Prosessör Hakkında Yardım

Merhabalar arkadaşlar, uzun zamandır araştırmalarım sonucunda elimde bulunan Epi Lp Standard, Spider IV 15w ve 1000tl ile bir setup yapma isteğimi prosessör alarak gidermeye karar kıldım, çünkü ne elimdeki amfiyi satıp küçük lambalı bir amfi alabiliyorum, ne de lambalı bir amfi satın alsam analog setup kurabilecek bilgim ve bütçem olduğunu düşünüyorum. Uzun lafın kısası 60-70'ler rock, hard rock ve pshychodelic rock tarzlarını çalmaktan hoşlanıyorum ve güzel clean soundlar istiyorum (Ac/Dc, Pink floyd, Hendrix, Led Zeppelin). Kullanımı kolay (pod hd500 gibi her efekt için on/off switchi bulunan), bilgisayara bağladığımda en iyi verimi alabileceğim ikinci el prosessörler hakkında nasıl yorumlar yapabilirsiniz. Yok prosessöre paranı harcama bekle "..." amfiyi "..." pedalı al diyenler olursa da tavsiyelerini seve seve dinlerim. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Line6 modellemeli amfilerin, yine Line6 prosesörler ile uyumlu çalıştığını biliyorum. Örneğini verdiğiniz Line6 hd500 gayet güzel bir prosesör. Hatta öyle ki -bir de bilgisayara da bağlayacağınızı söylemişsiniz- amfinizi kullanmayacaksınız bile. Ben şunu tavsiye edebilirim, Line 6 hd500 prosesör + 2 adet uygun aktif monitör. Prosesörün ses kartı özelliği gayet tatminkar. Bunun için amfinizi de satar bütçe oluşturursunuz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Logitech'in 2+1 bir hoparlörü var elimde plaklarımdan ve pc'deki şarkılarımdan çok güzel sesler çıkararak yeterince tatmin ediyor beni. Sanırsam latency yok denecek kadar az prosessör bilgisayara bağlandığında.

Logitech 2+1 ile monitörlerin verdiği verimi alabilir misiniz tam olarak bilemiyorum, teknik detaylar bunlar.
Ben şahsen ucuzundan bir zoom g2nu kullanıyorum, içinde ses kartı barındırıyor. Sadece ses kartı özelliğini kullanıyorum hatta. Latency kulağın duyabileceği seviyede değil. Milisaniyelik elbet vardır, bu yüzden hiç yok demek doğru değil. Ancak bunu insan kulağı algılamıyor zaten. Ben zoom g2nu ile gayet tatminkar bir şekilde bilgisayara bağlanabiliyorsam, line 6 hd 500 hayli hayli yeterli olacaktır.

İşin özeti; (bana göre) ev içinde kullanacaksanız, bilgisayara bağlayacaksanız, bütçeniz kısıtlıysa (analog pedal dizip, ses kartı vs alamayacaksanız), kesinlikle içinde ses kartı barındıran kaliteli bir prosesör öneririm. HD 500de aklıma gelen ilklerden. Öyle ki, spider 15'i kullanmak istemeyeceksiniz bilgisayara monitör ile bağladığınızda. Gerek içindeki efektler, gerekse bilgisayarda kullanabileceğiniz amplitube 3 + custom shop presets gibi simülatörler; amfinizden daha tatminkar olacaktır.

Ancak şu da var, amfinizi satarsanız; yaklaşık 1250-1300 TL civarı bir bütçeniz olur. Ufak bir lambalı amfi, geri kalanıyla da yavaş yavaş analog setup dizebilirsiniz. Bu da ayrı bir alternatif. Ben sadece evde kendi başıma amatör işlerle uğraştığım için hiç analog olayına sarmadan prosessör olsun, iyi bir ses kartı ile monitör eşliğinde simülatörlerle çalmak olsun daha makul karşıladım hep.

Ben de tamamen aynı fikirdeyim, içimde her ne kadar analog setup dizmek varsa da hem amfimi aylardır satamıyorum hem ses problemi yaşayabilirim diye güzel bir amfi seçimi yapamıyorum, hem analog setup hakkında bilgisizliğim yüzünden o işe girmeye korkuyorum. Bu noktada bana tek kalan şey hangi prosessörü alacağım oluyor. İşte tam da burda forumda bulunan bir satılık ilanı aklımı çeliyor, Laney irt studio rack, hem lambalı amfi tonları hem ses kartı özelliği, DI çıkışı derken bilgisayar ile kullanımı çok hoşuma gidecekmiş gibi gelse de, bilgisayar'a bağımlı olmadığım durumlarda hem kabin ihtiyacı doğuyor hem de analog pedallar ile beslemem gerekiyor. (%90 bilgisayarsız kullanacağımı gerektirecek bir durum oluşacağını sanmıyorum ama insanın kafasının bi köşesinde de duruyor)

Bende üzerinden emulated output barındıran amfilere baktım, hani bilgisayara girme konusunda rahat olsun diye. Ancak emulated output, normal kabinle kullanım durumlarındaki gibi dolgun gelmiyor. Ton kaybı yaşatıyor. Bu konuda çok bilgili değilim ancak dinlediğim ve okuduğum şeyler bu yönde. Bir de emulated output'u girecek bir ses kartı lazım. Özellikle bir laptop kullanıyorsan, üzerindeki onboard ses kartı yetersiz gelecektir. Bunları da düşünmek lazım.

Ben yaklaşık 4 yıldır prosessör + kulaklıkla kullandığım için bezdim sadece. İnsan kulaklık takmadan duymayı özlüyor bir süre sonra. O yüzden bir ara amfi arayışına girdim. Daha sonra amfi yerine, bir adet ses kartı ve 2 adet aktif monitör aradım/arıyorum. Çünkü bilgisayardaki simülatörler bana gayet yetiyor. Özellikle Amplitube3'ün Custom Shop versiyonunu alırsanız içerisinde onlarca amfi simülasyonu var. Kayıt alırken de çok tatminkar her biri.

İlk cümlenizdeki ses problemi yaşayabilirim kısmı benim için de geçerliydi. Evimde sıkıntı olmaz, altta üstte oturan olmadığından. Ancak Toki konutlarında oturduğumdan kağıt gibi duvarlara sahip. Hani alt - üst komşu yok tamam ama ya diğerleri :D Bundan korktuğumdan 12" bir amfi almaya korkuyorum. :D

Sanırsam bahsettiğim amfi hem usb ile pc'ye direk girilebiliyor ses kartı özelliği ile, hem de ayrı bir emulated output'u var, bir de dummy load dedikleri kabinsiz kayıt özelliği varmış ama ney olduğunu anlamıyorum tam olarak konuya hakim olmadığım için. Benim için tek eksik özelliği bütün fx işleri bilgisayardan yapıldığında fx'leri açıp kapatmak için tek tek ayrı footswitch olmuyor prosessörlerde olduğu gibi sadece. Rüyalarıma giriyor artık şu olay alayım bir şey de kurtulayım diyorum sonra da ya daha iyisini alabilirsem vs. biraz daha araştırayım diyorum. Kafayı yicem yakında :D

Aynı durumdayız. Kararsızlık başa bela. Bu kararsızlığı oturup kağıda her alternatifin artı-eksisini yazarak gidermeyi düşünüyorum. Bir bir eleyerek. Yoksa işin içinden çıkılmıyor. Ancak sanırım ev kullanıcısı olarak (komşu derdi, yüksek ses açamama durumlarından ötürü) en mantıklısı ses kartı barındıran kaliteli bir prosessör gibi görünüyor. Bir de zamanla bir çift monitör. Tadından yenmez gibi.

Tc Electronic Nova System'e de göz gezdirdim drive ve distortion'u analogmuş fakat diğer prosessörlere göre daha az özelliği bulunmakta kullanmış olan varsa yorum yapabilir mi acaba

Merhabalar arkadaşlar, uzun zamandır araştırmalarım sonucunda elimde bulunan Epi Lp Standard, Spider IV 15w ve 1000tl ile bir setup yapma isteğimi prosessör alarak gidermeye karar kıldım, çünkü ne elimdeki amfiyi satıp küçük lambalı bir amfi alabiliyorum, ne de lambalı bir amfi satın alsam analog setup kurabilecek bilgim ve bütçem olduğunu düşünüyorum. Uzun lafın kısası 60-70'ler rock, hard rock ve pshychodelic rock tarzlarını çalmaktan hoşlanıyorum ve güzel clean soundlar istiyorum (Ac/Dc, Pink floyd, Hendrix, Led Zeppelin). Kullanımı kolay (pod hd500 gibi her efekt için on/off switchi bulunan), bilgisayara bağladığımda en iyi verimi alabileceğim ikinci el prosessörler hakkında nasıl yorumlar yapabilirsiniz. Yok prosessöre paranı harcama bekle "..." amfiyi "..." pedalı al diyenler olursa da tavsiyelerini seve seve dinlerim. İyi forumlar.
Boss me80 incelemdiysen şayet bir bak derim o dediğin döneme ait tonları bulabilirsin sanırım ayrıca kullanımı da baya ilginç üzerinde analog setup gibi kullanıma izin veren düğmelerle dolu.

Ya ben de Line Pod HD 300-500 ( bütçene göre ) + eknomik olarak Edifier Studio serisi speaker diyecektim de, internette satılık 1+1 Edifier bulamadım. Olanlar bilgisayar ve sinema sistemleri için. Bende Edifier Studio 1900T II var. Gayet yeterli. Line'a gelince. Hem ses kartı hem de processor olarak gayet yeterli.

Geri