Aile Hekimi Oldum

Hocam bu novalgin ile teraflu neden her hastalıkta veriliyor? Boğazım şiş ve iltahaplıydı teraflu verdi doktor rapor bile vermedi. :D

Theraflu,benical,droflu,a-ferin,nurofen vb. Türev ilaçlar gribin de dahik olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki semptomların tedavisi için verilir.hastalığı bitirmez.zaten viral hastalıklarda (grip bu gruptadır) antiviral kullanmıyorsanız ilaç tedavisinin yeri yoktur normalde.daha ciddi enfeksiyonlarda antiviral tedavi uygulanır (hepatit gibi,aids gibi vb).

Grip olduğunuzsa doktora gitmeyin derim.bol sıvı + yatak istirahati.vatandaş ilaç yazılmayınca tedaviye ikna olmadığı ve ısrarla ilaç istediği için pratik uygulama semptomlara yönelik tedavi için (baş ağrısı,burun akıntısı,öksürük,ateş vb.) ilaç veriliyor.sana yapılan olay da o yani.ben grip olduğumda doktora gitmiyorum.zaten doktor seven bir insan değilim.o kadar basit şeyler için doktora geliniyor ki anlatsam 15 kitaplık malzeme çıkar.Elimden geldiğince anlatıyorum ilaca gerek olmayan durumları,ama şahıs yine de ısrarla istiyorsa "peki" diyorum.insanların doktordan beklentilerini de çoğu zaman anlayamıyorum zaten ama zaman geçtikçe alıştım.teoride (fakültede) öğretilenle pratik arasında uçurumlar var.bu aile hekimliğinde de böyle,acil serviste de böyle.işi nadiren kitabi bilgilerin (textbook muhabbeti vardır tıpta) gerektirdiği gibi yapıyoruz.hele ki kırsalda (perifer diye geçer) kitabi tıp uygulaman olanaksıza yakındır.hastayı memnun edemezsin çünkü.he "hastay memnun etmek zorunda mısın ? " o kısmı senin karar verceğin bir durum.gribe ilaç yazmadan eve yollarsan 2 hafta sonra 60 BİMER ya da SABİM şikayeti alırsın bence.
Kısaca insanlar ilaç için doktora geliyor doktor da yazıyor.
Rapor konusu öZellikle 15-23 yaş grubunda çok suistimal edildiği için ondan yazmamıştır (öğrenci olduğunu düşünerek bu grupta olacağını sanıyorum).bununla ilgili de kitap doldurcak olaya şahit olmuşluğum var inan.bir de bu rapor işi hekimden hekime değişen bir iş.çok subjektif

Hocam çocukken her nezle/grip olduğumda antibiyotik kullanırdım halen de öyle. Nedense boğaz ağrısı antibiyotiksiz geçmez gibi bir algı vardı o yıllarda (90'lar başları). Benim de her grip olduğumda boğazım ağrıdığı için çocukluğumdan beri hiç bir hastalığı antibiyotiksiz geçirmedim. Şimdi de kışın 2 kez filan grip olurum. Yine boğazım ağrıyor ve her seferinde ve kendimce "bu sefer antibiyotik kullanmadan geçireceğim hastalığı" dememe rağmen 3-4 gün zor dayanıyorum. Geçmiyor maalesef. Şu an yine kullanıyorum.

Sizce bir şeylerde yanlışlık mı var ? Çocukluktan beri antibiyotik kullanmam bağışıklık sistemimi zayıflatmış olabilir mi ?

Hocam çocukken her nezle/grip olduğumda antibiyotik kullanırdım halen de öyle. Nedense boğaz ağrısı antibiyotiksiz geçmez gibi bir algı vardı o yıllarda (90'lar başları). Benim de her grip olduğumda boğazım ağrıdığı için çocukluğumdan beri hiç bir hastalığı antibiyotiksiz geçirmedim. Şimdi de kışın 2 kez filan grip olurum. Yine boğazım ağrıyor ve her seferinde ve kendimce "bu sefer antibiyotik kullanmadan geçireceğim hastalığı" dememe rağmen 3-4 gün zor dayanıyorum. Geçmiyor maalesef. Şu an yine kullanıyorum.

Sizce bir şeylerde yanlışlık mı var ? Çocukluktan beri antibiyotik kullanmam bağışıklık sistemimi zayıflatmış olabilir mi ?
Yalnız grip yukarıda da belirtildiği gibi viral bir hastalık. Yani bir virüs yapar bu hastalığı. Antibiyotik ise hastalık yapan bakterilere karşı bir tedavi yöntemidir. O yüzden grip olduğunuzda antibiyotik almanız neredeyse hiçbirşey ifade etmiyor. O yüzden antibiyotik kullanmamanızı öneririm. Asıl doktorun sizin bir üstünüzdeki postta da dediği gibi bol sıvı ve istirahat çok önemli, çorba iyi gelebilir. Yanlış bir bilgim varsa affola benim fakülte daha bitemedi :D

Yalnız grip yukarıda da belirtildiği gibi viral bir hastalık. Yani bir virüs yapar bu hastalığı. Antibiyotik ise hastalık yapan bakterilere karşı bir tedavi yöntemidir. O yüzden grip olduğunuzda antibiyotik almanız neredeyse hiçbirşey ifade etmiyor. O yüzden antibiyotik kullanmamanızı öneririm. Asıl doktorun sizin bir üstünüzdeki postta da dediği gibi bol sıvı ve istirahat çok önemli, çorba iyi gelebilir. Yanlış bir bilgim varsa affola benim fakülte daha bitemedi :D
Doğrudur hocam. Tabi ben grip diyerek genelledim de "boğaz ağrısı" diyerek daha spesifik hale getireyim o zaman :) Onda da mı antibiyotik kullanmak yanlış sizce ?

Boğaz ağrısından kastınız bademciklerin iltihaplanması ise antibiyotiksiz geçmiyor şimdiye kadar bende öyle oldu en azından. (Tıp okuyan ya da bitirmişler onaylamadıysa ciddiye almayın)

Geri