Gitar Boyama Için Alternatif Olabilir Mi Ne Dersiniz?

Darbeye bağlı gitar boyasında beklenmedik bir dökülme sorunu yaşıyorum. Özetle Yurt İçi Kargo nun içine ettiği bir gitarın boyasını basit, kolay ve ucuz bir yolla nasıl düzeltebilirim diye düşünürken... Aklıma bu fikir geldi..

Olabilirmi acaba.. Siz ustalar bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Solid gövdeli bir Ibanez gitarın tam köşesindeki bir boya hasarı için tüm boyayı kazıtıp yeni baştan boyatmak maliyet açısından mantıklı değil.. Gitarın değerinden pahalıya mal olabilir.. Bu şekilde gitarı elime almak pek içime sinmiyor.. Atsam atamam satsam satamam.. Oto boyacılarında da boyatılmaz..

Peki oto boya kaplaması yapılabilirmi? Lütfen aşağıdaki web sitelerini ve ekindeki videolara göz atın..
Colorshift | Mat, Parlak Boya Koruma | Kauçuk Boya | Plasti Dipping | Sökülebilir Boya | Plasdip | Plasti Dipping | oto renk değişimi
Plasti Dip - Çok Fonksiyonlu Lastik Kaplama
Plasti Dip Store - Plasti Dip Resmi Satış Mağazası

Oto da uygulaması ile ilgili bir video

3. dk sonra malzemenin nasıl birşey olduğunu anlıyorsunuz.. Boya gibi püskürtülen kuruyunca folyoya göre çok daha elastik bir malzeme

Avantajları neler olabilir:
1. Uygulaması kolay olacaktır..
2. Eski boyayı kazımaya gerek yok direkt üzerine yapılabiliyor.. Sadece eğer göçük varsa biraz macun ile doldurmak gerekebilir.. belkide gerekmeyebilir bile..
3. Hızlı çözüm.. Uygulaması çabuk, kuruması çabuk..
4. geri dönüş imkanı var.. Begenmezsen kolaylıkla sök gitsin..
5. binlerce renk seçeneği olabilir..
6. Büyük olasılıkla epey ekonomik olacaktır..

Gelelim esas soruna böyle bir kaplama sesi nasıl etkiler. Kesinlikle hollow kasalarda ya da klasik gitarlara olmaz ama.. Solid gövdeli gitarların sesi bundan ne kadar etkilenir..

Denemek için cesarete ve teşvike ihtiyacım var

Not: Video da iğrenç bir müzik var.. kusura bakmayın artık ama Youtube da pek çok benzer video var..

Son düzenleme:
ben zevk için gitarı folyoyla kapladım gayet hoş oldu.aliminyum folyoyla :D fotoğraf yok ama video var

..

reklamcıda metresi 20 tl bişey folyonun o kadar pahalıda değil.uygulaması için sadece maket bıçağı ve ragle denilen şey gerekiyor .(ragle yoksa bastıracak bişeyde olabilir ) ya da direk reklamcıya yaptırırsın işçiliğini vverip.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İçine etti derken neyi kast ettiniz?
Uygulamayı düşündüğümüz şey gitar gövdesi.. Yağmura suya, toza ve her tür aşındırıcıya açık bir otomobil değil.. Bu nedenle neden olmasın diye düşünüyorum..
Araştırdım profesyonel olarak bu işi yapan bayisi bir gitarın kaplanması için 90 tl fiyat verdi..

Darbeye bağlı gitar boyasında beklenmedik bir dökülme sorunu yaşıyorum. Özetle Yurt İçi Kargo nun içine ettiği bir gitarın boyasını basit, kolay ve ucuz bir yolla nasıl düzeltebilirim diye düşünürken... Aklıma bu fikir geldi..

Olabilirmi acaba.. Siz ustalar bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Solid gövdeli bir Ibanez gitarın tam köşesindeki bir boya hasarı için tüm boyayı kazıtıp yeni baştan boyatmak maliyet açısından mantıklı değil.. Gitarın değerinden pahalıya mal olabilir.. Bu şekilde gitarı elime almak pek içime sinmiyor.. Atsam atamam satsam satamam.. Oto boyacılarında da boyatılmaz..

Peki oto boya kaplaması yapılabilirmi? Lütfen aşağıdaki web sitelerini ve ekindeki videolara göz atın..
Colorshift | Mat, Parlak Boya Koruma | Kauçuk Boya | Plasti Dipping | Sökülebilir Boya | Plasdip | Plasti Dipping | oto renk değişimi
Plasti Dip - Çok Fonksiyonlu Lastik Kaplama
Plasti Dip Store - Plasti Dip Resmi Satış Mağazası

Oto da uygulaması ile ilgili bir video

3. dk sonra malzemenin nasıl birşey olduğunu anlıyorsunuz.. Boya gibi püskürtülen kuruyunca folyoya göre çok daha elastik bir malzeme

Avantajları neler olabilir:
1. Uygulaması kolay olacaktır..
2. Eski boyayı kazımaya gerek yok direkt üzerine yapılabiliyor.. Sadece eğer göçük varsa biraz macun ile doldurmak gerekebilir.. belkide gerekmeyebilir bile..
3. Hızlı çözüm.. Uygulaması çabuk, kuruması çabuk..
4. geri dönüş imkanı var.. Begenmezsen kolaylıkla sök gitsin..
5. binlerce renk seçeneği olabilir..
6. Büyük olasılıkla epey ekonomik olacaktır..

Gelelim esas soruna böyle bir kaplama sesi nasıl etkiler. Kesinlikle hollow kasalarda ya da klasik gitarlara olmaz ama.. Solid gövdeli gitarların sesi bundan ne kadar etkilenir..

Denemek için cesarete ve teşvike ihtiyacım var

Not: Video da iğrenç bir müzik var.. kusura bakmayın artık ama Youtube da pek çok benzer video var..

Bir kargo firması gitarına taşıma sırasında zarar verdi ise öncelikle yasal olarak hakkını aramanı öneririm. Daha sonra ise boyanın döküldüğü kısımdaki yüzey farklılıklarını giderdiğin sürece bu kaplamayı rahatlıkla kullanabilirsin. Tek dikkat etmen gereken yüzeydeki kusurları giderdikten sonra sadece ren kusurlarını gidermek için bunu uygulayabilirsin, yüzeyin şeklini alan bir kaplama bu. Diğer yandan sese küçük bir etkisi dahi olacağını sanmıyorum, esnek ve ince bir kaplama rezonansı engelleyebilecek bir yapıya sahip gibi görünmüyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Malesef Kargo firmasından hiçbirşey alamam.. Bunu yapabilmek için paketi açıp yerinde tespit yaptırmak gerekiyordu. Gitar öyle bir paketlenmişti ki açıncaya kadar elde falçata 4 kat patpatı ve bantları kesmem 15 dk sürdü.. Patpatların altında incede olsa kılıf vardı. Yollayan arkadaş kılıfın altına gitarı naylon torbaya koyup üstelik kenarlarına da kalın karton sarmış..

Sonuçta çok sağlam paketli olduğu için aklıma bile gelmedi.. Açtım gitarı evde kontrol ettim .. Pıt.. kenarda 25 kuruşluk bir alan döküldü.. Belli darbeye bağlı boya zedelenmesi.. artık nasıl bir darbe yediyse.. Atmış bile olabilir adamlar..

Uzun sözün kısası tazminat işi yaş.. ya da uğraşacak sinirsel durumum müsait değil.. Şimdi boyanın dökülen yerini macunla sıfırlayıp ince zımpara ile zımparaladıktan sonra bu yolla kaplatmayı düşünüyorum.. Sese etkisi olmayacak ise amenna.. Yoksa evde dolaptan asla çıkamayacak bir relic gitarım oldu demektir.. ki.. Relic işlerini hiç sevmem.. temizlik konusuna takıntılıyımdır..

Ben sese bir etkisi olacağını hiç sanmıyorum, fakat yüzeyi pürüzsüz hale getirmelisin, ayrıca 90 tl vermek yerine kendin yapmayı dene.

ben zevk için gitarı folyoyla kapladım gayet hoş oldu.aliminyum folyoyla :D fotoğraf yok ama video var

..

reklamcıda metresi 20 tl bişey folyonun o kadar pahalıda değil.uygulaması için sadece maket bıçağı ve ragle denilen şey gerekiyor .(ragle yoksa bastıracak bişeyde olabilir ) ya da direk reklamcıya yaptırırsın işçiliğini vverip.

Yavrum nedir bu durum? Pişmiyor musun o ceketle? :)

çok pahalı olur ya, araba için almıştım yapmadım bile kenarda duruyor. 2 yan aynaya 1 kutu zar zor yetiyormuş. 6 kere üstünden geç falan dedi adam

Bu kadar kolay sökülebilen bir kaplamanın ömrü ne kadar uzun olabilir ki? Arabanın da içine etti bu arada.

Abi okulda bir eleman bmw aracını mat parlement mavisine çevirmişti. Benim gibi araba meraklısı olmayan biri bile döne döne bakıyorsa, çok da kötü değildir ya. Gerçi zevk meselesi. Bmw için 7-8 bin tl gibi bir para vermişti.

Aynı işlem mi bilmiyorum, ancak 2 yıldır sıkıntısız kullanıyor.

İçine etti derken neyi kast ettiniz?
Uygulamayı düşündüğümüz şey gitar gövdesi.. Yağmura suya, toza ve her tür aşındırıcıya açık bir otomobil değil.. Bu nedenle neden olmasın diye düşünüyorum..
Araştırdım profesyonel olarak bu işi yapan bayisi bir gitarın kaplanması için 90 tl fiyat verdi..
Görünümü kastetmiştim. Güzelim parlak siyah gitti yerine teflon tavaya benzer bir renk geldi.
Malzemenin zamanla sertleştiğini öğrenmiş olduk. Bu iyi bir şey. Fakat yine de gitarın çalınırken maruz kaldığı sürtünmeyi pena darbelerini hafife almayın. 2 yıl düzenli kullanılan bir gitarın üzerinde aynı sürede kullanılan bir arabanın kaportası üzerinde göremeyeceğiniz yıpranma izleri meydana geliyor..

Kolayca boya çıkıyor denmiş, zaten çıkmaması için pek sebep de yok, üstü boyanmış vernikli bir yüzeye sprey boya da yapsan, zamanla çıkar, illa böyle bir şeye gerek yok. Eğer sprey boya formatında satılıyorsa alın deneyin ama şunu belirteyim, boyadığınız yerde yine yükselti farkı olacaktır. Yani dikkatli baktığınızda orayı yine farkedeceksiniz, bunun önüne geçebilmek için oranın dikkatlice astarlanıp, kendi renk kodunda drop-in şeklinde boyasının yapılması gerek, o zaman kurtarır, tabii bu konumuzun çok dışında.

Ufak tefek boya kusurları gözünüze batmasın, güzel gitar kullandıkça güzelleşen, eskiyen gitardır. Gerekirse gelecekte komple boyasını çıkarttırıp, yeniden de boyatabilirsiniz ya da boyayabilirsiniz.

Adamlar arabadan buzdolabına kadar herşeyi boyuyorlar.. Benm konuştuğum Istanbul Pendikteki bayisi kendi iş yerlerinde astar macun neyse onunda yapılıp araba boyar gibi havalı tabanca ile (Tüp spreyden bahsetmiyorum) boyanacağını söyledi..

Yanılıyor olabilirim ama bazı markalar Mat boya yapıcakları zaman da buna benzer bir teknik kullanıyor olabilirler. Örnek olarak Ibanez RG 1570'lerin Suede Black rengi. Onun boyası bana bu görünümü çağrıştırdı az çok. Genel olarak mat bırakılan yüzeylerde harelenme şeklinde pena çiziği (kılcal çizik vs. ) görülmez ancak, çalıma bağlı olarak mat finishin parlaması özelliği vardır. Bunu da mesela Vintage Black Eclipse'lerde görebilirsiniz. Gitara kolun yaslandığı yer ile, manyetiklerin arasında bu penalayan elin takıldığı kısımlarda. Ve sapın çok kullanılan bölgelerinde.

Mat finish aslında yine bilindik yöntemlerle yapılır, yani bu tip boyalar kullanılmaz fakat son aşamada parlatılmaz. Boya içindeki özel kimyasallarda mat kalmasını sağlar fakat zamanla belli bölgelerde parlamalar görülebilir.

Sanırım koyduğum video dan kaynaklanıyor herkes mat boyadan bahsediyor.. Alında binlerce mat, parlak, metalik istediğiniz renk tonunda boya olabiliyor..

Topladığım ibanez gitarın pickguardını beyaz plasti dip ile boyadım. Yapı itibarı ile en azından 4 kat atılması gerekiyor. Bir süre ellenmeden kaldığında ise gerçekten sardığı malzemeyi iyi kaplıyor ve zor zarar görüyor. Tam anlamıyla kauçuk kaplama gibi bir his uyandırıyor insan elinde ve bu nedenle de geniş bir yüzey kaplanırsa rezonansı emer gibi geliyor bana...

Vakit bulursam birkaç tremolo yayında deneyip, standart yay uğuldamasını kesip kesmediği sonucunu yazarım. :D

Bu işlemi ince bir zımpara ile de yapabilirsin gitarına :) Bu işlem gibi katman oluşturmayacağından sesi de kötü etkilemez. Hatta mikron boyutta iyi etkiler[Boyayı ne kadar inceltirsen o akdar iyi etkiler] :) Ben yaptım şahsen. Abarttım gerçi ama güzel oldu :)

Geri