Standard - Baja Telecaster Arasında Seçim

Standart Tele / Classic Player Baja '60s Tele

• Standart Tele

Oylar: 4 18.2%
  • Classic Player Baja '60s Tele

Oylar: 18 81.8%

• Toplam oy veren
    22
Merhabalar,
Yeni yılda kendime bir Telecaster almak istiyorum fakat iki seçenek arasında kaldım. Biri Standart Telecaster diğeri ise Classic Player Baja '60s Telecaster. Bu iki seçenek arasında kalmamın nedeni Baja'nın manyetiklerinin American Vintage ’52 Tele (neck) and ’58 Tele (bridge) pickupları olması fakat rosewood fingerboarda sahip. Ben kullanım kolaylığı bakımından maple fingerboard tercih ediyorum bu yüzden de Standart Tele'de cazip geliyor. Daha güzel bir ton mu yoksa daha hızlı çalmak mı istiyorum kararsız kaldım. Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler... :D ( Rock, Funk, Punk, Blues, Jazz tarzlarında çalıyorum...)

amerikan standarttan bahsetmiyoruz heralde meksika standart. Öyleyse baja'yı tercih edin derim. Çok daha ileride bir gitar. Ha maple klavye istiyorum derseniz de ilk çıkan baja modelini deneyin sapı birazcık kalıncadır ama alışınca çok rahat geliyor. Manyetiklerin ton çeşitliliği inanılmaz.

Baja tele istisnasız daha kalitelidir... Standard nezle alakası yoktur... Bu arada baja tele zaten maple klavyelidir... Cilası inceciktir... Üreten sap cilası vardır... Kıyas dahi kabul etmez... Bir diğer tele de Kore üretimi olanlardır... Bulursanız asla pişman olmazsınız... Standardlar işçilik ve malzeme olarak çok fark vardır...

Maple tercih ettiğin için yolladığın linktekini tavsiye etmiştim...rose için 60 ler yine iyi bir tercih olacaktır. Birde sap profili bazen kalın olup rahat yada tam terside olabiliyor..52 tele ve baja kullanmış biri olarak söylüyorum... 52 tele inanılmaz kalın bir sapa sahipten çaldığım en rahat aletti.. Bu arada bence sap kalınlık ve rahatlığı çok subjektif bir konu...insana başta çok kötü gelen bir sapa bile zamanla alışılabiliyor...Benim gözlemim şöyle bir durum var... Standard Mex stratlar da kalite çok istikrarlı değil.... Ama vintage spec üretilmiş classic, classic player ve roadworn Meksika serilerin neredeyse tümü istisnasız kalite ,malzeme ve işçilik olarak bir tık üstte hatta bazen usa standard aletleri dahi zorlar seviyede...Benim denediğim tümünde kalite çok yakın seviyede idi hep...Standard Mex aletler de sanki çok fazla seçenek arasında deneyerek iyi bulmak mümkün gibi... Tabi ki ağaç işi tamamen şans ve istisnaların herzaman olduğu tartışmasız gerçek... Bu yüzden en doğru seçim uzun uzun yan yana çalarak elinize gözünüze ve kulağınıza en uygun olanını almak... Bence bu aşama ülkemizde çok fazla seçeneğe aynı anda ulaşamamızdan dolayı pas geçilmek zorunda kalınarak al ve gör şeklinde oluyor maalesef...

Geri