Bass Gitarlar Hakkında Herşey Üzerine Bilgi Paylaşım Başlığı

'Bas Gitar ve Ekipmanları' forumunda erenkavukcu tarafından 30 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar arkadaşlar,

  Biraz garip bir başlık olacak ama böyle bir başlık açma gereği duydum. Başlığı açmamın nedeni ise bass gitarlar hakkındaki -özellikle elektro gitaristlerin- bilgi zayıflığı. ( Bilgi zayıflığı odağı olarak en başta kendimi alıyorum ). Forumda ise bass gitar üzerine konuşulan bir başlık olmamış daha önce. Bass gitarla ilgili hangi başlığı arasam da ''Bass gitar alcam ne alayım'' ya da ''Bass gitar öğreniyorum ne çalışayım'' gibi konular üzerine durulmuş. Neredeyse herkesin bildiği şeyler olan bass gitar ne işe yarar, nasıl bir sesi/tonu vardır vb. gibi basit sorular üzerine değil de daha kompleks sorular üzerine tartışılması, bilgi paylaşımı yapılması için böyle bir başlık açmak istedim.

  Amacım kendim de elektro gitar çalan biri olarak, elektro gitarlar hakkında bildiğim temel şeyleri bass gitarlar hakkında da öğrenmek. Hayır bass gitar çalmaya başlamak istemiyorum ya da bass gitar alıcam ne alıyım demiyorum, sadece öğrenmek istiyorum ve benim gibi öğrenmek isteyen insanların olabileceğini düşünüyorum. Ya da bilgi almak isteyen insanların da yol bulabileceği bir başlık olsun istiyorum. Bu yüzden bu başlık için bu foruma değer veren, aktif ve bilgili @antbalci , @hackeiommi , @OsmanBurak , @izzzyy gibi itibarlı üyelerden yardım bekliyor ve kendilerden de bilgilerini paylaşmaları ve bu konuda bilgisi olan arkadaşlarını bu başlık altına yönlendirmelerini rica ediyorum.

  Peki kompleks sorular derken neden bahsediyorum ? Kendi bilgi yoksunluğumdan yola çıkarak örnekler veriyorum, mesela:

  - Elektro gitar manyetiklerinin çeşitliliğini biliyoruz, başta single ve humbucker olmak üzere bunlardan da dallara ayrılan birsürü manyetik çeşidi var tonda büyük farklar yaratıyorlar. Peki bass gitar manyetiklerinin çeşitleri nelerdir ? Bass git
  arlarda elektro gitarlarınkine göre çok daha farklı manyetikler de gözlemliyoruz. Mesela kendi adıma şu fotoğraftaki gibi bir manyetiğin olayı nedir bilmiyorum: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/62/Precision_Bass_pickup.jpg . Ya da eğer varsa daha da farklı manyetikler nasıl çalışır ? Nasıl bir ton verir, bir bilgim yok.

  - Elektro gitarlarda 'genelde' 24/22/21 perde gitarlar görüyoruz bass gitarlarda ise yine 20/19 fret gitarlar da görüyoruz. Bunların tonal / kullanımsal açıdan farkları nedir bilmiyorum.

  - Elektro gitarda standart 6 tel ve bass gitarda ise 4 tel olarak görünüyor, bunun yanında tel sayıları iki gitarda da artabiliyor. Ama mesela bir elektro gitarist olarak 8 telli bir gitar ile 6 telli gitar ile çalınmış şeyleri çalmak zorlaşıyor, Üstte ekstradan kontrolünü kaybetmememiz gereken iki tel ve daha geniş bir sap oluyor. Bass gitarda ise yine sapın genişlemesine rağmen ''genelde'' parmakla çalındığı için sadece elini 5. telin üstüne koyup yine 4 telli bir bassmış rahatlığında çalınabiliyor mu ? Bilmiyorum.

  - Hiçbir markayı büyütmüyorum yukarı taşımıyorum ya da yermiyorum ama günümüzde elektro gitarlarda en çok tutulan markaların Gibson/Fender olduğunu biliyoruz. Ama bass gitarların Gibson'u, Fender'i nedir bilmiyorum.

  Bilmiyorum da bilmiyorum bunlar sadece çok çok temel ve küçük örnekler :) Bu forumda bunların çok daha fazlasını, derinini ve iyisini bilen arkadaşların olduğunu sanıyorum. Ve benim gibi bilmeyen arkadaşların da olduğunu sanıyorum ( Umarım yanılmıyorum :D ). Kıssadan hisse: Bir elektro gitarist ama asıl olarak bir 'Gitarist' olarak, bir arkadaşımız yav nedir bu elektro gitar dediğinde biz anlatıyoruz değil mi; Bak bunların şöyle manyetiklileri böyle manyetiklileri vardır, bak aktifi vardır pasifi vardır, bak hareketli köprüsü vardır sabit köprüsü vardır, bak şusu vardır busu vardır bu böyledir şu şöyledir, bak şu ağaç parlak ton verir şu ağaç daha koyu tınlar gibisinden. Bir arkadaşımız yav nedir bu bass gitar dediğinde de aynı şekilde bilgi verebilmek de güzel olmaz mıydı ey bilmeyenler ? Bunun gibi birçok soru üzerine konuşabileceğimiz ve bilgi paylaşabileceğimiz bir başlık olsun çok isterim.

  Umarım olumlu olur :)
   
  Son düzenleme: 30 Aralık 2014
 2. Gündem dışında kalmış bassçı eskisi olarak diyebileceğim, bass manyetikleri konusunda zırcahilim. Ben bass çalarken memlekete değil internet, cep telefonu bile girmemişti, biz de bilgisiz kaldık o konularda :D
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 3. Hep beraber öğrenmeyi umalım o zaman bu başlık altından :D
   
 4. Amin :)
   
 5. ben amatör kendi kendine müzikle uğraşan biriyim. internetten zaten bas gitarın tarihini ve çeşitlerini öğrenebiliriz. milyon tane manyetik icat oldu ama temel olarak fender precision ve jazz bass ı ele alırsak.
  Bu arkadaş dünya üzerinde icat edilen ilk bas gitar veya ilk seri üretime giren bas gitar diyebiliriz.
  precision manyetikleri elektro gitarda bildiğiniz gibi humbucker özelliğine sahip ve tonunu daha çok kontrbasa benzetirim. daha soft bir sesi var.
  [​IMG]

  Jazz manyetikler single coil manyetiklerdir. şimdi bunların humbucker olanları da var onlar daha bir acayip. jazz bass kendine has bir homurtuya sahip bir bas hangi marka olursa olsun bu var. ve aynı zamanda slap tekniğinin icat olduğu bas bu bas! larry graham allah uzun ömür versin. :D
  [​IMG]

  Gitarlarda fret çokluğu ne için varsa baslarda da onun için. tercih meselesi. gelelim gitar tel sayısına. ben çoğu zaman 4 telli kullanmışımdır ama 5 telli kullandığım zaman bana biraz daha gamlarda daha ileriye gitme şansı verebildiği için kolaylık sağladığını anladım. ama ne olursa olsun 4 telli basım bana yeter.
  tel aralığı konusu 4 telliden sonra 5, 6 tel çaldığınızda sorun olmaz, alışılır.
   
  Son düzenleme: 30 Aralık 2014
  erenkavukcu bunu beğendi.
 6. Bas gitarlarda da, single, humbucker, aktif, pasif manyetikler mevcut, fakat bas gitarın daha fazla standartı var. Yani şekil olarak manyetik çeşidi fazla ve her gitara, her manyetik uymuyor. Bas deyince ilk akla sanıyorum Fender Jazz bass geliyor, ayrıca Musicman' ın bassları da iyi diye biliyorum. Bazı sebeplerden dolayı bas çalan kişilerde aşırı sound düşkünlüğü pek yok, sanıyorum bu yüzden bu tür başlıklar ve bu konuda yeterli bilgi paylaşımı oluşmadı bir türlü.
   
  Mustafa İLKER ve erenkavukcu bunu beğendi.
 7. Finallerim bitince buraya upuzun bir yazı yazmayı düşünüyorum. Bas gitar tür ve markaları hakkında. Hatta sonuna denemiş olduğum bas gitarlardan bir liste yapacağım, içinde karşılaştırmalar barındıran.
   
  tunckk, Darkie, Atakan Ulubay ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 8. Şu ana kadar gelen bilgiler için teşekkürler.


  Bildiğim kadarıyla o garip bu jazz manyetiklerin humbucker olanı, yani acayip olan :D Bildiğim kadarıyla @izzzyy 'nin belirttiği Musicman gitarlarda çok kullanılıyor.

  Umuyorum bu konu dahil ve daha ötesi için @Can Temtek 'ten zamanı gelince güzel bilgiler alırız.
   
 9. musicman stingray çok severim ekstra homurtulu bir gitardır ama homurtusu en güzel olan gitar bence rickenbacker dır.
   
 10. Modulus veya Bass collection tabii ki 2.el görürseniz bir inceleyin derim.
   
 11. can evimden vurdun işte. türkiye'de bir tane modulus fleabass varmış ona da adam arabayı sattırır herhalde :D . bass collection daha makul plastik gitardan adam olmaz.
   
  Son düzenleme: 30 Aralık 2014
 12. Yok hocam hani Zon da olabilir Wal da gayet nevi şahsına münhasır aletler yakınen incelem şansım olmuştu bir ara o yüzden yazayım dedim.
   
  timurhantt bunu beğendi.
 13. Bir ara ben de yazabilirim sorulara cevap başka yerde cevapladıklarımı kopyalasam olur mu? :)
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 14. Abi, sen bence soruları cevapladığın yerin linkini paylaş. Ask.fm'di sanırım, gayet öğretici şeyler mevcut.
   
 15. Çok iyi olur. Bilgiyle yüklenmeyi bekliyoruz :)
   
 16. Ben de takipteyim bilgilerinizi esirgemeyin :)
   
  Oguz92 ve erenkavukcu bunu beğendi.
 17. Bende takibe gireyim lazım olur :)
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 18. Takip +1 madem :D
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 19. Forumumuzun bassçıları bizi üzmez heralde :)

  Yalnız olmadığımı hissetmek güzel, elektro gitarlar hakkında ne kadar bilsek de basslar hakkında ne kadar da bilmediğimizi görmek de bir bakıma hoş :D İnsan kendi eksiklerini görmeli bazen :oops:
   
  Mustafa İLKER ve Oguz92 bunu beğendi.
 20. Çıtayı yüksek tutup Jaco Pastorius dinlemek izlemek iyidir arkadaşlar.
   
  timurhantt bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş