Boston Classic-5 Amfi Ve Kullandığım Pedallara Tepkisi (videolu)

@creedence Minimum 4 mü, baya şanslıymışsınız gerçekten :) Çok ses çıkarıyor bu alet ya.

Valla hocam Boston geldi geleli, Tubeman'li setup'la hiç çalmadım sanırım. Hep Gt-2'li setup'la takılıyorum. Siz Tubeman alıp Boston'la kullanmak istiyorsunuz anlaşılan ama ne yalan söyleyeyim bence tercihinizi değiştirmelisiniz. 8 inç hoparlör tamam ne kadar beklendiği gibi değilse de, hacimli bir ses verse de, yine de fx loop'a değmez gibime geliyor ama o konuda bir şey diyemeyeceğim. Ama cidden Gt-2 böyle güzel sonuç verdiyse ilginç şekilde, Tubeman de verir diye düşünüyorum. Yalnız şunu unutmayın ki Tubeman'de bypass switch yok. Hep açık kalır yani. Ben bu opsiyonelliğinden ötürü olsun, drive kalitesi olsun Gt-2'yi öneririm her türlü.

Bir ses kartınız varsa, kayıtlar için olsun, sahne için olsun, stüdyo için olsun mixer çıkışından da yine kullanabilirsiniz tabi evde de ama evet hiçbir şekilde amfi tadını vermez emulated output/mixer çıkışı. Kayıtlar için de mümkünse mikrofon. Hani ilerde büyük fx loop'lu bir amfi alırsınız zaten bir şekilde, bence aklınızda varsa alabilirsiniz Tubeman'i de her şekilde.

Ben sizi iyi anladım ama çıkacak sonuç gerçekten önemli :) Yakın zamanda buraya yazarım sonucu merak etmeyin.
Drive pedallarına bir türlü ısınamadım amfiden alınan drive gibi olmuyor, büyük lambalı amfi alacak gücüm de yok malum öğrenciyiz :) Ben de lambalı preamp pedallarını araştırmaya başladım tubeman baya kafama yattı da bostonda fx loop olmaması düşündürüyor. Bypass olmaması sıkıntı değil tubeman i henüz deneme fırsatım olmadı ama izlediğim videolarda gerçekten çok hoşuma gitti preamp olarak gerek evde gerek stüdyoda kullanmak istiyorum. Ses kartım yok kayıtla uğraşmıyorum.
Sonuç olarak test edip tecrübeleriniz paylaşmanızı bekliyorum:)

Amfi eğer ev durumum müsayet olursa tekrar alacağım amfilerden kesinlikle :D hattta forumda sx çılgınlığı gibi bununda çılgınlığı olur eğer 200 tl daha ucuza satsalar eminim.

FX loop yaptırılabilir.Fakat anlayan bir adamın yapması uygun olur kanaatimce, zira direk sinyal yolunu kes loop a ver gibi kolay bir iş olduğunu sanmıyorum.Paralel,seri vs çeşitli loop yöntemleri var bildiğimce.Devresini dikkatle inceleyip girişilirse işe muhtemelen tatmin edecek bir loop olur.Fakat bilmem yanlış mıyım ama amfinin pre amp ında böyle bozucu etki yapacak birşey yok, direk inputtan girmekle fx den girmek fark bile etmeyebilir tonal anlamda, bu konuları biraz konuşmuştuk kaan ile, daha net bilgi verecektir tabiki benden çok daha fazla bildiği için amfi, ayar, ton gibi işleri :D
Evet herkes öğrensin artık bu amfinin ne kadar güzel bir amfi olduğunu. Ben öylesine girdiğim mağazadan hiç aklımda yokken bir anda aldım çıktım ne oldu ben de anlamadım indirime denk gelmişim tesadüfen :D Daha önce arkadaşımın line6 pod hd400 üyle denedik amfi ve kabin simülasyonlarını açıp fena değildi, tone potunu sonuna kadar kapatmak gerekmişti anca o zaman düzgün bir ses geliyordu ama yine de bir şeyler yanlış gibiydi line6 üzerindeki çıkışlarla ilgili bir sürü ayar barındıran bir alet belki orada yanlış bir şey yapmış olabiliriz fazla uğraşacak vaktimiz olmadı. Aslında bir yandan da line6 pod hd500 düşünmüyor değilim 400 ün simülasyonlarını çok başarılı buldum ama 500 deki ekstra bir kaç switch aklımı çeldi :D

Drive pedallarına bir türlü ısınamadım amfiden alınan drive gibi olmuyor, büyük lambalı amfi alacak gücüm de yok malum öğrenciyiz :) Ben de lambalı preamp pedallarını araştırmaya başladım tubeman baya kafama yattı da bostonda fx loop olmaması düşündürüyor. Bypass olmaması sıkıntı değil tubeman i henüz deneme fırsatım olmadı ama izlediğim videolarda gerçekten çok hoşuma gitti preamp olarak gerek evde gerek stüdyoda kullanmak istiyorum. Ses kartım yok kayıtla uğraşmıyorum.
Sonuç olarak test edip tecrübeleriniz paylaşmanızı bekliyorum:)

Amfi gibi olmuyor kesinlikle ama yine de bazı pedallar nokta atışı yapıyor drive konusunda zevke göre.

Evet herkes öğrensin artık bu amfinin ne kadar güzel bir amfi olduğunu. Ben öylesine girdiğim mağazadan hiç aklımda yokken bir anda aldım çıktım ne oldu ben de anlamadım indirime denk gelmişim tesadüfen :D Daha önce arkadaşımın line6 pod hd400 üyle denedik amfi ve kabin simülasyonlarını açıp fena değildi, tone potunu sonuna kadar kapatmak gerekmişti anca o zaman düzgün bir ses geliyordu ama yine de bir şeyler yanlış gibiydi line6 üzerindeki çıkışlarla ilgili bir sürü ayar barındıran bir alet belki orada yanlış bir şey yapmış olabiliriz fazla uğraşacak vaktimiz olmadı. Aslında bir yandan da line6 pod hd500 düşünmüyor değilim 400 ün simülasyonlarını çok başarılı buldum ama 500 deki ekstra bir kaç switch aklımı çeldi :D

Ya amfi özetle gerçekten çok berrak clean veren, son derece organik tonları olan bir amfi. Bilemiyorum ne kadar dayanıklılığını korur, çin malı falan filan ya hani, ancak ton açısından fiyatına göre epey bir puan aldı benden. Ayrıca görünümü de çok hoş bence. Özetle güzel bir alternatif diye düşünüyorum.

Sen bir de Tubeman'i gainli gainli kullan inputtan ve looptan, bir de o sonuca bak.

Tubeman'in lambasının miyadı doldu gibi bu arada(çok eski çünkü bendeki), yakın zamanda yeni lamba alacağım araştırmalarım sürüyor, hatta önerilerinizi beklerim. Ufak ufak gain arttıkça 'humm' sesleri çıkıyor, lambaya yordum ben de. O işi halledeyim deneriz Boston'la. Bu arada loop derken?

Tubeman'in lambasının miyadı doldu gibi bu arada(çok eski çünkü bendeki), yakın zamanda yeni lamba alacağım araştırmalarım sürüyor, hatta önerilerinizi beklerim. Ufak ufak gain arttıkça 'humm' sesleri çıkıyor, lambaya yordum ben de. O işi halledeyim deneriz Boston'la. Bu arada loop derken?

Fx Loop.

EKLEME: Lamba olarak JJ ECC803s, Tungsol veya Sovtek 12AX7 tavsiye ederim.

Peki nereden temin etmek mantıklı, yurt dışında kargo ile? Genelde kim nereden alıyor avantajı nedir? Tungsol ile ilgili yanlış aklımda kalmadıysa daha parlak EH'ye göre. EH'nin bass cevabı daha yoğunmuş sanırım ve ben Tubeman'in bu bass yoğunluğunu sevmiyorum açıkçası.

83s değil değil mi? 803S? 83s'in fiyatı epey hesaplı duruyor Tungsol'e göre. Hoş daha çok mid istemiyorum ama Channel 2 için biraz daha gain iyi olabilir aslında. Clean headroom'dan götürecek ama o zaman da sanırım?

Her şekilde kargoyla birlikte 20 euro civarı tutuyor ama gerçekten güvenilir de bir yerse, çok teşekkür ederim abi :)

Herkese selamlar. Lamba namına geldiğim nokta lambalı bir preamp olan Tubeman'di. Şahane aletti. Tek lambalı olmasına ve transistörlü amfilere return'den girmeme rağmen belki kendi kalitesi belki lambalı olması farkı ciddi anlamda hissettiriyordu önceden kullandıklarıma göre. Tuşeye duyarlılık konusunda da hep bahsedilen gerçeği deneyimlemiştim. Ancak hiç full lambalı bir amfiyle evimde saatler geçirmemiştim. Sevgili @Clamper 'in ilanını görünce hemen damladım altına ben de, sağolsun cazip teklifler yaptı ben de kaçırmadan aldım bu Çin malı full lambalı amfiyi. Amfi hakkında gerekli bilgilere netten ulaşabilirsiniz zaten orasını geçiyorum.

Amfi gelir gelmez manyetiklerini yeni değiştirdiğim Jackson Pc-3 gitarımın Neck ve Middle-Neck pozisyonlarında denemeye koyuldum. Tubeman'in clean tonlarına bayılırdım, hiçbir eksiği de yoktu bana göre yani daha iyisini aramazdım ancak yalnızca gitarı takıp, bu 2 knoblu amfide basit bir ayar çekerek 10 sn çaldıktan sonra 'yuh, bu kadar mı farkeder' dedim. Aslında olay sadece tonların tam istediğim gibi -cam gibi, su gibi, damla gibi, mis gibi- olması değildi, power katı da lambalı olmasından olabilir belki bilemiyorum ama bu basit görünümlü amfi tam anlamıyla ne çalıyorsam en ince detayına kadar okuyup veriyordu. Büyülendim.

Öncelikle barındırdığı speaker 8 inç olmasına rağmen Tubeman'i 12 inç amfiyle kullandığım halde çok büyük bir 'hacim kaybı' gelmedi bana. Amfi 5 watt fakat sesini 12 üzerinden 3-4'e getirmek bile zor. Ben parlak tonları sevdiğimden ötürü Tone knobunu videoda da göreceğiniz üzre saat 3 yönünde kullanıyorum aşağı yukarı, bana biraz bas karakterli geldi sesi ancak yine de boğukluk falan yok bana kalırsa, manyetikle de alakalıdır elbet ama sesin çok canlı geldiği aşikar. Amfiyle ilgili hevesimi az çok aldıktan sonra hemen 2. setup'ımı (Tubeman'siz olan :D) taktım, sonuna da reverb ekledim. Malum amfinin Fx Loop'u yok ve Fx pedallarını input'tan girmek esasen daha kötü sonuç verir ancak benim için asıl öncelik fx'lerin 'drive pedallarından sonra gelmesi'dir. Asıl problem yaratan o bence. Neyse efenim zaten amfiden büyülenmiş olan ben bir de biraz comp ve reverb ile iyice patlama noktasına geldim. Bu işlerle gram alakası olmayan babam dahi 'ses gerçekten cam gibi geliyor' dedi odama gelip :D

Son bir ekleme daha yapıp videoyu koyayım. Yine malumunuz setup'ımda bulunan Ms Pozitron Gt-2 bir preamp olmasına rağmen inputtan girerek de sizlere göstermek istedim, normalde Return'den girilerek en doğru sonuç alınır ancak ben videoda bunu da göstermek istedim. Tizlerini neredeyse sonuna kadar kapattım videoda çünkü ikisi birleşince ciyaklamaya başlamıştı. Video'daki ton her ne kadar sağlıksız da olsa bu açıdan, kayıtlarımda kullanabileceğim bir ton oldu açıkçası. Kullandığım ekipmanlar videonun altında yazıyor. Clean benim için önemli değil, Gt-2 ile nasıl sonuç vermiş 8 inç'lik speaker derseniz sizi 5:02'ye alalım. 6:07'de de lead tonları var.

Beğenmeniz dileğimle :)

Kaan Çetinkaya

1.08'de giren melodi ( bknz:XYZ- what keeps me loving you) için ayağa kalkıp saygılarımı sundum.Burdan da alkışlıyorum.
Demek hala 80'lerden çıkamamış adamlar var.
Guns N' Roses,Def Leppard,Bon Jovi,Skid Row,Europe,Cindrella,Loverboy olsa belki ayağa kalkmazdım ama söz konusu grup XYZ olunca ve parça what keeps me loving you olunca beni üniversite 2.sınıf çakma sony mp3 player'ımla kampüs içinde tam da bu zamanlar lapa lapa kar yağarken ellerim cebimde rügara saçlarımı bırakırkenki dönemlerimi hatırlattın. (bknz : OMÜ 2005-2006 günz yarı yılı). Bu şarkıyı o dönem çaldığım gruplardan birinin playlistine sokabilmek için uzun uğraş verdiğimi de hatırlıyorum.
XYZ'den diğer mükemmel balladlar için bknz : Souvenirs,just a friend,after the rain,never too late

Konu XYZ'yse gerisi teferruattır.
Bugün 29 yaşındayım.20 yaşındayken saatlerce bu adamları dinlerdim.
Saygılar..

XYZ dinlediğim zamanlar :

Bugün :

Yemin ediyom duygulandım.10 yıl öncesine götürdün beni bir riff'le.Müzik de böyle bir şey işte.

Drive tonun (5.08) çok kaliteli bu arada ama ben onun amfiden çok kullandığın pedallarla alakalı olduğunu düşünüyorum.Yine aynı şekilde solo tonun (6.10) çok başarılı.Malmsteenvari girişimlere çok uygun bir ton.Bir gün tekrar elektro gitarı elime alıp ekipman dizersem pedal listeni alırım.
Başarılar

Ya orada çaldığım şeyin ne olduğunu hatırlayamamıştım sonradan dedim bu Hold On, hastasıyız Malmsteen'in, tüm o 'çok hızlı çalıyor'culara inat. :)

Solo tonu canlı çalım için ayarlı kaldığı için basları düşük tuttum. Malum altın kuraldır 'mix içinde bazen tonun -eq aslında- kendisinden ödün vermek gerekir ki ortaya çıksın ve güzel bir bütün oluştursun'

What keeps me loving you çok çok sevdiğim bir şarkı, genelde clean denerken araya sıkıştırırım hep ama unutmuşuz tabi çalmaya çalmaya.

Bu arada elbette Drive'ın güzelliği Gt-2'den geliyor. Yani alet o kadar güzel yapılmış ki input'tan bile tizlerini alınca böyle bir sonuç veriyor.

83s değil değil mi? 803S? 83s'in fiyatı epey hesaplı duruyor Tungsol'e göre. Hoş daha çok mid istemiyorum ama Channel 2 için biraz daha gain iyi olabilir aslında. Clean headroom'dan götürecek ama o zaman da sanırım?

Her şekilde kargoyla birlikte 20 euro civarı tutuyor ama gerçekten güvenilir de bir yerse, çok teşekkür ederim abi :)
Madem konu tubemanden açıldı bende bir tubeman kullanıcısı olarak yakın zamanda lamba değişimi düşünüyorum ancak değişimi kendim mi yapmalıyım yoksa degiştirtmelimiyim bilemiyorum [emoji29]

Madem konu tubemanden açıldı bende bir tubeman kullanıcısı olarak yakın zamanda lamba değişimi düşünüyorum ancak değişimi kendim mi yapmalıyım yoksa degiştirtmelimiyim bilemiyorum [emoji29]

Kronik dalgın ve sakar değilsen korkmana çekinmene gerek yok. Pedal ve lamba soğukken rahatça değiştirirsin. Bu tür pedallarda neyin nerede olduğu bellidir. Az bir dikkatle hallolur.

Geri