1000 Lira Civarı Iyi Bir Solo Gitar Arıyorum!

'Elektro Gitarlar' forumunda melik78 tarafından 28 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. Evet arkadaşlar başlıkta belirtiğim gibi bir gitar arıyorum,marka fark etmez.

2. Sıfır mı ikinci el mi?

3. ibanez prestige serisinden yada eski serilerinden (rg550) edinebilirsin. ziyadesiyle tatmin edecektir.

Grundar bunu beğendi.
  4. Bi kere solo gitar diye bir tabir yoktur, ikincisi tarzin nedir neler dinlersin ne calmak istersin onlari belirteceksinki sana uygun onerilerde bulunabilsin millet.

5. Tarzım rock ve metal'dir.Sıfır ürün alacağım.

6. Amfin nedir?

7. line 6 spider Iv 15.Bide Boss ds_2 pedal alacağım.

8. Hacım solo gitar diye bir şey yoktur aslen. Öncelikle bir kaç gitar deneyip hangi kasada ve sapta rahat ettiğini bulmalısın? Örneğin en çok strat önerirler solo için ancak ben les paul kasada daha rahat çalabiliyorum. Sap kalınlığı eline oturuşu hangisi rahat senin için bunlar en önemli kısaslar.
    Tek önerebileceğim en azından köprü manyetiği Humbucker olan bir gitar seçmelisin.
    Klavye olarak metalciler en çok abanoz tercih eder ardından gülağacı gelir. (ebony and rosewood)
    Bu arada boss ds2 metale fazla uygun değildir rock için olabilir tabi. md2 mt2 bakabilirsin boss markasından. Ya da electro harmonix metal muff diyebilirim. Tabi tadını stüdyoda büyük amfiyle anlarsın.
    Bu arada en pahalı veya en kaliteli pedalı bile alsan 15 watt transistörlü amfide ve evde çok bir farkını anlayamazsın. Prosesör daha çok iş görebilir. Ya da ikisinden de vazgeçip blackstar ev amfisi seçebilirsin lambalı düşük watt.

mrstarfinger bunu beğendi.
  9. Yorumun için teşekkürler bakacağım :)

10. Ve hayatının hatalarından birisini yapmış olacaksın. Drive tonundan memnun olmadığın amfiyi almayacaksın. Pedaldan gelen drive drive amfiden gelen drivedan iyi değildir. Hele Spider gibi dijital modelleyici amfiler distortion pedalları ile hayatta geçinemezler. Booster olarak overdrive alıp soloları şekillendirecek olsan tamam. Gerçi o da lambalı amfilerde geçerli bi uygulama da, hani sanalında da az çok söker diye olabilir diyoruz.

HmzGkgz, Onur Yahya Öner ve 1nsane bunu beğendi.
  11. Epiphone Les Paul Standard veya ibanez Rg serisinden öneririm.Epiphone les paul Standardların ikinci elleri 600-700 bulabilirsin.beğenmeyen arkadaşlar da vardır illaki fakat gerçekten sağlam gitarlar.400 300 tl cebinde kalır.Lambalı bir lane cub 8 amfi alırsın.

alkaseltzer ve cruiser_rider bunu beğendi.
  12. Sabit köprü alırım dersen Schecter Omen Extreme 6 alabilirsin. Floyd Rose olsun dersen Schecter C-6 Deluxe olabilir. Orange Micro Terror, Mooer GH10 gibi ucuz ama lambalı amfi olayına dalabilirsin. 300-400 liraya ikinci el iyi kabinler alabilirsin.

Veya veya benimde geçmişte yaptığım gibi 10 tane pedal alırsın, ton hiç bir zaman güzel olmaz, 2 pedal parasına dediklerimi almış arkadaşı hayranlıkla dinlersin :)

hackeiommi bunu beğendi.
  13. İsteyene sadece Vox değil, bassman kopyası da var üstelik:

Mooer Little Monster BM - Thomann Greece

14. Araştırcak, deneyecek, satın alacak, değiştirecek/başka bişey alıp çeşit yapacak, başa döncek, araştıracak, deneyecek, satın alacak, değiştirecek/başka bişey alıp çeşit yapacak...
    Ya çok para ziyan edecek ya da nokta atışları yapacak :)

15. Gözlemim, tarzına "rock ve metal" yazanların geneli ya söz dinlememekte ve masraf yapmakta ya da en azından para saçma adayları olmakta mübarekler. :D

Bakalım @melik78 neler yapacak :)

HmzGkgz ve teomen bunu beğendi.
  16. "Solo gitar" tabirini epeydir duymamıştım, eğlendim bayağı:)
    "Solo gitar" terimi aslında 80lerde filan yaygındı, ben de bunu bir enstrüman zannederdim gerçekten. İşin aslı, enstrümanı DEĞİL, enstrümanın çalınış şeklini ifade eden bir kavramdır. Yani gitarla solo çalarsanız solo gitar, ritm çalarsanız ritm gitar olur:) , ama bunu herkes bilmez.
    Gitara bakıp "bu solo gitar mı, ritm gitar mı ?" diye soranlar da olur doğal olarak:)
    Bu arada, caz gibi türlerde tümüyle farklı bir bağlamda kullanılır bu kavram. Cazda "solo gitar" kavramı, gitaristin tek başına (SOLO) çaldığı durumları ya da kayıtları tanımlar.

17. Line 6 ile boss ds2 gerçekten gereksiz geldi bana da. Gitarda ise floyd rose ve 24 perde tercih edilebilir sololar için.

18. benim bildiğim solo, tek anlamına geliyor. Arkadaş lead demek istedi sanırım ... Ben olsam Epip. LP Costum'lara göz atardım. Tabi o civarlarda 2. Aybınez gitarlarda düşünebilirdim. grg150dx gio gibi.. Sonra ritime geçmek içinde hot plexi kopyası birşey alırdım ki kendim kayıt alabileyim.

19. Solo gitar derken demek istediğim 24 perdeli,rahat bir solo çalabileceğim bir gitar demek istemişimdir :D Yorumlar teşekkürler

20. Bu yalnızca bir tercih meselesidir. Açık konuşmak gerekirse çok çok çok nadiren kullanıyorum o 23-24. perdeleri ben. 22 perde gitarların kendine has avantajları var ayrıca sap manyetiğinin konumu ile ilgili sanırım, zamanında bir başka forumda okumuştum. Bunun haricinde 21-22 perde gitarlar ile bir dünya gitarist 'rahat solo çalabiliyor' :) Soloya yatkın gitar, solo gitar, iyi solo çalınabilecek gitar vs. diye kesinlikle düşünmeyin. Gitarı bütünüyle düşünün, etinden sütünden her şeyinden faydalanın :)

Bu Sayfayı Paylaş