkla kaldırır ve perde değişimi için uzunca bir süre gerekecektir. Ayrıca gitar sapları da en az 2-3 fret değişimini kaldırıyor genellikle.

Malzeme olarak pure nickel teller daha az yer. Bi ihtimal krom olanlar daha da az yiyor olabilir.
Sarım tekniği olarak da flatwound olanlar half-round ve roundwound'a göre daha az yer.

Fret malzemesi ve tuşe de önemli tabi, pena eli tel tokatlayıp çalan eli tel ezen adamsanız pure nickel de güzel yer :)

Ancak perde aşınmasın diye gitar çalma tarzında ve süresinde değişiklik yapılmamalı bence.
Kesinlikle katılıyorum.
Affınıza sığınarak yazıyorum; zaman su gibi akıp gidiyor. Kendi namıma konuşayım, gitarı temiz tutayım diye yıllarca "cici cici" çalmak büyük hata imiş. Canına okuyun gitarın, gitar gad'ların kariyerleri boyunca kullandıkları meşhur gitarları kim bilir kaç defa sap perde parça değişiminden geçiyordur kimbilir...

Son düzenleme:
Ernyball slinky al en iyi tel. Ayda birde değiştir. Çok sık çalmıosan 2 ayda 1. Telin ömrü uzasın istiosan her çaldıktan sora telleri kuru bezle sil.

Iki metal birbirine surterse sert olan yumusak olandan talas kaldirir yani asindirir (mechanical abrasion) lakin tersi de dogru, o vakit iki metalden(perde ve tel) de birseylerin eksilmesi kacinilmaz. Yani hangi tel perde kombinasyonunu secerseniz secin o perdeler eriyecek. Perde yapiminda kullanilan malzemeler belli (cogunlukla nikel gumus alasimlari ve bazi paslanmaz celikler) ve bir elin parmaklarini gecmez ustelik cok sert malzemeler de degiller. Paslanmaz celigin setligi Vickers olceginde yaklasik 300, Nikel/Gumus`un sertligi neredeyse bunun yarisi. O bakimdan celik perdeler daha uzun dayanacaktir diyebiliriz tabi sertlik bu asinmanin tek olcusu degil asla.

Enteresan bir sekilde perdelerin sert metallarle kaplanmasi yonunde hic bir girisim yok, halbuki bu sekilde fret degisimi olmaksizin eriyen perdeleri her seferinde geriye koymak mumkun olabilirdi. Benim bununla ilgili bir TUBITAK projesi hazirligim var. Bilhassa eski enstrumanlarin restorasyonunda ise yarayacagini dusunuyorum.

Perde degisiminin aslinda bir zarari yok 4-5 kere tekrarlanirsa perdelerin klavye ustundeki yuvalarinin doldurulup tekrar acilmasi gerekebilir veya klavyenin degisimi. Her ne olursa olsun en buyuk zarar haliyle ikinci el fiyatindaki kayiplar oluyor bunu hepimiz biliyoruz: kimse perdeleri degismis tesviye islemi gecirmis gitar istemiyor, kendi yaptiracak, yapilmisini tona etkisi yok vs. vs. diye indirime yanasmadan satacak ama baskasi yapmissa asla almayacak; alirsa abdesti kacar. Baskasi yaparsa gitar ustunde oynanmis oluyor cunku.

Sonucta degisim sik calinan her gitar icin kacinilmaz ama yuzey seviyelerinin ayarlanmasi ve kenarlarin duzeltilmesi (edge treatment) isi bir zanaat.
Bir de tabi kenarlari binding icinde kalan perdelere sahip enstrumanlar var. Onlari sokunce ya izi kalacak ya da binding de mecburen yenilenecek. Fabrikalarda ve seri uretimde bunlari numerik kontrollu makinalar yapar sizin verdiginiz luthier ise %99 kendi eliyle. Degisim ve tesviye isini PLEK gibi bir makina ile yapmak isterseniz de hepimizin bildigi Thomann ornegin 400 Euro gibi (Paslanmaz celik icin) akillara ziyan bir para aliyor. Muadili ve daha ekonomik bir otomatik cozum de bildigim kadari ile yok. Turkiye`de de PLEK makinasi yok zaten gavur memlekette 100 bin dolar tutuyor hic bir luthier bunu kolay kolay karsilayamaz.

8090815_800.jpg
8090760_800.jpg

Son düzenleme:
Konu metal olunca adam makale yazıyor :)
@izzzyy nin gazabından korkuyor...

Aklıma aşağıdaki parça sözleri geliyor;

...
Grandfather: Suddenly a gust of wind came up from the north...There appeared a lone rider, holding a sword of steel...Then from the south came another, bearing a battle ax. From the east came a third, holding a spiked club...And finally, from the west, a rider who wielded a great hammer of war.
...
Grandchild: Grandfather ?
Grandfather: Yes ?
Grandchild: Who were those four men ?
Grandfather: Who were they ? They were the Metal Kings !!!!!!

@OsmanBurak sen hangisisin?

Sevgiler ve saygılar...

...
Grandfather: Suddenly a gust of wind came up from the north...There appeared a lone rider, holding a sword of steel...Then from the south came another, bearing a battle ax. From the east came a third, holding a spiked club...And finally, from the west, a rider who wielded a great hammer of war.
...

Sevgiler ve saygılar...

Konu malzeme olunca işler tersine döner, benim gazabım @OsmanBurak ın gazabinin önünde diz çöküp tevbe ister :D

...
...

Sevgiler ve saygılar...
Adamlara demedigim kalmadi su forumun gok kubbesi altinda lakin itiraf ediyorum ben bu hikayeyi bildigin ezbere biliyorum. Hatta hemen ardindan gelen Blood of the Kings sarkisini, ve hatta ondan once gelen Hail and Kill`i de ve hatta Kings of Metal`deki diger sarkilari ilk akorunu duydum mu sirakkk diye soylerim. Siz benim Bonamassa, Hendrix, Ramones falan dedigime bakmayin. Ve hatta kalan butun albumleri dinlemis de olabilirim. Hele rezil, hele gavur, hele sakalina tukurulesi kefere beni. Yapacak birsey yok biz buyuz Kemal Tahir`in romanlarinda resmettigi Corum koylusunden beter.... Kasetleri pil bitmesin diye kalemle geriye saran nesil bunu da biliyor iste... Other bands play Manowar kills ne de olsa...

Adamlara demedigim kalmadi su forumun gok kubbesi altinda lakin itiraf ediyorum ben bu hikayeyi bildigin ezbere biliyorum. Hatta hemen ardindan gelen Blood of the Kings sarkisini, ve hatta ondan once gelen Hail and Kill`i de ve hatta Kings of Metal`deki diger sarkilari ilk akorunu duydum mu sirakkk diye soylerim. Siz benim Bonamassa, Hendrix, Ramones falan dedigime bakmayin. Ve hatta kalan butun albumleri dinlemis de olabilirim. Hele rezil, hele gavur, hele sakalina tukurulesi kefere beni. Yapacak birsey yok biz buyuz Kemal Tahir`in romanlarinda resmettigi Corum koylusunden beter.... Kasetleri pil bitmesin diye kalemle geriye saran nesil bunu da biliyor iste... Other bands play Manowar kills ne de olsa...
Hay klavyene kurban:)

Konu malzeme olunca işler tersine döner, benim gazabım @OsmanBurak ın gazabinin önünde diz çöküp tevbe ister :D
Boyle bir mesaja nail olmak forumda nobel almak demek :). @izzzyy ocakta geliyor ben de penguen kuyruklu frak ve rugan ayakkabilarla odulumu kendisinden teslim
alacagim. Hatta siki bir rejimle kilo alirsam Turgut Ozal gidisi ve tonton gobegi da yaparim kendime daha bir agirligi olur.

Paslanmış telin sertliği artar, zımpara görevi görüyor bildiğiniz üzere, değiştirmek önemli. Paslanmadan değiştirmek daha önemli, penalarken, bend yaparken teller dinamik(değişken) yüklenir. Zamanla tellerde strain hardening oluşur, malzememiz bölgesel olarak sertleşir. 7.telden bend yapmayı seviyorsanız, her bend yapışınızda tel biraz daha sertleşir, ek olarak sürtünmeden dolayı da fretten birşeyler götürür. Tel Paslanmadan da dümdüz edebilirsiniz yani, tuşeniz ne kadar yüksekse tel o kadar dinamik yüklenir + Daha çabuk yorulur + Sürtünme yüzeyi artacağından (double bend hadisesi) fret aşınması kat kat artar. Nikel kaplama tel kullanın ama krom alaşımı olmayacağından, ya da az olacağından, SS tellere göre daha kısa sürede paslanır, hemen hemen aynı kapıya çıkar. Optimum noktasını bilmiyorum, şahsi fikrim, SS fret, nikel tel yönünde. Dean Markley Blues Steeldan uzak durun, yaptıkları kaplama işi telin ömrünü artırırken freti dümdüz yapabilir. Şimdilik aklıma bunlar geliyor.
Not: SS fretlerden baya memnunum.

fretler nikel alaşım sanıyorum. nikel aşınması zor, aşındırıcılara da dayanıklı bir malzeme. inconel gibi nikel alaşımlar talaş kaldırmakta en çok zorlandığım malzemeler.
sertlikle ilişkilendirmek pek doğru değil, zira 15-5 paslanmaz çelik, titanyum ve inconel yaklaşık aynı sertlikteler ama iş talaş kaldırmaya geldiğinde işler hiç öyle gitmiyor.
sanırım kaplama kalktığında değiştirmek en doğrusu, bolca fret yemiş arkadaşlara sormak en doğrusu :)

Canına okuyun gitarın, gitar gad'ların kariyerleri boyunca kullandıkları meşhur gitarları kim bilir kaç defa sap perde parça değişiminden geçiyordur kimbilir...

O gitar God larının gitara para verdiklerini
ya da para veriyorlarsa bunun umurlarında olduğunu hiç sanmam..
Bu tür dertler bizler gibi zar zor kazanıp paraya saygısı olanların derdidir..
:(:(:(:(

Geri