Blackstar Ht1r Için Distortion Pedal Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda YouGuysSuck tarafından 26 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar. Blackstar ht1r amfim için distortion pedal almak istiyorum. Aklımda ehx metal muff veya boss mt2 metal zone var ama yine de tam emin olamadım. Başka önerilere de açığım tabii ki de. Fiyat olarak ikinci el düşündüğüm için 200 liranın üstüne çıkmamaya çalışıyorum.

  Gitarım schecter hellraiser c1 special. İstediğim tonlar genel olarak heavy,thrash metal tarzı gidiyor.
   
 2. sanıyorum kişiden kişiye değişiyor. bende ikisi de mevcut ama ehx metal muff'ı biraz daha sevdim diyebilirim.
   
 3. Distortion değil, overdrive pedalı alıp amplini boostlaman gerekiyor. Maxon OD808' in Blackstar ile iyi anlaştığını söylüyorlar.
   
  tunckk ve Tellisaz bunu beğendi.
 4. HT1R'nin kendisi zaten distorsiyon pedalı .

  :)
   
 5. Nasıl bir ses peşindesiniz?
  Boss DS1 diyeceğim, hatta stok hali bile olur. Bir ben kaldım bu pedalı beğenen herhalde :android:
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 6. Yoo aslında ds-1 de güzel booster fakat Blackstar pek her pedal ile anlaşabilen bir ampli değil, o yüzden nasıl olur bilemiyorum.
   
  Buried bunu beğendi.
 7. Metal muff'ın sesinı bazı videolarda dinledim benim de hoşuma gitti. Hatta metal muff hakkında kötü söz söyleyeni pek duymadım. Genelde övülen bir alet.

  İnanın pedal, amfi uyumları veya boostlama hakkında pek bilgim yok. Şu ana kadar line 6 spider kullandım hep. Onun dışına çıkayim dedim onun için böyle bir şey denedim.

  Kendi üzerindeki distortion tam istediğim gibi gelmedi aslında.

  Ses olarak blackstarın üzerindeki distortion ile sanki aldığım ses bana biraz boğuk gibi geldi. Daha çok crunch tarzında. Ben daha tiz mi demem gerekiyor daha tiz daha sert bi metal tonu istiyorum. Eminim ki kendimi açıklayamadım.:D
   
 8. Boostlama ilgili biraz araştırma yapmanı öneririm, hatta burdan başlayabilirsin. Kulaklık ile hd olarak izle, zira boost asıl etkiyi tuşeye yapar, ses mutlaka değişir, sıkılaşır, biraz tizleşir fakat kalitesiz bir videoda farkedemeyebilirsin.


   
  aumit ve Glacial Pace bunu beğendi.
 9. Amfinin ana tonundan memnun değilsin anladığım kadarı ile. Bu durumda öncelikle ISF'i iyice kurcalamanı, ayarını bulamazsan amfiyi yeni lambalarla denemeni tavsiye ederim. Amfin kombo ise üzerindeki hoparlör de seni kesmiyor olabilir. Kelle ise daha V30 tarzı bir hoparlör istiyor demektir.

  Memnun kalmazsan da sana başka amfi almanın yolları görünmekte. Yoksa high gain amfi al, üstüne bir de distortion al, anlamsız. Kabinin varsa sat HT1'i, @izzzyy deki Randall'ı al daha iyi.
   
 10. İlk videoda gerçekten anlaşılıyor boostlamanın ne demek olduğu. 0:38'de başlayan 2. riffde tam olarak söylemeye çalıştığım olay aslında.

  ISF 'yi evet biraz daha kurcalamam lazım. Daha adam akıllı kurcalayamadım amfiyi ama ilk görüşüm ekstra bir şeye ihtiyacı olduğu yönünde oldu nedense. Dediğiniz gibi amfiyi değiştirmeye kadar gidebilir ama o fiyat aralığına şu sıralar çıkamıyorum. Onun için bütçe dostu alabileceğim en iyi tonu arıyorum.
   
 11. 200 TL bütçe ile thrash tonu alınabilecek en iyi pedal metal mufftır kanımca 150-200 arasına temizi bolca mevcut elden çıkarması da kolay...9-10 konserde kullandım...
   
 12. Metal muff ile ht1r birlikte nasıl bir sonuç verir acaba. Antalya'da deneyebileceğim bir mekan olsaydı iyiydi.
   
 13. 3-4 seneden fazla gitarla haşır neşir olup 'öven' varsa, arkama bakmadan uzaklaşırım. Son derece yapay bir pedal, alınabilecek çok daha kaliteli drive pedalları var yapmayın.
   
  hayyel bunu beğendi.
 14. bol bol youtube videolarını izlemeni öneririm deneme imkanın yoksa...antalya'da isen mspozitron pedallarını üreten arkadaş oradaydı sanırım irtibata geçip sansamp gt2 klonlarını da deneyebilirsin, ürettiği başka şeyler de var, metal muff önceliğim olurdu ama alternatif olarak bakılabilir...facebookta ve forumda aratırsan kolayca ulaşabilirsin...
   
 15. Son 1 haftadır ht5r amfimi metal muff top boost ile boostluyorum(pedalda boost açık değil). Clean kanalda metal muff ı fullemek yerine amfiyi boostlamak daha sağlıklı ve daha kaliteli bir sonuç verdi. Metal muff öneririm kısacası :D
   
 16. Bir distortion pedalı ampli drive yerini tutmaz ki metal muff hiç tutmaz. Lambalı high gain bir ampli alıp bunu bir distortion pedalı ile kullanmak amatörlükten başka birşey değildir. Bu işin raconu boostlamaktır, kilometre taşı ise ibanez Tube Screamer' dır.
  Distortion pedalı amatör ve geçici çözümdür ve yaşayacağınız şey budur.
   
  cemq, antbalci, Glacial Pace ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 17. Zevk renk meselesi elbet, ama Metal Muff bana çok itici gelen bir pedal. Çok tizli, vızıltılı, ekolayzeri kurcalasan da bir türlü kontrol altına alınamıyor. Çok dağınık gelmişti bana.

  Deneme yanılma ile Boss DS-1, SD-1, OCD, TS tarzı pedallarla veya ekolayzer pedalı ile soundu manipüle etmek bana distortion pedalı almaktan daha mantıklı görünüyor
   
  hayyel bunu beğendi.
 18. Amfiniz kombo mu kafa mı?
   
 19. O derece mi yahu.:D

  Bir araştırayim teşekkür ederim. Youtube videolarında tam olarak senin ekipmana sahip birini bulsan bile aynı olmuyor ama başka çare yok şimdilik.

  Metal muff deneyebileceğim bir yer olsa çok daha rahat olurdum kesin.:D

  Sizin tecrübeleriniz bu konuda sağlam duruyor cidden. Konuyu açarken aklımda sadece metal muff vardı şimdi boost pedalları mantıklı gelmeye başladı.

  Amfim kombo.
   
 20. Amfi kombo ise hoparlörü muhtemelen 8 inç. O da sorun olabilir aslında. Bendeki HT1R kafa, 4x12 kabine bağlayınca ne bass eksikliği ne de boğukluk sözkonusu oluyor. Hoparlörlerim de zaten amfilerin geneline uyumlu olacak kadar kaypak şeyler :D
   
  bozo1453 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş